Α' βοήθειες σε περίπτωση τσιμπήματος από οχιά

Μακάρι να τα καταφέρει αλλά ένας υποτίθεται "ειδικός" δεν θα την πατούσε έτσι.
Ένα άγριο ζώο θα κάνει το απρόβλεπτο και θα καταφέρει να πετύχει τον στόχο του, ειδικά όταν κινδυνεύει.

https://www.in.gr/2023/05/27/greece...sei-oxia-kai-ti-dagkose-maxi-gia-tin-zoi-tis/
"Σημειώνεται ότι πρόκειται για έμπειρη ερπετολόγο, η οποία έκρινε ότι μπορούσε να μαζέψει το φίδι χωρίς τη χρήση κάποιου επιπλέον εργαλείου, πέραν του γαντιού".
Πολύ θα ήθελα να μάθω τι είχε σπουδάσει η έμπειρη ΕΡΠΕΤΟΛΟΓΟΣ και ποιά η εμπειρία της.
Και η πυροσβεστική πως βρήκε το τηλέφωνό της ???
Εύχομαι να πάνε όλα καλά για να γίνει expert στο μάζεμα φιδιών.

Να τι λέει ένας νομπελίστας φυσικός για τον "expert".
'Expert is someone who knows some of the worst mistakes that can be made in his subject, and how to avoid them.'
"Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει κάποια από τα χειρότερα λάθη που μπορούν να γίνουν στον τομέα του και πως να τα αποφεύγει"
Werner Heisenberg
 
Last edited:
Μακάρι να τα καταφέρει αλλά ένας υποτίθεται "ειδικός" δεν θα την πατούσε έτσι.
Ένα άγριο ζώο θα κάνει το απρόβλεπτο και θα καταφέρει να πετύχει τον στόχο του, ειδικά όταν κινδυνεύει.

https://www.in.gr/2023/05/27/greece...sei-oxia-kai-ti-dagkose-maxi-gia-tin-zoi-tis/
"Σημειώνεται ότι πρόκειται για έμπειρη ερπετολόγο, η οποία έκρινε ότι μπορούσε να μαζέψει το φίδι χωρίς τη χρήση κάποιου επιπλέον εργαλείου, πέραν του γαντιού".
Πολύ θα ήθελα να μάθω τι είχε σπουδάσει η έμπειρη ΕΡΠΕΤΟΛΟΓΟΣ και ποιά η εμπειρία της.
Και η πυροσβεστική πως βρήκε το τηλέφωνό της ???
Εύχομαι να πάνε όλα καλά για να γίνει expert στο μάζεμα φιδιών.

Να τι λέει ένας νομπελίστας φυσικός για τον "expert".
'Expert is someone who knows some of the worst mistakes that can be made in his subject, and how to avoid them.'
"Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει κάποια από τα χειρότερα λάθη που μπορούν να γίνουν στον τομέα του και πως να τα αποφεύγει"
Werner Heisenberg
Μάλλον απόφοιτος του YouTube.com είναι.
 
Καλα τοσες εκπομπες εχει στη νοβα με κατι μαλακες εκει στο Αστραλια δεν τα ειδε καλα να μαθει !!
Μακάρι να κάνω λάθος αλλά μάλλον ΑΥΤΟΑΝΑΚΥΡΗΧΘΗΚΕ ΕΡΠΕΤΟΛΟΓΟΣ και τώρα κινδυνεύει.
Αυτή είναι η διαφορά του γνωρίζω με το πιστεύω ότι γνωρίζω.
 
Απ οτι ειπαν ήταν εθελόντρια ερπετολόγος .
Αν ειναι ετσι ,ηθελα να ξερα η πυροσβεστική σε ποιον φορέα απευθύνθηκε και έστειλαν αυτο το φρούτο με το γάντι του κηπουρού.
Ειδικός του "κώλου " κι αυτή !
Εχω αδικο οταν λέω οτι ολα πια περιστρέφονται γυρω απο το θέμα κώλος ;
Ακομη ασχολούμαστε με τα απλά και τα αυτονόητα .
 
Η πυροσβεστική δεν αναλαμβάνει πλέον.
Στέλνει τηλ από κάποια σωματεία ή άτομα που λένε πως κατέχουν την γνώση και πηγαίνουν εθελοντικά στα περιστατικά για να βοηθήσουν τα άτομα που ζητούν βοήθεια και κυρίως τα ζωα να μην κινδυνεύσουν ή θανατωθουν.

Ξέρω από περιστατικό στη δουλειά της γυναίκας μου.
Εκεί βέβαια δεν απάντησε κανένας "ερπετολογος" και αναγκαστικά απευθυνθηκαν σε εταιρία μυοκτονιας και απολύμανσης.

Όπως ήταν φυσικό ο εισβολέας εξουδετερώθηκε και ληφθηκαν τα απαραίτητα μέτρα για να μην ξανάεμφανιστει εισβολέας.
 
Το κακό τις περισσότερες φορές ξεκινάει από εμάς και γυρνάει πάλι σε μας αν δεν προσέχουμε. Όπως εδινε με την άτυχη που πήγε να βοηθήσει.

Λέω ξεκινάει από ένας γιατί βάζουμε την αξία της ζωής ένος αγριμιου ίση με την ζωη ενός ανθρώπου.

Αν απλά γινόταν εξουδετέρωση του επικίνδυνου ερπετου από την πρώτη στιγμή για να προστατευθεί η ανθρώπινη ζωή σε περίπτωση τυχαίας συνάντησης όλα θα είχαν αποφευχθεί.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί την κατσαρίδα ή την σφίγγα την σκοτώνουμε που δεν είναι επικίνδυνη και την οχιά πρέπει να την απομακρύνουμε από ένα περιβάλλον που δεν πρέπει να είναι.
 
Δεν παθαίνεις τίποτα αν πας στο νοσοκομείο αμέσως! Μεγάλη προσοχή θέλει σε όσους έχουν αλεργία να έχουν πάντα μαζί τους τα απαραίτητα! Η κοπέλα έπαθε αναφυλακτικό σοκ. Μεγάλη προσοχή που καθόμαστε και τι πιάνουμε στην φύση! Εμείς πάμε στο σπίτι τους όχι αυτά στο δικό μας!!
 
Πες ότι ο εισβολέας θανατώθηκε για να το καταλάβουν όλοι.
Μην χρησιμοποιείς στρατιωτικό λεξιλόγιο 🤣
Όχι στρατιωτικό αλλά οικολογικό 🙄

Έτσι δεν λενε οι οργανώσεις τους, αντί του θανατωθηκε που έγραψες.

Όπως και οταν γίνεται καταπολέμηση ενός ειδους που δημιουργεί προβλήματα, πχ αρουραίοι, λένε πως γίνεται έλεγχος του πληθυσμού του ειδους.

Επίτηδες τον έγραψα έτσι στο γλώσσα τους ώστε αυτοί(οικολογοι κατάσκοποι) που είναι μέσα και παρακολουθούν να καταλάβουν.
 
Απ οτι ειπαν ήταν εθελόντρια ερπετολόγος .
Αν ειναι ετσι ,ηθελα να ξερα η πυροσβεστική σε ποιον φορέα απευθύνθηκε και έστειλαν αυτο το φρούτο με το γάντι του κηπουρού.
Ειδικός του "κώλου " κι αυτή !
Εχω αδικο οταν λέω οτι ολα πια περιστρέφονται γυρω απο το θέμα κώλος ;
Ακομη ασχολούμαστε με τα απλά και τα αυτονόητα .
Ξερεις σε ποσα βιβλια εχω διαβασει οτι ολα τα φιδια στην Ελλαδα ειναι ακινδυνα .Παει η μ.........κια συννεφο .Τελος παντων να γινει καλα η κοπελα .Τρεις αυτη τη ν εβδομαδα στο νοσοκομειο απο δαγκωμα οχιας .Ενας μπαρμπας της γυναικας μου δεν ειδε ασπρη ημερα μετα απο δαγκωμα οχιας μεχρι που εφυγε
 
Ξερεις σε ποσα βιβλια εχω διαβασει οτι ολα τα φιδια στην Ελλαδα ειναι ακινδυνα .Παει η μ.........κια συννεφο .Τελος παντων να γινει καλα η κοπελα .Τρεις αυτη τη ν εβδομαδα στο νοσοκομειο απο δαγκωμα οχιας .Ενας μπαρμπας της γυναικας μου δεν ειδε ασπρη ημερα μετα απο δαγκωμα οχιας μεχρι που εφυγε
Έχω και εγώ περίπτωση που τσιμπήθηκε από οχια και ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ στο νοσοκομείο. Είχε πρηστεί και μελανιάσει όλο το πόδι με επιπλοκές .
Στην ουσία το μόνο φίδι που είναι επικίνδυνο και πραγματικά είναι πολύ εύκολο να το αναγνωρίσει ακόμη και αυτός που δεν ξέρει , είναι η οχιά. Όμως γενικότερα έχει καλλιεργηθεί αυτή η άποψη όπως λες , εσκεμμένα πιστεύω , ότι δηλαδη όλα τα φίδια είναι ακίνδυνα. Πριν τρεις μέρες αυτή την κουβέντα είχα με τα παιδιά μου,τα οποια και επέμεναν οτι από αυτα που έχουν διαβάσει, δεν είναι επικίνδυνο και τίποτα τραγικό το να σε δαγκώσει οχιά.
Εγώ πάντως ότι φίδι και να βρω , εννοείται ότι δεν το πειράζω.
 
Last edited:
Έχω και εγώ περίπτωση που τσιμπήθηκε από οχια και ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ στο νοσοκομείο. Είχε πρηστεί και μελανιάσει όλο το πόδι με επιπλοκές .
Στην ουσία το μόνο φίδι που είναι επικίνδυνο και πραγματικά είναι πολύ εύκολο να το αναγνωρίσει ακόμη και αυτός που δεν ξέρει , είναι η οχιά. Όμως γενικότερα έχει καλλιεργηθεί αυτή η άποψη όπως λες , εσκεμμένα πιστεύω , ότι δηλαδη όλα τα φίδια είναι ακίνδυνα. Πριν τρεις μέρες αυτή την κουβέντα είχα με τα παιδιά μου,τα οποια και επέμεναν οτι από αυτα που έχουν διαβάσει, δεν είναι επικίνδυνο και τίποτα τραγικό το να σε δαγκώσει οχιά.
Εγώ πάντως ότι φίδι και να βρω , εννοείται ότι δεν το πειράζω.
Ναι !!!!!!!!!
 
Μπορει να σε δαγξωσει ειτε εισαι ερπετολογος πραγματι ειται οχι
Σημασια εχει αυτο που ειπωθηκε ηδη
Η ανθρωπινη ζωη να ειναι πανω απο αυτη του οποιουδηποτε ζωου
Αναφυλακτικο σοκ μπορεις να παθεις απο οτιδηποτε
Ο συγαμπρος οσο και τον προλαβαμε οταν εφαγε αμυγδαλα και ενω προηγιυμενος δεν ειχε ποτε παρουσιασει αλεργια

Τους πληστους ερπετολογους τους εχουν δαγξωσει φιδια

Και γαντια να ειχε μαζι της μπορει να την παθαινε παλι

Εφοσον δεν εχουμε υλικο να δειχνει πως εγινε η φαση δεν ξερουμε για να την κατηγορησουμε οτι το χειριστικε λαθος παρα μονον οτι επρεπε να πει- πρεπει να σκοτωθει παρα να ζησει εαν δεν υπαρχει επιλογη να πιαστει με ασφαλεια και να απομακρυνθει

Εχω ερθει τοσες φορες σε επαφη με οχιες , εχω πιασει αλλες τοσες και κινδυνεψα αμεσα απο την πιο μικρη(συχνα ειναι πιο επικυνδινη απο μια μεγαλη) επειδη ακριβως την υποτιμησα
Ειχα σταθει πραγματικα τυχερος και τιποτε αλλο

Εαν ηταν σε δυσκολο σημειο εφοσον ηθελε σονι και καλα να την κρατησει ζωντανη επρεπε να πει δεν γινεται πρεπει να σκοτωθει και τελος

Δηλαδη τωρα που χαρόπαλευει ενας ανθρωπος αντι να ναι σκοτωμενη η οχια ειναι καλυτερα;
Η οχια μπορει αυριο να σκοτωθει απο ενα γερακι
Ειναι στην φυση της να επιβιωσει εναντι αλλων εχθρων

Η κοπελα εχει ομως μια ζωη μπροστα της
Επιτελους ας καταλαβουν οτι υπαρχει μια ιεραρχια στην ζωη και στην αξια της
Δεν μπορει να μην θπολογιζουμε την ανθρωπινη ζωη και να υπολογιζουμε την ζωη ενος φιδιου ως πιο πολυτιμη
Και σαφως δεν πρεπει να εξολοθρεψουμε τα φιδια οτι αλλο θπαρχει στην φυση αλλιως θα χαθουμε και εμεις
Αλλα ουτε και θα εχουμε τα φιδια μεσα στα σπιτια να κυκλοφορουν και να βγουμε εξω εμεις γιατι φεν πρεπει να σκοτωθει ενα φιδι
Ειναι και κατι κομαντα στο γιου τουπ που το παιζουν ειδικοι και νομιζει ο κοσμος οτι ειναι ακινδυνα να τα προσεγγιζεις
Οχι δεν ειναι!
Θα το σκοτωσεις μονο οταν κινδυνευεις και παντα με προφυλαξη
Τελος
Ουτε μαγκιες ουτε εξυπναδες

Το δαγκωμα απο οχια ακομη και να μην σε σκοτωσει θα σε κανει να ύΠοφερεις και ισως να σου αφησει και προβλημα τα για παντα

Της ευχομαι ολοψυχα να το ξεπερασει
Τιποτε αλλο
 
Back
Top