Αγριόχοιρος

Μπράβο Μίλτο που τα λες ,γιατι καποιοι που κυνηγούν αγριόχοιρο ,απο εγωισμό περισσότερο δεν θέλουν να παραδεχτούν τίποτα απ όλα αυτά .
Εχω δει άνθρωπο με ενάμιση χέρι να ριχνει αμέτρητα φυσίγγια σε παγάνα πανω σε δρομο και κάποια στιγμή του έφυγε το οπλο και παραλίγο να χτυπήσει κάποιον άλλον απο την παρέα που εκεινη τη στιγμή ήταν διπλα του.
Εγω περνούσα και σταμάτησα πίσω τους για λίγο για να δω τι θα γινει. Απο αυτή την ομάδα μου έλεγαν να να πηγαίνω κι εγω μαζί τους .Αμ δε......
Καλύτερα να τραβιέμαι με τα μπλέ φαντάσματα ,παρά με τους επικίνδυνους και να βρεθώ σε κανα κουτι καρυδένιο. :D
Καλα τους λεω εγω Ταλιμπαν...δυστηχως δεν υπαρχει γνωση και παιδεια και τα δραμια με τα μονοβολα δεν συγχωρουν λαθος τουφεκιες.
 
Μπράβο Μίλτο που τα λες ,γιατι καποιοι που κυνηγούν αγριόχοιρο ,απο εγωισμό περισσότερο δεν θέλουν να παραδεχτούν τίποτα απ όλα αυτά .
Εχω δει άνθρωπο με ενάμιση χέρι να ριχνει αμέτρητα φυσίγγια σε παγάνα πανω σε δρομο και κάποια στιγμή του έφυγε το οπλο και παραλίγο να χτυπήσει κάποιον άλλον απο την παρέα που εκεινη τη στιγμή ήταν διπλα του.
Εγω περνούσα και σταμάτησα πίσω τους για λίγο για να δω τι θα γινει. Απο αυτή την ομάδα μου έλεγαν να να πηγαίνω κι εγω μαζί τους .Αμ δε......
Καλύτερα να τραβιέμαι με τα μπλέ φαντάσματα ,παρά με τους επικίνδυνους και να βρεθώ σε κανα κουτι καρυδένιο. :D
Με το να κρυβουμε το προβλημα δεν προκειται να βελτιωθουμε ποτε..τα λεω γιατι ειναι ενα θηραμα που το αγαπαω και το ποναω οταν βλεπω την καταντια του..δυστυχως η νοοτροπια των παλιων περναει και σε νεους που υποτιθεται ειμαστε πιο ανοιχτομυαλοι..αλλα ετσι μαθαμε..αδειαζουμε καραμπινες με 10 φυσιγγια περνουμε ζωο και γινομαστε αρχηγοι και κυνηγαραδες..ενω η ουσια του κυνηγιου ειναι αλλου..βλεπω πολλα στραβα συνεχεια και θλιβομαι πραγματικα
 
Καλα τους λεω εγω Ταλιμπαν...δυστηχως δεν υπαρχει γνωση και παιδεια και τα δραμια με τα μονοβολα δεν συγχωρουν λαθος τουφεκιες.
Απο αυτους τους ταλιμπαν εχουμε γεμισει τα βουνα..οσο για τα φυσιγγια οντως δεν συγχωρουν λαθη..ειδικα τα δραμια..το μονοβολο πρεπει να σαι πολυ γκαντεμης για να σε βρει οχι οτι δεν εγιναν αλλα ειναι ενα ατυχημα στα 10 χρονια ενω με τα δραμια καθε χρονο αρκετα ασε που δεν ακουγοντε ουτε τα μοσα απο αυτα που γινοντε
 
Νομίζω ότι στο ραβδωτο λόγω πολύ μεγαλύτερης εμβέλειας πρέπει ο κυνηγός να εξασφαλίζει ότι πίσω από το θήραμα υπάρχει έδαφος και θα σταματήσει η βολίδα σε περίπτωση αστοχίας. Εδώ στήνονται σε καρτερια πάνω σε δρόμους..
Θεωρώ και εγώ πιο ασφαλές το κυνήγι με ραβδωτο με οπτικό αλλά όπως είπαν όλοι θέλει παιδεία. Μου έρχεται η εικόνα να ρίχνουν στα γουρούνια πάνω σε στροφή ή στο κόψιμο της ράχης και κάνα χιλιόμετρο πίσω να έχει οικισμό...
 
Το ζητουμενο απο τους περισσοτερους,πλεον,ειναι το μεροκαματο!
Οσο περισσοτερα γουρουνια πεσουν,τοσο αυγατιζει το μεριδιο!
Και το fb,ρε παιδια....
Ετυχα προσκεκλημενος σε παρεα γουρουναδων, πριν χρονια....
5 ατομα,συγγενείς μεταξυ τους.
Κλειστη παρεα!
Οι ανθρωποι το ειχαν,το ηξεραν καλα!
Οχι μονο απο τεχνικής αποψης....
Με πηγαν στο καρτέρι,μου εδειξαν τις 2-3 πιθανες διαδρομες του θηραματος....
Το παλικαρι που με πηγε ηταν κατηγορηματικο!!
Δε κουναω από εκεί!!
Τουφεκαω μονο αν ΔΩ!
Το τελευταιο,μου το ειπε πολλές φορες!!
Θα ερχοταν ο ιδιος,θα σφυριζε,θα εκανα το ιδιο για επιβεβαιωση και θα μαζευομασταν να φυγουμε!
Το ιδιο εγινε και με τους αλλους δυο της παρεας.....
 
Νομίζω ότι στο ραβδωτο λόγω πολύ μεγαλύτερης εμβέλειας πρέπει ο κυνηγός να εξασφαλίζει ότι πίσω από το θήραμα υπάρχει έδαφος και θα σταματήσει η βολίδα σε περίπτωση αστοχίας. Εδώ στήνονται σε καρτερια πάνω σε δρόμους..
Θεωρώ και εγώ πιο ασφαλές το κυνήγι με ραβδωτο με οπτικό αλλά όπως είπαν όλοι θέλει παιδεία. Μου έρχεται η εικόνα να ρίχνουν στα γουρούνια πάνω σε στροφή ή στο κόψιμο της ράχης και κάνα χιλιόμετρο πίσω να έχει οικισμό...
Για να γινει χρηση ραβδωτου θελεις υπερηψωμενη εξεδρα οπως στο εξωτερικο..ετσι εξασφαλιζεις οτι θα καταληψει στο εδαφος η βολιδα..παλιοτερα θυμαμαι εριχνα ειδικα οταν ειχαμε μεγαλο γουρουνι στην παγανα εναν τυπο μονοβολου ελληνα κατασκευαστη και μελους του φορουμ που εχει τρελη δυναμη..αν δεν καθομουν σε μερος που να εχω ολο το βουνο μπροστα μου για να πεσει στο εδαφος δεν εριχνα ποτε
 
Το ζητουμενο απο τους περισσοτερους,πλεον,ειναι το μεροκαματο!
Οσο περισσοτερα γουρουνια πεσουν,τοσο αυγατιζει το μεριδιο!
Και το fb,ρε παιδια....
Ετυχα προσκεκλημενος σε παρεα γουρουναδων, πριν χρονια....
5 ατομα,συγγενείς μεταξυ τους.
Κλειστη παρεα!
Οι ανθρωποι το ειχαν,το ηξεραν καλα!
Οχι μονο απο τεχνικής αποψης....
Με πηγαν στο καρτέρι,μου εδειξαν τις 2-3 πιθανες διαδρομες του θηραματος....
Το παλικαρι που με πηγε ηταν κατηγορηματικο!!
Δε κουναω από εκεί!!
Τουφεκαω μονο αν ΔΩ!
Το τελευταιο,μου το ειπε πολλές φορες!!
Θα ερχοταν ο ιδιος,θα σφυριζε,θα εκανα το ιδιο για επιβεβαιωση και θα μαζευομασταν να φυγουμε!
Το ιδιο εγινε και με τους αλλους δυο της παρεας.....
Κυιριε Γιαννη υπαρχουν και συνηδειτοποιημενες παρεες που ξερουν τι κανουν καο σεβοντε καθε κανονα ασφαλους κυνηγιου..αλλα και ακομα περισσοτερες που ταλιμπαν τπυς λες μουτζαχεντιν τους λες οπως θες κυνηγους δεν τους λες..
 
Ημουν περυσι για φασσες κι εκει που καθομουν ηρεμος κι ωραιος, περναει ενα σκυλι 100 μετρα πιο χαμηλα και εφτιαχνε τον χαμο. Εφμανιζονται μετα και τα παλικαρια με τα 4×4 σε κατασταση αμοκ...μου λεει ο ενας, ειδες κανα γρουν; που να το δω ρε φιλε του λεω; περασε λιγο πιο πριν το σκυλι πιο χαμηλα. Μου ειπαν να βαλω 9βολα μεσα αν ειχα μπας και περνουσε απο μενα αλλα σιγα, ειχε γινει καπνος το καπρι. Για καλο και για κακο βεβαια ειχα μπει πισω απο ενα κορμο για καλυψη γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται.
 
Ημουν περυσι για φασσες κι εκει που καθομουν ηρεμος κι ωραιος, περναει ενα σκυλι 100 μετρα πιο χαμηλα και εφτιαχνε τον χαμο. Εφμανιζονται μετα και τα παλικαρια με τα 4×4 σε κατασταση αμοκ...μου λεει ο ενας, ειδες κανα γρουν; που να το δω ρε φιλε του λεω; περασε λιγο πιο πριν το σκυλι πιο χαμηλα. Μου ειπαν να βαλω 9βολα μεσα αν ειχα μπας και περνουσε απο μενα αλλα σιγα, ειχε γινει καπνος το καπρι. Για καλο και για κακο βεβαια ειχα μπει πισω απο ενα κορμο για καλυψη γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται.
Οτι υπαρχει μεγαλη ενταση πανω στο κυνηγι ειναι το μονο σιγουρο..σκεψου οτι απο τις 4 εισαι στο βουνο να κοψεις πατηματα με το που ξημερωσει να στησεις καρτερια κλπ και οταν ξεκιναει η καταδιωξη βαρας χιλιομετρα φουλ..αλλα εκει καπου ορισμενοι το χανουν το παιχνιδι και κανουν σαν λυσασμενοι να το βαρεσουν και τουφεκανε οπου τυχει αντι να ευχαριστηθουν τον αγωνα που εκαναν απο το πρωι..γουρουνια δοξα τω θεω υπερπληθυσμος υπαρχει δεν θα εξαφανιστουν βαρας και αλλη μερα..αλλα πως θα κανουμε επιδειξη στο φμπ και να μετραμε νουμερα
 
Οτι υπαρχει μεγαλη ενταση πανω στο κυνηγι ειναι το μονο σιγουρο..σκεψου οτι απο τις 4 εισαι στο βουνο να κοψεις πατηματα με το που ξημερωσει να στησεις καρτερια κλπ και οταν ξεκιναει η καταδιωξη βαρας χιλιομετρα φουλ..αλλα εκει καπου ορισμενοι το χανουν το παιχνιδι και κανουν σαν λυσασμενοι να το βαρεσουν και τουφεκανε οπου τυχει αντι να ευχαριστηθουν τον αγωνα που εκαναν απο το πρωι..γουρουνια δοξα τω θεω υπερπληθυσμος υπαρχει δεν θα εξαφανιστουν βαρας και αλλη μερα..αλλα πως θα κανουμε επιδειξη στο φμπ και να μετραμε νουμερα
Λιγοι ειναι αυτοι με την εμπειρια και προπαντως με την απαραιτητη παιδεια, και καθε μερα να επιτρεποταν το κυνηγι αγριογουρουνου παλι υπερπληθυσμος θα ηταν γιατι στα μερη μου βρισκουν καταφυγιο στα απογορευμενα.
 
Το αριθμητικό ζήτημα επιβαρύνει και τις ολιγομελείς και ήπιες ομάδες. Οι παράνομες ομάδες των 30+ ατόμων υπερτερούν και εκτοπίζουν τις ομάδες των 5-10 ατόμων ή τις απορροφούν και εφαρμόζουν τη δική τους νοοτροπία. «Δεν μπορείτε να πιάνετε 6 άτομα όλο το βουνό! Εμείς είμαστε 30! Καθίστε κι εσείς μαζί μας να πάρετε μοιράδι. Θα πέσουν πάνω από 20 γουρούνια σήμερα!»

Το πρόβλημα με τους νόμους, που αφορούν στον αριθμό μελών/παρέα και θηράματα/ημέρα, είναι πως δεν είναι δυνατό να ελεγχθεί η εφαρμογή τους στο πεδίο. Είναι μια ομάδα των 30 ή 3 των 10; Κανονικά για το κυνήγι του αγριόχοιρου με τη μέθοδο της παγάνας θα έπρεπε να δηλώνονται οι περιοχές και τα μέλη της παρέας στον τοπικό σύλλογο ή τη δασική αρχή, διότι το συγκεκριμένο κυνήγι είναι άκρως επικίνδυνο, όχι μόνο για τους υπόλοιπους κυνηγούς και τα μέλη της ίδιας της ομάδας, αλλά, για όλους όσους δραστηριοποιούνται στο βουνό τα Σαββατοκύριακα. Σε πολλές περιπτώσεις, οι περισσότεροι σε τέτοιες παρέες που σπεύδουν να καλύψουν κενά με κίνητρο τη σακούλα, στην καλύτερη περίπτωση δεν έχουν ούτε άδεια θήρας και στη χειρότερη είναι τελείως άσχετοι με το αντικείμενο κυνήγι-όπλο (νομίζω πως τέτοια περίπτωση είναι και ο τύπος στο βίντεο με το κοκοράτο και τις hi-tec γκατζετιές).
Επίσης, ένα, κατά τη γνώμη μου αποτελεσματικό, μέτρο θα ήταν το συγκεκριμένο κυνήγι να επιτρέπεται μόνο τις καθημερινές (πχ Δ-Τ-Π), εφόσον η δουλειά πλέον έχει πάει στο μεροκάματο.

(κάτι τέτοια λέω και στο καφενείο και με κοιτάνε σαν εξωγήινο)

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ το αγριογούρουνο ως το απόλυτο θήραμα της ελληνικής φύσης που δοκιμάζει και την ισχύ των όπλων, αλλά, και τον εαυτό μου τυχερό που δύναμαι να το θηρεύω.
 
Last edited:
Ημουν περυσι για φασσες κι εκει που καθομουν ηρεμος κι ωραιος, περναει ενα σκυλι 100 μετρα πιο χαμηλα και εφτιαχνε τον χαμο. Εφμανιζονται μετα και τα παλικαρια με τα 4×4 σε κατασταση αμοκ...μου λεει ο ενας, ειδες κανα γρουν; που να το δω ρε φιλε του λεω; περασε λιγο πιο πριν το σκυλι πιο χαμηλα. Μου ειπαν να βαλω 9βολα μεσα αν ειχα μπας και περνουσε απο μενα αλλα σιγα, ειχε γινει καπνος το καπρι. Για καλο και για κακο βεβαια ειχα μπει πισω απο ενα κορμο για καλυψη γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται.

Εγω θα ειχα ανεβει πανω στο δεντρο,μην με περασουν για αρκουδα που ξυνεται στον κορμο.sarcastic.
 
(νομίζω πως τέτοια περίπτωση είναι και ο τύπος στο βίντεο με το κοκοράτο και τις hi-tec γκατζετιές).
Για πεσμου Γιάννη από που το συμπερανες αυτό?
Γιατί μπορεί να είμαι άσχετος με αυτό το κυνήγι αλλά δεν πρόσεξα στο βίντεο κάτι το παράξενο..
 
Ουτε οι γκσντζετιες μας πειραζουν ουτε οι μερες που θηρευεται το αγριογουρουνο..το νομικο πλαισιο αν και ελλειπες μια χαρα ειναι..η παιδεια μας ειναι το θεμα πανω στο κυνηγι..το πορτοκαλι γιλεκο η αποκλειστικη χρηση του μονοβολου στο κυνηγι του η ψυχραιμια που εχει ο καθενας να μην τουφεκαει οπου ακουει απλα θορυβο οι υπεραριθμες ομαδες..αυτα αντιμετωπιζουμε σαν προβλημα..εξαλλου και η χρηση της τεχνολογιας δεν ειναι απαραιτητα κακη..το gps οταν εχεις να κανεις με σκυλια που αλλαζουν βουνα ολοκληρα πχ στην δικη μου παρεα τα σκυλια κυνηγανε στο νομο κιλκις και καταληγουμε στο νομο σερρων..μιλαμε για μεγαλες αποστασεις τοτε ναι το δεχομαι οπως και το vhf αλλα μονο σε περιπτωση αναγκης ή απαραιτητης μετακινησης απο καρτερι σε καρτερι για να μην γινει καποιο ατυχημα..αλλα το ξαναλεω η παιδεια μας ειναι το θεμα και η πεινα ορισμενων για αυτοπροβολη και σακουλα
 
Μεγαλη κουβεντα η παιδεια Μιλτο στο κυνηγι γενικα......!!!
Ετσι ακριβως φιλε..γενικα λειπει απο τον Ελληνα κυνηγο..οχι μονο στο αγριογουρουνο..απλα εκει επικεντρωνοντε τα περισσοτερα ατυχηματα..οχι οτι στα υπολοιπα κυνηγια δεν γινοντε..εχω ακουσει πολλα περιστατικα με τραυματισμους στα ορτυκια με κοσμο να τυφλωνεται..γενικα πρεπει να το ξαναπιασουμε το θεμα απο την αρχη..οταν πας στο δασαρχειο να δωσεις εξετασεις για αδεια
 
Ουτε οι γκσντζετιες μας πειραζουν ουτε οι μερες που θηρευεται το αγριογουρουνο..το νομικο πλαισιο αν και ελλειπες μια χαρα ειναι..η παιδεια μας ειναι το θεμα πανω στο κυνηγι..το πορτοκαλι γιλεκο η αποκλειστικη χρηση του μονοβολου στο κυνηγι του η ψυχραιμια που εχει ο καθενας να μην τουφεκαει οπου ακουει απλα θορυβο οι υπεραριθμες ομαδες..αυτα αντιμετωπιζουμε σαν προβλημα..εξαλλου και η χρηση της τεχνολογιας δεν ειναι απαραιτητα κακη..το gps οταν εχεις να κανεις με σκυλια που αλλαζουν βουνα ολοκληρα πχ στην δικη μου παρεα τα σκυλια κυνηγανε στο νομο κιλκις και καταληγουμε στο νομο σερρων..μιλαμε για μεγαλες αποστασεις τοτε ναι το δεχομαι οπως και το vhf αλλα μονο σε περιπτωση αναγκης ή απαραιτητης μετακινησης απο καρτερι σε καρτερι για να μην γινει καποιο ατυχημα..αλλα το ξαναλεω η παιδεια μας ειναι το θεμα και η πεινα ορισμενων για αυτοπροβολη και σακουλα

Το προβλημα ειναι παντου φιλε μου,σε ολα τα κυνηγια στην Ελλαδα.Περσυ εφαγα 8 σκαγια 7αρια στην πλατη σε κυνηγι τρυγονιου.Ξερω ατομα που εχουν
χασει ματι σε κυνηγια τσιχλας και ορτυκιων ειδικα στον νομο Αττικης.Ακομα θυμαμαι εναν γιατρο στον Χαρακα Λαυριου,ειχε κατσει καρτερι για τρυγονια με
μια ακτινογραφια περασμενη μεσα στον γιακα διπλωμενη στο πισω μερος του κεφαλιου του.Ελεγε την ακτινογραφια δεν την περναει σκαγι ψιλο,βλεποντας
την μιση Αθηνα να ψαχνει ορτυκια μπροστα του.Στο κυνηγι του γουρουνιου πεφτουν κορμια δυστυχως απο τα δραμια.
 
Το προβλημα ειναι παντου φιλε μου,σε ολα τα κυνηγια στην Ελλαδα.Περσυ εφαγα 8 σκαγια 7αρια στην πλατη σε κυνηγι τρυγονιου.Ξερω ατομα που εχουν
χασει ματι σε κυνηγια τσιχλας και ορτυκιων ειδικα στον νομο Αττικης.Ακομα θυμαμαι εναν γιατρο στον Χαρακα Λαυριου,ειχε κατσει καρτερι για τρυγονια με
μια ακτινογραφια περασμενη μεσα στον γιακα διπλωμενη στο πισω μερος του κεφαλιου του.Ελεγε την ακτινογραφια δεν την περναει σκαγι ψιλο,βλεποντας
την μιση Αθηνα να ψαχνει ορτυκια μπροστα του.Στο κυνηγι του γουρουνιου πεφτουν κορμια δυστυχως απο τα δραμια.
Το ξερω και γω εχω ακουσει παρα πολλα σε ολα τα κυνηγια..μια φορα στο γουρουνι περασε τουφεκια μπεκατσα σχεδον απο πανω μου..λεω ρε γαμωτο δεν θα παω απο δραμια και θα παω απο ψιλα κοιτα να δεις..στο γουρουνι υπαρχει θεμα..περιστατικα αμετρητα εχω να σου πω..χαρακτηριστικα περσυ τουφεκησε ατομο της παρεας μου γουρουνι με 45βολα και ερχοταν με το αμαξι ο πατερας μου 100 μετρα πιο περα καο σφηνωθηκαν δραμια στο δεξι μερος του παρμπριζ..επισης περσυ σε διπλανη παρεα τουφεκαει ενας το γουρουνι και εξοστρακοζοντε 2 δραμια και καταληγουν σε εναν απο την παρεα του στην κοιλια και στο γονατο..ευτυχως στο γονατο δεν του πειραξε τενοντα και στην κοιλια ετρωγε καλα ο ανθρωπος και δεν περασε απο το λιπος μεσα του ειπε ο γιατρος και αλλα πολλα..τι να λεμε τωρα..γι αυτο σ αυτο το κυνηγι μονοβολο και παλι μονοβολο..δυσκολα θα εξοστρακιστει γιατι δεν εχει σφαιρικο σχημα οπως τα δραμια που αν βρουν χωμα αλλαζουν αμεσως πορεια
 
Back
Top