Αλεπού

Πρωινό καρτέρι για πουλιά.
Κάθομαι και περιμένω..Είμαι άκαπνος εδώ και αρκετή ώρα. Στην περιοχή έχω δεί αλεπούδες αρκετές φορές αλλά η τύχη ήταν με το μέρος τους.Ξαφνικά στα 60 μέτρα περίπου εμφανίζεται μία με΄΄ τραβερσάτη΄΄κατεύθυνση προς μια γούρνα με νερό. Το ντουφέκι είναι γεμισμένο με gorilla con borra 34 gr no 8. Στέκομαι ακίνητος και την καρφώνω με τα μάτια. Ο αέρας με το μέρος μου, φυσάει προς τα εμένα.Ανοίγω απαλάαα το δίκαννο και βάζω ένα gorilla target magnum δεκάβολο.Κλείνω πάλι απαλάαα,και επωμίζω. Η αλεπού έχει σκύψει στο νερό, και ετοιμάζεται να φύγει. Σημαδεύω και πατώ. Τινάζεται κανένα μέτρο ψηλά και ξεκινά να περπατάει ερχόμενη προς το μέρος μου. ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ λέω. η πορεία της εξακολουθελι να είναι προς τα εμένα όταν ξεφνικά χάνεται πίσω απο κάτι βουναλάκια. Αυτό ήταν έφυγε λέω. Πριν προλάβω να καταλάβω απο που εφυγε, εμφανίζεται μπροστα μου στα 3-4 μέτρα και δεν με έχει δει. Ω να σου.sex hard.... τι να κάνω που δεν έχω αλλο βόλι. Η άλλη κάννη εχει ένα οχτάρι. Την αφήνω να στρώσει μπροστά μου, και αμμέσως επωμίζω, με βλέπει και ξεκινά τα σάλτα, προσπαθώ να την προσπεράσω με την μπούκα και μόλις το κάνω πατώ. Αυτό ήταν. έμεινε επιτόπου χωρίς να κουνηθεί καθόλου. Την βρήκα στην καρδιά.image hosting 12mb
Φωτο μετά την δεύτερη βολή πίσω απο το μπροστινό πόδι.Είναι η ίδια πλευρά που έφαγε και την δραμιάρα.Φαίνονται τα πλήγματα στη μουσούδα,στο πόδι και στην κοιλιά.
upload a picture
Ενα βόλι που την πήρε στην κοιλιά της δημιούργησε αιμοραγία. Και παρόλα αυτα δεν επεσε..
Συμπέρασμα, τα δράμια μετα τα 35 μέτρα πιστεύω πως δεν επαρκούν ωστε να σου δώσουν το θήραμα. Αν τουφεκούσα γουρούνι στην αποσταση που βάρεσα την αλεπού ακόμα θα έτρεχε η θα ξεψυχούσε στο απέναντι βουνό.
 
Δεν ξέρω αν την βρήκες στην καρδιά :) αλλά μην χαλάς τα δραμια σου για αλεπούδες. Μέχρι τα 25-30 μέτρα πέφτουν εύκολα με ένα 8ακι, ειδικά αν το κέντρο της τουφεκιας πάει στην κοιλιά της, η οποία είναι μαλακιά. Έχω πάρει κάμποσες με 8αρια, 9αρια και 10αρια. ;)
Υ.Γ. Αν χρειαζόταν στα 60 μέτρα να τουφεκισεις γουρούνι, μάλλον ο αρχηγός θα είχε κάνει κάποιο λάθος στα καρτέρια.
 
Δεν ξέρω αν την βρήκες στην καρδιά :) αλλά μην χαλάς τα δραμια σου για αλεπούδες. Μέχρι τα 25-30 μέτρα πέφτουν εύκολα με ένα 8ακι, ειδικά αν το κέντρο της τουφεκιας πάει στην κοιλιά της, η οποία είναι μαλακιά. Έχω πάρει κάμποσες με 8αρια, 9αρια και 10αρια. ;)
Γιώργο η πρώτη τουφεκιά ήταν στα 60 μετρα πάνω κάτω .Αρκετα μακρυνη απόσταση για αλεπού με οχταρια σκάγια.Αντε να την γαργαλούσαν λίγο. Επειτα, ακούω διάφορες ιστοριες απο τους λαγάδες και όταν βλέπω αλεπού κάτι παθαίνω. Και όλμο να είχα θα της έριχνα..
 
Υ.Γ. Αν χρειαζόταν στα 60 μέτρα να τουφεκισεις γουρούνι, μάλλον ο αρχηγός θα είχε κάνει κάποιο λάθος στα καρτέρια.
Απο τις λίγες φορές που έχω πάει για γουρούνια,έχω δεί μέρη που όντως το γουρούνι μπορεί να βγεί κοντά ή σε μεγαλύτερη απόσταση. Τα 60 μέτρα μπορεί να μην είναι ο κανόνας , όπως γίνεται στην στάμπα δηλαδή σε κοντινές αποστάσεις. Υπάρχουν καρτέρια π.χ σε ρεματιές η σε λαιμούς που δεν είναι σίγουρο ότι θα σου βγεί ο αγριόχοιρος απο συγκεκριμένο μέρος- μονοπατι.
 
. Επειτα, ακούω διάφορες ιστοριες απο τους λαγάδες και όταν βλέπω αλεπού κάτι παθαίνω. Και όλμο να είχα θα της έριχνα..
Απειρες φορες στη τσιχλα μου εχουν τυχη χωρις να μπορω με αυτα τα σκαγια να τη καταβαλω,τελικα σε καρτερι παππιας με 4αρια σκοτωνο τη πρωτη και με το ιδιο νουμερο μεσα σε ενα αυλακα που περπατουσα μεσα εγω και η αλεπου τον διεσχηζε κολυμποντας.Και στις δυο περιπτωσεις μπορω να σου πω οτι της λυπηθηκα,ενα συναισθημα που μεγαλωνει μεσα μου καθως γερναω,χωρις να το θελω.Και θα σου πω οτι εγω προσωπικα υπηρξα χειροτερος απο τις αλεπουδες,οταν ημουν νεος,ειχα και εγω συμπεριφορες αλεπους,οποτε ειμαι χειροτερος απο αυτα τα ζωα.:(
 
Απειρες φορες στη τσιχλα μου εχουν τυχη χωρις να μπορω με αυτα τα σκαγια να τη καταβαλω,τελικα σε καρτερι παππιας με 4αρια σκοτωνο τη πρωτη και με το ιδιο νουμερο μεσα σε ενα αυλακα που περπατουσα μεσα εγω και η αλεπου τον διεσχηζε κολυμποντας.Και στις δυο περιπτωσεις μπορω να σου πω οτι της λυπηθηκα,ενα συναισθημα που μεγαλωνει μεσα μου καθως γερναω,χωρις να το θελω.Και θα σου πω οτι εγω προσωπικα υπηρξα χειροτερος απο τις αλεπουδες,οταν ημουν νεος,ειχα και εγω συμπεριφορες αλεπους,οποτε ειμαι χειροτερος απο αυτα τα ζωα.:(

Ρε Σαράντο κι εγώ το ίδιο παθαίνω και δεν τις τουφεκάω.Λες υποσυνείδητα να το κάνω γιατί με λένε αλεπού ; .sarcastic.
 
Κ εγω περασαν αρκετα χρονια που δεν τις τουφεκαγα γιατι με ψιλοστεναχωρουσε οταν την εβλεπα κατω... Ωστοσο τα τελευταια χρονια διαβαζοντας κ ψαχνωντας τις ζημιες που κανουν, τις κυνηγαω ξανα, οχι τοσο για ευχαριστηση οσο για με την αυξηση του πληθυσμου τους ειναι αναγκαιο...
 
Η αλήθεια ειναι οτι ειναι πανεμορφο ζωο, συνδεδεμενο με ωραιες ιστοριες κ παραμυθια αλλα... κανει ζημιες η ατιμη! Θυμαμαι τον παππου μου που εστηνε καρτερι τα βραδια με το πλάγιο, διπλα απο το κοτετσι....οπως την εστηνε και στο χωραφι με τα καλαμποκια γιατι του τα ετρωγε καποιος ασβος .sarcastic.
 
Ρε Σαράντο κι εγώ το ίδιο παθαίνω και δεν τις τουφεκάω.Λες υποσυνείδητα να το κάνω γιατί με λένε αλεπού ;
Μια μερα ειμαι στο καρτερι για παπια πανω στην Ηπειρο,και ειμαι κρυμμεννος πισω απο κατι αγριοτριανταφυλλιες,κοντα ενα κουφαρι μιας αγγελαδας που ειχε κολλησει στο βουρκο απο οτι φαινεται.Νατη και ερχεται η αλεπου,δεν ξερω πως της φαινοταν το κουφαρι,και μια με ενα σαλτω ανεβαινε και μια κατεβαινε,ουτε 15μ μακρια μεχρι που βαρεθηκε και εφυγε,σιγουρα το ηξερε και θα το εκανε αυτο το παιχνιδι καιρω.big smile.Ναι εχω γινει πολυ ευαισθητος τα τελευταια χρονια,και νασαι βεβαιος οτι στα προ 40 δεν ειμουν καθολου,θα την ειχα κανει κυμα,γιαυτο και δεν κατηγορω καννενα οτι και να κανουν,μισω το λαθος οχι τον ανθρωπο.
 
Πανεμορφη μα κ πανουργα ομως.
Στην επαρχία που βλεπεις σπο κοντα τις δουλειές της μαθαινεις να ' πνιγεις το συναίσθημα.
Μας εφαγε πριν κανα τριμηνα 20 πουλια για σφαξιμο.
Το κακο ειναι η απληστία της.
Δεν περνει οτι χρειάζετε μονο.
Ρα σκοτώνει ολα κ πινει το αιμα...κ μετα τρωει λιγο περνει κ ενα εαν εχει μικρα κ φεύγει.
Σαν γυναίκα σατανας είναι.
Εξω κουκλα κ μεσα πανουκλα
 
Δυστυχως δεν μπορω να τις τουφεκισω...
Ξεροντας ποσο κακο κανουν ή καλο για αλλους...
Δεν ξερω... Δεν εχω προβλημα με αυτους που τις τουφεκανε ουτε αν την τουφεκισει ο αλλος διπλα μου και την δω ξαπλα... Εγω δεν μπορω...
 
Αφήστε ήσυχο το σόι μου ρε αλεπουδιάρηδες . .sarcastic.

1081145.jpg
 
Πανεμορφη μα κ πανουργα ομως.
Στην επαρχία που βλεπεις σπο κοντα τις δουλειές της μαθαινεις να ' πνιγεις το συναίσθημα.
Μας εφαγε πριν κανα τριμηνα 20 πουλια για σφαξιμο.
Το κακο ειναι η απληστία της.
Δεν περνει οτι χρειάζετε μονο.
Ρα σκοτώνει ολα κ πινει το αιμα...κ μετα τρωει λιγο περνει κ ενα εαν εχει μικρα κ φεύγει.
Σαν γυναίκα σατανας είναι.
Εξω κουκλα κ μεσα πανουκλα

Αρχιζω να πιστευω οτι δεν εχω καθολου συναισθημα... Ποτε δε λυπηθηκα την αλεπου. Την εχω στο μυαλο μ οπως τα κορακια, τις καρακαξες... Κανει ζημια και πιστευω πως ειναι χρεος μου να τις περιοριζω. Εξαλλου στη καστορια ειχε διαπιστωθει το δευτερο επισημο κρουσμα λυσσας.
Εχω κατι 41βολα μαγκ. Ειδικα για αυτες...
 
Πανεμορφη μα κ πανουργα ομως.
Στην επαρχία που βλεπεις σπο κοντα τις δουλειές της μαθαινεις να ' πνιγεις το συναίσθημα.
Μας εφαγε πριν κανα τριμηνα 20 πουλια για σφαξιμο.
Το κακο ειναι η απληστία της.
Δεν περνει οτι χρειάζετε μονο.
Ρα σκοτώνει ολα κ πινει το αιμα...κ μετα τρωει λιγο περνει κ ενα εαν εχει μικρα κ φεύγει.
Σαν γυναίκα σατανας είναι.
Εξω κουκλα κ μεσα πανουκλα
Εγω εχω κανει χειροτερα,συγγενεις θαμαι.big smile.
 
Back
Top