Αγριόχοιρος

Καλησπερα στην ομαδα..το φιναλε το εδωσε σημερα στο γουρουνι ο παππους μου ο οποιος παρολα τα 90 του χρονια το παθος του για αυτο το κυνηγι ειναι μεγαλο..το καπρι 70 κιλα καθαρο κρεας με δυο τουφεκιες και φυσιγγια δικα μου ιδιογομωσης το ξαπλωσε..στην φωτο τα δυο ατομα στα οποια οφειλω τις γνωσεις μου σε αυτο το κυνηγι ο πατερας μου και ο παππους μου..μαζι οι δυο τους εχουν πανω απο 100 χρονια εμπειρια αποκλειστικα σε αυτο το θηραμα
Όποιος ξεκινά το κυνήγι διπλα σε τόσο έμπειρους κυνηγους ειναι πολυ τυχερός.. Και ειδικά αυτό το κυνήγι..
 
Φίλε καλησπέρα επειδή και γω κυνηγάω στα σύνορα με Σκόπια και Αλβανία και τυχαίνει να ειμαι ο ίδιος γουρουνοκυνηγός τα κιλά αυτά είναι πολύ σπάνια.Δες πρώτα πως ειναι στην πραγματικότητα ενα ζώο που εχει 70εως 100 κιλά καθαρό κρέας και μετα μιλάμε.Δεν άκουσα απο κάποιον αυτα που σου λέω τα ζω ο ίδιος

Δεν υπάρχει άλλος γουρουνοκυνηγός στο foroum να μας πει την γνώμη του ρε παιδιά? .pop..pop.ha haaa
110 κιλά καθαρό εχουμε βάρεσει στη πελοποννησο.. Υπάρχουν και μεγαλυτερα.. Δυσκολα όμως να ξεπεράσουν τα 140-150 κιλά καθαρό σε άγρια κατάσταση.. Και όχι δε χρειάζεται να είναι 15 χρονών για να έχει πολλα κιλά.. Μπορεί να είναι 4-5 χρονών και να είναι τεράστιο, γιατί μπορεί να τρώει πολυ ή γιατί αυτό είναι το καλούπι του.
 
Χθές έριξα μονόβολα και δράμια ρεμινγτον μετα απο προτροπή γνωστού με το ίδιο όπλο. Τα 4 αστρα έδωσαν τα καλύτερα αποτελέσματα στα δράμια ενω στο μονόβολο το τριάρι εδωσα λιγο μεγαλ'υτερη ανακρίβεια απο οτι το 4αρι.
υποψιν οτι οτι οι περισσοτεροι γουρουναδες εδω ριχνουν δραμια και μονοβολα με 2 αστρα.
Τελικά η καθε καννη διαλέγει τα βολια και τσοκ.
Φωτο δεν προλαβα να βγαλω αλλα το γκρουπάρισμα ηταν σε διαμετρο 5 εκατοστών με ''κυνηγετικές'' επωμισεις σε αποσταση περι τα 40 μετρα.


Υγ. Εριξα και μερικες ''ορτυκατες'' στα 14 μετρα. Αναλογα την επωμιση η θα ημουν 50- 50 η 45- 55.
Καλά στα λέει ο φίλος.. Εγώ μια ζωή αυτά βάζω.. 4 άστρα δραμια Ρεμινγκτον και μονοβολα sauvestre..
 
Δυσκολα όμως να ξεπεράσουν τα 140-150 κιλά καθαρό σε άγρια κατάσταση.. Μπορεί να είναι 4-5 χρονών και να είναι τεράστιο, γιατί μπορεί να τρώει πολυ ή γιατί αυτό είναι το καλούπι του.
Άμα είναι ....γουρούνι, αναίσθητο, σαβούρας, φαταούλας, ζώο!!!.. γίνεται σα ...μπλόκι
Επίσης αν ειναι ...βαρυκόκαλο!!!
Έτσι δεν δικαιολογούμαστε μερικοί ..εύσωμοι;;;;
 
Άμα είναι ....γουρούνι, αναίσθητο, σαβούρας, φαταούλας, ζώο!!!.. γίνεται σα ...μπλόκι
Επίσης αν ειναι ...βαρυκόκαλο!!!
Έτσι δεν δικαιολογούμαστε μερικοί ..εύσωμοι;;;;
Σωστός.. Εμείς οι άντρες ναί.. Και οι γυναίκες λένε έχω θυρεοειδή..
 
Δεν υπάρχει άλλος γουρουνοκυνηγός στο foroum να μας πει την γνώμη του ρε παιδιά? .pop..pop.ha haaa
Για να μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα, θα πρέπει να καθορίσουμε τί σημαίνει καθαρό κρέας! Με ή χωρίς εντόσθια, με ή χωρίς κεφάλι, με ή χωρίς κόκκαλα, με ή χωρίς τα πόδια, κλπ. Μόνο το κεφάλι του αγριόχοιρου ζυγίζει σχεδόν το 20% του συνόλου! Οι εδώ κυνηγετικοί σύλλογοι (Γερμανία) υπολογίζουν το καθαρό κρέας το πολύ σε 50% του συνολικού βάρους. Π.χ. μια εφαρμογή που χρησιμοποιούν αρκετοί κυνηγοί μου βγάζει για 100κιλά γρν τα παρακάτω:
2021-08-17 23_10_06-.png

Γρήγορη μετάφραση:
Συνολικό βάρος: 100κιλά, μπούτι: 18 κιλά, πλάτη: 15κ, Φιλέτο: 4κ, σβέρκο: 5κ, παϊδάκια: 10κ. Με άλλα λόγια, στα 100 κιλά γρν βγάζεις 52κιλά εδώδιμο / καθαρό κρέας. Αν έχεις 150κιλά καθαρό κρέας, τότε το γρν θα πρέπει να ζυγίζει συνολικά σχεδόν 300κιλά.
 
Για να μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα, θα πρέπει να καθορίσουμε τί σημαίνει καθαρό κρέας! Με ή χωρίς εντόσθια, με ή χωρίς κεφάλι, με ή χωρίς κόκκαλα, με ή χωρίς τα πόδια, κλπ. Μόνο το κεφάλι του αγριόχοιρου ζυγίζει σχεδόν το 20% του συνόλου! Οι εδώ κυνηγετικοί σύλλογοι (Γερμανία) υπολογίζουν το καθαρό κρέας το πολύ σε 50% του συνολικού βάρους. Π.χ. μια εφαρμογή που χρησιμοποιούν αρκετοί κυνηγοί μου βγάζει για 100κιλά γρν τα παρακάτω:
View attachment 30988

Γρήγορη μετάφραση:
Συνολικό βάρος: 100κιλά, μπούτι: 18 κιλά, πλάτη: 15κ, Φιλέτο: 4κ, σβέρκο: 5κ, παϊδάκια: 10κ. Με άλλα λόγια, στα 100 κιλά γρν βγάζεις 52κιλά εδώδιμο / καθαρό κρέας. Αν έχεις 150κιλά καθαρό κρέας, τότε το γρν θα πρέπει να ζυγίζει συνολικά σχεδόν 300κιλά.
Καθαρό=γδαρμένο, χωρίς καθόλου εντόσθια, πνευμόνια, συκώτι, καρδιά κτλ και χωρίς κεφάλι.
Έτσι το ζυγίζουμε εμείς.
Στην κατάσταση πριν τεμαχιστεί δηλαδή.
 

Βαράτε ... Το νο1 είναι όλα τα λεφτά :)
Αυτές είναι οι ωραίες τουφεκιες της σταμπας απόλαυση αυτες χαίρομαι εγώ....Αλλά αυτά τα βίντεο βλέπουνε αυτοί που φοβούνται και μετά πάνε κυνήγι και ότι κυνηται μετά εκτελείται χωρίς να δούνε πρώτα...
 
Απαραδεκτο βιντεο το βρισκω εγω παντως

Ισως φυσικα που δεν εχουμε εδω γουρουνια για να παω αλλα οπως ειπε πιο πανω ο φιλος στο 6 ο ανθρωπος ειναι για να τον βαλεις κατω και να του κανεις τα σαγονια κιμα
Επιπλεον ξερω οτι το γουρουνι ακουγεται στην σταμπα και στο περασμα του παρα πολυ
Πως γινεται να στεκονται στα 15 μετρα ο ενας απο τον αλλον!!!
Τσιχλα να κυνηγας αγχωνεσαι σε τοσο κο τινη αποσταση οχι γουρουνι!!!
Επιπλεον οι βολες πιο πριν στα μουτρα του ζωου
Δεν μοθ φαινονται για βολες στην σταμπα
Οι ανθρωποι ριχνουν 2-3 φορες και με τροπο ποθ δειχνει να ξαφνιαζονται!!!
Λες και δεν ξερουν και δεν ακουν ουτε το ζωο μα ερχετε ουτε τα σκυλια
Ριχνουν με αγχος
Εγω ξερω οτι στην σταμπα το γουρουνι ειναι καθηλωμενο απο τα σκυλια και το αγχος του ενος και μονο που μπαινει μεσα ειναι να μην βαρεσει σκυλι
Δεν βλεπω αυτο στο βιντεο
Ξαναλεω ειμαι απειρος πρακτικα και ισως λεω μαλακιες
Αλλα επειδη ηθελα πολυ να κθμηγησω αγριογουρουνο εχω μελετησει αρκετα τον τροπο που γινεται και σε συνδιασμο με την εμπειρια μου στην ιχνηλασια και στο βουνο αυτα βλεπω με τα απειρα μου ματια
Αν λεω βλακειες συγχωρα τε με αλλα τους βρισκω απαραδεκτους τους τυπους
 
Η κατάσταση με τα γουρούνια έχει ξεφύγει εντελως. Ειχα ανέβει στο χωριο για τα μελίσσια χθες και κοιμήθηκα πανω. Κατά τις 3 ακούω εξω θορύβους και το ψιλιαστηκα αμεσως. Την είχαν πέσει στο περιβόλι του γείτονα και έκαναν πάρτυ!!! Τα εφεξα με το φακό και ήταν 20+. Τα φώναξα και εφυγαν. Προχτές παλι στο χωριο ανέβηκαν από τα σκαλοπάτια σε μια βεράντα για να φτάσουν μια κρεβατα με σταφυλια!!!!!!!
 
Η κατάσταση με τα γουρούνια έχει ξεφύγει εντελως. Ειχα ανέβει στο χωριο για τα μελίσσια χθες και κοιμήθηκα πανω. Κατά τις 3 ακούω εξω θορύβους και το ψιλιαστηκα αμεσως. Την είχαν πέσει στο περιβόλι του γείτονα και έκαναν πάρτυ!!! Τα εφεξα με το φακό και ήταν 20+. Τα φώναξα και εφυγαν. Προχτές παλι στο χωριο ανέβηκαν από τα σκαλοπάτια σε μια βεράντα για να φτάσουν μια κρεβατα με σταφυλια!!!!!!!

Και εδώ το ίδιο γίνεται. Μπαίνουν στις βεράντες των σπιτιών. Ένα μεγάλο το μαναρευει ο θείος μου εδώ και καιρό. Του έχει φάει καμία κατοσταρια καρπούζια, φασόλια και άλλα ζαρζαβατικά.
 
Back
Top