Αγριόχοιρος

Εγώ βλέπω Αλεξ ότι τα γουρούνια ακουμπάνε και έχουν επιπτώσεις σε πολύ περισσότερο κόσμο από κυνηγούς και κτηνοτροφους. Όχι πως δεν έχεις δίκιο βέβαια. Απλά το πρόβλημα είναι και θα γίνεται όλο και πιο μεγάλο από ότι έχουν αντιμετωπίσει μέχρι τωρα. Ούτε αλεπού ούτε λύκος ούτε αρκούδα όλα μαζί δεν φτάνουν την ζημία που προκαλούν τα γουρούνια. Εκτός και αν θεσπίσουν αποζημιώσεις, που δεν το βλέπω καθολου!
Θα ξεπλύνουν τις παράνομες επιδοτούμενες εκτροφές υβριδίων μέσο των δικών μας απελευθερωσεων και την ανικανότητα τους από τα συνεργεία δίωξης στον λήθαργο του Καράφλα.Ο κόσμος να χαλάσει, αυτοί θα βγουν λάδι και τα κεφάλια των κυνηγών στον φανοστατη.Θα βάλλει το πυροβολικό τα γουρούνια και οι συγγενείς τους οι ΜΚΟ θα σφυρανε αδιάφορα σαν τα χιλιάδες μινκ που θανατώθηκαν στην υποψία της πανδημίας.
Η τηλεόραση θα παίζει 10 μαλακισμένα που χοροπηδάνε για μια τυρόπιτα και η ζωή συνεχίζεται.
 
Θα ξεπλύνουν τις παράνομες επιδοτούμενες εκτροφές υβριδίων μέσο των δικών μας απελευθερωσεων και την ανικανότητα τους από τα συνεργεία δίωξης στον λήθαργο του Καράφλα.Ο κόσμος να χαλάσει, αυτοί θα βγουν λάδι και τα κεφάλια των κυνηγών στον φανοστατη.Θα βάλλει το πυροβολικό τα γουρούνια και οι συγγενείς τους οι ΜΚΟ θα σφυρανε αδιάφορα σαν τα χιλιάδες μινκ που θανατώθηκαν στην υποψία της πανδημίας.
Η τηλεόραση θα παίζει 10 μαλακισμένα που χοροπηδάνε για μια τυρόπιτα και η ζωή συνεχίζεται.
Δεν μπορώ να διαφωνήσω φιλε μου. Απλά το πρόβλημα έχει αρχίσει και γιγαντώνεται επικινδυνα.
 
Ναι,χεστηκε ο κόσμος τι κάνουμε.Έτσι και πείς ότι η κατανάλωση κρέατος αγριογούρουνου ανορθώνει πεσμένο στήθος και κωλο,την επόμενη χρονιά όποιος βρει να θηρευσει γουρούνι θα γίνεται εξώφυλλο στο Έθνος κυνήγι.
Ο κοσμος ειναι χεσμενος για τα παντα
Φιλε
Οταν ξερεις ομως κατι να τι πλασαρεις σωστα την καταληλλη ωρα περνας το μυνημα σου απολυτα
Ειναι ο τροπος που δουλευουν ακριβως οι μκο-οικολογοι
Και επιπλεον εκεινοι που χουν την θεση εχουν και την ευθυνη να το κανουν
Προς το παρον κανουν μονο την παπια!!!
Τωρα για το δευτερο κομματι της απαντησης σου
Συμφωνω απολυτα!!!
Για σκεψου λιγο να δεις που συνδεετε με το πρωτο
Λες κατι
Το πλασαρεις σωστα
Και αμεσως γινεται αποδεκτο και μαλιστα ευρεως και διαδεδομενα
Κατι που κανει μπαμ ακουγεται σε πολλους!!!
Αμα θες πεστο και εξυπνη διαφημιση
 
Εχει γεμίσει ο τόπος γουρούνια βρε Τέλη, τι πίσσες είναι αυτές.
Δεν το ξέρω αυτό το υλικό.
Κυκλοφορούν διάφορα στο εξωτερικό, αλλά δεν εχω ασχοληθεί.

Ps
@Vasilis : Θα ήταν χρήσιμο στην απάντηση να μπορούσαμε να αλλάξουμε θέμα (πχ σαν αυτή να την ποστάρω στα αγριογούρουνα ... γίνεται ?)

Κάπως έτσι εννοείς;
 
Κάπως έτσι εννοείς;
Δες εδώ και εδώ. Βασικά πρόκειται για πίσσα οξιάς, την οποία τα αγριογούρουνα την χρησιμοποιούν ως "καλλυντικό" του δέρματος. Μυρίζει σαν καμμένο ρετσίνι και αν πέσει επάνω στα χέρια ή δέρμα δεν φεύγει με τίποτα - μετά κανα δυό εβδομάδες ίσως. Χρησιμοποιείται στο νυχτερινό κυνήγι, το οποίο επιτρέπεται στην Γερμανία.
 
Δες εδώ και εδώ. Βασικά πρόκειται για πίσσα οξιάς, την οποία τα αγριογούρουνα την χρησιμοποιούν ως "καλλυντικό" του δέρματος. Μυρίζει σαν καμμένο ρετσίνι και αν πέσει επάνω στα χέρια ή δέρμα δεν φεύγει με τίποτα - μετά κανα δυό εβδομάδες ίσως. Χρησιμοποιείται στο νυχτερινό κυνήγι, το οποίο επιτρέπεται στην Γερμανία.
Αυτό λέω γιατί σκέψου εδώ το μέρος που κυνηγάμε επιτρέπεται μέχρι τα 600 μέτρα υψόμετρο μετά από εκεί επάνω έχει πολύ απαγορευμένο με αποτέλεσμα όλα τα γουρούνια να κάθονται εκεί.....εάν βάλεις την πίσσα δεν θα έρθουν να κάτσουν εκεί η θα έρθουν για λίγες ώρες και θα φύγουν πάλι δλδ δεν ξέρω πως λειτουργεί η συγκεκριμένη αυτό θέλω να μάθω
 
Αυτό λέω γιατί σκέψου εδώ το μέρος που κυνηγάμε επιτρέπεται μέχρι τα 600 μέτρα υψόμετρο μετά από εκεί επάνω έχει πολύ απαγορευμένο με αποτέλεσμα όλα τα γουρούνια να κάθονται εκεί.....εάν βάλεις την πίσσα δεν θα έρθουν να κάτσουν εκεί η θα έρθουν για λίγες ώρες και θα φύγουν πάλι δλδ δεν ξέρω πως λειτουργεί η συγκεκριμένη αυτό θέλω να μάθω
Εγώ δεν είδα να κάθονται ούτε πιστεύω ότι θα κάτσουν Τέλη.
Απλά θα ξοδευτείς για να έχουν "καλλυντικά" για το δέρμα τους :)

Κάτι τέτοια είχα δει εγώ αλλά προτιμώ να δώσω χρήματα σε πανσέτες παρά σε "δολώματα".
https://thehuntercotw.fandom.com/wiki/Wild_Boar_Scent
Δεν ξέρω καν αν επιτρέπονται ...

Αφήστε τα γουρούνια στην ησυχία τους αν φτάσουν στο απαγορευμένο.
Εμείς ξέρουμε σημείο που όλα τα γουρούνια περνάνε από εκεί.
Ποτέ δεν έχουμε πάει (παρόλο που δεν είναι απαγορευμένο, έχει μια σχετική αλλά όχι ανυπέρβλητη δυσκολία στο κουβάλημα), γιατί η περιοχή αυτή είναι το άσυλό τους. ;)
 
Εγώ δεν είδα να κάθονται ούτε πιστεύω ότι θα κάτσουν Τέλη.
Απλά θα ξοδευτείς για να έχουν "καλλυντικά" για το δέρμα τους :)

Κάτι τέτοια είχα δει εγώ αλλά προτιμώ να δώσω χρήματα σε πανσέτες παρά σε "δολώματα".
https://thehuntercotw.fandom.com/wiki/Wild_Boar_Scent
Δεν ξέρω καν αν επιτρέπονται ...

Αφήστε τα γουρούνια στην ησυχία τους αν φτάσουν στο απαγορευμένο.
Εμείς ξέρουμε σημείο που όλα τα γουρούνια περνάνε από εκεί.
Ποτέ δεν έχουμε πάει (παρόλο που δεν είναι απαγορευμένο, έχει μια σχετική αλλά όχι ανυπέρβλητη δυσκολία στο κουβάλημα), γιατί η περιοχή αυτή είναι το άσυλό τους. ;)
Το θέμα είναι ότι έχουμε λίγο μέρος για κυνήγι και όλα κάθονται εκεί σπάνια κατεβαίνει από κανένα
 
Αυτό λέω γιατί σκέψου εδώ το μέρος που κυνηγάμε επιτρέπεται μέχρι τα 600 μέτρα υψόμετρο μετά από εκεί επάνω έχει πολύ απαγορευμένο με αποτέλεσμα όλα τα γουρούνια να κάθονται εκεί.....εάν βάλεις την πίσσα δεν θα έρθουν να κάτσουν εκεί η θα έρθουν για λίγες ώρες και θα φύγουν πάλι δλδ δεν ξέρω πως λειτουργεί η συγκεκριμένη αυτό θέλω να μάθω
Τα αγριογούρουνα, όπως και άλλα μεγάλα θηλαστικά, π.χ. ελάφια ή ο ασβός, πάνε σε δένδρα και ξύνονται για να απομακρύνουν διάφορα παράσιτα από το δέρμα τους. Αυτή η διαδικασία στα αγριογούρουνα γίνεται συνήθως μετά το λασπόλουτρο που κάνουν. Έτσι για παράδειγμα μπορεί ο κυνηγός να αναγνωρίσει σε ποιά δένδρα έχουν τριφτεί τα γουρουνάκια, λόγω της λάσπης πάνω στον κορμό τους. Οι κυνηγοί επίσης μπορούν να εξαγάγουν συμπεράσματα σχετικά με το θήραμα από τις τρίχες που προσκολλώνται στους κορμούς, από το ύψος των «σημείων τριψίματος» και την πιθανή ζημιά στο φλοιό από τα κέρατα των ελαφιών ή τους χαυλιόδοντες των αγριόχοιρων. Η βαφή δέντρων με πίσσα οξιάς μπορεί να εφαρμοστεί για να κάνει συγκεκριμένα δένδρα πιο ελκυστικά. Αυτή η γνώση χρησιμοποιείται από τους κυνηγούς για να συνηθίσει το θήραμα σε ορισμένα μέρη, έτσι ώστε να μπορούν να τα παρατηρήσουν και να τα κυνηγήσουν καλύτερα εκεί.
 
Θυμαμαι παλιότερα διαφημιζόταν στον κυνηγετικό τυπο μια πάστα προσέλκυσης αγριόχοιρων από την Γερμανία . Σε αρκετές χώρες υπάρχουν διαφορά σκευάσματα είτε σε μορφή κρέμας η υγρού και απευθύνονται σε μοναχικά στατικά κυνηγια και όχι σε driven( η ανάλογη παγανα για μας) ακόμα και μυρωδιά οιστρου έχουν βγάλει οι αθεόφοβοι .
 
Δοκιμές σε πραγματικό στόχο (γουρούνια) κανένας με αυτά ?
Ευθυβολία, όπλο, τσοκ ????

View attachment 28826
Τα πήρα με click way…. Όχι οτι θα πήγαινα για γουρούνι, σε περίπτωση που έρθει κανένα να με βρει. Ούτε να τα δοκιμάσω δεν μου δωθηκε ευκαιρία. Κάπου είχα δει ένα βίντεο με μια franchi νομιζω και είχαν καλή συγκέντρωση.
 
Τώρα να γελάσω ή να κλάψω από το γέλιο :)
Για σκοποβολή τα πήρα, θα τα δοκιμάσω και σε κανένα τυφλό ... :)
Μην τα χαλάσεις στην σκοποβολή κρίμα είναι.Καθε φορά που σε τρώει η πλάτη σου,να αυτοπυροβολησαι.Κανει δουλειά!
 
Last edited:
Back
Top