Α' βοήθειες σε περίπτωση τσιμπήματος από οχιά

Από αυτά που είδα εδώ δεν βλέπω κάποιο που να πω ότι έμοιαζε με αυτό.

Αλλά αν πω ότι ήταν πιο κοντά με κάποιο θα έλεγα τον αστριτη που είναι στις οχιες.

Τελείως πρόχειρη εκτίμηση αυτή.

99% θα έχω λάθος.

Ίσως να το δει κάποιος που ξέρει από φίδια και να μάθουμε.
 
Δυστυχως εχουμε παρα πολλες στον τοπο μου και εχω μεγαλη εμπειρια
Η κυπριακη ειναι πολυ χειροτερη απο την ελληνικη με πολυ δυνατοτερο δηλητηριο και πολυ μεγαλυτερα μεγεθη
Ειμαι εξεικιωμενος γιατι βοηθουσα καποτε σε σοου με φιδια
Η οχιες εχουν τριγωνικο κεφαλι χοντρο σωμα που τεκειωνει αποτομα και κινουνται αργα
Η κυπριακη εχει συο χαρακτηριστικες κουκιδες στο πανω μερο του κεφαλιου της
Υπαρχουν διαφορες στην κυπριακη απο την ελληνικη
Η ελληνικη υπαρχει και σε ´´κερατομορφή´´ μορφη
Η οχια εαν δεν την πειραξεις -συνηθως κατα λαθος θα φυγει αργα προς αλλη κατευθυνση
Βοηθαει πολυ οταν περπαταμε και κανουμε δονησεις στο εδαφος στνηθως με καποιο ξυλο.
Συνηθως δεν τις βλεπουμε αλλα εαν απειληθει σιγουρα θα τις ακουσουμε αφου κανουν το χαρακτηριστικο σφυριγμα
Συνηθως ανασηκωνονουν το κεφαλι οταν το κανουν
Μπορει να δαγκωσει σε υψος οσο το ενα τριτο του σωματος της
Αυτη ειναι η χειροτερη εποχη τους καθως γενιουνται τα μικρα τους
Ειναι πολυ επιθετικες
Οι μικρες ακομη χειροτερες καθως λογο απειριας βαζουν ολο το δηλητηριο που διαθετουν
Οι ενηλικες βαζουν πολυ λιγοτερο για αμυνα γιατι χρειαζονται ποσοτητα για ασφαλεια κ για φαγητο
Η οχια δεν ακουει κ εχει κρυο αιμα
Γιαυτο και εδω λεγετε και κουφη
Δεν κυνηγαει το θηραμα της αλλα στηνει ενεδρες
Εχει τρομερο συστημα εντοπισμου δονησεων κ θορυβων
Έπισης κανει ενα πολυ μεγαλο καλο
Τρωει τους μεγαλους αρουραιους
Τους οποιους τα υπολοιπα ηδη μπιρουν να φανε μονο οτσν εχουν φτασει σε πολυ νεγαλα μεγεθη
Ο λογος ειναι επειδη εχει σνεξαρτητες σιαγονες
Μπορει να ανοιξει το στομα της οσο ειναι το θηραμα της
Δαγκωνει σκοτωνει κ με τα δοντια της που ειναι αγκιστρωδες σπρωχνει προς τα μεσα αργα αργα το θηραμα το οποιο χωνευει αναλογα μεγεθους μεχρι κ για πολλες μερες
Μια αφρικανικη που ειχαμε στο σοου την ταιζαμε ενα κουνελι τον μηνα!
Μερικες φωτο
 

Attachments

  • 0C7CFAB5-7D98-4BA6-811D-E04A88118A5A.jpeg
    0C7CFAB5-7D98-4BA6-811D-E04A88118A5A.jpeg
    399,9 KB · Προβολές: 73
  • 0B038795-19C8-40BE-9BCB-392529E5FC8F.jpeg
    0B038795-19C8-40BE-9BCB-392529E5FC8F.jpeg
    140 KB · Προβολές: 73
  • F2613B53-EB84-49A7-B024-D463DECCA32D.jpeg
    F2613B53-EB84-49A7-B024-D463DECCA32D.jpeg
    137,8 KB · Προβολές: 73
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Χρύσανθο που ήταν περιγραφικότατος. Κι εγώ ,Νότιος γαρ και με πετρώδη εδάφη, είχα αρκετές συναντήσεις. Τα κύρια γνωρίσματα της είναι κεφάλι-ουρά. Στο βίντεο δεν μπορώ να διακρίνω τίποτα καλά. Όπως είπατε και παραπάνω μποτακι-μαγκούρα και προσοχή στα χέρια μας όταν πάμε να μαζέψουμε από χαμηλά. Όπως είπε κι ο Χρύσανθος δεν κυνηγάει αλλά καρτερεί το θήραμα της. Το έχω παρακολουθήσει σε κυνήγι πέρδικας στη Μάνη, όπου με επιτυχία έπιασε έναν τσοπανάκο και δεν τον άφηνε από το στόμα της με τίποτα...Όταν βρω τις φώτο θα τις ανεβάσω.
 
Εξοσον ξερω στην κρητη δεν εχουν οχιες
Τουλαχιστον αυτο εχω ακουσει δεν μπορω να το επιβεβαιωσω δεν ειμαι βιολογος
Το φιδι στο βιντεο δεν διακρινεται
Ομως ειναι σχετικα αργο στην μετακινηση του
Οι οχιες ειναι πιο ευαλωτες οταν εχουν φαει κατι ειδικα μεγαλο
Πως ειμαστε εμεις μετα απο ενα γερο φαγοποτι που εχουμε φαει πολυ;
Ετσι
Τις κανει πιο αργες στις αντοδρασεις τους
Αυτη την εποχη προτιμανε πολυ να κτυβονται στα φυτα της καππαρης στις περιοχες μας
Η δικη μου συμβουλη ειναι εαν εχετε ρην επιλογη και δεν κινδυνευει αμεσα εσεις το σκυλι η η οικογενεια σας μην τις πειραζετε
Περαν του κινδυνου εχουν το ρολο τους στην φυση!
Το δαγξωμα απο οχια θα σας παρουσιασει δυο τρυπιτσες η και μια!!!
Μια εμφανιζεται οταν αλλαζουν δοντια
Σπανιο αλλα υπαρκτο ειναι να υπαρξουν τρεις οπου οι δυο θα ειναι σχεδον σαν μια
Ειναι οταν η αλλαγη του δοντιου δεν εχει ολοκληρωθει εντελως
Σενπεριπτωση δαγκωματος πρεπει να ΜΗΝ
Αγχωθουμε-υπαρχει χρονος να παμε στο νοσοκομειο. Πρεπει να ειστε ενημεροι τι περιεχει ο αντιοφικος ορος ωστε να τους πειτε εαν ειστε αλεργικοι
Πρεπει να μην ρουφηξετε με το στομα το δηλητηριο!!!
Μεγαλη μαλακια
Σχεδον ολοι εχουμε αμυχες στο στομα!!!
Το φερνουμε πιο κοντα ατην καρδια!
Και εκτος και αν ειστε γιατρος η νοσοκομος δεν δενετε το σημειο ουτε και το χαρασετε
Ειδοποιειται αμεσα και πατε νοσοκομειο
Εκει θα σας ρωτησουν το ειδος του φιδιου
Δεν εχει ολο το προσωπικο τετοιες γνωσεις
Οποταν μια φωτο εαν εχετε τετοια ψυχραιμια θα βοηθησει
Το πιο σημαντικο ειναι να κρατησετε την ψυχραιμια σας
Οσο δυνατο να ειναι το δηλητηριο υπαρχει χρονος για νοσοκομειο
Το δαγκωμα της παρολο που με την νοσηλεια συνηθως γιατρευεται συχνα επιφερει προβληματα ειδικοτερα στον ιστο διπλα απο το δαγκωμα

γιαυτο να τις σεβεστε και να τις φοβαστε.
Ο φοβος παντα μας κανει πιο προσεκτικους.

σε περιπτωση που μας δεγκωσει σκυλι:

γινεται χορηγηση ενεσιμης κορτιζονης αμεσα
Εχουμενειδοποιησει κτηνιατρο κανφευγουμε αμεσως για εκει
Υπαρχει ακομη κατι αλλα θελει εμπειρια γιαυτο ας μεινουμε στα σιγουρα!
Πρεπει να ειδοποιησετε τον κτηνιατρο γιατι ο αντιοφικος ορος ειναι πλεον πανακριβος και ειναι πολυ ευαισθητος οποταν δεν ειναι δοαθεσιμος σε ολα τα κτηνιατρεια
Δινεται κατοπιν αιτησης περιστατικου

ωστε οταν φτασετε να υπαρχει διαθεσιμος
 
Στο διαδικτυο θα βρειτε βιντεο με τον γιαννο αγγελη
Ειναι ο προεδρος του ερπετολογικου συνδεσμου κυπρου
Ειμουν ο βοηθος του για καποιο μικρ διαστημα
Θα μαθαιτε οτι απορια εχετε
Εχει τεραστια πειρα
Μεχρι και βασιλικη κομπρα εχει φιλησει ο τρελος
 
Χρυσανθε πολύ σωστά και κατατοπιστικά όσα λες. Παντού στην Ελλάδα έχει οχιες και στα μικρά νησιά. Νομιζω 4 ή 5 ειδη συνολικά, εδώ στην Μακεδονία την εποχή αυτή είναι πιο επικίνδυνες γιατί εχουν ξυπνήσει και έχουν συσσωρευμένο δηλητήριο ενω σε πιο ζεστά μέρη δεν πέφτουν σε ναρκη τον χειμώνα. Η οχιά που δείχνεις στις φωτογραφίες είναι μεγαλύτερη απο όσες ζουν στην Ελλάδα , ισως είναι υποείδος της οθωμανικής που έχει εξαπλωθεί δυστυχώς εδω και 30 με 40 χρόνια εως και την κεντρική Μακεδονία, μια που ειχα σκοτώσει ενώ διέσχιζε την άσφαλτο ηταν κοντά στο ενα μετρο και πιο ασπριδερη. Λέγεται πως είναι πιο επικίνδυνη απο τις ευρωπαϊκές, πάντως το φιδι στο βίντεο δεν έχει καμια σχέση με οχιά.
 
Χρυσανθε πολύ σωστά και κατατοπιστικά όσα λες. Παντού στην Ελλάδα έχει οχιες και στα μικρά νησιά. Νομιζω 4 ή 5 ειδη συνολικά, εδώ στην Μακεδονία την εποχή αυτή είναι πιο επικίνδυνες γιατί εχουν ξυπνήσει και έχουν συσσωρευμένο δηλητήριο ενω σε πιο ζεστά μέρη δεν πέφτουν σε ναρκη τον χειμώνα. Η οχιά που δείχνεις στις φωτογραφίες είναι μεγαλύτερη απο όσες ζουν στην Ελλάδα , ισως είναι υποείδος της οθωμανικής που έχει εξαπλωθεί δυστυχώς εδω και 30 με 40 χρόνια εως και την κεντρική Μακεδονία, μια που ειχα σκοτώσει ενώ διέσχιζε την άσφαλτο ηταν κοντά στο ενα μετρο και πιο ασπριδερη. Λέγεται πως είναι πιο επικίνδυνη απο τις ευρωπαϊκές, πάντως το φιδι στο βίντεο δεν έχει καμια σχέση με οχιά.
Στην Κρήτη σίγουρα υπάρχουν οχιες.
Το φίδι αυτό δεν ήταν καθόλου αργό.

Πολύ γρήγορο θα έλεγα.
Κι επειδή δεν έχω σύγκριση με αλλά έτσι μου φάνηκε πάντως εμένα.

Όταν έφυγε πήγαινε από 5 χλμ και πάνω.
Λογικά θα μπορούσε να κινηθεί και πιο γρήγορα.

Αλλά δεν το κυνήγησα οπότε δε χρειάστηκε.
 
Στο διαδικτυο θα βρειτε βιντεο με τον γιαννο αγγελη
Ειναι ο προεδρος του ερπετολογικου συνδεσμου κυπρου
Ειμουν ο βοηθος του για καποιο μικρ διαστημα
Θα μαθαιτε οτι απορια εχετε
Εχει τεραστια πειρα
Μεχρι και βασιλικη κομπρα εχει φιλησει ο τρελος
Ωραιος ο Γιάννος, εχω δει πολλα βίντεο του...και ήταν αυτός που προσφατα εστειλε Ελλάδα το αντίδοτο κ σώθηκε το παιδι που τον δάγκωσε η κόμπρα που είχε...

Το άλλο βίντεο το εχω βάλει ξανά εδώ στο φόρουμ αλλά το βάζω πάλι μια που είπες για την Κυπριακή οχια...

Είναι απίστευτο το που βρίσκεται το δείγμα κ πως μελανιασε όλο το ποδι.....


 
Last edited:
Δεν κουνησε λογο ακριβως αυτου του καιρου
Παντα να χετε το νου σας Στρατο
Εννοείται φίλε!!! Αν δεν έβγαζε τη γλώσσα του...δε θα καταλάβαινα ότι ήταν ζωντανό...
Δεν τα συμπαθώ καθόλου..αλλά έχουν κι αυτά το ρόλο τους εκεί έξω...
Θυμήθηκα μια φάση στη Μυτιλήνη σαν φαντάρος... καταμεσήμερο καλοκαίρι εγώ με τις παντόφλες πήγαινα να μπω στον κλωβό του ραντάρ και πετάγεται ένα φίδι πράσινο μεγάλο....φύγανε και οι παντόφλες απ' τα πόδια μου και έτρεχα ξυπόλητος
 
29-1-22...
Δε ξέρω τι φίδι είναι...αλλά να ξυπνήσει με τέτοιο κρύο; Το πάτησε κι ο σκυλος αλλά δε κούνησε...
ακακο, δεδρογαλιά μαλλον
καποια στιγμη στο υπόγειο με τα ξυλα υπήρχε μια δεδρογαλιά. Με εστειλαν να την εξολοθρεψω.
Στην ερωτηση μου εαν προτιμουν ενα ακακο φίδι εκει μεσα, το οποιο θα εφευγε εαν δεν εβρισκε φαγητό ή ποντίκια που καποια στιγμή θα μπουν και στο σπίτι άλλαξαν γνώμη και έψαχναν για ονομα. δεν το ξαναείδαμε, κυριος ηρθε κυριος εφυγε.
 
Να τι γίνεται αν δεν δωθουν έγκαιρα οι πρωτες βοήθειες....
Πηγε χωρίς μέσα προστασιας μαλλον απο υπερβολικη....σιγουρια......

Τελοσπαντων..
Μακάρι να το ξεπεράσει κ να βγει νικήτρια..

https://www.tovima.gr/2023/05/26/so...i-tis-dinei-39xroni-pou-tsimpithike-apo-oxia/
Αααμ που παει κι αυτη ξυπολητη στ'αγκάθια...;;;
Μακάρι να να σταθεί τυχερή.
 
Να τι γίνεται αν δεν δωθουν έγκαιρα οι πρωτες βοήθειες....
Πηγε χωρίς μέσα προστασιας μαλλον απο υπερβολικη....σιγουρια......

Τελοσπαντων..
Μακάρι να το ξεπεράσει κ να βγει νικήτρια..

https://www.tovima.gr/2023/05/26/so...i-tis-dinei-39xroni-pou-tsimpithike-apo-oxia/
Η ελληνική προχειρότητα όπως παντού.
 
Back
Top