Ανανέωση Άδειας Κατοχής

Μόλις άκουσα απ' τον θείο μου (76 χρονών), οτι μετά τα 70 δεν μπορείς να ανανεώσεις την άδεια κατοχής κυν. όπλου:mad:. Έτσι του είπανε στο Α.Τ., και τώρα ψάχνει να "ξεφορτωθεί την franchi 48AL του...
Αν είναι δυνατόν αυτό το είπαν από το αστυνομικό τμήμα ;
Μάλλον είναι πυροβολημένοι !
 
Πάρο. Αλλά ίσως φταίει που έχει λήξει αρκετό καιρό, δεν πήγαινε για κυνήγι εδώ και καμιά 20-ρια χρόνια....Και μένα μου φαίνεται πολύ παράξενο...Κάποιο "λάκο έχει η φάβα".
Eμένα ο πατέρας μου είχε κάνει ανανέωση στα 80 του! Όμως ήταν συνεχώς ενεργός κυνηγός με ανανέωση άδειας θήρας κάθε χρόνο.Και εγώ αμφιβάλλω ότι υπάρχει όριο ηλικίας και μάλιστα ΜΟΝΟ τα 70έτη... .think.
 
Ένα παράδειγμα ότι και οι ίδιοι στην ασφάλεια δεν ξέρουν τους νόμους.
Έχω ένα θέμα με ένα όπλο που πούλησα προ 10ετιας και για κάποιο λόγο το όπλο είναι ακόμα στο όνομα μου ...... δυστυχώς έχω χάσει το αντίγραφο της άδειας αγοράς......το θέμα δεν είναι αυτό ....πήγα στην ασφάλεια και μου είπαν να κάνω δήλωση απώλειας, θα μου κάνουν δικογραφία και τα λοιπά......ως εδώ καλά, ας πρόσεχα να μην εμπλεκα.....το παραδόξω είναι που μου είπαν θα μου δεσμεύσουν τα υπόλοιπα όπλα που κατέχω με νόμιμο δελτία κατοχής σε ισχύ.....να μην τα πολυλογω έστειλα εκεί δικηγόρος ποινικολόγω με το νόμο παραμασχαλα και ισχύει κάτι τέτοιο μόνο σε κακούργημα........η απώλεια ( όχι κλοπή) είναι πλημμέλημα.....ένα απλό δείγμα ότι θέλει ψάξιμο ότι και να μας λένε........
 
Ένα παράδειγμα ότι και οι ίδιοι στην ασφάλεια δεν ξέρουν τους νόμους.
Έχω ένα θέμα με ένα όπλο που πούλησα προ 10ετιας και για κάποιο λόγο το όπλο είναι ακόμα στο όνομα μου ...... δυστυχώς έχω χάσει το αντίγραφο της άδειας αγοράς......το θέμα δεν είναι αυτό ....πήγα στην ασφάλεια και μου είπαν να κάνω δήλωση απώλειας, θα μου κάνουν δικογραφία και τα λοιπά......ως εδώ καλά, ας πρόσεχα να μην εμπλεκα.....το παραδόξω είναι που μου είπαν θα μου δεσμεύσουν τα υπόλοιπα όπλα που κατέχω με νόμιμο δελτία κατοχής σε ισχύ.....να μην τα πολυλογω έστειλα εκεί δικηγόρος ποινικολόγω με το νόμο παραμασχαλα και ισχύει κάτι τέτοιο μόνο σε κακούργημα........η απώλεια ( όχι κλοπή) είναι πλημμέλημα.....ένα απλό δείγμα ότι θέλει ψάξιμο ότι και να μας λένε........
Όταν οι υπεύθυνοι για την τήρηση των νόμων περί όπλων είναι πολύ συχνά ημιμαθείς,αλί σε μας!!.hair.
 
Ένα παράδειγμα ότι και οι ίδιοι στην ασφάλεια δεν ξέρουν τους νόμους.
Έχω ένα θέμα με ένα όπλο που πούλησα προ 10ετιας και για κάποιο λόγο το όπλο είναι ακόμα στο όνομα μου ...... δυστυχώς έχω χάσει το αντίγραφο της άδειας αγοράς......το θέμα δεν είναι αυτό ....πήγα στην ασφάλεια και μου είπαν να κάνω δήλωση απώλειας, θα μου κάνουν δικογραφία και τα λοιπά......ως εδώ καλά, ας πρόσεχα να μην εμπλεκα.....το παραδόξω είναι που μου είπαν θα μου δεσμεύσουν τα υπόλοιπα όπλα που κατέχω με νόμιμο δελτία κατοχής σε ισχύ.....να μην τα πολυλογω έστειλα εκεί δικηγόρος ποινικολόγω με το νόμο παραμασχαλα και ισχύει κάτι τέτοιο μόνο σε κακούργημα........η απώλεια ( όχι κλοπή) είναι πλημμέλημα.....ένα απλό δείγμα ότι θέλει ψάξιμο ότι και να μας λένε........
τι εννοείς? αν κάποιος του κλέψουν το όπλο και πει ότι το έχασε στο βουνό σε χαράδρα (απώλεια) δεν του κάνουν μήνυση? Εσύ το όπλο το έδωσες σε κάποιον που δεν είχε άδεια αγοράς?
 
τι εννοείς? αν κάποιος του κλέψουν το όπλο και πει ότι το έχασε στο βουνό σε χαράδρα (απώλεια) δεν του κάνουν μήνυση? Εσύ το όπλο το έδωσες σε κάποιον που δεν είχε άδεια αγοράς?
Το έγραψα παραπάνω, θα μου κάνουν δικογραφία και θα γίνει δικαστήριο αλλά είναι πλημμέλημα.....το όπλο πουλήθηκε κανονικά το 2013 και με ενημέρωσαν ότι το δελτίο έχει λήξει μιας και ακόμα φενεται στο όνομα μου, έχει ξαναγίνει αυτό με άλλο όπλο που είχα πουλήσει αλλά είχα το αντίγραφο της άδειας αγοράς.....απλά δεν μπορώ να αποδείξω ότι έχει γίνει λάθος από την ασφάλεια......
 
τι εννοείς? αν κάποιος του κλέψουν το όπλο και πει ότι το έχασε στο βουνό σε χαράδρα (απώλεια) δεν του κάνουν μήνυση? Εσύ το όπλο το έδωσες σε κάποιον που δεν είχε άδεια αγοράς?
Οσο αφορά να δηλώσεις ψευδές απώλεια, ενώ έχει κλαπη, μπορεί ανά πάσα στιγμή να χρησιμοποιηθεί το όπλο σε μια ληστεία π.χ , και να βρεις το μπελά σου ....... πρέπει το όπλο να ξεχρεωθει για να είσαι καλυμμένος σε οτιδήποτε......
 
Οσο αφορά να δηλώσεις ψευδές απώλεια, ενώ έχει κλαπη, μπορεί ανά πάσα στιγμή να χρησιμοποιηθεί το όπλο σε μια ληστεία π.χ , και να βρεις το μπελά σου ....... πρέπει το όπλο να ξεχρεωθει για να είσαι καλυμμένος σε οτιδήποτε......
ΑΚΚΟ ο αγοραστής έβγαλε?
 
Γιάννη στο αρχείο της ασφάλειας φαινετε στο βιβλίο ότι έχει βγει άδεια αγορας για το οπλο σου να το κοιτάξουν παρόμοια περίπτωση βρήκα άκρη μετά από 3 χρόνια π ελειξε και φανηκε αδηλωτο σε μενα και έπειτα από 13χρονια από τη μεταπώληση δεν είχε ξεχρεωθει από μένα και εμφανίστηκε και δηλώθηκε σαν αδηλωτοστο πειραια μην ψαχνεις...
Έχετε νου σ με τη δήλωση απώλειας γιατί θα χάσεις και τα αλλα που έχεις στο όνομα σου και πιθανόν θα στερηθεις καιτην άδεια κυνηγιού μέχρι να τελεσίδικιση η υπόθεση πρόσεξε να στο.βεβαιωσουν 100%ότι δεν θα χεις μπλεξίματα το είχα σκεφτεί και γω για να ξεμπερδεψω επιπρόσθετα αν βρέθει καποι στιγμή τ όπλο σ και πάει ο άλλος να τ δηλώσει όπως στην δική μ περίπτωση θα κατηγορηθεί για κλοπή τ όπλου σ!μεγάλο μπέρδεμα φιλε
 
Οσο αφορά να δηλώσεις ψευδές απώλεια, ενώ έχει κλαπη, μπορεί ανά πάσα στιγμή να χρησιμοποιηθεί το όπλο σε μια ληστεία π.χ , και να βρεις το μπελά σου ....... πρέπει το όπλο να ξεχρεωθει για να είσαι καλυμμένος σε οτιδήποτε......
Ή ακόμη χειρότερα σε ΦΟΝΟ! .hair.
 
Σε ιδιώτη......
φανταζομαι ότι στην βαση της αστυνομιας φαίνεται στο ονομά σου γιατί ο άλλος δεν έβγαλε την άδεια κατοχής. Αν ήσουν ο αστυνόμος και ερχόταν κάποιος και σου ελεγε αυτά που του είπες εσυ, τι θα έκανες?
 
Last edited:
φανταζομαι ότι στην βαση της αστυνομιας φαίνεται στο ονομά σου γιατί ο άλλος δεν έβγαλε την άδεια κατοχής. Αν ήσουν ο αστυνόμος και ερχόταν κάποιος και σου ελεγε αυτά που του είπες εσυ, τι θα έκανες?
Εγώ φίλε μου τους είπα την αλήθεια, μπορούσα να τους πω ότι πήγα σε κυνήγι στη λίμνη και μου έπεσε μέσα και το έχασα. ...αλλά δεν λειτουργω έτσι εγώ.....
 
Back
Top