Αεροβόλα σκοποβολής

Επηρεασμένος από το άρθρο είχα επισκεφτεί τον Γκουτη στο εργαστήριο του στην Ασσηρο ,αυτό πριν 25 χρόνια.
Το ίδιο είχα κάνει και εγώ παρέα με έναν άλλο κύριο το έτος 2002 άν ενθυμούμαι καλώς.

Ήταν τότε αντιπρόσωπος της Air Arms εν Ελλάδι.
 
Και όλες αυτές οι βελτιώσεις γίνονται για να ...;;;
Βελτιωθεί η σκοπευτική ακρίβεια...δεν το νομίζω, αυτό είναι αποκλειστικά και μόνο θέμα κάνης σε συνδιασμό με το κατάλληλο βλήμα.
Για να βελτιωθεί η αξιοπιστία...μιλάμε για μονόσφαιρο.
Για να μην "ακούγεται" το όποιο τουανγκ, βανγκ, μανγκ και δεν ξέρω τι άλλο και λοιπόν τι έγινε και αν ακούγεται;
Οι ελάχιστες χρηστικές βελτιώσεις που έκανα στο δικό μου είχαν να κάνουν με την εργονομία και τίποτε άλλο.
Φυσικά, αποφάσισα να τις κάνω όταν διαπίστωσα ότι η ακρίβειά του ήταν εφάμιλλη σκοπευτικών αεροβόλων Ολυμπιακών προδιαγραφών. (Και έχω δοκιμάσει αρκετά τέτοια).
Αυτοί που τις ζητάνε είναι έτοιμοι και να τις πληρώσουν και να περιμένουν μέχρι να υλοποιηθεί το όλο project.

Το κάθε όπλο έχει μια μοναδικότητα - αυτό να λέγεται - αλλά και τις απαιτήσεις του σε φροντίδα και σέρβις άν κάτι προκύψει ΜΟΝΟ από τον βελτιωτή.

Πρακτικά έρχομαι να συμφωνήσω 100% μαζί σου. 😉
 
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Χρυσανθε. Η τεχνική που εφαρμόζω στο τράβηγμα της σκανδάλης είναι να πιέζω σιγά σιγά ελαφρά μέχρι να σπάσει. Ίσως την άλλη φορά δοκιμάσω κανονικό γρήγορο πατημα να δω διάφορες.. Από ένα σημείο και μετά κουράζεται το μάτι και επειδή δεν είχα πολύ χρόνο στην διάθεση μου δεν έκανα και ιδιαίτερα διαλείμματα και αυτό όπως καταλαβαίνεις παίζει το ρόλο του.
Το Cometa σου έχει σκανδάλη 2 σταδίων - έχει και μια βιδούλα ρύθμισης μικρή ακριβώς πίσω από την λεπίδα της σκανδάλης.

Πειράζοντας αυτή την μικρή βιδούλα με μικρές πάντα περιστροφές (1/4 του κύκλου κάθε φορά δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα) μπορείς να αλλάξεις την αίσθηση έλξης της σκανδάλης ώστε να υπάρχει διακριτό 2ο στάδιο. Η πρόσβαση στην βιδούλα είναι δύσκολη - αυτό να το ξέρεις. Μπορεί όμως να σε βοηθήσει να την κάνεις πιό προβλέψιμη στην χρήση.
 
Το ίδιο είχα κάνει και εγώ παρέα με έναν άλλο κύριο το έτος 2002 άν ενθυμούμαι καλώς.
Την ίδια εποχή είχα επισκεφθεί και εγώ το εργαστήριό του. (Αν θυμάμαι καλά μαζί με κάποιο φίλο κατά την επιστροφή μας από το σκοπευτήριο Δρακόντιου, Λαγκαδά).
Μάλιστα, είχα μαζί και το δικό μου όπλο που αφού το δοκίμασε μου συνέστησε να μην κάνω καμμία μετατροπή.
Είχα μόνο ανταλλάξει μαζί του το στόχαστρο τύπου "Λ" που είχε το δικό μου με ένα σχήματος "Π" που το προτιμώ.
 
Και όλες αυτές οι βελτιώσεις γίνονται για να ...;;;
Βελτιωθεί η σκοπευτική ακρίβεια...δεν το νομίζω, αυτό είναι αποκλειστικά και μόνο θέμα κάνης σε συνδιασμό με το κατάλληλο βλήμα.
Για να βελτιωθεί η αξιοπιστία...μιλάμε για μονόσφαιρο.
Για να μην "ακούγεται" το όποιο τουανγκ, βανγκ, μανγκ και δεν ξέρω τι άλλο και λοιπόν τι έγινε και αν ακούγεται;
Οι ελάχιστες χρηστικές βελτιώσεις που έκανα στο δικό μου είχαν να κάνουν με την εργονομία και τίποτε άλλο.
Φυσικά, αποφάσισα να τις κάνω όταν διαπίστωσα ότι η ακρίβειά του ήταν εφάμιλλη σκοπευτικών αεροβόλων Ολυμπιακών προδιαγραφών. (Και έχω δοκιμάσει αρκετά τέτοια).
Η σκοπευτικη ακριβεια εχει να κανει πρωτιστως και με την σκανδαλη.........ειναι μια αλυσιδα ολα αυτα οταν ψαχνεις την απολυτη τελειωτητα ακομα και στον κυκλο λειτουργειας.....ακομα και στον ηχο της οπλισης .......
Να μην παραβλεπουμε και το γεγονος πως ακομα και σκοπευτικα αεροβολα Ολυμπιακων προδιαγραφων ''τρωνε χερακι'' για να αποδωσουν τα μεγιστα!!!!!!και μην μου πειτε πως δεν το γνωριζετε οσοι ασχωλεισται με το αντικειμενο.
Εμπασυ περιπτωσει αυτο ειναι θεμα προσωπικης επιλογης του καθενος αναλογα με το τι απαιτησεις εχει και ποσο μακρια θελει να φτασει.........δεν ειναι φτηνες οι εργασιες και κοστιζουν ......ομως το αποτελεσμα ειναι μοναδικο και αυτο καποιους τους κανει να θελουν ενα τετοιο οπλο στην συλογη τους.
Το οτι δεν μπορουν ολοι να εχουν ενα τετοιο οπλο δεν σημαινει πως δεν ειναι καλο........
Ισως καποιοι να θεωρουν υπερβολη τις ολες εργασιες αλλα αυτοι που τις ζητανε εχουν αλλη αποψη.....
Μπορει να μην εχουμε στην κατοχη μας μια Ferrari αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι φτιαγμενη απο τεχνολογια που δεν χρειαζεται και αυτο το αεροβολο ειναι μια Ferrari!!!!!.......πολλοι θα το θαυμασουν λιγοι θα το εχουν....
 
Την ίδια εποχή είχα επισκεφθεί και εγώ το εργαστήριό του. (Αν θυμάμαι καλά μαζί με κάποιο φίλο κατά την επιστροφή μας από το σκοπευτήριο Δρακόντιου, Λαγκαδά).
Μάλιστα, είχα μαζί και το δικό μου όπλο που αφού το δοκίμασε μου συνέστησε να μην κάνω καμμία μετατροπή.
Είχα μόνο ανταλλάξει μαζί του το στόχαστρο τύπου "Λ" που είχε το δικό μου με ένα σχήματος "Π" που το προτιμώ.
Για Weihrauch μιλάμε ; Ή για Diana ;
 
Για Diana 350 Magnum .177.

Αν η κάνη "δεν λέει" όσο καλή κι αν είναι η σκανδάλη δεν θα την κάνει ποτέ να "μιλήσει".
Δεν εχει προβλημα η κανη στο συγκεκριμενο, ολο το οπλο ειναι λαθος και γι'αυτο σου ειπε προφανως αστο οπως ειναι γιατι απλα θα εμπλεκε και δουλεια δεν θα γινοταν........
 
Και για να εξηγησουμε γιατι ειναι το μοναδικο αεροβολο που υπαρχει αυτη την στιγμη στον κοσμο 97-77 θα πουμε λιγα πραγματα για να καταλαβουν μερικοι για τι οπλο μιλαμε και τι εργασιες εχουν γινει.
Εαν τυχον για καποιον λογο υπαρχει αστοχια στην σκανδαλη η στο πιστονι δεν θα σου κοψει τα δακτυλα την ωρα που βαζεις σφαιρακι!!!!
Η σκανδαλη ειναι απο PROSPORT AA και ειναι ειδηκα βελτιωμενη στο επιπεδο Ολυμπιακων προδιαγραφων!!!!
Εχει ανταλακτικα απο AA τα οποια εχουν υποστει τεραστια μετατροπη που βελτιωνουν στο μεγιστο την ακριβεια και την λειτουργεια του οπλου.
Υπαρχει βεβαια και μια ακομα εργασια στην καννη του οπλου η οποια δινει την μεγιστη ακριβεια στο οπλο και ειναι ενα κρυφο μυστικο του Γιωργου το οποιο δεν αποκαλυπτεται.
Τωρα ισως καταλαβετε γιατι αυτο το οπλο ειναι το μοναδικο στον κοσμο που υπαρχει αυτη τη στιγμη χωρις υπερβολες!!!!!!!
 
Δεν εχει προβλημα η κανη στο συγκεκριμενο, ολο το οπλο ειναι λαθος και γι'αυτο σου ειπε προφανως αστο οπως ειναι γιατι απλα θα εμπλεκε και δουλεια δεν θα γινοταν........
Δεν ξέρω ποιός είναι ο λόγος που μου το είπε, αλλά το είπε αφού το δοκίμασε ρίχνοντας μερικά βλήματα στη στοχοδόχο του εργαστηρίου του και βλέποντας την ακρίβεια βολής του και τη γενική συμπεριφορά του όπλου.
Το όπλο ήταν πρακτικά καινούριο (σχεδόν άριχτο).
 
Και για να εξηγησουμε γιατι ειναι το μοναδικο αεροβολο που υπαρχει αυτη την στιγμη στον κοσμο 97-77 θα πουμε λιγα πραγματα για να καταλαβουν μερικοι για τι οπλο μιλαμε και τι εργασιες εχουν γινει.
Εαν τυχον για καποιον λογο υπαρχει αστοχια στην σκανδαλη η στο πιστονι δεν θα σου κοψει τα δακτυλα την ωρα που βαζεις σφαιρακι!!!!
Η σκανδαλη ειναι απο PROSPORT AA και ειναι ειδηκα βελτιωμενη στο επιπεδο Ολυμπιακων προδιαγραφων!!!!
Εχει ανταλακτικα απο AA τα οποια εχουν υποστει τεραστια μετατροπη που βελτιωνουν στο μεγιστο την ακριβεια και την λειτουργεια του οπλου.
Υπαρχει βεβαια και μια ακομα εργασια στην καννη του οπλου η οποια δινει την μεγιστη ακριβεια στο οπλο και ειναι ενα κρυφο μυστικο του Γιωργου το οποιο δεν αποκαλυπτεται.
Τωρα ισως καταλαβετε γιατι αυτο το οπλο ειναι το μοναδικο στον κοσμο που υπαρχει αυτη τη στιγμη χωρις υπερβολες!!!!!!!
Το ότι είναι μοναδικό στον κόσμο δεν χωράει αμφιβολία - είναι μια "κατά παραγγελία" custom κατασκευή. :cool:
Όπως και η τιμούλα του ανάλογα θα είναι μοναδική.

Έχουμε και λέμε (με βάση τις φωτό και τα κείμενα του άρθρου) :

- Υβρίδιο μεταξύ Weihrauch και Air Arms - κύλινδρος και βάση από το πρώτο μηχανισμός σκανδάλης και μηχανισμός αγκίστρωσης/ασφάλισης του υποκυλίνδρου από το δεύτερο
- Επιμήκυνση του αεροθαλάμου συμπίεσης (για να βγάζει 20+ ποδόλιβρες με τις ανοχές όλες "στην τσίτα")
- Πατέντα κατάργησης των κραδασμών με ρουλεμάν (παλιά ιστορία)
- Χειροποίητος custom οδηγός και top hat και δουλειά στο πιστόνι (με αλλαγή του βάρους του πιθανώς)
- Τσιμούχα πιστονιού χειροποίητη για άριστη έμφραξη (από τον ίδιο ή από άλλο εργαστήριο με εξειδίκευση)
- Λειάνσεις και διαμορφώσεις επιφανειών για άριστη εφαρμογή
- Εγκατάσταση δαχτυλιδιών από delrin ή άλλο συνθετικό υλικό παρόμοιων ιδιοτήτων για ελάττωση των τριβών στα κινούμενα μέρη (πιστόνι - υποκύλινδρος)
- Αντικατάστση του εργοστασιακού τμήματος compensator του HW 97K με ΒΑΚΑΝ ιδιοκατασκευή ίσως με free floating κάννη εντός αυτού (υποθέσεις κάνουμε τώρα) που προσφέρει καλύτερη ακρίβεια και ελάττωση του ήχου χωρίς να μοιάζει με σιγ@στήρ@
- Αντικατάσταση του μοχλού όπλισης με μακρύτερο για καλύτερη ευκολία στην όπλιση σε σχέση με την αρχική σχεδίαση.
- Τροποποίηση και περιποίηση του κοντακιού
- 'Αλλα "κόλπα" (τα ξέρει μόνο ο δημιουργός και λογικά και ο αγοραστής κάτοχος του όπλου - ο παραγγέλων και πληρώνων😎)


Αυτά τα ολίγα με μια πρώτη ανάγνωση από όσα έχουμε δεί στις ιστοσελίδες.

Άν είχε και ένα σύστημα πλήρους απορρόφησης των κραδασμών σε κάθε γωνία βολής θα ήταν ακόμα καλύτερο..RESPECT.
Μπορεί σε επόμενη έκδοση να το δούμε κι αυτό.
 
Ηρακλή δεν έχω μελετήσει τα αεροβόλα όπως τα πυροβόλα ραβδωτα, αν όμως ισχύουν τα ίδια για την κάνη τότε δεν πρόκειται για μυστικά αλλά για προσποίηση πως γνωρίζεις μόνο εσύ κάτι που είναι γνωστό και σε άλλους 100,000.
 
Άν είχε και ένα σύστημα πλήρους απορρόφησης των κραδασμών σε κάθε γωνία βολής θα ήταν ακόμα καλύτερο..RESPECT.
Μπορεί σε επόμενη έκδοση να το δούμε κι αυτό.
Αυτο ειναι δουλεια του seerhan(αληθεια τι κανει αυτος, καμια καινουργια κατασκευη υπαρχει?).
 
Ηρακλή δεν έχω μελετήσει τα αεροβόλα όπως τα πυροβόλα ραβδωτα, αν όμως ισχύουν τα ίδια για την κάνη τότε δεν πρόκειται για μυστικά αλλά για προσποίηση πως γνωρίζεις μόνο εσύ κάτι που είναι γνωστό και σε άλλους 100,000.
Ισως λεει για την κορωνα αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι το χρειαζεται το συγκεκριμενο αεροβολο.....
 
Στην πραγματικότητα αληθινή καινοτομία, κάτι που εμφανίζεται για πρώτη φορά, είναι εξαιρετικά σπάνιο φαινόμενο, διαφοροποιησεις σε υφιστάμενες κατασκευές ή τροποποιήσεις, συχνά διαφημιζονται σαν την μεγαλύτερη ανακάλυψη του αιώνα.
 
Το Cometa σου έχει σκανδάλη 2 σταδίων - έχει και μια βιδούλα ρύθμισης μικρή ακριβώς πίσω από την λεπίδα της σκανδάλης.

Πειράζοντας αυτή την μικρή βιδούλα με μικρές πάντα περιστροφές (1/4 του κύκλου κάθε φορά δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα) μπορείς να αλλάξεις την αίσθηση έλξης της σκανδάλης ώστε να υπάρχει διακριτό 2ο στάδιο. Η πρόσβαση στην βιδούλα είναι δύσκολη - αυτό να το ξέρεις. Μπορεί όμως να σε βοηθήσει να την κάνεις πιό προβλέψιμη στην χρήση.
Ευχαριστώ πολύ..
 
Αυτο ειναι δουλεια του seerhan(αληθεια τι κανει αυτος, καμια καινουργια κατασκευη υπαρχει?).
Μακάρι να είναι καλά ο άνθρωπος.
Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό για νέες κατασκευές.
Οι δημιουργίες του έχουν κάτι το μοναδικό - ίσως κάποιος άλλος από εδώ μέσα να γνωρίζει για τις τωρινές του δραστηριότητες.
 
Ηρακλή δεν έχω μελετήσει τα αεροβόλα όπως τα πυροβόλα ραβδωτα, αν όμως ισχύουν τα ίδια για την κάνη τότε δεν πρόκειται για μυστικά αλλά για προσποίηση πως γνωρίζεις μόνο εσύ κάτι που είναι γνωστό και σε άλλους 100,000.
Λευτερη οτι εκανε κατι και στην καννη ειναι σιγουρο....το τι εκανε δεν μου εχει ουτε εμενα και δεν εχω και λογο να τον αμφισβητησω....
Πριν πολλα χρονια οταν δεν τον ηξερα προσωπικα σε μια αναλογη περιπτωση ειχα παρει το μερος καποιων που τον αμφισβητουσαν για τα αποτελεσματα καποιων συστηματων που ειχε κανει και μαλιστα με εντονο υφος........
Να σου πω τι εγινε?????πηγα στην Ασηρο και ζητησα συγνωμη γιατι μου απεδειξε στην πραξη ποσο δικιο ειχε σε αυτα που ελεγε.........απο τοτε δεν ξανα ειπα τιποτα για τις πατεντες του Γιωργου πανω στο αεροβολο ............
Αυτα πριν πολλα χρονια οπως ειπα........σημερα εχουν και αλλοι κανει πολυ καλες δουλειες και σιγουρα ποιο οικονομικες αλλα παντα ο Γκουτης ειναι ενα βημα μπροστα!!!!
 
Back
Top