Αλεπού

Είχανε πάει σε δίκη και είχαν πάει και διάφοροι <<σύντροφοι>> για συμπαράσταση
Δεν θυμάμαι που το είχα πετύχει όμως Γιώργο ούτε εάν είχε βγει τελεσίδικη απόφαση και τι ποινή τους επιβλήθηκε

https://www.dkose.gr/nea/anakoinoseis/h-d΄kose-dipla-ston-kynigo-pou-propilakistike-apo-oikologous/
Καλημέρα Γιώργο, αλλά και πάλι το περιστατικό αυτό δεν αφορά "περιβαλλοντική παρανομία". Για παρανομίες που αφορούν το περιβάλλον (παρανομίες από αυτοαποκαλούμενους οικολόγους όπως οι απελευθερώσεις άσχετων ζώων), εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει. Αυτό κατά την άποψή μου δεν είναι τυχαίο. Ίσως να καλύπτονται, ίσως όμως να μην τους κυνηγάει κανείς ...
 
Καλημέρα Γιώργο, αλλά και πάλι το περιστατικό αυτό δεν αφορά "περιβαλλοντική παρανομία". Για παρανομίες που αφορούν το περιβάλλον (παρανομίες από αυτοαποκαλούμενους οικολόγους όπως οι απελευθερώσεις άσχετων ζώων), εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει. Αυτό κατά την άποψή μου δεν είναι τυχαίο. Ίσως να καλύπτονται, ίσως όμως να μην τους κυνηγάει κανείς ...
Αν λες για την καραμέλα ότι "οικολογοι" αμολάνε φίδια, λύκους και τον γκοτζιλα την νύχτα στην ύπαιθρο είναι παραμύθια. Αντιθέτως "φιλόζωοι" κάθε είδους που εξαντλούν τη αγάπη τους για κάθε είδους κατοικίδιο σε μικρό χρονικό διάστημα και μετά το παρατάνε όπου βρουν , υπαρχουν χιλιάδες! Και τον κροκόδειλο στην Κρήτη τέτοιος τον άφησε. Και φίδια αμολανε αλλά κυρίως σφυγκτηρες γιατί αυτά παίρνουν συνήθως αλλά ψοφάνε γιατι δεν βγάζουν τον χειμώνα. Αν θέλετε να δείτε πως καταστρέφουν τέτοιες ενέργειες ένα οικοσύστημα δείτε το πρόβλημα στην Φλόριντα με τους πυθωνες της Μπουρμα. Από τέτοιους..."φιλοζωους" ξεκίνησε και εκεί.
 
Πολύ σωστά, όμως μην αποκλείεις και <εμπλουτισμους > από οικωλογους, το έγραψα παλιότερα για κάποιους με ένα παλιό οπελ πριν χρόνια που ένα απόγευμα αδειασαν δύο χαρτοκιβώτια με οχιές ακριβώς πίσω από το κτηριο του χιονοδρομικου στο Καιμακτσαλάν
 
Πολύ σωστά, όμως μην αποκλείεις και <εμπλουτισμους > από οικωλογους, το έγραψα παλιότερα για κάποιους με ένα παλιό οπελ πριν χρόνια που ένα απόγευμα αδειασαν δύο χαρτοκιβώτια με οχιές ακριβώς πίσω από το κτηριο του χιονοδρομικου στο Καιμακτσαλάν
Αυτοί μπορεί να ήταν ανταγωνιστές από άλλο χιονοδρομικό!!!
Αλλά δεν βλέπω τον λόγο για να πάει να αμολήσει κάποιος οχιές, αλεπούδες και κουναβια σε ένα μέρος. Τι οικολογικό αποτέλεσμα θα πετύχει? Επίσης που βρίσκει αυτά τα ζώα και τα αμολάει???
 
Αυτοί μπορεί να ήταν ανταγωνιστές από άλλο χιονοδρομικό!!!
Αλλά δεν βλέπω τον λόγο για να πάει να αμολήσει κάποιος οχιές, αλεπούδες και κουναβια σε ένα μέρος. Τι οικολογικό αποτέλεσμα θα πετύχει? Επίσης που βρίσκει αυτά τα ζώα και τα αμολάει???
Μια ερώτηση μόνο!Οι λύκοι που έχουμε τώρα είναι η ράτσα που είχαμε πριν 60 χρόνια?
 
Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό. Δεν έχω επαφή με λύκους. Αλλά λένε όλοι ότι είναι υβρίδια.
Για να έχεις υβριδισμό πρέπει να υπάρχουν 2 είδη.Δεν είναι τόσο αθώα όλα...Όταν βλέπεις λύκο στο Καρπενήσι και είναι 100 κιλά ίδιος με τον Σιβηρίας κάτι δεν πάει καλά!Ούτε στις στροφές της ορεινής Τρίπολης να βλέπεις Τσακαλολυκο με πιφες πάνω του.
 
Αυτοί μπορεί να ήταν ανταγωνιστές από άλλο χιονοδρομικό!!!
Αλλά δεν βλέπω τον λόγο για να πάει να αμολήσει κάποιος οχιές, αλεπούδες και κουναβια σε ένα μέρος. Τι οικολογικό αποτέλεσμα θα πετύχει? Επίσης που βρίσκει αυτά τα ζώα και τα αμολάει???
Τα αγοράζουν από πετ σοπ και τους προσφέρουν την ελευθερία τους... Μην ψάχνεις λογική σε άρρωστα μυαλα, δεν θα βρεις ίχνος από αυτή.
 
Για να έχεις υβριδισμό πρέπει να υπάρχουν 2 είδη.Δεν είναι τόσο αθώα όλα...Όταν βλέπεις λύκο στο Καρπενήσι και είναι 100 κιλά ίδιος με τον Σιβηρίας κάτι δεν πάει καλά!Ούτε στις στροφές της ορεινής Τρίπολης να βλέπεις Τσακαλολυκο με πιφες πάνω του.
Πως μπορούν και φέρνουν τέτοια ζώα όμως? Που τα βρίσκουν? Τα φίδια πωλούνται και είναι χόμπι για πολύ κόσμο η κατοχή ερπετών. Τον λύκο όμως των 100 κιλών που τον βρήκαν και τον αμολήσαν? Εκτός και αν μέσα στο κόλπο είναι και διάσημες οργανώσεις με άκρες όμως ο Σκατουρος...
 
Τα αγοράζουν από πετ σοπ και τους προσφέρουν την ελευθερία τους... Μην ψάχνεις λογική σε άρρωστα μυαλα, δεν θα βρεις ίχνος από αυτή.
Λύκο και αλεπού από πετ σοπ πως??? Φίδια και άλλα εξωτικά είδη σύμφωνοι.
 
Λύκο και αλεπού από πετ σοπ πως??? Φίδια και άλλα εξωτικά είδη σύμφωνοι.
Οι πολύ μεγάλες " οικολογικές οργανώσεις"- ΜΚΟ με τις πολύ μικρές και τον κάθε βλαμμένο που διαμαρτύρεται για τον βιασμό της κότας από τον κόκορα είναι συγκοινωνούντα δοχεία... Και χρήματα υπάρχουν και βαρεμενα άτομα να το υλοποιήσουν επίσης.
 
Πως μπορούν και φέρνουν τέτοια ζώα όμως? Που τα βρίσκουν? Τα φίδια πωλούνται και είναι χόμπι για πολύ κόσμο η κατοχή ερπετών. Τον λύκο όμως των 100 κιλών που τον βρήκαν και τον αμολήσαν? Εκτός και αν μέσα στο κόλπο είναι και διάσημες οργανώσεις με άκρες όμως ο Σκατουρος...
Δεν έχεις δεί άτομα με οικολογική συνείδηση να θάβουν καρτέλες αβγά σε παραλία για να κλείσουν ταβέρνες από πάνω μάλλον.
 
Δεν έχεις δεί άτομα με οικολογική συνείδηση να θάβουν καρτέλες αβγά σε παραλία για να κλείσουν ταβέρνες από πάνω μάλλον.
Το είχα διαβάσει κάπου αυτό νομίζω. Τότε που κάποιοι εμπόδισαν τον ΠΑΟ να φτιάξει γήπεδο επειδή υπήρχε μια λακκούβα με βρωμονερα στην περιοχή και έλεγαν ότι είναι υδροβιοτοπος....
 
Εύκολα εκτρεφονται και αναπαραγονται πολλά είδη, το γιατί γίνεται η απελευθέρωση δεν γνωρίζω. Για τα υβρίδια λύκων η δική μου εξήγηση βρίσκεται στα αδέσποτα και τα τσοπανοσκυλα που αναπαραγονται ανεξέλεγκτα και σε συνδυασμό με την διασπορά παντού χωρίς χωροταξικό σχέδιο σταυλικων εγκαταστάσεων και κοπαδιων, είναι αναπόφευκτη η διασταύρωση. Ένα επιπλέον μεγάλο πρόβλημα στην περιοχή μου τουλάχιστον είναι η εγκατάλειψη των τσοπανοσκυλων από τους ιδιοκτήτες που πουλούν το κοπάδι, και τελευταία είναι πολύ συχνό φαινόμενο.
 
Αν λες για την καραμέλα ότι "οικολογοι" αμολάνε φίδια, λύκους και τον γκοτζιλα την νύχτα στην ύπαιθρο είναι παραμύθια. Αντιθέτως "φιλόζωοι" κάθε είδους που εξαντλούν τη αγάπη τους για κάθε είδους κατοικίδιο σε μικρό χρονικό διάστημα και μετά το παρατάνε όπου βρουν , υπαρχουν χιλιάδες! Και τον κροκόδειλο στην Κρήτη τέτοιος τον άφησε. Και φίδια αμολανε αλλά κυρίως σφυγκτηρες γιατί αυτά παίρνουν συνήθως αλλά ψοφάνε γιατι δεν βγάζουν τον χειμώνα. Αν θέλετε να δείτε πως καταστρέφουν τέτοιες ενέργειες ένα οικοσύστημα δείτε το πρόβλημα στην Φλόριντα με τους πυθωνες της Μπουρμα. Από τέτοιους..."φιλοζωους" ξεκίνησε και εκεί.
Ξαναδιάβασε το θέμα από την αρχή ... τα είπαμε αυτά !! :):D
Το θέμα που θίγω είναι πως όσες περιβαλλοντικές παραβάσεις έχουν γνωστό "δράστη",δεν τις βλέπουμε να παίρνουν το δρόμο της δικαιοσύνης !
Όλοι οικολόγοι στα λόγια (και εννοώ και τις διάφορες αρχές, υπηρεσίες, κόμματα φαίνεται πως πουλάνε ρουσφέτια ) ... και συνέχεια πιπιλάνε την ίδια καραμέλλα "φταίνε οι κυνηγοί"
 
Μια ερώτηση μόνο!Οι λύκοι που έχουμε τώρα είναι η ράτσα που είχαμε πριν 60 χρόνια?
Οι λύκοι που έβλεπα το 1985 στο νομό Σερρών και έβλεπα συχνά, ήταν περισσότερο "κομψοί" θα έλεγα.
Λεπτότεροι σκελετοί και μάλλον ποιο σκουρόχρωμοι, σε σχέση με κάποιους που έχω δει σε video τώρα (τους τωρινούς δεν τους έχω συναντήσει).
Επίσης έτρεχαν με πολύ χαρακτηριστικό τρόπο, όταν κάλπαζαν φαίνονταν σαν να κάνουν καμπούρα και να ενώνουν και τα 4 πόδια τους.
 
Καλησπέρα, διάφοροι χαζοχαρούμενοι και για διαφορετικούς λόγους κάθε φορά έχουν ελευθερώσει άσχετα με το περιβάλλον μας ζώα. Όλα αυτά τα είδη προκαλούν ζημιά. Τους κροκόδειλους στην Κρήτη τους άφησαν αυτοί που τους αγόραζαν στα pet shop μικρούς ... όταν μεγάλωσαν και δεν χώραγαν πουθενά. . Σε ποτάμια της Βόρειας Ελλάδας κάποιοι είχαν ρίξει πιράνχας από ενυδρεία ... κ.λ.π. Επίσης στην Δυτική Μακεδονία κάποιοι που είχαν φάρμες γουνοφόρων (μινκ) για λόγο που δεν θυμάμαι (τους έφυγαν ή τα ελευθέρωσαν) και εξαπλώθηκαν στα γύρω βουνά...
Ότι νομίζει ο καθένας κάνει ... δεν υπάρχει έλεγχος για πρόληψη, ούτε και τιμωρία μετά ...
Την μαλακια με τα μινκ την κάνανε κάτι ηλίθιοι ψευτοικολογοι ως πράξη αντιδρασης, μέχρι και σε αυτό πού υποστηρίζουν είναι άσχετοι κ κατέστρεψαν ένα οικοσύστημα!
 
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Λύκος.857/page-19

Ο νεκρός λύκος στα Μέγαρα μοιάζει πολύ με τους λύκους όπως τους θυμάμαι από παλιά.
Επίσης το ίχνος που φαίνεται από κάτω, (που είναι ποιο μακρόστενο) είναι τυπικό όπως επίσης το θυμάμαι από παλιά.
Τα ίχνη που συχνά αποδίδονται σε λύκο, αλλά το πλάτος τους είναι όσο και το μήκος τους, θυμίζουν περισσότερο ίχνη σκύλου και πιθανώς να προέρχονται από υβρίδια.
 
Την μαλακια με τα μινκ την κάνανε κάτι ηλίθιοι ψευτοικολογοι ως πράξη αντιδρασης, μέχρι και σε αυτό πού υποστηρίζουν είναι άσχετοι κ κατέστρεψαν ένα οικοσύστημα!
Γιάννη καλησπέρα, το έγραψε ο Λευτέρης στην προηγούμενη σελίδα, το θέμα είναι τι έγινε μετά τους πήγε κανείς σε δίκη γι΄αυτό;
 
Γιάννη καλησπέρα, το έγραψε ο Λευτέρης στην προηγούμενη σελίδα, το θέμα είναι τι έγινε μετά τους πήγε κανείς σε δίκη γι΄αυτό;
Σόρρυ δεν το πρόσεξα! Όχι ρε φίλε τι δική,στην Ελλάδα ζούμε! Κάναν την ψευτοεπανασταση τους 5-6 πλουσιόπαιδα και τώρα όλα καλά! Πρώτη φορά το βλέπεις αυτό? Και αυτό το λέω σίγουρα γιατί έχω γνωστούς στην Καστοριά που ζούσαν από αυτό!
 
Back
Top