Αγγλικό Σέττερ


Ο Δίας είναι 2 ετών.. αλλα δεν είναι τόσο σταθερός στην φερμα του έχω βαρέσει αρκετές μπεκάτσες δικές του.. αλλα άλλες της παει άριστα και άλλες της χαλάει είναι απότομος.. και αν παω.. με άλλο σκυλί δεν κρατάει καμια σχεδόν.. υπάρχει περίπτωση να φτιάξει;; τον παλεύω στην αυλή τωρα που δεν παω εκπαιδευτικά.. με την 18ρα να κάθεται σε φερμα.
 

Ο Δίας είναι 2 ετών.. αλλα δεν είναι τόσο σταθερός στην φερμα του έχω βαρέσει αρκετές μπεκάτσες δικές του.. αλλα άλλες της παει άριστα και άλλες της χαλάει είναι απότομος.. και αν παω.. με άλλο σκυλί δεν κρατάει καμια σχεδόν.. υπάρχει περίπτωση να φτιάξει;; τον παλεύω στην αυλή τωρα που δεν παω εκπαιδευτικά.. με την 18ρα να κάθεται σε φερμα.
Βέβαια φτιάχνει. υπομονή σε κυνήγια μόνος του και τουφεκιες μόνο σε φερμα σταθερή , Όσο περνάει ο καιρός θα ηρεμει
 

Ο Δίας είναι 2 ετών.. αλλα δεν είναι τόσο σταθερός στην φερμα του έχω βαρέσει αρκετές μπεκάτσες δικές του.. αλλα άλλες της παει άριστα και άλλες της χαλάει είναι απότομος.. και αν παω.. με άλλο σκυλί δεν κρατάει καμια σχεδόν.. υπάρχει περίπτωση να φτιάξει;; τον παλεύω στην αυλή τωρα που δεν παω εκπαιδευτικά.. με την 18ρα να κάθεται σε φερμα.
Αν εξαιρέσεις τα σκυλιά, που φαίνονται αστέρια από τον πρώτο χρόνο, τα περισσότερα σκυλιά, συνήθως μετά τον 3ο χρόνο αλλάζουν και ωριμάζουν στον τρόπο που κυνηγούν. Ακόμη και τα θηλυκά. Βέβαια σε συνδυασμό πάντα με ότι έγραψε ο φίλος Nikws7 παραπάνω.
 
Αν εξαιρέσεις τα σκυλιά, που φαίνονται αστέρια από τον πρώτο χρόνο, τα περισσότερα σκυλιά, συνήθως μετά τον 3ο χρόνο αλλάζουν και ωριμάζουν στον τρόπο που κυνηγούν. Ακόμη και τα θηλυκά. Βέβαια σε συνδυασμό πάντα με ότι έγραψε ο φίλος Nikws7 παραπάνω.
Φίλε Πέρσι εως τον Φεβρουάριο ήταν 9μηνων του είχα βαρέσει 16 μπεκάτσες μόνος του.. απο 5 μηνών τον είχα πάει μπεκάτσα κουτουλισε 18 φορές την 19 φερμα.. απο τότε έβγαζε 1 2 πουλια κάθε απόγευμα.. 2 3 φορές το κάθε ενα αλλα τα βαραγα αλλα όχι.. σε πεύκο.. φέτος στο Πουρναρι και άρχισε καλα.. μετά λίγο τα πουλια δεν κάθονται λίγο και με άλλο σκυλί.. άρχισε πολλά λάθη.. έκανε σταθερές φερμες 15 20 λεπτά.. κυκλωνε το θήραμα.. έκανε κάτι ωραία που δεν είχα δει παλι.. άλλες φορές φερμα μόνος γρήγορο ποντάρισμα το σήκωνε.. άλλες φορές φερμα έτρεχε και το σήκωνε..
 
Συμαδερφε

η αποψη μου ειναι οτι Ειναι συνηθισμενο στα αρσενικα σκυλια με νορμαλ εως μετριες επαφες και εμπειριες (εκαπιδευτικων και κυνηγετικων που εμπεριεχουν το δαγκωμα)

Διοτι ανεξαετητως οτι εχουν ικανοτητες πχ δυνατη μυτη και μυαλο ,το παθος τους και το δυνατο τους ταμπεραμεντο σε συνδιασμο με τις λιγες τους ακομη εμπειριες τα οδηγουν σε λαθη

Εφοσον φερμαρει μια σταθερα και μια καθολου ειναι καθαρα θεμα κυνηγετικης ωριμανσης

Προβλημα θα ειχες εαν ξεσηκωνε τα πουλια επιτηδες και επι σκοπου να τα πιασει

Συνηθως τα αρσενικα με νορμαλ εμπειριες φτανουν 3-4 χρονων να ´´κατεβασουν μυαλό´´

Εχω δει να κυμηγανε πολυ νωριτερα και με ωριμο τροπο αρσενικα αλλα οι ιδιοκτητες τους ειχαν την ευκαιρια να τα βγαζουν καθημερινα
Αυτο φερνει την ωριμανση σαφως πολυ νωριτερα

Δωσε του εμπειριες και επαφες
Μην ντουφεκας πουλια που ο σκυλος ξεσηκωσε σκοπιμα(εχει διαφορα απο το κατα λαθος)
Μια χαρα θα στρωσει το σκυλι
Πολυ σωστα στα λενε οι συναδελφοι πιο πανω

Υς
Σταματα να του καλιεργεις την οπτικη φερμα με την δεκαοκτουρα
Αν θες να το δουλεψεις θα φτιαξεις μια παγιδα με χαρτοκουτο
Θα πιασεις το πουλι
Και θα το εχεις κρυμενο για να το φερμαρει
Να μην το βλεπει
Μονο ζημια σου κανει να το φερμαρει οπτικα
 
Φίλε Πέρσι εως τον Φεβρουάριο ήταν 9μηνων του είχα βαρέσει 16 μπεκάτσες μόνος του.. απο 5 μηνών τον είχα πάει μπεκάτσα κουτουλισε 18 φορές την 19 φερμα.. απο τότε έβγαζε 1 2 πουλια κάθε απόγευμα.. 2 3 φορές το κάθε ενα αλλα τα βαραγα αλλα όχι.. σε πεύκο.. φέτος στο Πουρναρι και άρχισε καλα.. μετά λίγο τα πουλια δεν κάθονται λίγο και με άλλο σκυλί.. άρχισε πολλά λάθη.. έκανε σταθερές φερμες 15 20 λεπτά.. κυκλωνε το θήραμα.. έκανε κάτι ωραία που δεν είχα δει παλι.. άλλες φορές φερμα μόνος γρήγορο ποντάρισμα το σήκωνε.. άλλες φορές φερμα έτρεχε και το σήκωνε..
Που βλεπεις το λαθος Νικολα;
Ολα αυτα απο ενα σκυλι κουταβι εμενα μου δειχνουν σκυλι αστερι και οχι προβληματικο
Το αγριο θηραμα καποτε δεν δεχετε φερμα ουτε που να το χεις κολησει με κολλα στιγμης χαμω
Περπατα
Το σκυλι θα φερμαρει και ακολουθως θα πονταρει σε τετοια πουλια μεχρι να τα κλειδωσει
Αυτο που το κανει μαγκα ειναι η εμπειρια ωστε να ξερει μεχρι ποσο θα πονταρει ωστε να το κλεισει ωια μα ερθει η φερμα αντι μα το ξεσηκωσει
Ολοι μας θελουμε μια σταθερη φερμα αλλα οσο το θηραμα αναπτυσει πρωτοβουλιες πρεπει να το κανει και το σκυλι
 
Που βλεπεις το λαθος Νικολα;
Ολα αυτα απο ενα σκυλι κουταβι εμενα μου δειχνουν σκυλι αστερι και οχι προβληματικο
Το αγριο θηραμα καποτε δεν δεχετε φερμα ουτε που να το χεις κολησει με κολλα στιγμης χαμω
Περπατα
Το σκυλι θα φερμαρει και ακολουθως θα πονταρει σε τετοια πουλια μεχρι να τα κλειδωσει
Αυτο που το κανει μαγκα ειναι η εμπειρια ωστε να ξερει μεχρι ποσο θα πονταρει ωστε να το κλεισει ωια μα ερθει η φερμα αντι μα το ξεσηκωσει
Ολοι μας θελουμε μια σταθερη φερμα αλλα οσο το θηραμα αναπτυσει πρωτοβουλιες πρεπει να το κανει και το σκυλι
Εχει καλα στοιχεία.. με άλλο σκυλί φερμαρε το μεγαλύτερο και άλλες φορές δεν φερμαρε και το κουτουλαγε.. άλλες φορές φερμα και έκανε έντονο ποντάρισμα μπροστά από το αλλο και άλλες φορές έσπαγε και έφευγε ενώ το πουλί ήταν στην φερμα του μεγάλου.. η είτε το ντοριαζε και το σήκωνε..
 
Συμαδερφε

η αποψη μου ειναι οτι Ειναι συνηθισμενο στα αρσενικα σκυλια με νορμαλ εως μετριες επαφες και εμπειριες (εκαπιδευτικων και κυνηγετικων που εμπεριεχουν το δαγκωμα)

Διοτι ανεξαετητως οτι εχουν ικανοτητες πχ δυνατη μυτη και μυαλο ,το παθος τους και το δυνατο τους ταμπεραμεντο σε συνδιασμο με τις λιγες τους ακομη εμπειριες τα οδηγουν σε λαθη

Εφοσον φερμαρει μια σταθερα και μια καθολου ειναι καθαρα θεμα κυνηγετικης ωριμανσης

Προβλημα θα ειχες εαν ξεσηκωνε τα πουλια επιτηδες και επι σκοπου να τα πιασει

Συνηθως τα αρσενικα με νορμαλ εμπειριες φτανουν 3-4 χρονων να ´´κατεβασουν μυαλό´´

Εχω δει να κυμηγανε πολυ νωριτερα και με ωριμο τροπο αρσενικα αλλα οι ιδιοκτητες τους ειχαν την ευκαιρια να τα βγαζουν καθημερινα
Αυτο φερνει την ωριμανση σαφως πολυ νωριτερα

Δωσε του εμπειριες και επαφες
Μην ντουφεκας πουλια που ο σκυλος ξεσηκωσε σκοπιμα(εχει διαφορα απο το κατα λαθος)
Μια χαρα θα στρωσει το σκυλι
Πολυ σωστα στα λενε οι συναδελφοι πιο πανω

Υς
Σταματα να του καλιεργεις την οπτικη φερμα με την δεκαοκτουρα
Αν θες να το δουλεψεις θα φτιαξεις μια παγιδα με χαρτοκουτο
Θα πιασεις το πουλι
Και θα το εχεις κρυμενο για να το φερμαρει
Να μην το βλεπει
Μονο ζημια σου κανει να το φερμαρει οπτικα
Εχει 1 2 απογεύματα την εβδομάδα και εν 10 12 ώρα την Κυριακή.. επαφές πολλές..αυτο με κανει να πιστεύω ότι κάτι φταίει.. είχα και καλύτερο σκυλι.. αλλα ήταν Ποιντερ καμια σχέση..αλλα πιστεύω με αυτα που έκανε κάποιες φορές ότι με βοηθούσε στο να βαρέσω την μπεκάτσα.. κυρίως όταν το κυκλωνε και ερχόταν η μπεκάτσα επανω μου.. η 18ρα Ηταν προ σκύλου.. και βασάνιζε και άλλα σκυλιά κάτι φορές τρέχει να την πιάσει κάτι φορές δεν ασχολείται.. αλλα στο βουνό.. εκωψε και τα κοτσιφια τα είχε τρένο..
 
Με τα αλλα σκυλια παιζει και θεμα ανταγωνισμου ειδικα τα αρσενικα

στην περδικα το χεις βγαλει;
Εκει θα δεις πιο ξεκαθαρα σε σχεση με την μπεκατσα λογο εδαφους

παντως ηλικιακα ειναι μικρο το σκυλι με πολυ καλα στοιχεια και νομιζω οτι θα ειναι θεμα ωριμοτητας και οχι κατι αλλο
 
Με τα αλλα σκυλια παιζει και θεμα ανταγωνισμου ειδικα τα αρσενικα

στην περδικα το χεις βγαλει;
Εκει θα δεις πιο ξεκαθαρα σε σχεση με την μπεκατσα λογο εδαφους

παντως ηλικιακα ειναι μικρο το σκυλι με πολυ καλα στοιχεια και νομιζω οτι θα ειναι θεμα ωριμοτητας και οχι κατι αλλο
Περδικα Πέρσι έκανα εκπαιδευτικά... εως τον Απρίλιο.. για 2 μήνες μετά την μπεκάτσα.. και φερμαρε και άφησε και πουλιά κάτω.. φέτος έκανε 5 6 φερμες βάρεσα 2 δικές του.. δεν πρόλαβα κάτι άλλο.. τωρα το Μάρτιο τον πήγα εκπαιδευτικά στην μπεκάτσα.. αλλα τον γλέντησαν με τα βατραχοπιδιματα.. αλλα έκανε κάτι φερμες καλές.. και έκανε και τα ίδια φερμα κουτουλαγε.. αλλα την ξανά έβρισκε αμέσως..
 
Περδικα Πέρσι έκανα εκπαιδευτικά... εως τον Απρίλιο.. για 2 μήνες μετά την μπεκάτσα.. και φερμαρε και άφησε και πουλιά κάτω.. φέτος έκανε 5 6 φερμες βάρεσα 2 δικές του.. δεν πρόλαβα κάτι άλλο.. τωρα το Μάρτιο τον πήγα εκπαιδευτικά στην μπεκάτσα.. αλλα τον γλέντησαν με τα βατραχοπιδιματα.. αλλα έκανε κάτι φερμες καλές.. και έκανε και τα ίδια φερμα κουτουλαγε.. αλλα την ξανά έβρισκε αμέσως..
Σκύλος 2 ετών αρσενικός που στην μπεκάτσα δεν θα σου κάνει τέτοια χουνέρια είναι 4-5 σκυλιά στα 100 φίλε μου. Μια χαρά τα πάει ο σκυλος σου.
 
Σκύλος 2 ετών αρσενικός που στην μπεκάτσα δεν θα σου κάνει τέτοια χουνέρια είναι 4-5 σκυλιά στα 100 φίλε μου. Μια χαρά τα πάει ο σκυλος σου.
Μακάρι να στρώσει φέτος.. γιατί έψαχνα θυλικο κουτάβι.. και να τον έδιωχνα σε φίλο μου.
 
Σκύλος 2 ετών αρσενικός που στην μπεκάτσα δεν θα σου κάνει τέτοια χουνέρια είναι 4-5 σκυλιά στα 100 φίλε μου. Μια χαρά τα πάει ο σκυλος σου.
Το πουρνάρι είναι πολύ δυσκολο για άπειρα μικρά σκυλιά, όσο για τον Μάρτιο που λες όπως και Φεβρουάριο εκεί και εάν οι μπεκάτσες είναι δύσκολες. Και ο δικός μου ο σκυλος κλείνει τα δύο τον Μάιο, λόγω covid δεν έχει κάνει ούτε τα μισά από αυτά που λες ότι έχεις δει εσύ, όμως υπάρχουν και άλλα πράγματα που βλέπουμε σε έναν σκύλο πέρα από την φέρμα και την σταθερότητα που πιστεύω ότι είναι σπάνιο ένα σκυλί φερμας να μην το έχει, ναι θα του βγει πιο αργά ίσως από αλλα, ναι δεν θα σταθεροποιηθει γρήγορα, όλα αυτά όμως θα έρθουν με της εμπειρίες, υπάρχουν και άλλα όμως εξίσου σημαντικά που ψάχνουμε σε έναν σκύλο φίλο και συνεργάτη.
 
Μακάρι να στρώσει φέτος.. γιατί έψαχνα θυλικο κουτάβι.. και να τον έδιωχνα σε φίλο μου.
Όχι μην το δώσεις τώρα φίλε ο σκυλος είναι μικρός, ειδικά εάν ο σκυλος στα υπόλοιπα είναι οκ. Ο Σκυλος εφέτος μπορεί να είναι πολύ διαφορετικός. Το καλύτερο σκυλί που έχω δει στην παρέα μου εδώ και 20 χρόνια ήταν ένα setter που μέχρι τα 4 έτη του μπρογκαγε ότι μπεκάτσα και πέρδικα υπήρχε στο βουνό, στα 4 φερμαρε την πρώτη του μπεκάτσα από εκεί και μετά ο σκυλος ήταν πραγματική σκούπα παντού,σαφεστατα βέβαια ήταν και ένα σκυλι που αυτό ήταν το μόνο που του έλειπε, σε όλα τα άλλα ο σκυλος ήταν εκπληκτικός και για αυτό τον κράτησε και τόσο, έλεγε ο φιλος μου δεν γίνεται τέτοιος σκύλος να μην φερμαρει, εμείς τον δουλεύαμε βεβαια και μας έλεγε εάν φερμαρει μαλάκες να σας δω εάν τα δικά σας θα προλαβαίνουν να φερμαρουν δικά τους πουλιά, ο κωλοφαρδος όπως το είχε πει έγινε.
 
Back
Top