Αεροβόλα σκοποβολής

Σημερινή δοκιμουλα με το πιτσιρίκι μου (diana 28)σημερα μετά την αλλαγή ελατηρίου και είπα να δοκιμάσω μερικές 'μακρινες' για αυτό το όπλο βολές. Με τα ανοιχτά σκοπευτικα του μηδενισμενα αλλά και τερματισμενα στα 40 μέτρα επιχείρησα στα 45 και 50. Αν με ένα οπτικό και με την προπόνηση σφίξει η συγκέντρωση κατα το ήμισυ θα θεωρείται ως ικανοποιητικο αποτέλεσμα για αυτά τα μέτρα? ΥΓ: Πραγματική δοκιμασία για τα μάτια τα ανοιχτά σκοπευτικα μετά τα 40 μέτρα. DSC_2037.JPGDSC_2036.JPGDSC_2035.JPG
 
Σημερινή δοκιμουλα με το πιτσιρίκι μου (diana 28)σημερα μετά την αλλαγή ελατηρίου και είπα να δοκιμάσω μερικές 'μακρινες' για αυτό το όπλο βολές. Με τα ανοιχτά σκοπευτικα του μηδενισμενα αλλά και τερματισμενα στα 40 μέτρα επιχείρησα στα 45 και 50. Αν με ένα οπτικό και με την προπόνηση σφίξει η συγκέντρωση κατα το ήμισυ θα θεωρείται ως ικανοποιητικο αποτέλεσμα για αυτά τα μέτρα? ΥΓ: Πραγματική δοκιμασία για τα μάτια τα ανοιχτά σκοπευτικα μετά τα 40 μέτρα. View attachment 32253View attachment 32254View attachment 32255
Δεν φτανει μονο το ελατηριο η προπονηση και το οπτικο......βοηθανε σιγουρα αλλα μεγαλο ρολο παιζουν και τα σφαιρακια..........αυτες οι βολες με τι σφαιρακια εχουν γινει??
 
Δεν φτανει μονο το ελατηριο η προπονηση και το οπτικο......βοηθανε σιγουρα αλλα μεγαλο ρολο παιζουν και τα σφαιρακια..........αυτες οι βολες με τι σφαιρακια εχουν γινει??
Με αυτές εδώ κ Ηρακλή που μπαίνουν και κάθονται αρκετά χαλαρά. Σου δίνουν την εντύπωση πως αν γυρίσεις ανάποδα το όπλο χωρίς να το κλείσεις ότι θα βγουν από την κάνη DSC_2039.JPGDSC_2040.JPG
 
Με αυτές εδώ κ Ηρακλή που μπαίνουν και κάθονται αρκετά χαλαρά. Σου δίνουν την εντύπωση πως αν γυρίσεις ανάποδα το όπλο χωρίς να το κλείσεις ότι θα βγουν από την κάνη
Πολύ καλά pellets. Δοκίμασε κ τα JSB exact diabolo (στο δικό μου <HW35> ταιριάζουν σε 4,52 διαμέτρημα -0,547 grain).
 
Με αυτές εδώ κ Ηρακλή που μπαίνουν και κάθονται αρκετά χαλαρά. Σου δίνουν την εντύπωση πως αν γυρίσεις ανάποδα το όπλο χωρίς να το κλείσεις ότι θα βγουν από την κάνη View attachment 32282View attachment 32283
Ειναι καλα σφαιρακια αλλα λιγο βαρια για το οπλο σου .......επισεις θα δοκιμασεις σε 4.52-4.53 αφου τα 4.51 ειναι χαλαρα.....
Μια πολυ καλη επιλογη ειναι τα crosman premier σε 7.9gr στο χαρτινο κουτι των 1250 τεμαχιων....ΟΧΙ ΣΤΑ ΜΕΤΑΛΙΚΑ ΤΩΝ 500.
Crosman Domed 4,5mm 1250τμχ - Skroutz.gr
 
Ειναι καλα σφαιρακια αλλα λιγο βαρια για το οπλο σου .......επισεις θα δοκιμασεις σε 4.52-4.53 αφου τα 4.51 ειναι χαλαρα.....
Μια πολυ καλη επιλογη ειναι τα crosman premier σε 7.9gr στο χαρτινο κουτι των 1250 τεμαχιων....ΟΧΙ ΣΤΑ ΜΕΤΑΛΙΚΑ ΤΩΝ 500.
Crosman Domed 4,5mm 1250τμχ - Skroutz.gr
Θα τα παραγγείλω να τα δοκιμάσω.. Φαντάζομαι θα υπάρχουν σε υποδιαμετρημα 4.52/3. Για τα hn field target trophy green που είναι ελαφριά γνωρίζει κάποιος αν είναι καλά? Screenshot_20210913-120340.png
 
Θα τα παραγγείλω να τα δοκιμάσω.. Φαντάζομαι θα υπάρχουν σε υποδιαμετρημα 4.52/3. Για τα hn field target trophy green που είναι ελαφριά γνωρίζει κάποιος αν είναι καλά?
Το weihrauch μου δεν τρελαίνεται γι αυτά, αλλά το Sig Sauer μου (P320 Air pistol που παίρνει pellets) τα λατρεύει τα συγκεκριμένα.
 
Το weihrauch μου δεν τρελαίνεται γι αυτά, αλλά το Sig Sauer μου (P320 Air pistol που παίρνει pellets) τα λατρεύει τα συγκεκριμένα.
Σε ευχαριστώ Γιώργο. Ίσως να είναι πολύ ελαφριά, όπως είπες για πιστόλια και αεροβολα αμπούλας.
 
Θα τα παραγγείλω να τα δοκιμάσω.. Φαντάζομαι θα υπάρχουν σε υποδιαμετρημα 4.52/3. Για τα hn field target trophy green που είναι ελαφριά γνωρίζει κάποιος αν είναι καλά? View attachment 32388
Οχι....δεν υπαρχουν υποδιαμετρηματα στα crosman premier.........ενα ειναι αλλα σε οτι οπλο τα εχω βαλει τα ριχνουν πολυ ωραια!!!
 
Ειναι καλα σφαιρακια αλλα λιγο βαρια για το οπλο σου .......επισεις θα δοκιμασεις σε 4.52-4.53 αφου τα 4.51 ειναι χαλαρα.....
Μια πολυ καλη επιλογη ειναι τα crosman premier σε 7.9gr στο χαρτινο κουτι των 1250 τεμαχιων....ΟΧΙ ΣΤΑ ΜΕΤΑΛΙΚΑ ΤΩΝ 500.
Crosman Domed 4,5mm 1250τμχ - Skroutz.gr
Ηρακλή, έχεις δοκιμάσει τα Crosman σε πιστόλι αμπούλας; Αν ναι, τι αποτέλεσμα είδες;
 
Ο μόνος λόγος που δεν τα παίρνω έιναι η ονομασία τους. Αν και μου τα έχουν προτείνει πολλοί
Αν ονομασία εννοείς το "diabolo", αυτό στα αγγλικά/λατινικά χρησιμοποιείται για να υποδείξει σχήμα κλεψύδρας (και όχι κάτι ...διαβολικό!) Υπάρχει και σε άλλα σφαιράκια όπως τα diabolo premier crosman, υποδεικνύοντας και πάλι τον τύπο τους. Δες κι εδώ:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Diabolo
και ρίξε άφοβα!
 
Last edited:
Αν ονομασία εννοείς το "diabolo", αυτό στα αγγλικά/λατινικά χρησιμοποιείται για να υποδείξει σχήμα κλεψύδρας (και όχι κάτι ...διαβολικό!) Υπάρχει και σε άλλα σφαιράκια όπως τα diabolo crossman, υποδεικνύοντας και πάλι τον τύπο τους. Δες κι εδώ:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Diabolo
και ρίξε άφοβα!
..και ο σωστός τονισμός είναι στην παραλήγουσα...διαβόλο! :)
 
Back
Top