Αγριοκούνελο

Όνομα
ΒΑΣΊΛΗΣ
Στη Λήμνο που ήμουν φαντάρος(Δεν ήμουν ακόμη κυνηγός τοτε) στο φυλάκιο Αν καθόσουν ήσυχα στη σκοπιά το βραδυ μαζευόταν γύρω στα 15-20 αγριοκουνελα τριγύρω.

Αν έκανες την παραμικρή κίνηση γινόταν καπνός σε χρόνο 0.

Νομίζω θα ήθελα να ασχοληθώ με αυτό το κυνήγι.

Κάποια στιγμή μακάρι να το κάνω.
Στη Λήμνο υπηρέτησα και 'γω. 88 ΤΥΠ. Στο φυλάκιο όπως λες έφερνα ένα γύρω τον προβολέα και γινόταν χαμός απο μάτια που γυάλιζαν και από κουνέλια που έτρεχαν να κρυφτούν.

Όνομα
Stelios
Εγώ 88μμακ!!!
Το 2003 αν δεν κάνω λάθος.

Μιλάμε κοντευαν να τους φάνε τα κουνέλια.

Άσε όλα τα αγριοκουνελα τις ελλαδος στην Κρήτη.

Σε 5 σεζον δεν θα υπάρχει τίποτα.

Άσε και τα αγριογούρουνα ολα.

Χαχαχα

Όνομα
Thanasis
Παιδια σκεφτομαι για την εναρξη και πριν ξεκινησουν τα περασματιαρικα τρυγονορτυκια να κανω καποιες εξορμησεις για αγριοκουνελα και οτι προκειψει.Δεν εχω σκοπο για τρελα πραγματα το κεφι να κανουμε και με ενα μετρο παντα και περισσοτερο για τα σκυλια φερμας!Εχετε να προτεινεται κατι?Καποιο μερος καποιο νησι?Η Λημνος εχει αγριοκουνελα τι κατασταση επικρατει?Καπου αλλου εναλλακτικα?

konstantinos

Moderator
Περιοχή
ΚΑΣΟΣ
Οι Ισπανοί μου φαίνεται φτιάχνουν τα ομορφότερα βίντεο. Η σκυλίτσα του είναι όλα τα λεφτά!
Το μονο που με χαλαει σε αυτους γενικα ομως ειναι κυνοφιλικα ψιλοαχταρμας ,ποιντερ για απορτοσκυλο και τετοια θα μου πεις οπως βολευεται ο καθένας .
Εντυπωσιακά γρήγορα και τα αγριοκουνελα.
Το κουνελι Στελιο και ειδικα τα παλια και εμπειρα παιζουν τον σκυλο και τον κυνηγο κομπολόι, τα μερη που κυνηγανε οι ισπανοι βεβαια ειναι καλοπατι ,λιοφυτα και χωράφια απλαδερα. Στα νησια μας πέτρα, σκινος, ασπαλαθος , εκει το κουνελι ειναι στο στοιχείο του και παιζει τα σκυλια με τα κοντοβορτια που κανει .

Vasilis

Staff member
Περιοχή
Σλοβακία
Όνομα
Βασίλης
Το μονο που με χαλαει σε αυτους γενικα ομως ειναι κυνοφιλικα ψιλοαχταρμας ,ποιντερ για απορτοσκυλο και τετοια θα μου πεις οπως βολευεται ο καθένας .

Το κουνελι Στελιο και ειδικα τα παλια και εμπειρα παιζουν τον σκυλο και τον κυνηγο κομπολόι, τα μερη που κυνηγανε οι ισπανοι βεβαια ειναι καλοπατι ,λιοφυτα και χωράφια απλαδερα. Στα νησια μας πέτρα, σκινος, ασπαλαθος , εκει το κουνελι ειναι στο στοιχείο του και παιζει τα σκυλια με τα κοντοβορτια που κανει .
Θυμάμαι μια χρονιά είχε πάει ο ξάδερφος μου στην Αντίπαρο για αγριοκούνελα. Εκεί το μέρος είναι γεμάτο σκίνοι. Δεν προλάβαινε να σηκώσει το όπλο. Πήγαιναν από σκινο σε σκίνο. Τα σκυλιά είχαν ζαλιστεί. Κάποιοι που είχαν μαστορικα σκυλιά κατάφεραν και πήραν πολλά. Εκείνος θυμάμαι είχε πάρει πολύ λίγα. Είναι κυνήγι που έχει τις ιδιαιτερότητες του φαντάζομαι.

konstantinos

Moderator
Περιοχή
ΚΑΣΟΣ
Θυμάμαι μια χρονιά είχε πάει ο ξάδερφος μου στην Αντίπαρο για αγριοκούνελα. Εκεί το μέρος είναι γεμάτο σκίνοι. Δεν προλάβαινε να σηκώσει το όπλο. Πήγαιναν από σκινο σε σκίνο. Τα σκυλιά είχαν ζαλιστεί. Κάποιοι που είχαν μαστορικα σκυλιά κατάφεραν και πήραν πολλά. Εκείνος θυμάμαι είχε πάρει πολύ λίγα. Είναι κυνήγι που έχει τις ιδιαιτερότητες του φαντάζομαι.
Θελει σκυλο μάστορα πανω απο ολα να μην φοβαται το πυκνο και το αγκάθι γιατι ενα κουνελι τρυπωμενο σε ασπαλαθο δεν βγαινει με τιποτα εκτος και αν το προγκιξει το σκυλι , κυνηγο με αυτοσυγκρατηση γιατι πολλες φορες σκυλι θήραμα ειτε ειναι στην ιδια ευθεία η το χει κοντα και θελει ζυγισμενη τουφεκια η να μην την κανεις καθόλου.