Αγριόχοιρος

Kαταλαβα!Δεν θα μεινει ρουθουνι.sarcastic.
Υπαρχουν και χειροτερα παιδια,εγω αποκλειστηκα απο τον αρχηγο μιας παρεας καποτε οταν στο καφενειο που πιναμε τσιπουρα
την προηγουμενη μερα του κυνηγιου,εμαθε οτι ειμαι αριστεροχειρας.sarcastic.Ουτε το οπλο απο την θηκη δεν προλαβα να βγαλω.
ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑΣ?????? :eek::eek::eek:
Και τολμησες να θελήσεις να λάβεις μέρος;;;; Πο πο πο ποσό δικιο είχε ο "αρχηγός"....
.very funny..very funny..very funny..very funny.
 
Έμενα κάποτε που κυνηγούσα τσίχλες με ρώτησε ένας αν μπορώ κ τις πετύχαινε επειδή είμαι αριστερόχειρας..:eek:
Μάλλον κάτι τέτοιο σκέφτηκε κ ο αρχηγός..:cool:
Ρε παιδιά αλήθεια αν συμβαίνουν όλα αυτά τότε να το παρατήσουμε το κυνηγι,να αλλάξουμε χόμπι..τι να πω..
 
Έμενα κάποτε που κυνηγούσα τσίχλες με ρώτησε ένας αν μπορώ κ τις πετύχαινε επειδή είμαι αριστερόχειρας..:eek:
Μάλλον κάτι τέτοιο σκέφτηκε κ ο αρχηγός..:cool:
Ρε παιδιά αλήθεια αν συμβαίνουν όλα αυτά τότε να το παρατήσουμε το κυνηγι,να αλλάξουμε χόμπι..τι να πω..
Δεν ξέρουμε να κυνηγάμε πόσες φορές πρέπει να το πούμε;! :rolleyes::rolleyes:
 
Πιστεύετε παιδιά πως στους Έλληνες κυνηγους αγριοχοιρου με την μέχρι τώρα εμπειρια σας πρέπει να επιτραπει το ραβδωτο; εχουν την εμπειρια και τις γνωσεις για ενα τέτοιο τύπο οπλου; ρωτάω γιατί με αυτά που βλέπω ανά διαστήματα σε διάφορα βίντεο αλλά και κάποιους που έχω δει σε μπεκατσοκυνηγια μας στην Ήπειρο πως σκέφτονται και συμπεριφέρονται, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να χρησιμοποιήσουν με ασφάλεια το ραβδωτο.
Φυσικά δεν τους βάζω όλους στο ίδιο σακούλι, φυσικά υπάρχουν παρέες με αρχές και μέτρο αλλά δυστηχως μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.
 
Πιστεύετε παιδιά πως στους Έλληνες κυνηγους αγριοχοιρου με την μέχρι τώρα εμπειρια σας πρέπει να επιτραπει το ραβδωτο; εχουν την εμπειρια και τις γνωσεις για ενα τέτοιο τύπο οπλου; ρωτάω γιατί με αυτά που βλέπω ανά διαστήματα σε διάφορα βίντεο αλλά και κάποιους που έχω δει σε μπεκατσοκυνηγια μας στην Ήπειρο πως σκέφτονται και συμπεριφέρονται, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να χρησιμοποιήσουν με ασφάλεια το ραβδωτο.
Φυσικά δεν τους βάζω όλους στο ίδιο σακούλι, φυσικά υπάρχουν παρέες με αρχές και μέτρο αλλά δυστηχως μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.
Οι περισσότεροι (90-95%) πρέπει να τους απαγορευτεί και η χρήση σφεντόνας με ποταμολίθαρα..
 
Γιάννη είμαι μαζί σου..Συμφωνώ σε όλα κ το έχω γράψει κ παλαιότερα ότι το ραβδωτο δεν κάνει για τον Έλληνα..
Μπορεί αν επιτρέπει να είναι καλύτερο για το κυνηγι του αγριοχοιρου,λιγότεροι τραυματισμοί,ακαριαίες καταβολες,άλλα φοβαμε ότι θα αυξηθούν τα θύματα..
 
Υπαρχουν και χειροτερα παιδια,εγω αποκλειστηκα απο τον αρχηγο μιας παρεας καποτε οταν στο καφενειο που πιναμε τσιπουρα
την προηγουμενη μερα του κυνηγιου,εμαθε οτι ειμαι αριστεροχειρας.sarcastic.Ουτε το οπλο απο την θηκη δεν προλαβα να βγαλω.
Σε λίγο οι γουρουνοπαρέες θα αποτελούνται μόνο από ξανθούς γαλανομάτηδες!
 
Πιστεύετε παιδιά πως στους Έλληνες κυνηγους αγριοχοιρου με την μέχρι τώρα εμπειρια σας πρέπει να επιτραπει το ραβδωτο; εχουν την εμπειρια και τις γνωσεις για ενα τέτοιο τύπο οπλου; ρωτάω γιατί με αυτά που βλέπω ανά διαστήματα σε διάφορα βίντεο αλλά και κάποιους που έχω δει σε μπεκατσοκυνηγια μας στην Ήπειρο πως σκέφτονται και συμπεριφέρονται, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να χρησιμοποιήσουν με ασφάλεια το ραβδωτο.
Φυσικά δεν τους βάζω όλους στο ίδιο σακούλι, φυσικά υπάρχουν παρέες με αρχές και μέτρο αλλά δυστηχως μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.

Το ραβδωτο μιας και το εχω κυνηγησει στην Λετονια ειναι πολυ μεγαλο θεμα.Στα χερια των Λετονων ειναι εργαλειο.Δεν εχουν ουτε εναν θανατο 30 χρονια τωρα απο
ατυχημα.Εδω οχι ραβδωτο,τα δραμια πρεπει να κοψουν και σε μερικους με σκαρπινια και τα σκυλια.
 
Υποθέτω πως, ραβδωτό στην Ελλάδα θα σημαίνει κυνήγι υπό πλήρη έλεγχο σε ρεζερβέ περιοχές. Πιθανότατα το αποτέλεσμα να μη μας αρέσει.

Πιστεύω πως, για ευρωπαική(;;;) χώρα, και αν παραβλέψουμε τα μηχανικά και ηλεκτρονικά μέσα των τελευταίων 10ετιών, στην Ελλάδα το κυνήγι διατηρείται σε καλά επίπεδα φυσικότητας και ελευθερίας. Αν υπήρχε και ο έλεγχος απ’ τις Αρχές στον αριθμητικό τομέα (φυσίγγια/καραμπίνα, μέλη/παρέα, θηράματα/εξόρμηση) θα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Η κρίση, αν και περιόρισε την οικονομική ευχέρεια των κυνηγών, αύξησε το οικονομικό κίνητρο της κάρπωσης. Πολλοί είναι εκείνοι που άφησαν τα κωλόμπαρα και πιάσαν τα καρτέρια.

Όσο για τους ρομαντικούς κυνηγούς, εκτός από αντικείμενα χλεύης στα καφενεία, αποτελούν και είδος προς εξαφάνιση.
 
Το ραβδωτο μιας και το εχω κυνηγησει στην Λετονια ειναι πολυ μεγαλο θεμα.Στα χερια των Λετονων ειναι εργαλειο.Δεν εχουν ουτε εναν θανατο 30 χρονια τωρα απο
ατυχημα.Εδω οχι ραβδωτο,τα δραμια πρεπει να κοψουν και σε μερικους με σκαρπινια και τα σκυλια.
Παντου οπου επιτρεπεται το ραβδωτο οι κυνηγοί είναι "μορφωμένοι"..
Γίνονται μαθήματα χρήσης κλπ..
Το κυνηγι τους ολόκληρη ιεροτελεστία.. Σάλπιγγες..οργάνωση..
Εχω δει πολλά τέτοια dvd και τους θαύμαζα..
Ίσως ειναι κ θέμα "λαού" δεν ξέρω..
Όπως ο άγγλος με το που θα μπει στο αμάξι θα βάλει ζώνη,εμείς περιμέναμε να γίνει πιο αυστηρός ο κοκ...
 
Παντου οπου επιτρεπεται το ραβδωτο οι κυνηγοί είναι "μορφωμένοι"..
Γίνονται μαθήματα χρήσης κλπ..
Το κυνηγι τους ολόκληρη ιεροτελεστία.. Σάλπιγγες..οργάνωση..
Εχω δει πολλά τέτοια dvd και τους θαύμαζα..
Ίσως ειναι κ θέμα "λαού" δεν ξέρω..
Όπως ο άγγλος με το που θα μπει στο αμάξι θα βάλει ζώνη,εμείς περιμέναμε να γίνει πιο αυστηρός ο κοκ...

Τασο ηθελα να κυνηγησω με ραβδωτο και μου ειπαν αφου εχεις αδεια κυνηγιου στην χωρα σου πρεπει να δωσεις εξετασεις στο ραβδωτο.
Επεσαν 3 μερες επανω μου 2 φιλοι Λετονοι για μαθημα στα Αγγλικα.Εδωσα προφορικες εξετασεις αλλα και πρακτικες στην Riga Forest
αρμοδιο γραφειο και μου εβγαλαν αδεια χρησης ραβδωτου ως επισκεπτη κυνηγου για 30 μερες.
Εδω για παραδειγμα,οπως πηδανε τα 14χρονα στις καροτσες με καραμπινες γεματες δραμια για να καλυψουν τρυπες στα καρτερια
ετσι θα κρατουν και 308,30-06 κτλ.Ειναι θεμα παιδειας...
 
Καλησπερα παιδια..πολυ ωραιο θεμα θιγετε και με ποναει επεοδη ειμαι τεταρτη γενια γουρουνας και το θηραμα αυτο το λατρευω..ο Ελληνας γουρουνοκυνηγος εχει ελειψη στοιχειωδους παιδειας πανω στο κυνηγι..πανε οι περισσοτεροι με τις προεκτασεις λες και θα βγει ο δεινοσαυρος ενω ανετα με 3 ακομα και 2 κανεις θαυματα..δεν φορανε γιλεκο πορτοκαλι γιατι ταχα σε βλεπει το ζωο και αυτο επικρατει απο τους γηραιοτερους κυριως αλλα με θλιβει οτι το ακολουθουν και οι επομενες γενιες..ποιο ραβδωτο ρε παιδια ποιος εκσυγχρονισμος σ αυτο το κυνηγι που οταν δουν πολλοι θαμνο να κουνιεται τον ξεριζωνουν στο τουφεκιδι χωρις να δουν θελει ψυχραιμια αυτο το κυνηγι οσο εντονο και να ειναι..μου ετυχε μια φορα σε κυνηγι με γειτονικη παρεα να ειμαι στο καρτερι και ενω τα σκυλια κυνηγουσαν κατω απο μενα ερχεται ενας απο την διπλανη παρεα μεσα απο τα πυκνα και ενω ηξερε οτι ημουν εκει δεν μου μιλαγε και ανεβαινε λαχανιασμενος..να μην πολυλογω η εικονα που αντικρισε μολις βγηκε στα 20 μετρα απο μενα ηταν εμενα με το οπλο να τον σημαδευω καρφι πανω του..το τι του εσυρα ομως δεν περιγραφεται..λογω δουλειας εχω μεγαλη εξικιωση με το οπλο και δεν μπαινει το δαχτυλο στην σκανδαλη αν δεν δω..του ειπα χαρακτηριστικα εισαι τυχερος που βγηκες σε μενα αλλιως θα σε πηγαιναν 4 σημερα..ετσι γινοντε παιδια τα ατυχηματα..ουτε ραβδωτο μας σωζει..απο την αρχη χρειαζεται εκπαιδευση στον χειρισμο του οπλου και στο καταλληλο φυσιγγι για το κυνηγι και ολα τα αλλα θα ρθουν αργοτερα αλλα θα ερθουν οταν θα μαστε ετοιμοι να τα δεχτουμε
 

Αν τυχόν μας διαβάσει ο φίλος,την απεριόριστη εκτίμηση μου για τον τύπο του όπλου που επέλεξε κ κατά δεύτερον για το διαμετρημα..
Και οι άλλοι πάνε με οκταβολες καραμπίνες..
Να σε καλά οποίος κ αν εισαι..με συγκίνησες νυχτιατικα..
Εκει που συναντα η παραδοση την τεχνολογια....Το παραδοσιακο εξωσφυρο στο ενα χερι και το gps στο αλλο.sarcastic.
 
Καλησπερα παιδια..πολυ ωραιο θεμα θιγετε και με ποναει επεοδη ειμαι τεταρτη γενια γουρουνας και το θηραμα αυτο το λατρευω..ο Ελληνας γουρουνοκυνηγος εχει ελειψη στοιχειωδους παιδειας πανω στο κυνηγι..πανε οι περισσοτεροι με τις προεκτασεις λες και θα βγει ο δεινοσαυρος ενω ανετα με 3 ακομα και 2 κανεις θαυματα..δεν φορανε γιλεκο πορτοκαλι γιατι ταχα σε βλεπει το ζωο και αυτο επικρατει απο τους γηραιοτερους κυριως αλλα με θλιβει οτι το ακολουθουν και οι επομενες γενιες..ποιο ραβδωτο ρε παιδια ποιος εκσυγχρονισμος σ αυτο το κυνηγι που οταν δουν πολλοι θαμνο να κουνιεται τον ξεριζωνουν στο τουφεκιδι χωρις να δουν θελει ψυχραιμια αυτο το κυνηγι οσο εντονο και να ειναι..μου ετυχε μια φορα σε κυνηγι με γειτονικη παρεα να ειμαι στο καρτερι και ενω τα σκυλια κυνηγουσαν κατω απο μενα ερχεται ενας απο την διπλανη παρεα μεσα απο τα πυκνα και ενω ηξερε οτι ημουν εκει δεν μου μιλαγε και ανεβαινε λαχανιασμενος..να μην πολυλογω η εικονα που αντικρισε μολις βγηκε στα 20 μετρα απο μενα ηταν εμενα με το οπλο να τον σημαδευω καρφι πανω του..το τι του εσυρα ομως δεν περιγραφεται..λογω δουλειας εχω μεγαλη εξικιωση με το οπλο και δεν μπαινει το δαχτυλο στην σκανδαλη αν δεν δω..του ειπα χαρακτηριστικα εισαι τυχερος που βγηκες σε μενα αλλιως θα σε πηγαιναν 4 σημερα..ετσι γίνοντε παιδια τα ατυχήματα..ουτε ραβδωτο μας σωζει..απο την αρχή χρειάζεται εκπαίδευση στον χειρισμο του όπλου και στο καταλληλο φυσιγγι για το κυνήγι και ολα τα αλλα θα ρθουν αργοτερα αλλα θα έρθουν οταν θα μαστε ετοιμοι να τα δεχτουμε
Μπράβο Μίλτο που τα λες ,γιατι καποιοι που κυνηγούν αγριόχοιρο ,απο εγωισμό περισσότερο δεν θέλουν να παραδεχτούν τίποτα απ όλα αυτά .
Εχω δει άνθρωπο με ενάμιση χέρι να ριχνει αμέτρητα φυσίγγια σε παγάνα πανω σε δρομο και κάποια στιγμή του έφυγε το οπλο και παραλίγο να χτυπήσει κάποιον άλλον απο την παρέα που εκεινη τη στιγμή ήταν διπλα του.
Εγω περνούσα και σταμάτησα πίσω τους για λίγο για να δω τι θα γινει. Απο αυτή την ομάδα μου έλεγαν να να πηγαίνω κι εγω μαζί τους .Αμ δε......
Καλύτερα να τραβιέμαι με τα μπλέ φαντάσματα ,παρά με τους επικίνδυνους και να βρεθώ σε κανα κουτι καρυδένιο. :D
 
Back
Top