Αλεπού

Την ζεματισες Αποστολη σιγουρα..
Αυριο αν πας να κοιταξεις παιξει κ να την βρεις καπου τουμπανο..
Δεν της εριξα με ψυχραιμια η αληθεια ειναι. 41 βολια ειναι αυτα, με βαση την αντιδραση της ενα δε θα την πηρε;

Τασο εννοειται οτι θα παω να τη βρω.. Και περιφορα σε ολους τους "κοτετσαδες" της περιοχης για ασημωμα! ha haaaΗταν γνωστο οτι επαιζε καιρο εκει τριγύρω καιρο τωρα.
 
Καλησπέρα,
Η συγκεκριμένη "κυρά-Μάρω" είχε βάλει στόχο τα κοτέτσια στην περιοχή μας και είχε γλυκαθεί με κότες και μιά χήνα προχθές σε έναν γείτονα. Σήμερα το μεσημέρι επέδραμε (στις 1 το μεσημέρι η αθεόφοβη!) στο δικό μας κοτέτσι, έπιασε μια κότα και την ξεκοκκάλιζε κάτω από μια λεμονιά. Για κακή της τύχη και δική μας καλή, ο γείτονας που έχασε τη χήνα την είδε και μας ειδοποίησε. Ένα 5άρι Gorilla Techna την έστειλε να βρει το κοτόπουλο που μόλις είχε καταβροχθίσει. Στις φωτογραφίες φαίνονται τα υπολείμματα (δυο φτερούγες) τις άτυχης κότας.





screen shot





image hosting
 
Last edited:
Καλησπέρα,
Η συγκεκριμένη "κυρά-Μάρω" είχε βάλει στόχο τα κοτέτσια στην περιοχή μας και είχε γλυκαθεί με κότες και μιά χήνα προχθές σε έναν γείτονα. Σήμερα το μεσημέρι επέδραμε (στις 1 το μεσημέρι η αθεόφοβη!) στο δικό μας κοτέτσι, έπιασε μια κότα και την ξεκοκκάλιζε κάτω από μια λεμονιά. Για κακή της τύχη και δική μας καλή, ο γείτονας που έχασε τη χήνα την είδε και μας ειδοποίησε. Ένα 5άρι Gorilla Techna την έστειλε να βρει το κοτόπουλο που μόλις είχε καταβροχθίσει. Στις φωτογραφίες φαίνονται τα υπολείμματα (δυο φτερούγες) τις άτυχης κότας.





screen shot





image hosting
Πολυ τυχερος σταθηκες που βγηκε μεσημερι
Γιατι συνηθως ερχονται σουρουπο κ δεν περνουν μια μονο
Τις πνιγουν ολες πινουν το αιμα τρωνε κ περνουν οτι μπορουν στα κουταβια
Μια δεν αφηνουν ζωντανη εστω κ αν χορταινουν με λιγοτερες
Παθων αλλα παθαινουν κ αυτες ;)
 
Για τους φανατικους του ειδους.
Παμε στο σουπερ μαρκετ και ζηταμε τενεκεδες παστης σαρδελας-λακερδας τους οποιους γεμιζουμε νερο και τους αφηνουμε γεματους σε μερος με σχετικη μεση θερμοκρασια για κανα 24ωρο.
Οοτιζουμε τα πιο γνωδτα μερη σημεια που κοβουν βολτες οι κοκκινες, διπλα σε φωλιας,ριακια ,τρουμοες κλπ.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην σταμοαρουν το σημειο. Και κυκλο να κανρις με το υγρο θα κοβουν κυκλους.
 
Φέτος 3 ήταν οι αλεπούδες που χτύπησα αλλα μόνο την τελευταία έβγαλα φώτο επειδή στις προηγούμενες ειχα το σκύλο μαζί και δεν ήθελα πολλά πολλά μαζί τους.
Η συγκεκριμένη έπεσε την δευτέρα την ωρα που πήγαινα για απογευματινό στις φάσσες, μολις έβγαλα την ανηφόρα για το καρτέρι και προσπαθούσα να διαλεξω σε ποιο απ τα 2 καρτέρια θα κάτσω,
Η κυρία βγήκε απ το πυκνό σφαιράτη οταν με κατάλαβε, και πανω στη βιασίνη μου για να την προλάβω να μην φτάσει τα πικνά έπιασα μονο ενα φυσιγγι απ την θήκη, που ευτυχώς ηταν αρκετο, b&p F2 34 6αρι στα 20-25 περιπου και ξαπλα η κυρία, ουτε κιχ δεν έβγαλε!!!
Ένα αλλο που παρατήρησα φέτος ήταν οτι όλες οσες χτυπησα εγω +2 ενός φίλου ήταν όλες θηλυκές,
πέρσι μονο έναν αρσενικό χτύπησα, τα υπόλοιπα θηλυκά...παρόλα αυτά πάλι αυξάνονται!!!
Βράδυ δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω διαδρομή με το αυτοκίνητο απ το ένα χωρίο μου στο άλλο και να μην πετύχω 3-4 να κόβουν βόλτες στην ασφαλτο...
Αν δεν αποκτήσει λίγο ενδοιαφέρον σαν κυνήγι ωστε να ασχοληθεί λιγος κοσμος παραπάνω δεν γίνεται να ρυθμιστεί ο πληθυσμός τους...
 
Μπράβο ρε Ηλία καλά τις έκανες...shake hands.
Μόλις επισκευάστηκε το θηρίο άρχισε αμέσως να δείχνει τις δονταρες του..δονταρες είπα?χαυλιόδοντες ήθελα να πω...my man..RESPECT.
Άσε Tάσο, την τελευταία μέρα που μου'χε ανοιξει στην τουφεκια, ειπα παει, τα εφαγε τα ψωμιά του, ηρθε η ωρα για αντικατάσταση...Τελικα έγινε αλλαγή του ανταλλακτικού και επανήλθε 100%! :) μεγάλος έρωτας το συγκεκριμένο, αλεπούδες ειδικά εχει καθαρίσει και με 9αρι οταν έβγαινα και για κοτσιφια χαμηλά στο χωριό...
 
την τελευταία μέρα που μου'χε ανοιξει στην τουφεκια, ειπα παει, τα εφαγε τα ψωμιά του, ηρθε η ωρα για αντικατάσταση...
Χα Χα απο τωρα??
Τελικα έγινε αλλαγή του ανταλλακτικού και επανήλθε 100%! :)
Τα πάντα φτιάχνονται..Σιγα την βλάβη..
μεγάλος έρωτας το συγκεκριμένο, αλεπούδες ειδικά εχει καθαρίσει και με 9αρι οταν έβγαινα και για κοτσιφια χαμηλά στο χωριό...
Υπαρχει κατι που να μην έχει βαρέσει αυτό το όπλο?.xm.
Βροντοσαυρο ίσως??.sarcastic.
 
Μπράβο σου Ηλία!
Αν δεν αποκτήσει λίγο ενδοιαφέρον σαν κυνήγι ωστε να ασχοληθεί λιγος κοσμος παραπάνω δεν γίνεται να ρυθμιστεί ο πληθυσμός τους...
Το ίδιο ισχύει και για τα κορακοειδή. Θέλουν οργανωμένα κυνήγεια.
 
Δεν θα ή ξεχασω περσι δεκεμβρη μηνα βραδυ μετα την κουρνια που δεν με ειδε η κυρα και με αντιληφθηκε μετα απο καποια δευτερολεοτα οταν ριχα φτασει 7-8 μετρα πισω της. Ακολουθησε γυρισμα και τετ α τετ για καποια δευτερα μεχρι να τραβηξω την σκανδαλη με biturbo 5αρια.
 
alepoudes1-620x350.jpg

Published on July 27th, 2017 | by Kynoclub

Διάσημος Βρετανός ηθοποιός και πρώην ποδοσφαιριστής σκότωσε 100 αλεπούδες


Ο πρώην ποδοσφαιριστής, Βίνι Τζόουνς, προκάλεσε πολλές αρνητικές αντιδράσεις όταν δημοσίευσε μια φωτογραφία στο λογαριασμό του στο Twitter, με 100 αλεπούδες που είχε σκοτώσει ο ίδιος. Ο πρωταγωνιστής της ταινίας «Δυο καπνισμένες Κάννες», δημοσίευσε τη φωτογραφία για να καυχηθεί για τις ικανότητές του στο κυνήγι. Ο Τζόουνς, που είναι φανατικός κυνηγός, κατέβασε τη φωτογραφία μετά τις αντιδράσεις. @VinnieJones65 / Twitter Η φωτογραφία συνοδευόταν από τη λεζάντα: «Μια πραγματικά τέλεια νύχτα #αλεπούδες.



Ποιος μπορεί να το ξεπεράσει;» Ο Τζόουνς, ο οποίος ζει στο Λος Άντζελες αλλά έχει ένα εξοχικό στο Σάσεξ, έχει μοιραστεί και στο παρελθόν φωτογραφίες από τα κυνήγια του στα κοινωνικά δίκτυα. Ο πρώην ποδοσφαιριστής, ισχυρίζεται ότι κυνηγάει από μικρό παιδί και ότι το πρώτο του θήραμα ήταν ένα περιστέρι, σε ηλικία 5 ετών. @VinnieJones65 / Twitter Σε συνέντευξή του στο Shooting UK, είχε δηλώσει: «Μου αρέσει πάρα πολύ να κυνηγάω περιστέρια. To κυνήγι με λαμπτήρες είναι το αγαπημένο μου.



Έχω κάνει πολλές μετατροπές στο αυτοκίνητό μου για αυτόν το λόγο. Αν ένας αγρότης έχει πρόβλημα με τις αλεπούδες, μου αρέσει να πηγαίνω και να αντιμετωπίζω εγώ το πρόβλημα για λογαριασμό του. Η αγαπημένη μέρα μου, θα ήταν να πυροβολώ περιστέρια όλη μέρα και το βράδυ να πηγαίνω για κυνήγι αλεπούδων.» Twitter Παρόλο που οι φωτογραφίες του Βίνι έχουν προκαλέσει πολλές αντιδράσεις στους ακτιβιστές για τα δικαιώματα των ζώων, νομικά δεν παραβαίνει κανέναν κανόνα. Προς το παρόν, δεν υπάρχον νομικοί περιορισμοί για το κυνήγι με λαμπτήρες, εφόσον το όπλο είναι καταχωρημένο.
 
alepoudes1-620x350.jpg

Published on July 27th, 2017 | by Kynoclub

Διάσημος Βρετανός ηθοποιός και πρώην ποδοσφαιριστής σκότωσε 100 αλεπούδες


Ο πρώην ποδοσφαιριστής, Βίνι Τζόουνς, προκάλεσε πολλές αρνητικές αντιδράσεις όταν δημοσίευσε μια φωτογραφία στο λογαριασμό του στο Twitter, με 100 αλεπούδες που είχε σκοτώσει ο ίδιος. Ο πρωταγωνιστής της ταινίας «Δυο καπνισμένες Κάννες», δημοσίευσε τη φωτογραφία για να καυχηθεί για τις ικανότητές του στο κυνήγι. Ο Τζόουνς, που είναι φανατικός κυνηγός, κατέβασε τη φωτογραφία μετά τις αντιδράσεις. @VinnieJones65 / Twitter Η φωτογραφία συνοδευόταν από τη λεζάντα: «Μια πραγματικά τέλεια νύχτα #αλεπούδες.



Ποιος μπορεί να το ξεπεράσει;» Ο Τζόουνς, ο οποίος ζει στο Λος Άντζελες αλλά έχει ένα εξοχικό στο Σάσεξ, έχει μοιραστεί και στο παρελθόν φωτογραφίες από τα κυνήγια του στα κοινωνικά δίκτυα. Ο πρώην ποδοσφαιριστής, ισχυρίζεται ότι κυνηγάει από μικρό παιδί και ότι το πρώτο του θήραμα ήταν ένα περιστέρι, σε ηλικία 5 ετών. @VinnieJones65 / Twitter Σε συνέντευξή του στο Shooting UK, είχε δηλώσει: «Μου αρέσει πάρα πολύ να κυνηγάω περιστέρια. To κυνήγι με λαμπτήρες είναι το αγαπημένο μου.



Έχω κάνει πολλές μετατροπές στο αυτοκίνητό μου για αυτόν το λόγο. Αν ένας αγρότης έχει πρόβλημα με τις αλεπούδες, μου αρέσει να πηγαίνω και να αντιμετωπίζω εγώ το πρόβλημα για λογαριασμό του. Η αγαπημένη μέρα μου, θα ήταν να πυροβολώ περιστέρια όλη μέρα και το βράδυ να πηγαίνω για κυνήγι αλεπούδων.» Twitter Παρόλο που οι φωτογραφίες του Βίνι έχουν προκαλέσει πολλές αντιδράσεις στους ακτιβιστές για τα δικαιώματα των ζώων, νομικά δεν παραβαίνει κανέναν κανόνα. Προς το παρόν, δεν υπάρχον νομικοί περιορισμοί για το κυνήγι με λαμπτήρες, εφόσον το όπλο είναι καταχωρημένο.
Αυτος ειναι!!!!
 
Back
Top