Αγριόχοιρος

Το μονο σηγουρο ειναι πως αν περημενουμε απο το κρατος ....ζητω που καηκαμε.....!!!
Για εμενα μονο απο στομα πατερα σε αυτι παιδιου.......μονο ετσι φτιαχνεις κατι σωστο,.....
Ετσι ακριβως απο το σπιτι ξεκιναει η δουλεια..εχω την τυχη να ειμαι 4η γενια γουρουνοκυνηγος και η γνωση που μου εχουν δωσει οι παππουδες μου και ο πατερας μου που δεν εχουν σηκωσει οπλο σε αλλο ζωο ειναι παρα πολυ μεγαλη..απο τον παππου μου που υποτιθεται παλια μυαλα μου ελεγε παντα ολα τα οπλα θα τα βλεπεις για γεματα και ας ξερεις οτι ειναι αδεια..παθω βλεπεις αφου ειχε χασει 3 δαχτυλα απο οπλο που τον διαβεβαιωσε οτι ηταν αδειο
 
Το ξερω και γω εχω ακουσει παρα πολλα σε ολα τα κυνηγια..μια φορα στο γουρουνι περασε τουφεκια μπεκατσα σχεδον απο πανω μου..λεω ρε γαμωτο δεν θα παω απο δραμια και θα παω απο ψιλα κοιτα να δεις..στο γουρουνι υπαρχει θεμα..περιστατικα αμετρητα εχω να σου πω..χαρακτηριστικα περσυ τουφεκησε ατομο της παρεας μου γουρουνι με 45βολα και ερχοταν με το αμαξι ο πατερας μου 100 μετρα πιο περα καο σφηνωθηκαν δραμια στο δεξι μερος του παρμπριζ..επισης περσυ σε διπλανη παρεα τουφεκαει ενας το γουρουνι και εξοστρακοζοντε 2 δραμια και καταληγουν σε εναν απο την παρεα του στην κοιλια και στο γονατο..ευτυχως στο γονατο δεν του πειραξε τενοντα και στην κοιλια ετρωγε καλα ο ανθρωπος και δεν περασε απο το λιπος μεσα του ειπε ο γιατρος και αλλα πολλα..τι να λεμε τωρα..γι αυτο σ αυτο το κυνηγι μονοβολο και παλι μονοβολο..δυσκολα θα εξοστρακιστει γιατι δεν εχει σφαιρικο σχημα οπως τα δραμια που αν βρουν χωμα αλλαζουν αμεσως πορεια

Δεν νομιζω να αλλαξουν και πολλα με το μονοβολο.Αυτος που ντουφεκισε το γουρουνι με 45βολα αν ειχε μονοβολο και αστοχουσε θα εκανε ζημια ισως και
τραγικη στον πατερα σου 100 μετρα μακρια.Φαντασου εναν ταλιμπαν να ριχνει 15 μονοβολα σε θαμνο που κουνιεται,ποια η διαφορα με τα δραμια??Το
μονοβολο παλι θα εξοστακιστει αν χτυπησει καπου αλλα πλεον η πορεια του θα ειναι ατσαλη λογο της περιστροφης.
 
@Μονήρης: Εμείς που δουλεύουμε δηλαδη να μην πάμε ποτέ για κυνήγι και να το αφήσουμε στους "μανάβηδες"; Πώς θα βοηθήσει σε οτιδήποτε αυτό;


Κατά τη γνώμη μου, θα βοηθούσε:

1. Στη δραματική μείωση των διαθέσιμων ατόμων για αυτό το κυνήγι, και δη των «σακουλάκηδων». Θα πηγαίνουν μόνο οι σοβαροί γουρουνάδες που είναι σε θέση να θυσιάσουν το κανονικό τους μεροκάματο. Άλλωστε, δεν είναι λίγο το κρέας που αποκομίζεται από αυτό το είδος, ενώ η Τετάρτη είναι ήδη στο πρόγραμμα.

2. Στην αποσυμφόρηση του βουνού από κυνηγούς διαφορετικών μεθόδων και ειδών θηραμάτων. Οι υπόλοιποι κυνηγοί δεν θα νιώθουν πως κυνηγάνε στο Αφγανιστάν!

3. Στον καλύτερο έλεγχο από τη θηροφυλακή. Γιατί οι θηροφύλακες να δουλεύουν το ΣΚ, που πιθανό να αποτελεί και δικαιολογία απουσίας τους από το βουνό;

4. Τέλος, με τελευταία μέρα την Παρασκευή, θα είχαν όλο το ΣΚ διαθέσιμο να γλεντήσουν για την κάρπωση της εβδομάδας με συνέπεια την αναψυχή όλων των φυσιολατρών της Ελληνικής υπαίθρου.

Επίσης, υπάρχουν πολλοί που δουλεύουν (και) τα Σαββατοκύριακα και ρεπάρουν τις καθημερινές, υπάρχουν εκείνοι που δούλευαν τις καθημερινές και τώρα βαράνε μύγες όλη την εβδομάδα, υπάρχουν όμως και πολλοί που θέλουν να απολαύσουν το βουνό και για άλλες δραστηριότητες και ευκαιρούν μόνο όταν στα βουνά γίνεται πόλεμος και κινδυνεύουν ακόμα και στους δρόμους γύρω από αυτά.

Φαντάζομαι πως δεν θα διαφωνεί κανείς στο ότι η, αυτοκινούμενη και ηλεκτρονικά ελεγχόμενη πια, μέθοδος της παγάνας στο κυνήγι του αγριόχοιρου ασκεί μέγιστη πίεση στο περιβάλλον όπου ασκείται, τόσο στα ζώα όσο και τους ανθρώπους, αλλά, και στο περιβάλλον το ίδιο, και, ότι κάποιου είδους αλλαγή στο καθεστώς κρίνεται αναγκαία.

Ίσως, λαμβάνοντας υπόψη την αριθμητική αύξηση του αγριόχοιρου παγκοσμίως και τις ζημίες που προκαλούνται από αυτή στις αγροτικές επιχειρήσεις, λέω ίσως, να είναι η ώρα για την έκδοση επαγγελματικών αδειών θήρας αυτού του θηράματος και στην Ελλάδα. Νέες θέσεις εργασίες δε θέλουμε;

Τη γνώμη μου εκφράζω πάντα, δίχως να θέλω να την επιβάλω.
 
Δεν νομιζω να αλλαξουν και πολλα με το μονοβολο.Αυτος που ντουφεκισε το γουρουνι με 45βολα αν ειχε μονοβολο και αστοχουσε θα εκανε ζημια ισως και
τραγικη στον πατερα σου 100 μετρα μακρια.Φαντασου εναν ταλιμπαν να ριχνει 15 μονοβολα σε θαμνο που κουνιεται,ποια η διαφορα με τα δραμια??Το
μονοβολο παλι θα εξοστακιστει αν χτυπησει καπου αλλα πλεον η πορεια του θα ειναι ατσαλη λογο της περιστροφης.
Κοιτα τουλαχιστον με το μονοβολο παει ατσαλα και δεν εχει την ιδια δυναμη οσο τα δραμια..στον πατερα μου εσκασαν στο χωμα κατω και μετα εφυγαν προς την κατευθυνση του χωρις να κοψουν πολυ φορα λογω σφαιρικοτητας..οχι οτι δεν γινοντε και με μονοβολο ατυχηματα απλα εκει θα ειναι λιγο πιο προσεκτικοι γιατι εχεις μοα βολη και δεν σκορπας δραμια στον αερα για να παρεις γουρουνι
 
Κοιτα τουλαχιστον με το μονοβολο παει ατσαλα και δεν εχει την ιδια δυναμη οσο τα δραμια..στον πατερα μου εσκασαν στο χωμα κατω και μετα εφυγαν προς την κατευθυνση του χωρις να κοψουν πολυ φορα λογω σφαιρικοτητας..οχι οτι δεν γινοντε και με μονοβολο ατυχηματα απλα εκει θα ειναι λιγο πιο προσεκτικοι γιατι εχεις μοα βολη και δεν σκορπας δραμια στον αερα για να παρεις γουρουνι

Με προσθηκες φυσιγγιων πιο μακριες και απο τις καννες καμια φορα,δεν βλεπω την διαφορα.Πρεπει οπως ειναι φορτωμενοι οι ταλιμπαν στις καροτσες
με ρουχα παραλαγης και οπλοπολυβολα να τους σηκωνουν στον αερα η θυροφυλακη με την αστυνομια.
 
Για πεσμου Γιάννη από που το συμπερανες αυτό?
Γιατί μπορεί να είμαι άσχετος με αυτό το κυνήγι αλλά δεν πρόσεξα στο βίντεο κάτι το παράξενο..
Τάσο, ενώ είχε την ευκαιρία, δε σιγούρεψε το θήραμα πριν φτάσουν τα σκυλιά. Αντ΄αυτού, και μετά από μια πλήρη περιστροφή γύρω από τον εαυτό του, ενώ το γουρούνι είναι έτοιμο να του επιτεθεί, σπεύδει να τηλεφωνήσει με το smartphone, πιθανότατα σ' αυτόν που τον έβαλε εκεί. Πιο πολύ για πανικόβλητο τον κόβω παρά για υπερβολικά άνετο. Γενικά όμως δε δίνει την εντύπωση έμπειρου κυνηγού, ενώ, με τη gopro στο κεφάλι και στα χέρια το τελευταίας τεχνολογίας gps και κινητό, από μόνη της η χρήση του εξώσφυρου πλαγιόκαννου, δε με πείθει για ρομαντικό κυνηγό.
 
Όσο για τα ηλεκτρονικά μέσα στο κυνήγι, προσωπικά είμαι αντίθετος στη χρήση τους, πρώτον γιατί μειώνουν τις ικανότητες του θηρευτή και δεύτερον μετατρέπουν το κυνήγι σε στρατιωτική επιχείρηση. Το πρόσχημα της ασφάλειας δεν είναι και τόσο ικανό να καλύψει τον πραγματικό λόγο χρήσης τους εφόσον δεν την εξασφαλίζουν. Αν θέλουμε απόλυτη ασφάλεια στο βουνό, εκτός από πορτοκαλί γιλέκο (και με αυτό σε σκοτώνουν), θα πρέπει να φοράμε όλοι beepers(!).
 
Κοιτα τουλαχιστον με το μονοβολο παει ατσαλα και δεν εχει την ιδια δυναμη οσο τα δραμια..στον πατερα μου εσκασαν στο χωμα κατω και μετα εφυγαν προς την κατευθυνση του χωρις να κοψουν πολυ φορα λογω σφαιρικοτητας..οχι οτι δεν γινοντε και με μονοβολο ατυχηματα απλα εκει θα ειναι λιγο πιο προσεκτικοι γιατι εχεις μοα βολη και δεν σκορπας δραμια στον αερα για να παρεις γουρουνι
Το θέμα Μίλτο είναι να σεβόμαστε το θήραμα και τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας μας και να μην μας τυφλώνει το πάθος μας για το κυνηγι και ο εγωισμός και τουφεκαμε στα χαμένα. Αν ο καθένας είναι σίγουρος για το που θα ρίξει ας ρίξει είτε με δράμια είτε με μονόβολα.
 
Με προσθηκες φυσιγγιων πιο μακριες και απο τις καννες καμια φορα,δεν βλεπω την διαφορα.Πρεπει οπως ειναι φορτωμενοι οι ταλιμπαν στις καροτσες
με ρουχα παραλαγης και οπλοπολυβολα να τους σηκωνουν στον αερα η θυροφυλακη με την αστυνομια.
Απο αυτη την εικονα ονομαστηκαν ταλιμπαν
 
Το θέμα Μίλτο είναι να σεβόμαστε το θήραμα και τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας μας και να μην μας τυφλώνει το πάθος μας για το κυνηγι και ο εγωισμός και τουφεκαμε στα χαμένα. Αν ο καθένας είναι σίγουρος για το που θα ρίξει ας ρίξει είτε με δράμια είτε με μονόβολα.
Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι αλλα αν θες να σεβεσαι το θηραμα και οχι να το αφησεις να ψοφισει μετα απο μερες ριξτου μονοβολο ή θα πεσει εκει ή θα φυγει υγιεστατο..δικαιη αναμετρηση πιστευω
 
Απο αυτη την εικονα ονομαστηκαν ταλιμπαν
To ξερω συνονοματε,τους εχω δει.sarcastic.Περα απο τον κομικο χαρακτηρισμο της υποθεσης,γινεται ακρως επικυνδινο οταν εχεις μαζι σου μικρο παιδι
και προσπαθεις να του περασεις 5 πραγματα σωστα στο κυνηγι.Γιαυτο ειπα,η θυροφυλακη και η αστυνομια εξω απο τα χωρια με κλουβες.Για να
τελειωνουμε καποια στιγμη.
 
To ξερω συνονοματε,τους εχω δει.sarcastic.Περα απο τον κομικο χαρακτηρισμο της υποθεσης,γινεται ακρως επικυνδινο οταν εχεις μαζι σου μικρο παιδι
και προσπαθεις να του περασεις 5 πραγματα σωστα στο κυνηγι.Γιαυτο ειπα,η θυροφυλακη και η αστυνομια εξω απο τα χωρια με κλουβες.Για να
τελειωνουμε καποια στιγμη.
Μονο σε ονειρο θερινης νυχτος θα γινει αυτο Αλεξ
 
Όσο για τα ηλεκτρονικά μέσα στο κυνήγι, προσωπικά είμαι αντίθετος στη χρήση τους, πρώτον γιατί μειώνουν τις ικανότητες του θηρευτή και δεύτερον μετατρέπουν το κυνήγι σε στρατιωτική επιχείρηση. Το πρόσχημα της ασφάλειας δεν είναι και τόσο ικανό να καλύψει τον πραγματικό λόγο χρήσης τους εφόσον δεν την εξασφαλίζουν. Αν θέλουμε απόλυτη ασφάλεια στο βουνό, εκτός από πορτοκαλί γιλέκο (και με αυτό σε σκοτώνουν), θα πρέπει να φοράμε όλοι beepers(!).
Παρεχουν ομως ασφαλεια..ειδικα οταν πρεπει να ενημερωσεις για αλλαγη καρτεριου..αν ειναι εγω προσωπικα που ειμαι κινητο καρτερι με τις αλλαγες που κανω να χα φαει ποσα δραμοα αν δεν ενημερωνα..οχι οτι και παλι δεν τυχαινει να ξαφνιαστει ο αλλος..οσο για το gps θα μιλησω προσωπικα για μενα οταν ο σκυλος μου κοστιζει 3000 ευρω που τα μαζεψα με κοππ σιγουρα δεν θα θελα να τον χασω στο βουνο ειδικα και με την υπαρξη τοσων λυκων και ελαφροχεριδων κλεφτοσκυλαδων χρειαζεται ο απολυτος ελεγχος και δεν μιλαω για την καρπωση του θηραματος
 
Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι αλλα αν θες να σεβεσαι το θηραμα και οχι να το αφησεις να ψοφισει μετα απο μερες ριξτου μονοβολο ή θα πεσει εκει ή θα φυγει υγιεστατο..δικαιη αναμετρηση πιστευω

Οκ συμφωνώ κι εγώ και κάπου το έχω ξαναγράψει. Ομως για να ειμαστε δικαιοι και πιστοι σε αυτή την ηθική με ένα μετρμ οι ένα σταθμό για όλους πρέπει οι κυνηγοί του φτερωτού που συμφωνούν να σταματήσουν εντελως το κυνήγι.
 
Οκ συμφωνώ κι εγώ και κάπου το έχω ξαναγράψει. Ομως για να ειμαστε δικαιοι και πιστοι σε αυτή την ηθική με ένα μετρμ οι ένα σταθμό για όλους πρέπει οι κυνηγοί του φτερωτού που συμφωνούν να σταματήσουν εντελως το κυνήγι.
Οι κυνηγοι του φτερωτου για πιο λογο να σταματησουν το κυνηγι;λογω τραυματισμων θηραματος που αναφερω;δεν εχει ομως σχεση το ενα με το αλλο..στο φτερωτο θα τραυματιστει αλλα σε μια ωρα το πολυ το βρηκες το θηραμα ενω στπ γουρουνι μπορει να παει να πεσει και 20 χιλ μακρυτερα απο την παγανα..
 
Παρεχουν ομως ασφαλεια..ειδικα οταν πρεπει να ενημερωσεις για αλλαγη καρτεριου..αν ειναι εγω προσωπικα που ειμαι κινητο καρτερι με τις αλλαγες που κανω να χα φαει ποσα δραμοα αν δεν ενημερωνα..οχι οτι και παλι δεν τυχαινει να ξαφνιαστει ο αλλος..οσο για το gps θα μιλησω προσωπικα για μενα οταν ο σκυλος μου κοστιζει 3000 ευρω που τα μαζεψα με κοππ σιγουρα δεν θα θελα να τον χασω στο βουνο ειδικα και με την υπαρξη τοσων λυκων και ελαφροχεριδων κλεφτοσκυλαδων χρειαζεται ο απολυτος ελεγχος και δεν μιλαω για την καρπωση του θηραματος

Μίλτο!... Ας μην είμαστε υποκριτές! Με το gps ανά χείρας δεν πρόκειται να αποτρέψεις ούτε την επίθεση του λύκου ούτε και την κλοπή, όταν το σκυλί σου αλλάζει βουνό, νομό και κράτος. Αν δεν το έχεις για το "κλείδωμα" της πορείας του θηράματος, αντί να δίνεις τα λεφτά σε gps, δώσ' τα στην εκπαίδευση του σκύλου σε μικρές διώξεις.

Edit...
Επίσης, με τη δυνατότητα μετακίνησης με τα οχήματα σε αποστάσεις χιλιομέτρων, θα πρέπει να έχουμε όλοι την ίδια συχνότητα με τους γουρουνάδες αν αφήσουμε τον μη τυφεκισμό μας αποκλειστικά στο vhf. Προσωπικά, ακόμα και για το μέτρο του πορτοκαλιού γιλέκου έχω τις αμφιβολίες μου. Δημιουργεί στον κυνηγό την επικίνδυνη άποψη: "ό,τι δεν φωσφορίζει ντουφεκιέται". Το πιο ασφαλές στο βουνό είναι το "βλέπω, αναγνωρίζω και μετά ντουφεκάω", διότι δεν φορούν πορτοκαλί όλοι όσοι περπατάνε στο βουνό και ούτε έχουν vhf στη συχνότητα των γουρουνάδων.
 
Last edited:
Οκ συμφωνώ κι εγώ και κάπου το έχω ξαναγράψει. Ομως για να ειμαστε δικαιοι και πιστοι σε αυτή την ηθική με ένα μετρμ οι ένα σταθμό για όλους πρέπει οι κυνηγοί του φτερωτού που συμφωνούν να σταματήσουν εντελως το κυνήγι.
Ή να βγαίνουν με αεροβόλο. :p
 
Μίλτο!... Ας μην είμαστε υποκριτές! Με το gps ανά χείρας δεν πρόκειται να αποτρέψεις ούτε την επίθεση του λύκου ούτε και την κλοπή, όταν το σκυλί σου αλλάζει βουνό, νομό και κράτος. Αν δεν το έχεις για το "κλείδωμα" της πορείας του θηράματος, αντί να δίνεις τα λεφτά σε gps, δώσ' τα στην εκπαίδευση του σκύλου σε μικρές διώξεις.
Εγω μιλησα για μενα προσωπικα..και παλο εγω το χω ο αλλος που ειναι καρτερι και του φευγει το ζωο καο δεν μαζευει το σκυλι το εχει;δεν ειμαι πεονασμενος..λαο δεν μιλαω για σκυλι φερμας που θα το περιορισω εγω..ο ιχνηλατης αππ την φυση του εχει μακρινη διωξη..με το gps δεν αποτρεω την κλοπη ή την επιθεση απλα ξερω απο που να ξεκινησω να ψαχνω το σκυλι μου ή που θα παω να το μαζεψω κατασπαραγμενο..αλλο το ενα αλλο το αλλο
 
Οι κυνηγοι του φτερωτου για πιο λογο να σταματησουν το κυνηγι;λογω τραυματισμων θηραματος που αναφερω;δεν εχει ομως σχεση το ενα με το αλλο..στο φτερωτο θα τραυματιστει αλλα σε μια ωρα το πολυ το βρηκες το θηραμα ενω στπ γουρουνι μπορει να παει να πεσει και 20 χιλ μακρυτερα απο την παγανα..

χιουμοριστικά το έγραψα αλλά παρόλ' αυτά πιστεύω ότι αν βάλουμε στην σειρά όλα τα παπιά και τις τσίχλες, φάσες, τρυγόνια που φάγανε ένα ξανεμίδι και πέσανε άδοξα θα φτάσουμε στην Σελήνη κι ακόμα παραπέρα.
 
Back
Top