Βαφές Όπλων

Γιωργο αν βαζεις λαδι στα μεταλλικα μερη (βαση & καννη) εξωτερικα....πιστευεις αντεχει στην αλμυρα?
Στα καράβια βάζουμε αλυμματομπογια( γράσο ανακατεμένο με λίγη μπογιά) κάνει θαύματα χαχαχαχ. Πέρα της πλάκας δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που να αντέχει την θαλασσα
 
Εννοείται ότι είναι, αν γίνει όπως πρέπει.
Από την άλλη, τι δουλειά έχει ο λαγός, με την αλμύρα της θάλασσας και την "κόλλα" από το γιαλγκίνι. Όλα σε ένα τσουβάλι, αχταρμάς και άγιος ο Θεός!

Ετσι πιστεύω και εγω. Ειδικά όποιος κυνηγάει υδρόβια το θεωρώ δεδομένο οτι θα στραφεί στην κεραμικη καποια στιγμη.
 
8 χρονια Εβρο καθαριζα λαδονα την κανη παλι με στιγματα γυρνουσα σπιτιμετα απο καθε κυνηγι
Δεν εχω κυνηγησει συστηματικα υδροβια αν εξαιρεσω καποιες φορες με δανεικα οπλα στο ξεκινημα μου! Γι' αυτο και η απορια! Αν θυμαμαι καλα την κεραμικη βαφη την ξεκινησαν για τα πολεμικα οπλα οπου θεωρητικα χρησιμοποιουνται σε αντιξοες καιρικες συνθηκες και δεν υπαρχει χρονος για λαδωμα καθαρισμα κλπ.
 
Η εργοστασιακη βαφη της βασης απ'οσο μπορω να δω καλα κρατει! Ποιο μοντελο ειναι Αρη?

Η Μ2 ειναι... Μια χαρα κραταει η βαφη για 11 χρονια που την εχω με σκληρη κ αγαρμπη χρηση... Το φιλμ χαλα μονο οταν τριφτει με αλλα αντικειμενα, τουλαχιστον το εργοστασιακο της, απο αλλες δουλειες δεν εχω αποψη σε βαθος χρονου... Η δεξια πλευρα της βασης κ η κανη ειναι σε πολυ καλη κατασταση απλα χαλιεμαι λιγο που την βλεπω ετσι...
 
Η Μ2 ειναι... Μια χαρα κραταει η βαφη για 11 χρονια που την εχω με σκληρη κ αγαρμπη χρηση... Το φιλμ χαλα μονο οταν τριφτει με αλλα αντικειμενα, τουλαχιστον το εργοστασιακο της, απο αλλες δουλειες δεν εχω αποψη σε βαθος χρονου... Η δεξια πλευρα της βασης κ η κανη ειναι σε πολυ καλη κατασταση απλα χαλιεμαι λιγο που την βλεπω ετσι...

Και τα παπια χαλιουνται οταν την βλεπουν, μη νομιζεις :)
 
Αυτή η κεραμεική δεύτερο χέρι παίρνει; Δλδ αν την περάσεις δυο χέρια μήπως έτσι έχει καλύτερη αντοχή;
Εγώ έχω περάσει δύο χέρια. Το 2ο χέρι είναι διάφανο. Στη βαση αν δεις, μόνο στο φως φαίνεται έχει πολύ ψιλές γρατζουνιές δυο-τρεις σαν να είναι από γάτα να το πω αλλά δεν έχει βάθος ώστε να φανεί μέταλλο. Εκτός από τη βίδα της πάπιας έχω φθορά που προανέφερα που είχε επαφή με μέταλλο. Γενικά περίμενα ότι η κεραμική δε θα έκανε ούτε αυτές τις ψιλές αραχνοειδης γρατζουνιές. Δε ξέρω αν δεν είχε το 2ο χέρι αν έβλεπα το μέταλλο από γρατζουνιες.
 
Παιδιά ακούστε πως έχει το πράγμα με την υδροβαφη το έχω ψάξει το πράγμα και το έχω κάνει σε δικό μου όπλο. Ότι υδροβαφη και να κάνεις το παιχνίδι παίζεται στο βερνίκι που θα περαστεί από πάνω υπάρχει βερνίκι αχαρακτο που περνάνε αυτοκίνητα για να μην γδερνονται το οποίο είναι πανάκριβο τα ντουφέκια τα περνάνε μετά την υδροβαφή απλό βερνίκι και στην καλύτερη περίπτωση βάζουν λίγο παραπάνω σκληρυντικό για αυτό και μετά από λίγο καιρό χρήση τους καταλήγουν έτσι είναι θέμα υλικών
 
Παιδιά ακούστε πως έχει το πράγμα με την υδροβαφη το έχω ψάξει το πράγμα και το έχω κάνει σε δικό μου όπλο. Ότι υδροβαφη και να κάνεις το παιχνίδι παίζεται στο βερνίκι που θα περαστεί από πάνω υπάρχει βερνίκι αχαρακτο που περνάνε αυτοκίνητα για να μην γδερνονται το οποίο είναι πανάκριβο τα ντουφέκια τα περνάνε μετά την υδροβαφή απλό βερνίκι και στην καλύτερη περίπτωση βάζουν λίγο παραπάνω σκληρυντικό για αυτό και μετά από λίγο καιρό χρήση τους καταλήγουν έτσι είναι θέμα υλικών
H υφροβαφη για να γινει σε μεταλλικη επιφανεια πρεπει να ειναι ηδη βαμμενο το μεταλλο?
Καθαρα εγκυκλοπεδικα ρωταω.
 
Εγώ έχω περάσει δύο χέρια. Το 2ο χέρι είναι διάφανο. Στη βαση αν δεις, μόνο στο φως φαίνεται έχει πολύ ψιλές γρατζουνιές δυο-τρεις σαν να είναι από γάτα να το πω αλλά δεν έχει βάθος ώστε να φανεί μέταλλο. Εκτός από τη βίδα της πάπιας έχω φθορά που προανέφερα που είχε επαφή με μέταλλο. Γενικά περίμενα ότι η κεραμική δε θα έκανε ούτε αυτές τις ψιλές αραχνοειδης γρατζουνιές. Δε ξέρω αν δεν είχε το 2ο χέρι αν έβλεπα το μέταλλο από γρατζουνιες.
Αν είχε έντονη τριβή με μεγάλο ίσως να έβλεπες ανάλογα την ποιότητα της δουλειάς και την καταπόνηση που δέχθηκε. Εγώ την βάση που Μ έκανες κάτι σαν αραχνοειδες την ετριψα με λάδι κ εξαφανίστηκανε.
 
H υφροβαφη για να γινει σε μεταλλικη επιφανεια πρεπει να ειναι ηδη βαμμενο το μεταλλο?
Καθαρα εγκυκλοπεδικα ρωταω.
Ναι πρέπει να είναι τριμμένο βαμμένο ή να έχει περαστεί ασταρι σαν να είναι έτοιμο για βαφή και από επάνω περνάνε την υδροβαφη και μετά το βερνίκι..
 
Μάστορας που έκανα δουλειά εγώ και έμεινα ευχαριστημένος με την υδροβαφή που μου έφτιαξε. Χωρίς να τον ξέρω απλά από το Internet τον βρήκα και από τιμή λογική είναι ο hydromagic στους Αγιους Αναργυρους απλά τον αναφέρω. Εγώ έφτιαξα κοντακι και πάπια
 
Μάστορας που έκανα δουλειά εγώ και έμεινα ευχαριστημένος με την υδροβαφή που μου έφτιαξε. Χωρίς να τον ξέρω απλά από το Internet τον βρήκα και από τιμή λογική είναι ο hydromagic στους Αγιους Αναργυρους απλά τον αναφέρω. Εγώ έφτιαξα κοντακι και πάπια
Και ποσο πηγε?
 
Back
Top