Αλεπού

Γενικά το είπα.Αμα δεν το ρυθμίσουμε εμείς τότε ποιός?
Έχεις δίκιο..όποτε τις πετύχω τους αλλάζω τον αδοξαστο αλλά φέτος εκτός από την πρώτη μέρα της Πέρδικας δεν μου έχει κάτσει καμιά μπροστά από τη κάνη
 
Ρε παιδιά τι κακό είναι αυτό φέτος με τις αλεπούδες...δεν υπάρχει μέρος που να πήγα και να μην έχω δει αλεπού!

Εμάς εδώ φέτος έχουν εκτοπιστεί λόγω υπερβολικής αύξησης του τσακαλιού. Μόνο χαμηλά με το αυτοκίνητο βλέπουμε καμία
 
Μια που το αναφέρατε..
Να πω ότι εδώ στο νησί δεν είχαμε ποτε θεμα με αλεπούδες κ απο ότι μου εχουν πει λαγαδες κ μη έχει γεμισει ο τόπος...
Υπάρχει φήμη οτι τους απελευθέρωσαν οικολόγοι.....

Επίσης εντυπωση μου είχε κάνει φέτος στο καλοκαίρι που έβλεπα σκοτωμένα πολλα κουνάβια(μάλλον έτσι νόμιζα) κ σε ζευγάρια κοντα-κοντα....
Τελικά μου είπαν ότι ήταν μινκ κ ότι για αυτό ευθυνονται κ παλι οι οικολόγοι...

Νικηφόρε @PPV δεν ξέρω αν έχεις ακουσει κάτι...
Και αν αληθευουν όλα αυτά...
 
Μια που το αναφέρατε..
Να πω ότι εδώ στο νησί δεν είχαμε ποτε θεμα με αλεπούδες κ απο ότι μου εχουν πει λαγαδες κ μη έχει γεμισει ο τόπος...
Υπάρχει φήμη οτι τους απελευθέρωσαν οικολόγοι.....

Επίσης εντυπωση μου είχε κάνει φέτος στο καλοκαίρι που έβλεπα σκοτωμένα πολλα κουνάβια(μάλλον έτσι νόμιζα) κ σε ζευγάρια κοντα-κοντα....
Τελικά μου είπαν ότι ήταν μινκ κ ότι για αυτό ευθυνονται κ παλι οι οικολόγοι...

Νικηφόρε @PPV δεν ξέρω αν έχεις ακουσει κάτι...
Και αν αληθευουν όλα αυτά...
Άπαξ και έχουν απελευθερωθεί μινκ Τάσο... Μιλάμε για τεράστια οικολογική καταστροφή. Ελπίζω οι κύριοι αυτοί κάποτε να βρεθούν και να λογοδοτήσουν στη δικαιοσύνη. Δεν μπορούν να αμολανε από εξωτικά πουλιά, άρπαγες γουνοφορα μέχρι ερπετά και αρθρόποδα που δεν έχουν καμία δουλειά στην ελληνική φύση. Μέχρι και κροκόδειλο είχαν αφήσει στην Κρήτη. Κάπου έλεος δηλαδή.
 
Ελπίζω οι κύριοι αυτοί κάποτε να βρεθούν και να λογοδοτήσουν στη δικαιοσύνη.
Κοίτα για ποιά δικαιοσύνη μιλάμε
Έχουν γίνει τα τέρατα και τα αίσχη σε αυτή την χώρα και δεν κουνήθηκε φύλλο και ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου έκανε παρέμβαση και ζητάει να δεί την απόφαση για την αθώωση του άλλου του τενεκέ που κλώτσησε την γάτα
Και να πιάσουν κανέναν μάλλον για αθώωση κατευθείαν θα πάει λόγω ότι ότι έκανε το έκανε με αγνό σκοπό

https://www.huffingtonpost.gr/entry...yata-sten-aidepso_gr_63592738e4b04cf8f389bc0b
 
Άπαξ και έχουν απελευθερωθεί μινκ Τάσο... Μιλάμε για τεράστια οικολογική καταστροφή. Ελπίζω οι κύριοι αυτοί κάποτε να βρεθούν και να λογοδοτήσουν στη δικαιοσύνη. Δεν μπορούν να αμολανε από εξωτικά πουλιά, άρπαγες γουνοφορα μέχρι ερπετά και αρθρόποδα που δεν έχουν καμία δουλειά στην ελληνική φύση. Μέχρι και κροκόδειλο είχαν αφήσει στην Κρήτη. Κάπου έλεος δηλαδή.
Καλησπέρα, διάφοροι χαζοχαρούμενοι και για διαφορετικούς λόγους κάθε φορά έχουν ελευθερώσει άσχετα με το περιβάλλον μας ζώα. Όλα αυτά τα είδη προκαλούν ζημιά. Τους κροκόδειλους στην Κρήτη τους άφησαν αυτοί που τους αγόραζαν στα pet shop μικρούς ... όταν μεγάλωσαν και δεν χώραγαν πουθενά. . Σε ποτάμια της Βόρειας Ελλάδας κάποιοι είχαν ρίξει πιράνχας από ενυδρεία ... κ.λ.π. Επίσης στην Δυτική Μακεδονία κάποιοι που είχαν φάρμες γουνοφόρων (μινκ) για λόγο που δεν θυμάμαι (τους έφυγαν ή τα ελευθέρωσαν) και εξαπλώθηκαν στα γύρω βουνά...
Ότι νομίζει ο καθένας κάνει ... δεν υπάρχει έλεγχος για πρόληψη, ούτε και τιμωρία μετά ...
 
για λόγο που δεν θυμάμαι (τους έφυγαν ή τα ελευθέρωσαν)
Ακτιβιστές <οικολόγοι > που ή αγνοούσαν ή αδιαφορουσαν για την οικολογική ισορροπία της περιοχής, τα απελευθερωσαν καταστρεφοντας τα κλουβιά και τις περιφράξεις. Το αποτέλεσμα ήταν να καταστραφουν οικονομικά οι ιδιοκτήτες και να προκληθεί ανυπολογιστη επιβάρυνση στα είδη που ζουν σε εκείνες τις περιοχές, αλλά και στα ίδια που υποθέτω στην συντριπτική πλειοψηφία τους θα ψόφησαν βασανιστικά από έλλειψη τροφής, όμως ποιός νοιάζεται για όλα αυτά ;
 
Ακτιβιστές <οικολόγοι > που ή αγνοούσαν ή αδιαφορουσαν για την οικολογική ισορροπία της περιοχής, τα απελευθερωσαν καταστρεφοντας τα κλουβιά και τις περιφράξεις. Το αποτέλεσμα ήταν να καταστραφουν οικονομικά οι ιδιοκτήτες και να προκληθεί ανυπολογιστη επιβάρυνση στα είδη που ζουν σε εκείνες τις περιοχές, αλλά και στα ίδια που υποθέτω στην συντριπτική πλειοψηφία τους θα ψόφησαν βασανιστικά από έλλειψη τροφής, όμως ποιός νοιάζεται για όλα αυτά ;
Μπράβο ακτιβιστές το θυμήθηκα, αυτοί κανονικά πρέπει να είχαν συνέπειες ! Σε τέτοιες περιπτώσεις , το Δασαρχείο, οι κυν. Σύλλογοι ή κάποιος άλλος πρέπει να κινείται νομικά εναντίον τους άμεσα κανονικά, ανεξάρτητα από τον ιδιώτη που έχει τη φάρμα (που και αυτός θίγεται οικονομικά). Επίσης ο ιδιώτης που έχει τέτοια επιχείρηση, για να είναι νόμιμος οφείλει να συμμορφώνεται σε όσα η άδειά του γράφει και σύμφωνα με τη μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων που έχει καταθέσει. (π.χ. του επιτρέπουν να εκτρέφει είδη που δεν είναι της χώρας μας; αν του επιτρέπουν με τι προυποθέσεις ώστε να μην δραπετεύουν κ.λ.π.)
Κάπως έτσι νομίζω έχουμε την κόκκινη αλεπού πλέον, ενώ η ενδημική αλεπού στην Ελλάδα είχε γκρίζα πλάτη και ήταν μικρότερη ...
 
όμως ποιός νοιάζεται για όλα αυτά ;
Αυτοί φτιάχνουν μία θεωρία στο μυαλό τους, μετά την βαφτίζουν σαν την απόλυτη αλήθεια, και από την στιγμή που είναι εκπρόσωποι της απόλυτης αλήθειας ότι και να κάνουν είναι σωστό ή στην χειρότερη μπορεί να μην είναι εντελώς σωστό αλλά είναι δικαιολογημένο και μέσα στα πλαίσια του <<αγώνα>> που δίνουν
Όσοι έχουν αντίθετη άποψη έχουν άδικο και είναι εχθροί
Και αφού αυτοί έχουν το άδικο,εμείς που έχουμε το δίκιο δικαιολογούμαστε να αντιδράσουμε όπως θέλουμε και να κάνουμε και ότι θέλουμε μέχρι και τραμπουκισμούς (θα θυμάσαι ίσως την περίπτωση που ένας άντρας και μία γυναίκα χτύπησαν έναν ηλικιωμένο κυνηγό και του πήραν το όπλο προς την Λαμία είχε γίνει αν δεν κάνω λάθος)
 
Αυτοί φτιάχνουν μία θεωρία στο μυαλό τους, μετά την βαφτίζουν σαν την απόλυτη αλήθεια, και από την στιγμή που είναι εκπρόσωποι της απόλυτης αλήθειας ότι και να κάνουν είναι σωστό ή στην χειρότερη μπορεί να μην είναι εντελώς σωστό αλλά είναι δικαιολογημένο και μέσα στα πλαίσια του <<αγώνα>> που δίνουν
Όσοι έχουν αντίθετη άποψη έχουν άδικο και είναι εχθροί
Και αφού αυτοί έχουν το άδικο,εμείς που έχουμε το δίκιο δικαιολογούμαστε να αντιδράσουμε όπως θέλουμε και να κάνουμε και ότι θέλουμε μέχρι και τραμπουκισμούς (θα θυμάσαι ίσως την περίπτωση που ένας άντρας και μία γυναίκα χτύπησαν έναν ηλικιωμένο κυνηγό και του πήραν το όπλο προς την Λαμία είχε γίνει αν δεν κάνω λάθος)
Γιώργο αν πάνε σε δίκη ... έχουν να αντιμετωπίσουν "άλλη θεώρηση των πραγμάτων" το θέμα είναι τους μηνύει κάποιος;
 
Γιώργο αν πάνε σε δίκη ... έχουν να αντιμετωπίσουν "άλλη θεώρηση των πραγμάτων" το θέμα είναι τους μηνύει κάποιος;
Είχανε πάει σε δίκη και είχαν πάει και διάφοροι <<σύντροφοι>> για συμπαράσταση
Δεν θυμάμαι που το είχα πετύχει όμως Γιώργο ούτε εάν είχε βγει τελεσίδικη απόφαση και τι ποινή τους επιβλήθηκε

https://www.dkose.gr/nea/anakoinoseis/h-d΄kose-dipla-ston-kynigo-pou-propilakistike-apo-oikologous/
 
Αυτοί φτιάχνουν μία θεωρία στο μυαλό τους, μετά την βαφτίζουν σαν την απόλυτη αλήθεια, και από την στιγμή που είναι εκπρόσωποι της απόλυτης αλήθειας ότι και να κάνουν είναι σωστό ή στην χειρότερη μπορεί να μην είναι εντελώς σωστό αλλά είναι δικαιολογημένο και μέσα στα πλαίσια του <<αγώνα>> που δίνουν
Όσοι έχουν αντίθετη άποψη έχουν άδικο και είναι εχθροί
Και αφού αυτοί έχουν το άδικο,εμείς που έχουμε το δίκιο δικαιολογούμαστε να αντιδράσουμε όπως θέλουμε και να κάνουμε και ότι θέλουμε μέχρι και τραμπουκισμούς (θα θυμάσαι ίσως την περίπτωση που ένας άντρας και μία γυναίκα χτύπησαν έναν ηλικιωμένο κυνηγό και του πήραν το όπλο προς την Λαμία είχε γίνει αν δεν κάνω λάθος)
Βορεια Ευβοια ειχε γινει το σκηνικο που λες Γιωργο...
Προς την πλευρα του Αιγαιου,ευρυτερη περιοχη Βασιλικων-Ελληνικων...
 
Καλησπέρα, διάφοροι χαζοχαρούμενοι και για διαφορετικούς λόγους κάθε φορά έχουν ελευθερώσει άσχετα με το περιβάλλον μας ζώα. Όλα αυτά τα είδη προκαλούν ζημιά. Τους κροκόδειλους στην Κρήτη τους άφησαν αυτοί που τους αγόραζαν στα pet shop μικρούς ... όταν μεγάλωσαν και δεν χώραγαν πουθενά. . Σε ποτάμια της Βόρειας Ελλάδας κάποιοι είχαν ρίξει πιράνχας από ενυδρεία ... κ.λ.π. Επίσης στην Δυτική Μακεδονία κάποιοι που είχαν φάρμες γουνοφόρων (μινκ) για λόγο που δεν θυμάμαι (τους έφυγαν ή τα ελευθέρωσαν) και εξαπλώθηκαν στα γύρω βουνά...
Ότι νομίζει ο καθένας κάνει ... δεν υπάρχει έλεγχος για πρόληψη, ούτε και τιμωρία μετά ...
Αντί να ελέγξει το κράτος την εισαγωγή μέχρι και.... Πιράνχας (!) Κοιτάει να αφαιρέσει τα παπάρια του σκύλου μου και να πληρώσω 150 ευρώ. Δε μαμιουνται λέω εγώ.
 
Back
Top