Ανανέωση Άδειας Κατοχής

Γιώργο....το παράβολο για ληγμένο δελτίο κατοχής είναι...ο κωδικός....6193...και το ποσό 10,20 ευρω..
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Πήγα σήμερα απ' το ΑΤ της περιοχής μου και μου εξήγησαν για τα δικαιολογητικά .
 
Τα παράβολα βγαίνουν μόνο από το gov.gr ή μπορώ και μέσω του e-banking που μου δίνεται και η δυνατότητα από εκεί? Τα δέχονται και από e-banking?
Δεν γνωρίζω αν όλες η τράπεζες εκδίδουν παράβολο...η Πειραιώς βγάζει....
μέσω gov...η μέσω taxis βγαίνουν πολύ εύκολα...απλα βάζεις τον κωδικό που χρειάζεσαι και βγαίνει αυτό που θέλεις...
Ο κωδικός 6025...είναι για άδεια που δεν έχει λήξη...2.04 ευρώ
Και ο κωδικός 6193...για ληγμένες....10.20 ευρώ
Για αγορά όπλου είναι άλλος ...
 
Τα παράβολα βγαίνουν μόνο από το gov.gr ή μπορώ και μέσω του e-banking που μου δίνεται και η δυνατότητα από εκεί? Τα δέχονται και από e-banking?
Μέσω εθνικής τα εκδίδω εγώ 3 φορές το έχω κάνει έτσι, δεν έχουν κανένα θέμα. Τις 2 φορές μάλιστα τους τα είχα πάει σε φλασάκι.
 
Οι αριθμοί των παραβολων χρειάζονται και να τα έχεις πληρώσει.
Το βλέπουν από το σύστημα εάν έχουν εκδοθεί και δεσμευθεί.Απλα εάν τα έχεις φωτοτυπία τους διευκολύνει κ τα βάζουν στο φάκελο.δεν είναι κ δύσκολο να τα έχουμε φωτοτυπία η έστω σε pdf στο κινητό κ άμα θέλουν τούς τα στέλνεις και με mail......
 
Αν βγάλω χαρτιά απ' τους γιατρους για μία άδεια αγοράς και δεν το πάω στην αστυνομία αμέσως γνωρίζει κάποιος για πόσο διάστημα ισχύουν τα χαρτιά ;
 
Αν βγάλω χαρτιά απ' τους γιατρους για μία άδεια αγοράς και δεν το πάω στην αστυνομία αμέσως γνωρίζει κάποιος για πόσο διάστημα ισχύουν τα χαρτιά ;
Εύλογο χρονικό διάστημα δηλαδη μη τα πας και μετα από μήνες... Δε ξέρω αν υπάρχει εσωτερικη εγκυκλιος που τα ρυθμίζει αυτά μπορείς να ρωτήσεις στο τμήμα αλλα αμφιβάλλω οτι θα ξέρουν να σου πουν.
 
Αν βγάλω χαρτιά απ' τους γιατρους για μία άδεια αγοράς και δεν το πάω στην αστυνομία αμέσως γνωρίζει κάποιος για πόσο διάστημα ισχύουν τα χαρτιά ;
Εφ' όσον καθορίζεται η τριετής ισχύς των βεβαιώσεων δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα, εξαρτάται βέβαια πάντα στο που θα πέσεις, Ελλαδάρα γαρ...
 
Εφ' όσον καθορίζεται η τριετής ισχύς των βεβαιώσεων δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα, εξαρτάται βέβαια πάντα στο που θα πέσεις, Ελλαδάρα γαρ...
Για αυτό ακριβώς ρώτησα και εξηγουμαι :
Λήγει η ακκο στο όπλο μου τον Αύγουστο .
Βγάζω χαρτιά κανονικά απ' τους γιατρους και προσπαθώ να επικοινωνήσω με το τμήμα . Μία ήταν απόγευμα όταν έπαιρνα πρωί τηλ και μια ήταν πρωινός όταν έπαιρνα απόγευμα . Περνάνε οι μέρες φεύγει σε άδεια και μένω με ληγμένη άδεια αφού με έχουν διαβεβαιώσει πως τα δύο πρώτα χρόνια δεν υπάρχει πρόβλημα και να λήξει απλά είναι μεγαλύτερο το παράβολο . Μία η δουλειά μια δικά μου προβλήματα την ξεχνάω και πάω την προηγούμενη εβδομάδα για ανανέωση και μου λέει τα χαρτιά των γιατρών λήγουν στους 3 μήνες και θέλω καινούργια . Η απορία μου είναι αν τα είχα καταθέσει θα μπορούσα να βγάλω άδεια αγοράς σε 3 χρόνια και τώρα που τα έχω σπίτι μου σφραγισμένα λήγουν στους 3 μήνες ... Ελλάς το μεγαλείο σου !
Υγ. Ακόμη και η παθολόγος χθες γελαγε μαζί μου που ξανά πήγα και της είπα την ιστορία ...
 
Η απορία μου είναι αν τα είχα καταθέσει θα μπορούσα να βγάλω άδεια αγοράς σε 3 χρόνια και τώρα που τα έχω σπίτι μου σφραγισμένα λήγουν στους 3 μήνες ... Ελλάς το μεγαλείο σου !
Υγ. Ακόμη και η παθολόγος χθες γελαγε μαζί μου που ξανά πήγα και της είπα την ιστορία ...
Τραγικό...Δυστυχώς ότι σου είπα...
Ακόμα θεωρώ αυθαίρετη τη δήλωση '' πως τα δύο πρώτα χρόνια δεν υπάρχει πρόβλημα και να λήξει απλά είναι μεγαλύτερο το παράβολο ''
 
Τραγικό...Δυστυχώς ότι σου είπα...
Ακόμα θεωρώ αυθαίρετη τη δήλωση '' πως τα δύο πρώτα χρόνια δεν υπάρχει πρόβλημα και να λήξει απλά είναι μεγαλύτερο το παράβολο ''
Όχι Παντελή. Ίσχυε αυτό μέχρι πρότινος, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει πρόσφατα, ή αν σκοπεύουν να το αλλάξουν ...
"Οι κάτοχοι κυνηγετικών όπλων για τους οποίους έχει εκδοθεί άδεια κατοχής (Α.Κ.Κ.Ο.) αλλά έχει λήξη η ισχύς της, δεν θα έχουν καμία ποινική συνέπεια, εφόσον προσέλθουν στις αρμόδιες αστυνομικές Υπηρεσίες, με δική τους πρωτοβουλία, μέσα σε χρονικό διάστημα δύο ετών, από την ημερομηνία λήξης της αδείας κατοχής (Α.Κ.Κ.Ο.) και υποβάλλουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, καταβάλλοντας το χρηματικό ποσό των 15 ευρώ."
https://www.kspk.gr/index.php/nomoi...oikes-rythmiseis-gia-ekdosi-kai-ananeosi-akko

Το έχω εκμεταλλευτεί κι εγώ εσκεμμένα 2 φορές αφήνοντας άδειες να λήξουν (την μια για 6-7 μήνες, και την άλλη για 1 χρόνο) για να την ανανεώσω μαζί με άλλη, και να έχω τα όπλα μου να λήγουν ανα δύο την ίδια ημερομηνία.
 
Last edited:
Στέλιο, mea culpa, δεν το ήξερα!
Ο σύλλογός σας αποδεικνύεται πιο ενημερωμένος :)
Δεν είναι ο σύλλογός μου (αν και είναι στην ίδια Ομοσπονδία) ;) :) ... τυχαία έπεσα τώρα σ'αυτόν τώρα που γκούγκλαρα να βρω τη συγκεκριμένη διάταξη. Την οποία, όπως πρόσθεσα στο προηγούμενο μήνυμα, έχω εκμεταλλευτεί 2 φορές, τη μία φορά μάλιστα με προτροπή του υπεύθυνου για τις άδειες στο Τ.Α. ;)
 
Επιστροφή από το ΑΤ για την ανανέωση της ΑΚΚΟ . Ρώτησα τον αστυνομικό για το θέμα των 2 χρόνων απ' την λήξη της . ( Και εγώ με ληγμένη πήγα ) η απάντηση του ήταν πως τους είχαν πει να μην γίνεται δικογραφία αλλά πλέον έχει έρθει άλλη εντολή . Απ' ότι κατάλαβα είναι στο πως θα ξυπνήσει ο καθένας τους . Ο δικός μας ευτυχώς είναι αρνητικός στο να κάνει δικογραφία από μόνος του . Τα λόγια του ήταν " προτιμώ να πάρω κάποιον τηλέφωνο να του πω να βγάλει χαρτιά και να έρθει για ανανέωση απ' το να κάνω δικογραφία " δυστυχώς όμως δεν θα λειτουργούν όλοι έτσι επομένως προσοχή με της ληγμένες άδειες συνάδελφοι !!!
Παρεμπιπτόντως έβγαλα και μια άδεια αγοράς να υπάρχει 😅😅
 
Back
Top