Αγριόχοιρος

Κατ αρχήν θα ήθελα να σας παρακαλέσω όλους..... προσοχή στον ασφαλή τερματισμό μονοβολων και ψήφων..... προς θεού ποτέ στον αέρα.... κατά δεύτερον έχω προσωπικά δοκιμάσει και συνήθως έχω πάνω μου δύο εννιαβολα και δύο μονοβολα.....τα πρώτα είτε απλά practical του Κύργια είτε της basieri pelagri ειτε της rottweil. Από μονοβολα ρίχνω τα απλά breneke της rottweil. Τα έχω δοκιμάσει στα τουφέκια μου και τα εμπιστεύομαι. Έχω όμως ρίξει πολλά practical του Κύργια και με την επαναληπτική που έχω και μπορώ να πω ότι τα γκρουπαρει πολύ καλά. Τελευταία έριξα από τα 40 περίπου μέτρα 4 μονοβολα της woolf με την επαναληπτική.. πολύ καλό γκρούπ μέσα σε κύκλο 5 εκατοστά με τα τρία να εφάπτονται μεταξύ τους. Δεν θα τα χρησιμοποιούσα όμως ποτέ υπό άλλες συνθήκες επειδή εξείχε μπροστά από το ρελιασμα η αιχμή του μονοβολου..... παρά πολύ επικίνδυνο.... μπορεί όπως είναι το ένα μετά το άλλο στην αποθήκη μετά από πυροβολισμό να εκπυρσοκροτησει και δεύτερο επειδή το πίσω ακουμπά στο καψυλιο του εμπρός.... έχει γίνει ατύχημα έτσι...
Όταν ριχνω τέτοια πυρομαχικά ακόμη και σκαγια το κάνω σε εγκαταλελειμμένο νταμαρι. Υπάρχει ασφαλεις τερματισμός των βλημάτων και ποικιλία στις αποστάσεις. Όσο για τον αέρα γι'αυτό γράφω σε μια απομακρυσμένη ερημιά. Πάντως πιστεύω πως τα practical μια χαρά θα το ξεπατωναν το γρουνι στα 20-25 μέτρα.
 
Υπάρχει περίπτωση τα μονοβολα της πρακτικής να μην καταβάλουν το γουρούνι; έχει συγκρίνει κανείς κινητική ενέργεια κλπ;
Η ιστορία ξεκίνησε με μερικούς φίλους που ήθελαν φθηνά μονόβολα.
Τους αγόρασα μια 25άδα Lambro Palla.
14 ευρώ τα 25 τεμ.
Μετά αγόρασα άλλο ένα κουτί για εμένα.

Έτσι όπως τα κόβω δεν μου γεμίζουν το μάτι.
Τα βλήματα είναι καθισμένα στραβά (ή τουλάχιστον έτσι φαίνονται), δεν ξέρω πυρίτιδα, δεν ξέρω πως θα συμπεριληφθούν σε παγωνιά, δεν ξέρω αν έχουν ευθυβολία κτλ
Για δοκιμές σε στόχο τα πήρα, όχι για ζωντανό θήραμα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι αν πάρουν καλά ένα γουρούνι ακόμα και μακρυά δεν θα το ξαπλώσουν.
Έχω πυρομαχικά για του χρόνου, απλά ρώτησα μήπως κάποιος τα χρησιμοποιεί ήδη.

Από 15/9 θα κάνω μερικές δοκιμές και θα σας πω τουλάχιστον για ευθυβολία.

Screenshot_2021-07-04-23-36-22-562_com.google.android.apps.photos~2.jpgScreenshot_2021-07-04-23-36-34-961_com.google.android.apps.photos~2.jpgScreenshot_2021-07-04-23-36-03-015_com.google.android.apps.photos~2.jpg
 
Last edited:
Πριν καμιά δεκαριά χρόνια είμαστε μαζί με τον κουμπάρο μου..... του κάνω πλάκα: έχω δύο μονοβολα του λέω....τα έχω στο γιλέκο δύο χρόνια..... μήπως χάλασαν.....να τα ρίξουμε. Το αυτοκίνητο του ήταν γύρω στα 120-150 μέτρα...... λες του λέω να φτάσουν μέχρι το αμάξι; Μπα δε νομίζω μου λέει.....ειμασταν σε ένα σημείο όπου έφτιαχναν φρεάτια στην άκρη του δρόμου και είχαν ξύλα για καλούπια, μεγάλα πλακαζ 25mm..... στην ίδια απόσταση με το αυτοκίνητο.... του λέω θα ρίξω ένα στο λευκό σημάδι από το τσιμέντο.... το καλούπι ήταν έτοιμο για τοποθέτηση ..... πέρασε το μονοβολο ριγμένο από το franchi falkonet με 18,6 αυλό της κάτω κάννης τέσσερα φύλλα πλακαζ με κενό ανάμεσα τους.....με καθαρές τρύπες.... όταν το είδε τρόμαξε..... έπρεπε του λέω να το ρίξω στο Vitara.....θα περνούσε και τις δύο πόρτες....
 
Τα μονόβολα δεν ξεμένουν από ενέργεια στις συνήθεις αποστάσεις.

Τα βασικά προβλήματα είναι τα παρακάτω
1. Το μονόβολο να βρει το θήραμα
2. Να τα δοκιμάσεις στο όπλο σου με διάφορα τσοκ ώστε να έχεις ακρίβεια (εκεί που σκοπεύεις, εκεί περίπου να χτυπάει) και μικρό γκρούπ βολών (μικρή διασπορά).
3. Όταν βρεις τον ιδανικό συνδιασμό, αυτός να δουλεύει καλά και με τις μπίλιες (αν χρησιμοποιείς)
4. Τα μονόβολα να είναι τον επόμενο χρόνο ίδια με τα φετινά :)
 
Last edited:
Πριν καμιά δεκαριά χρόνια είμαστε μαζί με τον κουμπάρο μου..... του κάνω πλάκα: έχω δύο μονοβολα του λέω....τα έχω στο γιλέκο δύο χρόνια..... μήπως χάλασαν.....να τα ρίξουμε. Το αυτοκίνητο του ήταν γύρω στα 120-150 μέτρα...... λες του λέω να φτάσουν μέχρι το αμάξι; Μπα δε νομίζω μου λέει.....ειμασταν σε ένα σημείο όπου έφτιαχναν φρεάτια στην άκρη του δρόμου και είχαν ξύλα για καλούπια, μεγάλα πλακαζ 25mm..... στην ίδια απόσταση με το αυτοκίνητο.... του λέω θα ρίξω ένα στο λευκό σημάδι από το τσιμέντο.... το καλούπι ήταν έτοιμο για τοποθέτηση ..... πέρασε το μονοβολο ριγμένο από το franchi falkonet με 18,6 αυλό της κάτω κάννης τέσσερα φύλλα πλακαζ με κενό ανάμεσα τους.....με καθαρές τρύπες.... όταν το είδε τρόμαξε..... έπρεπε του λέω να το ρίξω στο Vitara.....θα περνούσε και τις δύο πόρτες....
Ααα πουλάκι μου!...
Εσύ μας τρύπησες τα μπετοφόρμ, ε!?
t0132.gif


.yel.
 
Μετά τα τουφεκάνε ή εχουν αλλο τρόπο να τα πιάσουν ζωντανά;
Τουφέκισμα μεσα στο κλουβί. Δεν εχουν λογο να τα πιάσουν ζωντανά, μιλαμε για υπερπληθυσμό σε μεγαλύτερο βαθμό απ τα δικά μας. Εκεί το pest control το έχουν σε αλλη κατηγορία απ το κυνήγι, οταν θελουν να μειώσουν εναν πληθυσμό δεν κοιτανε ουτε αριθμό κάρπωσης, ουτε εποχή, ουτε τιποτα.
Σε αντίθεση με εμας που απ τη μία θελουμε να τα μειώσουμε γιατι εχουν πραγματικά ξεφύγει οι αριθμοί τους, αλλά το παίζουμε και ευαίσθητοι γιατι οι σκρόφες φλεβάρη ειναι γκαστρομένες...
 
Τουφέκισμα μεσα στο κλουβί. Δεν εχουν λογο να τα πιάσουν ζωντανά, μιλαμε για υπερπληθυσμό σε μεγαλύτερο βαθμό απ τα δικά μας. Εκεί το pest control το έχουν σε αλλη κατηγορία απ το κυνήγι, οταν θελουν να μειώσουν εναν πληθυσμό δεν κοιτανε ουτε αριθμό κάρπωσης, ουτε εποχή, ουτε τιποτα.
Σε αντίθεση με εμας που απ τη μία θελουμε να τα μειώσουμε γιατι εχουν πραγματικά ξεφύγει οι αριθμοί τους, αλλά το παίζουμε και ευαίσθητοι γιατι οι σκρόφες φλεβάρη ειναι γκαστρομένες...
Ουτε ολη τη βδομαδα το αφηνουν...
 
Back
Top