Αεροβόλα σκοποβολής

Πρωινή βολτίτσα στο σκοπευτήριο σήμερα αλλά δυστυχώς και πάλι με πολύ αέρα. Δοκιμη οι νέες βολιδες jsb 10.34/4.52 και jsb 8.44/4.50 στα 35 και 50 μέτρα με το cometa fusion του Κώστα. Αν δεν είχε τοοοσο αέρα πιστεύω θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα..
 
DSC_0553.JPGDSC_0552.JPG
dsc_0550-jpg.57871
 

Attachments

  • DSC_0549.JPG
    DSC_0549.JPG
    197,6 KB · Προβολές: 3
  • DSC_0550.JPG
    DSC_0550.JPG
    190,1 KB · Προβολές: 156
Καλημέρα ομάδα εχθές είχε άπνοια και το εκμεταλευτηκα κάνοντας μια βόλτα στο σκοπευτήριο να ρυθμίσω το οπτικό στο cometa fusion. Ερώτηση αυτές οι βολές με άπνοια στα 50 μετρα με ελατήριο και στηριγμένο όπλο θεωρούνται ικανοποιητικες ή πρέπει να ψαχτώ κι άλλο στα σφαιρακια? Κάποιος καλύτερος σκοπευτής λογικά θα είχε καλύτερα αποτελέσματα.. Έστησα και κάλυκες 12αριου στα ίδια μέτρα και τους πετυχαινα με συχνότητα χοντρικά 1/2. Έχω σκοπό να δοκιμάσω και τις crosman heavy στα 10.50 grains
DSC_0562.JPG
DSC_0561.JPGDSC_0559.JPG
 
Προσωπικα και δεδομενου οτι ειχες πολλα χρονια αποχη απο την σκοπευση με αεροβολο προσώπικα τις θεωρω ικανοποιητικες ως προς την σκοπευση σου

Αν μου επιτρεπεις μια παρότρυνση- πρεπει να δουλεψεις -εξασκησεις λιγο την ανασα σου κατα την βολη κατα την διαρκεια του χρονου απο το πρωτο πατημα της σκανδαλης στο δευτερο(κενο σημειο)

Στα 50 μετρα με ενα αεροβολο ελατηριου κανει τρομερη διαφορα

Τολμω να υποθεσω και ισως κανω λαθος οτι οι πρωτες σου βολες ειναι αυτες που ειναι κοντα στην περιμετρο του μπλε στοχου- οι αμεσως επομενες αυτες που ειναι κεντρο και οι τελευταιες αυτες που δεν ειναι στοχο με την προυποθεση οτι ειχε απνοια
 
Προσωπικα και δεδομενου οτι ειχες πολλα χρονια αποχη απο την σκοπευση με αεροβολο προσώπικα τις θεωρω ικανοποιητικες ως προς την σκοπευση σου

Αν μου επιτρεπεις μια παρότρυνση- πρεπει να δουλεψεις -εξασκησεις λιγο την ανασα σου κατα την βολη κατα την διαρκεια του χρονου απο το πρωτο πατημα της σκανδαλης στο δευτερο(κενο σημειο)

Στα 50 μετρα με ενα αεροβολο ελατηριου κανει τρομερη διαφορα

Τολμω να υποθεσω και ισως κανω λαθος οτι οι πρωτες σου βολες ειναι αυτες που ειναι κοντα στην περιμετρο του μπλε στοχου- οι αμεσως επομενες αυτες που ειναι κεντρο και οι τελευταιες αυτες που δεν ειναι στοχο με την προυποθεση οτι ειχε απνοια
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Χρυσανθε. Η τεχνική που εφαρμόζω στο τράβηγμα της σκανδάλης είναι να πιέζω σιγά σιγά ελαφρά μέχρι να σπάσει. Ίσως την άλλη φορά δοκιμάσω κανονικό γρήγορο πατημα να δω διάφορες.. Από ένα σημείο και μετά κουράζεται το μάτι και επειδή δεν είχα πολύ χρόνο στην διάθεση μου δεν έκανα και ιδιαίτερα διαλείμματα και αυτό όπως καταλαβαίνεις παίζει το ρόλο του.
 
Το γκρουπαρισμα στη μεσαία φώτο για τα 50μ κατά εμένα πολύ καλό. Με άλλο ακριβωτερο αεροβόλο ίσως ήταν πιο σφιχτό.
Στο Σχιστο ερριξες;
Σε ευχαριστώ πολύ. Ρωτάω γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης ώστε να ξέρω περίπου πόση βελτίωση να περιμένω.. Ναι στο σχιστο
 
Σε ευχαριστώ πολύ. Ρωτάω γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης ώστε να ξέρω περίπου πόση βελτίωση να περιμένω.. Ναι στο σχιστο
Τις καλυτερες και πιο εμπειρες απαντησεις θα τις παρεις εκει που ριχνεις.....στο Σχιστο........εκει θα μαθεις απο τους ''δασκαλους'' που ερχωνται......
 
Καλημέρα ομάδα εχθές είχε άπνοια και το εκμεταλευτηκα κάνοντας μια βόλτα στο σκοπευτήριο να ρυθμίσω το οπτικό στο cometa fusion. Ερώτηση αυτές οι βολές με άπνοια στα 50 μετρα με ελατήριο και στηριγμένο όπλο θεωρούνται ικανοποιητικες ή πρέπει να ψαχτώ κι άλλο στα σφαιρακια? Κάποιος καλύτερος σκοπευτής λογικά θα είχε καλύτερα αποτελέσματα.. Έστησα και κάλυκες 12αριου στα ίδια μέτρα και τους πετυχαινα με συχνότητα χοντρικά 1/2. Έχω σκοπό να δοκιμάσω και τις crosman heavy στα 10.50 grains
View attachment 58733
View attachment 58734View attachment 58735
Κωστα ειναι πολυ καλό το γρουπ. Που και που τσεκαρε τις βιδες του κοντακιου. Δοκιμασε και 8,44. Μη ξεχνας οτι ειναι ελατηριο και 50μ. Το τελευταιο γρουπ εκτος απο αυτα που ξεφυγαν (λαθος δικο σου) ειναι πολυ πολυ καλο. Το οπλο ειναι μαμα φιλε. Ειναι στο ορια του τα 50μ
 
Τις καλυτερες και πιο εμπειρες απαντησεις θα τις παρεις εκει που ριχνεις.....στο Σχιστο........εκει θα μαθεις απο τους ''δασκαλους'' που ερχωνται......
Ηρακλή μπορείς να γίνεις πιο σαφής ; Η άποψή σου για τις βελτιώσεις που περιγράφει το άρθρο της οπλογνωσιας ;
 
Δεν εχω αποψη κ γνώση πανω σε αυτό..
Αλλά με βάση όσα έγραψε ο Νικήτας κ βλέποντας κ τις φωτο έγινε καλή δουλειά.....

http://oplognosia.com/?p=13143
Oχι μονο καλη αλλα μοναδικη εργασια και αποτελεσμα!!!!!!!!!!!!
Οταν ασχωλησαι με αεροβολα κλασικα και ριξεις με ενα τετοιο δημιουργημα τοτε μενεις με το στομα ανοικτο!!!!!!!
Τι να πρωτοσχολιασει κανεις.......την σκανδαλη???την εσωτερικη εργασια στα κινητα μερη του αεροβολου???τις πατεντες του Γιωργου που ειναι και δικιες του???την ποιοτητα της ιδιοκατασκευης της τσιμουχας???το τελικο αποτλεσμα???τον καταπληκτικο κυκλο λειτουργειας του???τι απ'ολα???
Ομως αισθανωμαι και εγω μια μικρη υπερηφανεια γιατι την περιποιηση στο κοντακι την εκανα εγω.....ετσι νοιωθω πως συνεβαλα και εγω σε αυτο το μοναδικο ''κοσμημα''!!!!
Εξαλου εχω αεροβολα που εχουν περασει απο τα χερια του Γιωργου(οικογενειακου φιλου)και ξερω απο πρωτο χερι τι θα πει tiuning by Goutis!!!!
 
Last edited:
Ηρακλή μπορείς να γίνεις πιο σαφής ; Η άποψή σου για τις βελτιώσεις που περιγράφει το άρθρο της οπλογνωσιας ;
Στο Σχιστο μαζευωνται πολλοι φιλοι και γνωστες που ειναι προθυμοι να βοηθησους ετσι ωστε να λυθουν ολες σου οι αποριες.
 
Ηρακλή μπορείς να γίνεις πιο σαφής ; Η άποψή σου για τις βελτιώσεις που περιγράφει το άρθρο της οπλογνωσιας ;
Aυτες οι βελτιωσεις Λευτερη κυριολεκτικα απογειωνουν ενα καλο ελατηριο(σε φτηνοκατασκευες δεν αξιζει)το πανε σε αλλο επιπεδο λειτουργειας.
Μεταμορφωνουν κυριολεκτικα το αεροβολο!!!!!κοστιζουν βεβαια και αξιζει να το κανει κανεις αν εχει απαιτησεις και ψαχνει την τελειωτητα στο αεροβολο του αλλα και την μοναδικοτητα του αποτελεσματος!!!!
 
Αυτές οι βελτιώσεις είναι τελευταίου σταδίου και παραπανω σε αεροβόλο ελατηρίου. Είναι κοστοβορες γιατί έχουν πολλές ώρες δουλειά και μάλιστα με το χέρι. Θέλει μετρήσεις ακριβείας για να κάνεις honing στο κορμό , να φτιάξεις δαχτυλίδια στο πιστόνι, οδηγούς και η λίστα είναι πολύ μεγάλη. Όσοι έχουμε ασχοληθεί λίγο με το tuning καταλαβαίνουμε τι έχει γίνει. Δεν έχει μείνει τίποτα "απείραχτο".
 
Και όλες αυτές οι βελτιώσεις γίνονται για να ...;;;
Βελτιωθεί η σκοπευτική ακρίβεια...δεν το νομίζω, αυτό είναι αποκλειστικά και μόνο θέμα κάνης σε συνδιασμό με το κατάλληλο βλήμα.
Για να βελτιωθεί η αξιοπιστία...μιλάμε για μονόσφαιρο.
Για να μην "ακούγεται" το όποιο τουανγκ, βανγκ, μανγκ και δεν ξέρω τι άλλο και λοιπόν τι έγινε και αν ακούγεται;
Οι ελάχιστες χρηστικές βελτιώσεις που έκανα στο δικό μου είχαν να κάνουν με την εργονομία και τίποτε άλλο.
Φυσικά, αποφάσισα να τις κάνω όταν διαπίστωσα ότι η ακρίβειά του ήταν εφάμιλλη σκοπευτικών αεροβόλων Ολυμπιακών προδιαγραφών. (Και έχω δοκιμάσει αρκετά τέτοια).
 
Oχι μονο καλη αλλα μοναδικη εργασια και αποτελεσμα!!!!!!!!!!!!
Οταν ασχωλησαι με αεροβολα κλασικα και ριξεις με ενα τετοιο δημιουργημα τοτε μενεις με το στομα ανοικτο!!!!!!!
Τι να πρωτοσχολιασει κανεις.......την σκανδαλη???την εσωτερικη εργασια στα κινητα μερη του αεροβολου???τις πατεντες του Γιωργου που ειναι και δικιες του???την ποιοτητα της ιδιοκατασκευης της τσιμουχας???το τελικο αποτλεσμα???τον καταπληκτικο κυκλο λειτουργειας του???τι απ'ολα???
Ομως αισθανωμαι και εγω μια μικρη υπερηφανεια γιατι την περιποιηση στο κοντακι την εκανα εγω.....ετσι νοιωθω πως συνεβαλα και εγω σε αυτο το μοναδικο ''κοσμημα''!!!!
Εξαλου εχω αεροβολα που εχουν περασει απο τα χερια του Γιωργου(οικογενειακου φιλου)και ξερω απο πρωτο χερι τι θα πει tiuning by Goutis!!!!
Δεν χρειαζοταν να το επισημανεις, προσωπικα ημουν σιγουρος, ξεχωριζουν οι δουλειες σου....
 
Back
Top