Αεροβόλα σκοποβολής

View attachment 22502
Αυτο είναι το αεροβόλο που κατά 99% θα καταλήξουμε.......hw 95 -4.5
ψάχνοντας και διαβάζοντας τους γνώστες του αθλήματος .
Αρεσει στον γιο μου η ασχολία με το αεροβόλο, περνάμε αρκετό δημιουργικό χρόνο μαζι και το βασικό ξεκολησε απο τα κινητά και το playstation.
Αρχικά ειχα καταλήξει σε hw 77, βρήκαμε ενα εδω στο νησι και ο κάτοχος ειχε την ευγενή καλοσυνη να μας δεχτεί σπίτι του να το επεξεργαστούμε με το γιο μου. Μιλάμε κόσμημα αλλα δυστηχως βαρύ, 4200 χωρίς τη διοπτρα, ενω ζοριζοταν αρκετά να το οπλίσει ο μικρός μου. Έτσι το αφήσαμε προς το παρον και καταλήξαμε στο παραπάνω μοντέλο.
Πιο ελαφρύ, 3300 βάρος και πιο μαλακή όπλιση.
Βέβαια θα παραμείνει και το gamo ατον οπλοβαστο αλλα συμφωνα μα με τα λεγόμενα κατόχων των hw βλεπω να το τρώει η σκόνη.
Δεν ειναι ενα αεροβολο αλλα το καλιτερο αεροβολο σπαστης κανης στο κοσμο αυτη τη στιγμη!!!!!!..Ενα οπλο που θα ευχαριστηθεις και εσυ και ο μικρος!!!!!
Θα σου προτεινα βεβαια και το 50αρι που ειναι ακομα ποιο ''παιδικο''....ριξε μια ματια και σε αυτο.
 
Αντε με το καλό Γιάννη.....
Σίγουρα το συγκεκριμένο θα το χαρείτε κ οι δυο........

Αλλά δεν μου λες, μήπως έφτασε σιγά σιγά καμια περιεργη ώρα που θα πρεπει να αφήσουμε τα αεροβολα κ να παμε σε κανα όπλο που κάνει μπαμ??
Σε βλεπω να τον πηγενεις κατευθείαν στο 20αρι!
Τι σου λέει για το κυνηγι? Του αρέσει??
Εχαριστω Τασο μου, δεν τον βλέπω ζεστό για το κυνήγι προς το παρόν.
Ειδικά φέτος που είχαμε κανονίσει να πάμε κανα ανέβασμα στην πλαγιά ( εκει που ξεκίνησα και εγω) να τουφεκιση καμιά κιχλίτσα να ανάψουν τα αίματα μας πήρε ο διάολος.
Προς το παρόν παιζουμε με το αεροβόλο και μπορω να σου πω οτο εχει γούστο, αδειάζει το κεφάλι απο τα προβλήματα. Δεν τον ζοριζω, σε αυτα τα πράγματα ειτε σου αρέσει ειτε οχι....θα δούμε.....
 
Δεν ειναι ενα αεροβολο αλλα το καλιτερο αεροβολο σπαστης κανης στο κοσμο αυτη τη στιγμη!!!!!!..Ενα οπλο που θα ευχαριστηθεις και εσυ και ο μικρος!!!!!
Θα σου προτεινα βεβαια και το 50αρι που ειναι ακομα ποιο ''παιδικο''....ριξε μια ματια και σε αυτο.
Το σκεφτόμουν και αυρο Ηρακλή μου , μια χαρα είναι σύμφωνα με αυτα που εχω δει στο youtube αλλα μας έκανε κλικ το 95 εφόσον ακομα είμαστε μικροί για το 77/97..... .sarcastic.
 
Καλώς τα δεχτήκαμε...... .exciting.
View attachment 22789View attachment 22791
Άλλη φάση ο αεροβολισμός! Μεγάλη αρρώστια και αυτή και ειδικά σε βολές μακρινές μεγάλο σχολείο!
Να χρησιμοποιείς σφαιρίδια πομπέ της jsb ή των εταιριών που πέρνουν από αυτή π.χ. airarms.
Να το χαρείτε όσο δεν πέρνει!
 
Ωωω καλοριζικο κ καλη σας διασκεδαση!
Και τώρα να έλεγες του μικρου να ανάψουμε το φως κ να ρίξουμε στην αυλή δεν θα σου έλεγε όχι χαχαχαχα...
Άλλη φάση ο αεροβολισμός! Μεγάλη αρρώστια και αυτή και ειδικά σε βολές μακρινές μεγάλο σχολείο!
Να χρησιμοποιείς σφαιρίδια πομπέ της jsb ή των εταιριών που πέρνουν από αυτή π.χ. airarms.
Να το χαρείτε όσο δεν πέρνει!
Ωραίος‼️σαν χτες θυμάμαι να γυρίζω απ το σχολείο κ πίσω απ' την πόρτα να μου κρύβεται ...ένα αεροβόλο‼️σφαιιιιιιιρα στο μπακάλικο...για βολίδες‼️να το χαρείτε ως μπαμπάς κ υιός‼️
Σας ευχαριστώ παιδιά, να'στε καλα..
Τάσο ρο βγάλαμε απο το κουτί, το "χαιδεψε" αλλα αύριο θα το παίξει, έπρεπε πρώτα να τελειώσει τα μαθήματα του
 
Άλλη φάση ο αεροβολισμός! Μεγάλη αρρώστια και αυτή και ειδικά σε βολές μακρινές μεγάλο σχολείο!
Να χρησιμοποιείς σφαιρίδια πομπέ της jsb ή των εταιριών που πέρνουν από αυτή π.χ. airarms.
Να το χαρείτε όσο δεν πέρνει!
Μονο πομπέ χρησιμοποιώ jsb και HN. Στο gamo εχουν δείξει τη καλύτερη ακρίβεια. Μπέρδεμα με τα βάρη και τα υποδιαμετρήματα αλλα θα τη βρούμε την ακρη.
 
Μονο πομπέ χρησιμοποιώ jsb και HN. Στο gamo εχουν δείξει τη καλύτερη ακρίβεια. Μπέρδεμα με τα βάρη και τα υποδιαμετρήματα αλλα θα τη βρούμε την ακρη.
Τις DIABOLO RWS τις θυμαστε ;Εχω και πολλες HOBBY 5,5 Germany,
 
Καλώς τα δεχτήκαμε...... .exciting.
View attachment 22789View attachment 22791
Καλοριζικο και καλοριχτο!!!!!!εκανες την ποιο καλη επιλογη που μπορουσε να γινει.......
Ριξε βολιδες και μην σε απασχωλει ακομα η ακριβεια.......να στρωσει λιγο και μετα ψαξιμο για το σφαιρακι που θα ταιριαξει στην καννη του......
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΒΛΗΜΑ.
Σφαιρακια ισια και μυτερα αποκλειωνται απο τις αγορες........
Οσο το γνωριζεις τοσο ποιο πολυ θα το εκτιμας και τοτε θα καταλαβεις γιατι επιμεναμε για αυτο το οπλο....καλες βολες!!!!
 
Καλοριζικο και καλοριχτο!!!!!!εκανες την ποιο καλη επιλογη που μπορουσε να γινει.......
Ριξε βολιδες και μην σε απασχωλει ακομα η ακριβεια.......να στρωσει λιγο και μετα ψαξιμο για το σφαιρακι που θα ταιριαξει στην καννη του......
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΒΛΗΜΑ.
Σφαιρακια ισια και μυτερα αποκλειωνται απο τις αγορες........
Οσο το γνωριζεις τοσο ποιο πολυ θα το εκτιμας και τοτε θα καταλαβεις γιατι επιμεναμε για αυτο το οπλο....καλες βολες!!!!
Ευχαριστώ Ηρακλή.
 
Γεια σου Γιαννη...καλοριζικο...πολυ καλη επιλογη!!
Πολυ ωραια σκανδαλη...οπως φημηζονατι τα HW...
Εγω εχω ενα pcp S500, και φερμαρω ενα ΤΧ200mk3...αλλα δεν υπαρχουν διαθεσιμα.....μαλον δεν πολυ....κυκλοφορούν.sarcastic.
 
Last edited:
Γεια σου Γιαννη...καλοριζικο...πολυ καλη επιλογη!!
Πολυ ωραια σκανδαλη...οπως φημηζονατι τα HW...
Εγω εχω ενα pcp S500, και φερμαρω ενα ΤΧ200mk3...αλλα δεν υπαρχουν διαθεσιμα.....μαλον δεν πολυ....κυκλοφορούν.sarcastic.
Ευχαριστώ Διονύση μου.
 
Η νεα του εκδοση ειναι με ρεκουλειτορ το οποιο θεωρω απαραιτητο σε ενα πσπ
Ειναι αρκετα οικονομικο σε σχεση με αλλα
Ωστοσο εαν θα δωσεις τα 700-800 που εχει + φακο + μποτιλια κατ εμενα αξιζει να κανεις υπομονη και να παρεις ενα οπλο πανω απο αυτο
Πχ ενα bsa mk iii ενα γερμανικο ενα airarms η ενα fx αν θελεις να πας κορυφη
Τα daystate δεν τα αναφερω γιατι προσωπικα εχουμ ξεφυγει και για εμενα παντα το fx ειναι ανωτερο
Θεωρω οτι πηγαινοντας σε ενα πσπ εχεις ξεφυγει απο την απαιτηση να κανεις ενα καλο γκρουπ στα 30-40 μετρα
Επομενως πας σε οτι μπορεις ανωτερο ποιοτικα
 
Και εγω δεν θα επαιρνα Rotex ;)
Kαι για ποια χρηση το θελεις? Κυνηγι με αεροβολο, επιτρεπεται στην Γερμανια?
Παντως για καθαρα σκοπευτικη χρηση, οι πολλες ποδολιμπρες( FPE) Δεν ἐνδεικνύωνται;)
Το θέλω για την Γερμανία, να ρίχνω στον κήπο ή μέσα στο σπίτι στον διάδρομο (12-13μέτρα μήκος), όχι για κυνήγι, γιατί εδώ δυστυχώς επιτρέπονται αεροβόλα μέχρι 7,5joule και η χρήση επιτρέπεται μόνο μέσα σε ιδιόκτητο χώρο ή σκοπευτήριο. Το έχω βρέι στα 480€ με βαλίτσα εδώ συν 70€ φακό Walter 6χ42 και τρόμπα ποδοκίνητη!!! (λίγο γυμναστική δεν βλάπτει).

ΥΓ: Βασικά πρέπει να προσθέσω και κανα χιλιάρικο ακόμα για τις ζημιές που έχω κάνει με το τόξο στους τοίχους, σε βάζα, πίνακες κλπ. και που σίγουρα θα αυξηθούν με το αεροβόλο.
 
Back
Top