Αεροβόλα σκοποβολής

Το θέλω για την Γερμανία, να ρίχνω στον κήπο ή μέσα στο σπίτι στον διάδρομο (12-13μέτρα μήκος), όχι για κυνήγι, γιατί εδώ δυστυχώς επιτρέπονται αεροβόλα μέχρι 7,5joule και η χρήση επιτρέπεται μόνο μέσα σε ιδιόκτητο χώρο ή σκοπευτήριο. Το έχω βρέι στα 480€ με βαλίτσα εδώ συν 70€ φακό Walter 6χ42 και τρόμπα ποδοκίνητη!!! (λίγο γυμναστική δεν βλάπτει).

ΥΓ: Βασικά πρέπει να προσθέσω και κανα χιλιάρικο ακόμα για τις ζημιές που έχω κάνει με το τόξο στους τοίχους, σε βάζα, πίνακες κλπ. και που σίγουρα θα αυξηθούν με το αεροβόλο.
Για τόσο κοντά να επιλέξεις ένα 4,5χιλ όχι δυνατό, τα 7,5 τζάουλ είναι αξιοπρεπέστατα μέχρι τα 50μ και ακόμα παραπάνω. Εγώ θα επέλεγα ένα cz t200 ή το αντίστοιχο airarms. Η cz το φτιάχνει και αυτό. Θα κεντάς στα 15μ. Δεν μπορώ να πω ότι το Βάλτερ έχει κάτι το ιδιαίτερο.
 
MΕ 7.5 JULES δεν νομιζω να υπαρχει pcp...με χαμηλη δυναμη, να κοιταξεις μαλον σε κανενα 12 λιμρο Αγγλιας σε 4.5mm?


MΕ 7.5 JULES δεν νομιζω να υπαρχει pcp...με χαμηλη δυναμη, να κοιταξεις μαλον σε κανενα 12 λιμρο Αγγλιας σε 4.5mm?
Το θέλω για την Γερμανία, να ρίχνω στον κήπο ή μέσα στο σπίτι στον διάδρομο (12-13μέτρα μήκος), όχι για κυνήγι, γιατί εδώ δυστυχώς επιτρέπονται αεροβόλα μέχρι 7,5joule και η χρήση επιτρέπεται μόνο μέσα σε ιδιόκτητο χώρο ή σκοπευτήριο. Το έχω βρέι στα 480€ με βαλίτσα εδώ συν 70€ φακό Walter 6χ42 και τρόμπα ποδοκίνητη!!! (λίγο γυμναστική δεν βλάπτει).

ΥΓ: Βασικά πρέπει να προσθέσω και κανα χιλιάρικο ακόμα για τις ζημιές που έχω κάνει με το τόξο στους τοίχους, σε βάζα, πίνακες κλπ. και που σίγουρα θα αυξηθούν με το αεροβόλο.
Και για τρομπα, με 2-3 βολες, θα χρειαζεσαι καμια 8-10 τρομπαρισιες....
Γιατι δεν παιρνεις κανενα ποιοτικο ελατηριου?
Π.χ Airarms , Hw 97?
<μεχρι τα 50μ ειναι πολυ ευθυβολα...τωρα, απο θόρυβο,...εχουν λιγο...
 
MΕ 7.5 JULES δεν νομιζω να υπαρχει pcp...με χαμηλη δυναμη, να κοιταξεις μαλον σε κανενα 12 λιμρο Αγγλιας σε 4.5mm?
Εναλλακτικά σκέφτομαι ένα HW 100S, αλλά κοστίζει 1300€+ ... ή Air Arms S2 Sporter αλλά δεν εισάγεται στην Γερμανία και το Βασίλειο είναι εκτός EU τώρα που σημαίνει τρεχάματα (τελωνείο, αστυνομίες κλπ). Μπορεί να δω τι υπάρχει στην Ελλάδα και μετά να το "φτιάξω" για τα γερμανικά πρότυπα;)
 
Για τόσο κοντά να επιλέξεις ένα 4,5χιλ όχι δυνατό, τα 7,5 τζάουλ είναι αξιοπρεπέστατα μέχρι τα 50μ και ακόμα παραπάνω. Εγώ θα επέλεγα ένα cz t200 ή το αντίστοιχο airarms. Η cz το φτιάχνει και αυτό. Θα κεντάς στα 15μ. Δεν μπορώ να πω ότι το Βάλτερ έχει κάτι το ιδιαίτερο.
Ευχαριστώ, θα κοιτάξω CZ T200, φαίνεται καλή λύση!
 
Κανονικα για μεσα στο σπιτι εγω θα επερνα ενα με αμπουλα co2
Αλλά υπάρχει και ο κήπος και αμέσως μετά ξεκινά το δάσος ... Το CO2 είναι μάλλον πιό απίθανο, το PCP είναι "πιο οικολογικό". Εχω ένα Glock 17 με CO2 για προπόνηση, αλλά δεν το χρησιμοποιώ σχεδον καθόλου. Ακόμα είμαι στο ψάξιμο.

Το αεροβόλο είναι για μένα μία "μεσοβέζικη" λύση, για κυνήγι δεν έχω χρόνο τώρα λόγω δουλειάς, και τα σαβατοκύριακα που είμαι σπίτι (όταν είμαι) δεν μπορώ να στηθώ στη ουρά για σκοποβολή - εδώ επιτρέπεται το κυνήγι αλλά απαγορεύεται το σκοπευτήριο, όλα έχουν απλά κλείσει.
 
Μεσα στο σπιτι κανενα οπλο δεν κανει
Ειναι θεμα ασφαλειας

Το πιστολι θα σε καλυψει Ανετα για παιγνιδι
Γιατι παιγνιδι ειναι απο θεμα απαιτησεων
Και μαλιστα διασκεδαστικο και αγχολυτικο
Δεν θα χεις απαιτησεις ακριβειας οπως με ενα αεροβολο

Τι κυνηγια θα κανεις φιλε μου με το αεροβολο
Αυτο θα σε βοηθησει προτιστως στην επιλογη

Δευτερον
Εχεις εμπειρια ´´τριγωνομετριας βολης´´;
Εαν οχι εισαι διαθεσιμος να μαθεις;

στα μετρα που ενα πσπ σου δινει ευχαριστηση και πορωση ειναι απαραιτητο να ξερεις να κανεις βολες κανοντας χρηση της διοπτρας. Ειτε με τις κουκιδες ειτε μηδενιΖοντας στην αποσταση που ρίχνεις

πχ για μενα ολη η χαρα στην βολη με αεροβολο ειναι αυτη!!!
 
Καλησπέρα για όποιον γνωρίζει έχω μια μπουκάλα ιατρικού οξυγόνου που ποιά μου είναι αχρείαστη, κάνει για γέμισμα αεροβολου και τι μετατροπές θα χρειαστούν, αξίζει να την κρατήσω για μελλοντική αγορα αεροβολου,η να την πουλήσω εάν δεν έχει συμβατότητα.
 
Καλησπέρα για όποιον γνωρίζει έχω μια μπουκάλα ιατρικού οξυγόνου που ποιά μου είναι αχρείαστη, κάνει για γέμισμα αεροβολου και τι μετατροπές θα χρειαστούν, αξίζει να την κρατήσω για μελλοντική αγορα αεροβολου,η να την πουλήσω εάν δεν έχει συμβατότητα.
Ενα pcp θελει απο 200 εως 300 bar για να γεμισει επισεις η φιαλη καθε τεσερα χρονια πρεπει να περναει τεστ tuv
 
  • Like
Reactions: PPV
Back
Top