Αγριοκούνελο

Στη Λήμνο που ήμουν φαντάρος(Δεν ήμουν ακόμη κυνηγός τοτε) στο φυλάκιο Αν καθόσουν ήσυχα στη σκοπιά το βραδυ μαζευόταν γύρω στα 15-20 αγριοκουνελα τριγύρω.

Αν έκανες την παραμικρή κίνηση γινόταν καπνός σε χρόνο 0.

Νομίζω θα ήθελα να ασχοληθώ με αυτό το κυνήγι.

Κάποια στιγμή μακάρι να το κάνω.
Στη Λήμνο υπηρέτησα και 'γω. 88 ΤΥΠ. Στο φυλάκιο όπως λες έφερνα ένα γύρω τον προβολέα και γινόταν χαμός απο μάτια που γυάλιζαν και από κουνέλια που έτρεχαν να κρυφτούν.
 
Παιδια σκεφτομαι για την εναρξη και πριν ξεκινησουν τα περασματιαρικα τρυγονορτυκια να κανω καποιες εξορμησεις για αγριοκουνελα και οτι προκειψει.Δεν εχω σκοπο για τρελα πραγματα το κεφι να κανουμε και με ενα μετρο παντα και περισσοτερο για τα σκυλια φερμας!Εχετε να προτεινεται κατι?Καποιο μερος καποιο νησι?Η Λημνος εχει αγριοκουνελα τι κατασταση επικρατει?Καπου αλλου εναλλακτικα?
 
Οι Ισπανοί μου φαίνεται φτιάχνουν τα ομορφότερα βίντεο. Η σκυλίτσα του είναι όλα τα λεφτά!
Το μονο που με χαλαει σε αυτους γενικα ομως ειναι κυνοφιλικα ψιλοαχταρμας ,ποιντερ για απορτοσκυλο και τετοια θα μου πεις οπως βολευεται ο καθένας .
Εντυπωσιακά γρήγορα και τα αγριοκουνελα.
Το κουνελι Στελιο και ειδικα τα παλια και εμπειρα παιζουν τον σκυλο και τον κυνηγο κομπολόι, τα μερη που κυνηγανε οι ισπανοι βεβαια ειναι καλοπατι ,λιοφυτα και χωράφια απλαδερα. Στα νησια μας πέτρα, σκινος, ασπαλαθος , εκει το κουνελι ειναι στο στοιχείο του και παιζει τα σκυλια με τα κοντοβορτια που κανει .
 
Το μονο που με χαλαει σε αυτους γενικα ομως ειναι κυνοφιλικα ψιλοαχταρμας ,ποιντερ για απορτοσκυλο και τετοια θα μου πεις οπως βολευεται ο καθένας .

Το κουνελι Στελιο και ειδικα τα παλια και εμπειρα παιζουν τον σκυλο και τον κυνηγο κομπολόι, τα μερη που κυνηγανε οι ισπανοι βεβαια ειναι καλοπατι ,λιοφυτα και χωράφια απλαδερα. Στα νησια μας πέτρα, σκινος, ασπαλαθος , εκει το κουνελι ειναι στο στοιχείο του και παιζει τα σκυλια με τα κοντοβορτια που κανει .
Θυμάμαι μια χρονιά είχε πάει ο ξάδερφος μου στην Αντίπαρο για αγριοκούνελα. Εκεί το μέρος είναι γεμάτο σκίνοι. Δεν προλάβαινε να σηκώσει το όπλο. Πήγαιναν από σκινο σε σκίνο. Τα σκυλιά είχαν ζαλιστεί. Κάποιοι που είχαν μαστορικα σκυλιά κατάφεραν και πήραν πολλά. Εκείνος θυμάμαι είχε πάρει πολύ λίγα. Είναι κυνήγι που έχει τις ιδιαιτερότητες του φαντάζομαι.
 
Θυμάμαι μια χρονιά είχε πάει ο ξάδερφος μου στην Αντίπαρο για αγριοκούνελα. Εκεί το μέρος είναι γεμάτο σκίνοι. Δεν προλάβαινε να σηκώσει το όπλο. Πήγαιναν από σκινο σε σκίνο. Τα σκυλιά είχαν ζαλιστεί. Κάποιοι που είχαν μαστορικα σκυλιά κατάφεραν και πήραν πολλά. Εκείνος θυμάμαι είχε πάρει πολύ λίγα. Είναι κυνήγι που έχει τις ιδιαιτερότητες του φαντάζομαι.
Θελει σκυλο μάστορα πανω απο ολα να μην φοβαται το πυκνο και το αγκάθι γιατι ενα κουνελι τρυπωμενο σε ασπαλαθο δεν βγαινει με τιποτα εκτος και αν το προγκιξει το σκυλι , κυνηγο με αυτοσυγκρατηση γιατι πολλες φορες σκυλι θήραμα ειτε ειναι στην ιδια ευθεία η το χει κοντα και θελει ζυγισμενη τουφεκια η να μην την κανεις καθόλου.
 
Στη Λήμνο που ήμουν φαντάρος(Δεν ήμουν ακόμη κυνηγός τοτε) στο φυλάκιο Αν καθόσουν ήσυχα στη σκοπιά το βραδυ μαζευόταν γύρω στα 15-20 αγριοκουνελα τριγύρω.

Αν έκανες την παραμικρή κίνηση γινόταν καπνός σε χρόνο 0.

Νομίζω θα ήθελα να ασχοληθώ με αυτό το κυνήγι.

Κάποια στιγμή μακάρι να το κάνω.
Να το κάνεις!
Και χωρίς σκυλιά!
Το κινιτό καρτέρι του αγριοκούνελου, είναι από τα θεαματικότερα! Η αδρεναλίνη στο κοκκίνο σε κλάσματα του δευτερολέπτου!
Αν ξέρεις το μέρος, είσαι προσεκτικός ,έχει κουνέλια ο τόπος και προπάντων τυχερός(γιατί εκεί δεν έχεις σκύλο να σου δείξει-είσαι εσύ και το κουνέλι! και παλαβά δεν είναι....τα δες και στη Λήμνο, σε γελάνε στο δέκατο του δευτερολέπτου!), σε 15 λεπτά μπορεί να τουφεκίσεις 2-3 και να σου φύγουν αλλά τόσα!
Ειδικά το απογευματινό...

Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Καλημέρα σ' όλους!

Αυτά ήταν τα τελευταία που χτύπησα πριν φύγω από το νησί...

14.11.21-Λέρος-Ακρωτήριο Ζύμη-απογευματινό κινητό καρτέρι του αγριοκούνελου - με Cal.16.jpg
Για την ιστορία...
Απογευματινό κινητό καρτέρι (ποδαροκάρτερο) του αγριοκούνελου. Τρεις ώρες δρόμος από το αυτοκίνητο ,να πας και να 'ρθεις( σχετικά γλήγορο περπάτημα ε, όχι χαλαρά!), νυχτώνεις να γυρίσεις...Βουνήσια μονοπάτια, απότομες αναβάσεις- καταβάσεις κάμποσες , πετράτες πλαγιές...Ο τελικός τόπος , γκρεμνός (άμα φύγεις από κει...τέλος!), και στα μεσοριζά του εσοχή πλατιά, με κυλισμένα βράχια ο κουνελότοπος. Από την "εσοχή" και κάτω, πρανές απότομο που στεφανώνει σιγά-σιγά και φθάνει ως τη θάλασσα...και εκεί διάσπαρτες πάλι κουνελότρυπες - σπηλιές. Με το που έφτασα δεν έκανα πέντε βήματα να σου το πρώτο(ευτυχώς το έχω μάθει το μάθημα από παλιά, και κάθομαι πάντα όταν φθάσω , ξελαχανιάζω, ηρεμώ και μετά ξεκινάω!).Εισερχόμενο πλαγιά (πήγαινε για την τρυπά!), 25 μέτρα περίπου, ίσως και παραπάνω ...με την δεξιά...στον τόπο(είναι το εσωτερικό της φότο).Καπάκι πριν προλάβω να ξαναγεμίσω το δεύτερο, απομακρυνόμενο στην αντίθετη κατεύθυνση( τον κώλο του έβλεπα! ) 30 μέτρα γεμάτα ίσως 35, με την αριστερή, σπασμένα τα δυο πισινά πόδια, αλλά πήγαινε...!, έτρεχα να πάρω μέτρα και ξαναγέμιζα, πως δεν τσακίστηκα (!), το πήρα με την δεύτερη τουφεκιά...(είναι το εξωτερικό της φότο!)
Όταν κατέβηκα να τα μαζέψω, και κύταξα αποκάτω στο πρανές, παίξανε κανα δυο ακόμα, αλλά μακριά... τόση φασαρία έγινε από πάνω!
Κάθε χρόνο, θα κάνω ένα - δυο κυνήγια εκεί, πάντα κάτι θα χτυπήσω, αν είμαι τυχερός, αλλά πάντα.... κάτι περισσότερο θα αφήσω!
Ιδιογόμωση και οι τρεις τουφεκιές, 16/65, ρέλι με τζαμάκι, S4 n, 27 γρ. Νο 6 επινικελωμένα. Το τουφέκι, 60 χρόνων ,Cal.16 Verney Carron - St.Ettiene , μοντέλο Pionnier, 68 πόντοι κάννες, 4/10 η δεξιά, 7/10 η αριστερή.

Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Καλημέρα σ' όλους!

Αυτά ήταν τα τελευταία που χτύπησα πριν φύγω από το νησί...

View attachment 37684
Για την ιστορία...
Απογευματινό κινητό καρτέρι (ποδαροκάρτερο) του αγριοκούνελου. Τρεις ώρες δρόμος από το αυτοκίνητο ,να πας και να 'ρθεις( σχετικά γλήγορο περπάτημα ε, όχι χαλαρά!), νυχτώνεις να γυρίσεις...Βουνήσια μονοπάτια, απότομες αναβάσεις- καταβάσεις κάμποσες , πετράτες πλαγιές...Ο τελικός τόπος , γκρεμνός (άμα φύγεις από κει...τέλος!), και στα μεσοριζά του εσοχή πλατιά, με κυλισμένα βράχια ο κουνελότοπος. Από την "εσοχή" και κάτω, πρανές απότομο που στεφανώνει σιγά-σιγά και φθάνει ως τη θάλασσα...και εκεί διάσπαρτες πάλι κουνελότρυπες - σπηλιές. Με το που έφτασα δεν έκανα πέντε βήματα να σου το πρώτο(ευτυχώς το έχω μάθει το μάθημα από παλιά, και κάθομαι πάντα όταν φθάσω , ξελαχανιάζω, ηρεμώ και μετά ξεκινάω!).Εισερχόμενο πλαγιά (πήγαινε για την τρυπά!), 25 μέτρα περίπου, ίσως και παραπάνω ...με την δεξιά...στον τόπο(είναι το εσωτερικό της φότο).Καπάκι πριν προλάβω να ξαναγεμίσω το δεύτερο, απομακρυνόμενο στην αντίθετη κατεύθυνση( τον κώλο του έβλεπα! ) 30 μέτρα γεμάτα ίσως 35, με την αριστερή, σπασμένα τα δυο πισινά πόδια, αλλά πήγαινε...!, έτρεχα να πάρω μέτρα και ξαναγέμιζα, πως δεν τσακίστηκα (!), το πήρα με την δεύτερη τουφεκιά...(είναι το εξωτερικό της φότο!)
Όταν κατέβηκα να τα μαζέψω, και κύταξα αποκάτω στο πρανές, παίξανε κανα δυο ακόμα, αλλά μακριά... τόση φασαρία έγινε από πάνω!
Κάθε χρόνο, θα κάνω ένα - δυο κυνήγια εκεί, πάντα κάτι θα χτυπήσω, αν είμαι τυχερός, αλλά πάντα.... κάτι περισσότερο θα αφήσω!
Ιδιογόμωση και οι τρεις τουφεκιές, 16/65, ρέλι με τζαμάκι, S4 n, 27 γρ. Νο 6 επινικελωμένα. Το τουφέκι, 60 χρόνων ,Cal.16 Verney Carron - St.Ettiene , μοντέλο Pionnier, 68 πόντοι κάννες, 4/10 η δεξιά, 7/10 η αριστερή.

Φιλικότατα,

Γιάννης
Γιάννη κυνηγας χωρίς σκυλο?
 
Γιάννη κυνηγας χωρίς σκυλο?
Την πέρδικα ναι!
Το κουνέλι πότε μόνος, πότε με έναν καλό φίλο "κουνελά" που έχει πέντε καλά γκέκικα...
Με τη δουλειά που κάνω , που να "φτιάξω" σκύλο...
Ένα φερμαδόρικο (για την Πέρδικα μόνο!) κάποτε θα το πάρω, αλλά θέλω από μικρό, να ζυμωθεί μαζί μου...
Αν θέλει ο Θεός...
Αλλά δεν παραπονιέμαι! ...
 
Το πρώτο πάντως δεν μου κάνει για άγριο ουτε στο χρώμα (γενικά σε όλα τα χαρακτηριστικά )ουτε στο μέγεθος μετα βίας το σηκώνει ολόκληρο ντραχτααρ?
Ρε μπας κ ήταν στημένο βίντεο με οικόσιτα τσαχπινογαργαλιάρικα κουνελια??
Για να έρθει να βαράει ο μουστάκιας ο Αυγερινος με την win 1300?? Χαχαχαχα
 
Το πρώτο πάντως δεν μου κάνει για άγριο ουτε στο χρώμα (γενικά σε όλα τα χαρακτηριστικά )ουτε στο μέγεθος μετα βίας το σηκώνει ολόκληρο ντραχτααρ?
Μπορεί, πάντως "γκάζια" πολλά δεν είχανε και τα δυο...Να τύχανε στα "θρεμμένα" τώρα, τι να πω...Τέτοιο πάχος έχει 1 στα 3 , να μην πω 1 στα 4.....
 
Ρε μπας κ ήταν στημένο βίντεο με οικόσιτα τσαχπινογαργαλιάρικα κουνελια??
Για να έρθει να βαράει ο μουστάκιας ο Αυγερινος με την win 1300?? Χαχαχαχα
Δεν ξερω πως στεκότανε ο συγγκυνηγός του, αλλα νομίζω ότι αυτός ήταν "ορμητικός" πολύ...μέσα στις σχοινικές ο ίδιος...το σκυλάκι τι το έχεις? άσε λίγο "αέρα" να ελέγχεις όσο πιο πολλές μεριές μπορείς...
Μετα βίας το πρώτο, δεν ξερω πως τουφεκίστηκε το δεύτερο από τον άλλον...
 
Ρε μπας κ ήταν στημένο βίντεο με οικόσιτα τσαχπινογαργαλιάρικα κουνελια??
Για να έρθει να βαράει ο μουστάκιας ο Αυγερινος με την win 1300?? Χαχαχαχα
γιατι σου φαινεται περιεργο πολυ το εχουνε κανει και με περδικες και με ορτυκια.
 
Back
Top