Αγριόχοιρος

Καθόμουν χθες και έβλεπα βίντεο με κυνήγια αγριόχοιρου, ρε παιδιά υπήρχαν πολλές αστοχίες σε τουφεκιές που θεωρείς πως δεν πρέπει να αστοχήσεις. Γτ αυτό; Λέτε να έχουν άγχος;
Καλημερα Μανο και σε ολα τα παιδια μετα απο αρκετο καιρο απουσιας. Στο θεμα μας το γουρουνι ειναι ενα ζωο που οπως αναφερθηκε ολα τα ζωα περνωντε και ολα χανοντε..θες η αδρεναλινη που βαραει κοκκινα οταν σου ρχεται κανενα τερας στο καρτερι θες η κουραση απο το να τα προλαβεις γιατι πολλες φορες χρειαζεται να μετακινηθεις αλλα το βασικοτερο στους περισσοτερους που το εχω δει το οπλο τους ειναι αλλου για αλλου πανω τους και μετα σου λεει φταινε τα φυσιγγια και φορτωνουν μαγκνουμ αποθηκες και αλλα καλουδια..δεν ειναι ομως ετσι..θελει ψυχραιμια οταν θα σου βγει το ζωο το οπλο να ειναι ακριβως πανω σου οπως πρεπει και η χρηση του μονοβολου και το τελευταιο γιατι μιλαμε για ενα ζωο με τεραστιο ογκο που αν τραυματιστει υπαρχει πιθανοτητα να στραφει κατα πανω σου οποτε με το μονοβολο ή θα το παρεις επιτοπου ή θα φυγει αλλα και να γυρισει σε σενα ριχνεις μονοβολο στον σταυρο που λεμε και δεν διακινδυνευεις να σε σηκωσει στον αερα
 
Καλημερα Μανο και σε ολα τα παιδια μετα απο αρκετο καιρο απουσιας. Στο θεμα μας το γουρουνι ειναι ενα ζωο που οπως αναφερθηκε ολα τα ζωα περνωντε και ολα χανοντε..θες η αδρεναλινη που βαραει κοκκινα οταν σου ρχεται κανενα τερας στο καρτερι θες η κουραση απο το να τα προλαβεις γιατι πολλες φορες χρειαζεται να μετακινηθεις αλλα το βασικοτερο στους περισσοτερους που το εχω δει το οπλο τους ειναι αλλου για αλλου πανω τους και μετα σου λεει φταινε τα φυσιγγια και φορτωνουν μαγκνουμ αποθηκες και αλλα καλουδια..δεν ειναι ομως ετσι..θελει ψυχραιμια οταν θα σου βγει το ζωο το οπλο να ειναι ακριβως πανω σου οπως πρεπει και η χρηση του μονοβολου και το τελευταιο γιατι μιλαμε για ενα ζωο με τεραστιο ογκο που αν τραυματιστει υπαρχει πιθανοτητα να στραφει κατα πανω σου οποτε με το μονοβολο ή θα το παρεις επιτοπου ή θα φυγει αλλα και να γυρισει σε σενα ριχνεις μονοβολο στον σταυρο που λεμε και δεν διακινδυνευεις να σε σηκωσει στον αερα

Καλημέρα! άμα γυρίσει σε σένα ούτως η άλλως περιμένεις να φτάσει μπροστά σου για να ρίξεις, ε, τότε και με 9 νούμερο σκάγια στα δυο μέτρα πέφτει κεραυνοβολημένο.
 
Καλημέρα! άμα γυρίσει σε σένα ούτως η άλλως περιμένεις να φτάσει μπροστά σου για να ρίξεις, ε, τότε και με 9 νούμερο σκάγια στα δυο μέτρα πέφτει κεραυνοβολημένο.
Αν περιμενεις να φτασει μπροστα σου τοτε χαιρετατα ή θα βρεθεις στο νοσοκομειο ή θα γυρισεις σπιτι με λερωμενο εσωρουχο..με το που κανει κινηση προς τα σενα τοτε πρεπει να σαι ψυχραιμος και να του την σκασεις στο κεφαλι
 
Ο κανονας αυτος ειναι αλλα αν εισαι στο δρομο του σε κανενα σφηχτο μονοπατι τοτε θα επιτεθει..μου εχει τυχει να δω ανθρωπο σε αλανα ομως να του βγαινει το ζωο 50αρη να το τουφεκαει και αυτο ενω ειχε ευκαιρια να φυγει απο εκατονταδες κατευθυνσεις πηγε πανω του και πως την γλιτωσε ο συναδελφος;απλα πηδηξε απο πανω του..για γελια ακουγεται αλλα τετοιες συμπεριφορες ειναι λιγο περιεργες
 
πριν μια βδομάδα κατά την διάρκεια εκπαιδευτικού πήγα να σηκώσω 4 που ήταν στην στάμπα και τα τρία ήρθαν πάνω μου, αλλά δεν είχα όπλο φυσικά, ούτε γκλίτσα. Κρύφτηκα πίσω από ένα δέντρο κι όλα καλά, περάσαν ξυστά..μιλάμε για κωμωδία. Πέρσι σε έναν γνωστό του έκανε πέσιμο μια σκρόφα με μικρά αλλά κι αυτός μια γκλίτσα είχε δεν ήταν για κυνήγι , απλά της έκλεισε το δρόμο άθελά του όπως λες. (Πήδηξε πάνω από μια φράχτη για να γλιτώσει κι έσπασε 2 πλευρά)

δες εδω στο 9.35, αυτό που λες χεχε
 
Καλα το τι γινεται στις σταμπες ειδικα ειναι για γελια..τους κασκαντερ κανουμε ορισμενες φορες..αλλα εχουν γινει και πολλα ατυχηματα ειδικα οταν ειναι μεγαλα τα ζωα..βεβαια ολη αυτη η επιθετικοτητα ειναι πιστευω αποτελεσμα του υβριδισμου..παλιοτερα ηταν πολυ σπανια αυτα τα φαινομενα
 
Εμένα πρόπερσι που καθόμουν σε ενα μονοπάτι μου βγήκαν καμία 15αρια μικρά 20αρια σκάρτα κράτησα 2 με το δίκανο και από τα υπόλοιπα πρόλαβα και απέφυγα μερικά και 1-2 έπεσαν πάνω στα πόδια μου ευτυχώς μονο κάποιες μελανιές ήταν το αποτέλεσμα .my man..hunter.
 
Ήμουν για λαγό και άκουσα την σκυλίτσα μου να αγριεύει. Του έκανε στάμπα που λένε και οι γουρουναδες. Στο λαγό φωνάζει μελοδικα χαριτωμένα ή κλαψιαρικα παραπονιαρικα. Οπότε το κατάλαβα και αλλαξα φυσιγγια σε χοντρά χωρίς δεύτερη σκέψη. Και χωρίς να κάνει κλικ η μπενελι :DΤου έριξα ροτβαιλ 9βολα. Η φάση είναι που μετά την τουφεκια την άκουσα να αγριεύει πάλι 100 μέτρα ποιο κάτω και λέω εκεί έχει πέσει. Αμ δε
.hair..sarcastic..sarcastic.
 
Θελω οχι μονο να τα επιτεψουν τα ραβδωτα αλλα και να τα επιβαλουν στο κυνηγι γουρουνιου οπως επισης να απαγορεψουν αυστηρα "δια ροπαλου" το gps σκυλων.
Για τα ραβδωτα,ελαφρια διαφωνια....
Να επιβληθει το μονοβολο!
Για το GPS,σωστος!
Βοηθαει ομως σε περίπτωση αλαφροχερηδων....
 
Last edited:
Για τα ραβδωτα,ελαφρια διαφωνια....
Να επιβληθει το μονοβολο!
Για το GPS,σωστος!
Βοηθαει ομως σε περίπτωση αλαφροχεριδων....
Ραβδωτο με κινητο ουραιο οχι ημιαυτοματο.Το μονοβολο δεν κανει την διαφορα.Το 30 06 ομως την κανει!
Το GPS ειναι η καταστροφη του κυνηγιου και με τους αλαφροχεριδες δεν βοηθα.Ξερουν και το κλεινουν..
 

Αν τυχόν μας διαβάσει ο φίλος,την απεριόριστη εκτίμηση μου για τον τύπο του όπλου που επέλεξε κ κατά δεύτερον για το διαμετρημα..
Και οι άλλοι πάνε με οκταβολες καραμπίνες..
Να σε καλά οποίος κ αν εισαι..με συγκίνησες νυχτιατικα..
 
Back
Top