Α' βοήθειες σε περίπτωση τσιμπήματος από οχιά

Μπορει να σε δαγξωσει ειτε εισαι ερπετολογος πραγματι ειται οχι
Σημασια εχει αυτο που ειπωθηκε ηδη
Η ανθρωπινη ζωη να ειναι πανω απο αυτη του οποιουδηποτε ζωου
Αναφυλακτικο σοκ μπορεις να παθεις απο οτιδηποτε
Ο συγαμπρος οσο και τον προλαβαμε οταν εφαγε αμυγδαλα και ενω προηγιυμενος δεν ειχε ποτε παρουσιασει αλεργια

Τους πληστους ερπετολογους τους εχουν δαγξωσει φιδια

Και γαντια να ειχε μαζι της μπορει να την παθαινε παλι

Εφοσον δεν εχουμε υλικο να δειχνει πως εγινε η φαση δεν ξερουμε για να την κατηγορησουμε οτι το χειριστικε λαθος παρα μονον οτι επρεπε να πει- πρεπει να σκοτωθει παρα να ζησει εαν δεν υπαρχει επιλογη να πιαστει με ασφαλεια και να απομακρυνθει

Εχω ερθει τοσες φορες σε επαφη με οχιες , εχω πιασει αλλες τοσες και κινδυνεψα αμεσα απο την πιο μικρη(συχνα ειναι πιο επικυνδινη απο μια μεγαλη) επειδη ακριβως την υποτιμησα
Ειχα σταθει πραγματικα τυχερος και τιποτε αλλο

Εαν ηταν σε δυσκολο σημειο εφοσον ηθελε σονι και καλα να την κρατησει ζωντανη επρεπε να πει δεν γινεται πρεπει να σκοτωθει και τελος

Δηλαδη τωρα που χαρόπαλευει ενας ανθρωπος αντι να ναι σκοτωμενη η οχια ειναι καλυτερα;
Η οχια μπορει αυριο να σκοτωθει απο ενα γερακι
Ειναι στην φυση της να επιβιωσει εναντι αλλων εχθρων

Η κοπελα εχει ομως μια ζωη μπροστα της
Επιτελους ας καταλαβουν οτι υπαρχει μια ιεραρχια στην ζωη και στην αξια της
Δεν μπορει να μην θπολογιζουμε την ανθρωπινη ζωη και να υπολογιζουμε την ζωη ενος φιδιου ως πιο πολυτιμη
Και σαφως δεν πρεπει να εξολοθρεψουμε τα φιδια οτι αλλο θπαρχει στην φυση αλλιως θα χαθουμε και εμεις
Αλλα ουτε και θα εχουμε τα φιδια μεσα στα σπιτια να κυκλοφορουν και να βγουμε εξω εμεις γιατι φεν πρεπει να σκοτωθει ενα φιδι
Ειναι και κατι κομαντα στο γιου τουπ που το παιζουν ειδικοι και νομιζει ο κοσμος οτι ειναι ακινδυνα να τα προσεγγιζεις
Οχι δεν ειναι!
Θα το σκοτωσεις μονο οταν κινδυνευεις και παντα με προφυλαξη
Τελος
Ουτε μαγκιες ουτε εξυπναδες

Το δαγκωμα απο οχια ακομη και να μην σε σκοτωσει θα σε κανει να ύΠοφερεις και ισως να σου αφησει και προβλημα τα για παντα

Της ευχομαι ολοψυχα να το ξεπερασει
Τιποτε αλλο

Χρυσανθε όταν είχα έρθει στην κυπρο μου είπε ένα παλικάρι κύπριος που είχα για βοηθό τερεν ότι οι οχιες που έχετε εκει εχουν πολυ ισχυρό δηλητήριο. Προσεχε που πατας μου λεει αμα σε τσιμπήσει οχιά ουτε μεχρι το νοσοκομείο δεν προλαβαινεις να πας
 
Χρυσανθε όταν είχα έρθει στην κυπρο μου είπε ένα παλικάρι κύπριος που είχα για βοηθό τερεν ότι οι οχιες που έχετε εκει εχουν πολυ ισχυρό δηλητήριο. Προσεχε που πατας μου λεει αμα σε τσιμπήσει οχιά ουτε μεχρι το νοσοκομείο δεν προλαβαινεις να πας
Ετσι ειναι Σταματη αλλα το δεν προλαβαινεις δεν ειναι απολυτο
Ειναι συνδιασμος παραγοντων
Εποχης (ζευγαρωμα κ γεννημενες πολυ πιο επικυνδυνες) εαν ειναι φαγωμενη εαν ειναι μικρη, που σε δαγκωσε(σημειο) , πως θα σντιδρασει ο οργανισμος σου, εαν υπαρχει διαθεσιμος αντιοφικος, εαν εισαι υγιες η εχεις αλλα προβληματα Υγεια, εαν εισαι αλεργικος κλπ


Στην Κυπρο ξεκινας εκπαιδευτικο κ βαζεις Τον Σταυρο σου για τα σκυλια σου για τις οχιες κ τις φολες
 
Έχω και εγώ περίπτωση που τσιμπήθηκε από οχια και ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ στο νοσοκομείο. Είχε πρηστεί και μελανιάσει όλο το πόδι με επιπλοκές .
Στην ουσία το μόνο φίδι που είναι επικίνδυνο και πραγματικά είναι πολύ εύκολο να το αναγνωρίσει ακόμη και αυτός που δεν ξέρει , είναι η οχιά. Όμως γενικότερα έχει καλλιεργηθεί αυτή η άποψη όπως λες , εσκεμμένα πιστεύω , ότι δηλαδη όλα τα φίδια είναι ακίνδυνα. Πριν τρεις μέρες αυτή την κουβέντα είχα με τα παιδιά μου,τα οποια και επέμεναν οτι από αυτα που έχουν διαβάσει, δεν είναι επικίνδυνο και τίποτα τραγικό το να σε δαγκώσει οχιά.
Εγώ πάντως ότι φίδι και να βρω , εννοείται ότι δεν το πειράζω.
Και γω Δημήτρη απο μακρια τα συχαίνομαι εκτός αν κρατάω την καραμπινα τότε τα "ενοχλω" από ασφαλή αποσταση...
 
Χρυσανθε όταν είχα έρθει στην κυπρο μου είπε ένα παλικάρι κύπριος που είχα για βοηθό τερεν ότι οι οχιες που έχετε εκει εχουν πολυ ισχυρό δηλητήριο. Προσεχε που πατας μου λεει αμα σε τσιμπήσει οχιά ουτε μεχρι το νοσοκομείο δεν προλαβαινεις να πας
Όσο πιο ξερικό είναι το μέρος που ζει , τόσο πιο ισχυρό το δηλητήριο της οχιάς.
 
Σε κυνηγι περδικας μια φορα βραχιασα ,το ντουφεκι σταυρωτα και με τα δυο χερια κρατιωμουνα να περασω κατι βραχια .Ακουω στο αυτι κοντα το κριιιι και γυριζω και τη βλεπω ετοιμη για να με τσιμπηση .Με σιγανη κινηση εκανα πισω ,τη γλιτωσα .Τα σκυλια περασαν διπλα της .Απο τυχη τη γλιτωσα .Μετα εβαλα ενα διασπορας και τη σιγηρισα .Στο ιδιο μερος εφαγε ενα ποιντερ .Ενεσεις αντιοφικες και εφυγε και γιατρος να συναντηθουνε στο δρομο εκανε οτι μπορουσε το σκυλι πεθανε το πρωι της αλλης ημερας Ενα καλο ποιντερ ενος φιλου
 
Αφού πάει καλύτερα η κοπέλα ας πούμε ότι το "έμπειρη ερπετολόγος" έγινε απλά "εθελόντρια".

https://www.in.gr/2023/05/29/greece...rpetologos-ksekatharizei-mitera-tis-39xronis/
Βασίλη στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις και δυστυχώς για τη βλακεία δεν υπάρχει πρόστιμο. Επίσης έχει φτάσει ένα μέρος της κοινωνίας να θεωρεί ότι η ζωή ενός ζώου είναι ίσης αξίας με τη ζωή ενός ανθρώπου. Και δυστυχώς η κοπέλα η συγκεκριμένη είναι από τους ανθρώπους που το υποστηρίζουν αυτό με πάθος. Εγώ της εύχομαι ταχύτατη και πλήρη ανάρρωση.
 
Είναι καλό να μάθουμε όλοι μας να ξεχωρίζουμε τα είδη των φιδιών κ ιδιαίτερα τα δηλητηριώδη...

Η αλήθεια είναι πως οι περισσοτεροι που θα δουν το(οποιοδήποτε) φίδι μπροστά τους αρχικά θα..παγώσουν κ αφου συνέλθουν θα κοιταξουν πως θα το σκοτώσουν....
Δεν ξέρω αν το δηλητήριο του φιδιού προκαλει τρόμο η το ίδιο το ερπετο..........

Παλιά κυνηγώντας ορτυκια περασε μπροστά μου ένα..μεγαλο φιδι σαν.. τσαποστέλιαρο....
Του εριξα μια μπηχτή κ δεν το έκανα από φόβο μην με δαγκώσει αλλά εκείνη την στιγμή σάστισα κ έχασα την ψυχραιμία μου............
Το έβγαλα φωτο κ μου ειπαν πως είναι ποντικολογος(εφιος) ακακο κ μη δηλητηριώδες....
Κρίμα ήταν.............

Και μπορεί αν ήταν οχιά (μικρότερο φίδι δηλαδή) ισως να μην της εριχνα....

Βέβαια για να καταφέρει να εξοικειωθεί μαζί τους πρεπει να έχει κ συχνές συναντήσεις........
 
Είναι καλό να μάθουμε όλοι μας να ξεχωρίζουμε τα είδη των φιδιών κ ιδιαίτερα τα δηλητηριώδη...

Η αλήθεια είναι πως οι περισσοτεροι που θα δουν το(οποιοδήποτε) φίδι μπροστά τους αρχικά θα..παγώσουν κ αφου συνέλθουν θα κοιταξουν πως θα το σκοτώσουν....
Δεν ξέρω αν το δηλητήριο του φιδιού προκαλει τρόμο η το ίδιο το ερπετο..........

Παλιά κυνηγώντας ορτυκια περασε μπροστά μου ένα..μεγαλο φιδι σαν.. τσαποστέλιαρο....
Του εριξα μια μπηχτή κ δεν το έκανα από φόβο μην με δαγκώσει αλλά εκείνη την στιγμή σάστισα κ έχασα την ψυχραιμία μου............
Το έβγαλα φωτο κ μου ειπαν πως είναι ποντικολογος(εφιος) ακακο κ μη δηλητηριώδες....
Κρίμα ήταν.............

Και μπορεί αν ήταν οχιά (μικρότερο φίδι δηλαδή) ισως να μην της εριχνα....

Βέβαια για να καταφέρει να εξοικειωθεί μαζί τους πρεπει να έχει κ συχνές συναντήσεις........
Και καλα του έκανες...
 
Έλα πάμε σιγα σιγά προπόνηση !


Tsapa Tsapistis GIF - Tsapa Tsapistis Τσαπα - Discover & Share GIFs
 
Είναι καλό να μάθουμε όλοι μας να ξεχωρίζουμε τα είδη των φιδιών κ ιδιαίτερα τα δηλητηριώδη...

Η αλήθεια είναι πως οι περισσοτεροι που θα δουν το(οποιοδήποτε) φίδι μπροστά τους αρχικά θα..παγώσουν κ αφου συνέλθουν θα κοιταξουν πως θα το σκοτώσουν....
Δεν ξέρω αν το δηλητήριο του φιδιού προκαλει τρόμο η το ίδιο το ερπετο..........

Παλιά κυνηγώντας ορτυκια περασε μπροστά μου ένα..μεγαλο φιδι σαν.. τσαποστέλιαρο....
Του εριξα μια μπηχτή κ δεν το έκανα από φόβο μην με δαγκώσει αλλά εκείνη την στιγμή σάστισα κ έχασα την ψυχραιμία μου............
Το έβγαλα φωτο κ μου ειπαν πως είναι ποντικολογος(εφιος) ακακο κ μη δηλητηριώδες....
Κρίμα ήταν.............

Και μπορεί αν ήταν οχιά (μικρότερο φίδι δηλαδή) ισως να μην της εριχνα....

Βέβαια για να καταφέρει να εξοικειωθεί μαζί τους πρεπει να έχει κ συχνές συναντήσεις........
Αυτό είχα‼️(απορώ πως μου ήρθε η λέξη Οφιούχος‼️)εδώ κακώς ,το λενε αλαφιατη-ακρως άκακος‼️κ μεγάλος σε μέγεθος .Ο εφιος αν νευριάσει σηκώνεται στην ουρά σαν κόμπρα❓πολύ νευρικό φίδι κ πάει σφαίρα αν απειληθεί,αν βρει τα ζόρια λόγω ταμπεραμέντου γυρίζει κ επιτίθεται,τον συγχωρεμενου θείο μου....πρωτα το κυνηγούσε αυτός με πέτρες,μετά τον κυνηγούσε το φίδι μέσα στο χωράφι‼️‼️‼️‼️
* είναι σαν να σε τσιμπάει σφικα το δηλητήριο του‼️τσίμπησε μια στον κωλο κ μας είπε😆καλημέρες‼️
 
Αυτο ειπώθηκε απο την πρωτη μέρα και τίθεται για μια ακόμη φορά ο προβληματισμός με το ποση ευκολία αντιμετωπίζονται καταστάσεις απο εθελοντές ή ...ψώνια .ρώτημα βεβαίως ,ποιος ειναι ο υπεύθυνος που απευθύνεται σ αυτούς .
Να λέμε να περνάει η ωρα :rolleyes:
 
Back
Top