Αεροβόλα σκοποβολής

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί τα βλήματα (τύπου diabolo) των αεροβόλων λένε ότι δεν έχουν ακρίβεια όταν ταξιδεύουν με υπερηχητική ταχύτητα ενώ τα αντίστοιχα των πυροβόλων έχουν?
Υπερηχητική ταχύτητα❓❓❓❓
Ποιο αεροβόλο βγάζει πάνω από 340 Μ/δ
 
Καλημέρα ομάδα εχθές είχε άπνοια και το εκμεταλευτηκα κάνοντας μια βόλτα στο σκοπευτήριο να ρυθμίσω το οπτικό στο cometa fusion. Ερώτηση αυτές οι βολές με άπνοια στα 50 μετρα με ελατήριο και στηριγμένο όπλο θεωρούνται ικανοποιητικες ή πρέπει να ψαχτώ κι άλλο στα σφαιρακια? Κάποιος καλύτερος σκοπευτής λογικά θα είχε καλύτερα αποτελέσματα.. Έστησα και κάλυκες 12αριου στα ίδια μέτρα και τους πετυχαινα με συχνότητα χοντρικά 1/2. Έχω σκοπό να δοκιμάσω και τις crosman heavy στα 10.50 grains
View attachment 58733
View attachment 58734View attachment 58735

Half inch @50m σε συνθήκες εργαστηρίου
Δες στο 3:30

 
Αν η κάνη "δεν λέει" όσο καλή κι αν είναι η σκανδάλη δεν θα την κάνει ποτέ να "μιλήσει".
"Βρήκες αεροβόλο με κάνη διαμάντι .... τσίμπα το."
Αξίωμα :)

Αν η κάνη είναι για τα μπάζα δεν αξίζει να ρίξεις ευρώ πάνω στο όπλο.
Υπάρχουν τρόποι να την δοκιμάσεις ακόμα και με χάλια σκανδάλη.
 
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί τα βλήματα (τύπου diabolo) των αεροβόλων λένε ότι δεν έχουν ακρίβεια όταν ταξιδεύουν με υπερηχητική ταχύτητα ενώ τα αντίστοιχα των πυροβόλων έχουν?
Νομίζω γιατί περνάνε γρήγορα στο transonic region ενώ στα βλήματα των πυροβόλων το μέγιστο ωφέλιμο βεληνεκές σχεδόν πάντα συμπίπτει με την είσοδο στην περιοχή αυτή ....
Δεν είμαι όμως σίγουρος.
 
Κάνουν μπαμ δλδ αφού σπάνε το φράγμα....
Κοτζάμ φράγμα γκρεμίζουν ... στα μουλωχτά θα το έκαναν ? 🤣


Το πρόβλημα με τις υπερηχητικές ταχύτητες στα αεροβόλα είναι ότι το βλήμα δεν έχει την μάζα να τις κρατήσει και περνάει γρήγορα στην transonic περιοχή όπου γίνεται ασταθές.
Έτσι λένε τουλάχιστον.
 
@Βerettakias
Κώστα νόμιζα ότι έχεις pcp ρε φίλε .... αν πάμε καμιά μέρα Σχιστό θα φέρω και το δικό μου ...
Οχι Βασίλη ένα ελατηριο πήρα cometa fusion του Κώστα (Kollia) να περνάει η ώρα. Αρκετά ποιοτικό μου φαίνεται και κάποιος πιο έμπειρος θα πετύχαινε αρκετά πιο σφιχτά γκρουπακια. Στόχος μου για αρχή είναι να φτασω να κάνω γκρουπαρισμα στα 50 μετρα σε μέγεθος μπαλάκι του πινκ πονκ. Ειδωμεν...
 
Οχι Βασίλη ένα ελατηριο πήρα cometa fusion του Κώστα (Kollia) να περνάει η ώρα. Αρκετά ποιοτικό μου φαίνεται και κάποιος πιο έμπειρος θα πετύχαινε αρκετά πιο σφιχτά γκρουπακια. Στόχος μου για αρχή είναι να φτασω να κάνω γκρουπαρισμα στα 50 μετρα σε μέγεθος μπαλάκι του πινκ πονκ. Ειδωμεν...
Έβαλες στο μάτι κάνα αρχιδι❓❓❓😆
 
Back
Top