Αγορές μέσω Internet

Να ισχύουν τα παραπάνω που λένε για τα άρβυλα και τα λάστιχα αυτοκινήτων και για αυτές τις εκπτωτικές Aigle υπάρχει περίπτωση; Χαλάνε οι Aigle με τον καιρό αν δεν χρησιμοποιούνται;
Σιγουρα ισχυουν την εχω πατησει δυο φορες μηλησα με την αντιπροσωπεια και το παραδεχτηκαν και για επισκευη μου ζητησαν 60 ευρω
 
Παρήγγειλα αυτό το softshell σήμερα...σε πράσινο..το έχει ένας φίλος κυνηγός, και είναι πολύ ευχαριστημένος...
https://www.aliexpress.com/item/32975381882.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.48b94c4d3If7Um
Εδώ το έχουν στην διπλάσια τιμή...
Ωραία αγορά το είχα δει και εγώ αλλά έχει πάνω από 22 ευρώ και υπάρχει φόβος τελωνείου εκτός εάν ο Κινέζος το στέλνει με τριγωνική αποστολή δεν το πολύ έψαξα...
 
Ωραία αγορά το είχα δει και εγώ αλλά έχει πάνω από 22 ευρώ και υπάρχει φόβος τελωνείου εκτός εάν ο Κινέζος το στέλνει με τριγωνική αποστολή δεν το πολύ έψαξα...
Δεν έχει τελωνείο κάτω από 50 έχω πάρει πολλές φορές και κατόπιν συνεννοήσεως σου γράφει 45 και για πόσο 150
 
Δεν έχει τελωνείο κάτω από 50 έχω πάρει πολλές φορές και κατόπιν συνεννοήσεως σου γράφει 45 και για πόσο 150
Ο νόμος λέει συνολική αξία 22 ευρώ έως 150 πληρώνεις ΦΠΑ και 15 ευρώ εκτελωνισμος αν έρχεται με ταχυδρομείου αλλιώς πάει πολύ παραπάνω το μανίκι.....την έχουμε πατήσει με αγορές έτσι......αλλά υπάρχει τρόπος όπως έγραψα με τριγωνική αποστολή αν το κάνει ο Κινέζος το γλιτώνεις πχ το στέλνει σε μια χώρα της Ευρώπης ( Βέλγιο η Ολλανδία συνήθως) και έπειτα το στέλνουν εδώ και φαίνεται ότι ήρθε από χώρα της ευρωπαϊκής Ένωσης και έτσι την γλιτώνεις
 
Το τελωνείο δε χρεώνει τίποτα για δέματα μέχρι 22 ευρώ, από 22 έως 50 χρεώνει μόνο Φ.Π.Α. και από 50 και άνω Φ.Π.Α. συν δασμούς.
Πάνω από 150 οι δασμοί είναι φίλε μου και πάνω από 150 έχεις 20 ευρώ εκτελωνισμο όταν έρχεται με ταχυδρομείο....αν έρθει με dhl η ups ο εκτελωνισμος είναι στα 105 αν θυμάμαι καλά πλέον ήταν 80-90 αλλά το ανεβασανε και αυτοί χαχα
 
Ίσως το κάνουν αυτό αλλά σου λέω σε μικρά ποσά από αλιεξπρες έχω πάρει πολλές φορές με αναγραφόμενο κάτω από 50 και δεν πλήρωσα τίποτα. Τελευταίο το αποστασιομετρο πέρσι
 
Ίσως το κάνουν αυτό αλλά σου λέω σε μικρά ποσά από αλιεξπρες έχω πάρει πολλές φορές με αναγραφόμενο κάτω από 50 και δεν πλήρωσα τίποτα. Τελευταίο το αποστασιομετρο πέρσι
Τι επιλογή βάζεις στο shipping?
 
AliExpress Standard Shipping
Αν μπορείς και οπότε μπορείς δες ένα δέμα σου από τα ακριβά αν περνάει από Βέλγιο η Ολλανδία ......αν περνάει γίνεται τριγωνική αποστολή και είναι καλό να το γνωρίζουμε για τις αγορές μας από εδώ και πέρα ;)
 
Αν μπορείς και οπότε μπορείς δες ένα δέμα σου από τα ακριβά αν περνάει από Βέλγιο η Ολλανδία ......αν περνάει γίνεται τριγωνική αποστολή και είναι καλό να το γνωρίζουμε για τις αγορές μας από εδώ και πέρα ;)


απο aliexpress λιγοι κινεζοι στελνουν απο Ευρωπη νομιζω...
 
Παρήγγειλα αυτό το softshell σήμερα...σε πράσινο..το έχει ένας φίλος κυνηγός, και είναι πολύ ευχαριστημένος...
https://www.aliexpress.com/item/32975381882.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.48b94c4d3If7Um
Εδώ το έχουν στην διπλάσια τιμή...
Με τα νούμερα τι παίζει τα νούμερα είναι αλλόκοτα την έχω πατήσει μερικές φορές
 
Προσφάτως παραγγελια απο κινα ηρθε μεσω Ολλανδίας..επισης απο Αμερικη παραγγελία 28€ ηρθε χωρις να με ενοχλήσουν απο το τελωνειο..ο Αμερικανός εγραψε (σε κατι σαν αντιγραφο αποδειξης, κολλημενο πανω στο πακετο) χωρις να του πω τιποτα οτι το συνολικο κοστος ηταν 15€..
 
Μπορεί να λέμε ότι το όριο αφορολόγητου είναι 20 ευρω, είχα παραγγείλει κάτι αξεσουάρ για το αυτοκίνητο αξίας 19.66 και μεταφορικα 17.40, και μου είπε ο πωλητής, θα τα στείλω από το " ευρωπαϊκό " κατάστημα μας της Ρωσίας...Εγώ από ότι ξέρω, από Ρωσσια περνάμε εκτελονισμο...
Το δικό μου ήρθε free, παρήγγειλα το ίδιο και για ένα συνάδελφο ,και μου ήρθε μήνυμα από ΕΛΤΑ να δώσω το shipping tracking για υπολογισμό χρέωσης εκτελωνισμου...
Τους το έστειλα, και όταν ήρθε στο ταχυδρομείο, πλήρωσα 22,90 ευρώ...
https://www.aliexpress.com/item/32952338234.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.23e14c4dPhBaBU
 
Μπορεί να λέμε ότι το όριο αφορολόγητου είναι 20 ευρω, είχα παραγγείλει κάτι αξεσουάρ για το αυτοκίνητο αξίας 19.66 και μεταφορικα 17.40, και μου είπε ο πωλητής, θα τα στείλω από το " ευρωπαϊκό " κατάστημα μας της Ρωσίας...Εγώ από ότι ξέρω, από Ρωσσια περνάμε εκτελονισμο...
Το δικό μου ήρθε free, παρήγγειλα το ίδιο και για ένα συνάδελφο ,και μου ήρθε μήνυμα από ΕΛΤΑ να δώσω το shipping tracking για υπολογισμό χρέωσης εκτελωνισμου...
Τους το έστειλα, και όταν ήρθε στο ταχυδρομείο, πλήρωσα 22,90 ευρώ...
https://www.aliexpress.com/item/32952338234.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.23e14c4dPhBaBU
Στα μικρά ποσά είναι και θέμα φόρτου εργασίας
 
Όποιος ασχολείται λίγο με τις φωτογραφίες στο κυνήγι και θέλει μια η μι επαγγελματική φωτογραφική ο aliexpres έχει προσφορές σε πολλά προϊόντα για δύο μέρες, τσίμπησα μια 140 ευρώ από 380 που έχει στην Ελλάδα.
6013
 
Back
Top