Αγγλικό Σέττερ

Ο καθένας ανάλογα με τους τόπους που κυνηγάει, το θήραμα που κυνηγάει περισσότερο, το χώρο που διαθέτει για την διαμονή σκύλου διαλέγει τη φυλή που θα τον συντροφεύει. Εγώ πάντως αν κυνηγούσα περισσότερο ορτύκια θα προτιμούσα κουρτσχααρ, για πέρδικα θα ήθελα ποιντερ και ούτω καθεξής. Η μπεκάτσα κυρίως λόγω του ότι έχει πολυμορφία στους βιότοπους που διαχειμάζει στη χώρα μας δίνει τη δυνατότητα να κυνηγηθεί με πολλές φυλές. Φυσικά και η ιδιαιτερότητα του κάθε τόπου ευνοεί κάποια συγκεκριμένη φυλή αλλά ο κάθε άνθρωπος έχει τις αδυναμίες του. Δε χρειάζεται να είμαστε δογματικοι με τα σκυλιά...σε όλες τις φυλές υπάρχουν καλά άτομα... όπως και κυνηγοί .... κάποιοι ξεχωρίζουν είτε λόγω δυνατοτήτων είτε λόγω χρόνου είτε λόγω δυνατοτήτας εξόδων. Δηλαδή αν ο Λάμπρος κυνηγούσε με επανιελ ή με κουρτσχααρ ή με βιζλα ή με κανίς δε θα σκότωνε μπεκάτσες;.....ο σκύλος μοιάζει στο αφεντικό του....μανιακος.... χαχαχα
 
Ο κυνηγος με παθος και μερακι θα κυνηγησει και θα εχει αποτελεσμα δεν πα να λατρευει και να εχει στο κουμασι του πεκινουα!
Μια υπερβολη για να καταλαβουμε οτι απο τον κυνηγο εξαρτονται πολλα
Πρωτον ελαχιστα αφηνει στην τυχη
Δευτερον το παθος του και η ενεργεια του γινονται εμπειριες και ξεδιπλωνουν τα ταλεντα και τις ικανοτητες του σκυλου του
Τριτον ξερει το θηραμα και τον τοπο του!!!
Το αποτελεσμα ερχεται οταν ενωθουν τα παζλ αυτα
Δεν τον μετρας με την καρπωση τον κυνηγο
Τον μετρας με την αποτελεσματικοτητα
Σε ολα αυτα
Γιατι ενας τετοιοσνθα παρει θηραματα εκει που περασαν αλλοι η οταν οι αλλοι δεν βρισκουν
Ακομη και με μετριο σε ικανοτητες σκυλι οποιασδηποτε ρατσας
 
Φίλε μου δεν έχει πεντιγκρι ο σκύλος είναι από ένα φίλο στον Έβρο που έχουμε σκυλιά του φίλοι μεταξύ μας!
Τα πέντιγκρι κ τα χαρτιά δν κάνουν τν σκύλο...όχι βέβαια πως είναι κακό....
 
Τα πέντιγκρι κ τα χαρτιά δν κάνουν τν σκύλο...όχι βέβαια πως είναι κακό....
Έτσι Κώστα μου! Είχα ζώα πολύ καλά με πεντιγκρι αλλά και ζώα φελλούς (έτσι τα έβγαλα εγώ) πλέον αυτά που με ενδιαφέρουν δεν μπορώ να τα βρω σε ένα χαρτί! Ούτε σε κάποιο εκτροφέα( όχι ότι δεν υπάρχουν καλοί)! Αυτά που ζητώ εγώ προσωπικά μόνο σε χέρια κυνηγών τα βρήκα ή τα είδα! Ε αν έχουν κ χαρτιά ένα ακόμα σύν!
 
Φίλε μου δεν έχει πεντιγκρι ο σκύλος είναι από ένα φίλο στον Έβρο που έχουμε σκυλιά του φίλοι μεταξύ μας!
Καλημέρα Γιάννη αυτό πιστεύω για εμένα είναι το καλύτερο να παίρνεις σκυλιά από άτομο που κυνηγάει και τα σκυλιά του είναι κυνήγοι.
 
Το πεντιγκρι καλό είναι να υπάρχει άσχετα εάν έχουν γίνει απατεωνιές από διάφορους
Εάν είναι όντως αλήθεια ότι γράφει είναι μεγάλη βοήθεια στην αναπαραγωγή και στο τι να περιμένεις περίπου από μια γέννα
Ούτε εγώ έχω χαρτιά για τον σκύλο και εννοείται ότι δεν κυνηγάνε τα χαρτιά αλλά θα ήθελα να ξέρω την γενεαλογία
Ο πατέρας έχει χαρτιά η μάνα που ήταν του φίλου μου δεν είχε αν και έχω την εντύπωση ότι ο πατέρας της πρέπει να κράταγε από bassana
 
Καλημέρα Γιάννη αυτό πιστεύω για εμένα είναι το καλύτερο να παίρνεις σκυλιά από άτομο που κυνηγάει και τα σκυλιά του είναι κυνήγοι.
Έτσι ακριβώς! Κ εγώ αυτό πιστεύω! Κ μην νομίζεις ότι δεν έχω χρυσοπληρωσει σκυλιά! Όπως κ οι περισσότεροι! Αλλά παρασηρομουν από τα ωραία λόγια κ δεν έβλεπα την αλήθεια κ τι χρειάζομαι για να είμαι ευχαριστημένος στο βουνό! Πλήρωσα, έπαθα, έμαθα!
 
Το πεντιγκρι καλό είναι να υπάρχει άσχετα εάν έχουν γίνει απατεωνιές από διάφορους
Εάν είναι όντως αλήθεια ότι γράφει είναι μεγάλη βοήθεια στην αναπαραγωγή και στο τι να περιμένεις περίπου από μια γέννα
Ούτε εγώ έχω χαρτιά για τον σκύλο και εννοείται ότι δεν κυνηγάνε τα χαρτιά αλλά θα ήθελα να ξέρω την γενεαλογία
Ο πατέρας έχει χαρτιά η μάνα που ήταν του φίλου μου δεν είχε αν και έχω την εντύπωση ότι ο πατέρας της πρέπει να κράταγε από bassana
Έτσι είναι! Αλλά αδερφέ μου ζούμε στην Ελλάδα κ όπως είπε ένας φίλος πιο πριν όταν πολύ ψευτοεκροφεις παράτησαν την δουλειά τους για να ζήσουν από το μ..νι της σκύλας τους μην περιμένεις κ μεγάλες αλήθειες στα πεντιγκρι τους! Ξαναλέω δεν τους βάζω όλους στο ίδιο καζάνι ούτε ισοπεδώνω την προσπάθεια άλλων!
 
Για εμενα παντα ειναι αυτη η σειρα προτεραιοτητας

1.κυνηγος ιδιοκτητης με @@
2.Γονεις κυνηγοι που θα δω και η γεννα να μην εχει γινει σε μικροτερη ηλικια απο τα 4 τους χρονια
3. Χαρτια των ζωων για μενα πλεον απαραιτητα. Τουλαχιστων των γονεων. Θελω να ξερω γραμμες και ιστορικο χωρις να με νοιαζουν οι διακρισεις τους σε αγωνες σε πρωτο βαθμο αλλα κυριως οτι δεν εχουν θεματα και απο που κραταει η σκουφια τους
4. Το δικαιωμα μου να δω τα κουταβια την 2-3 μερα απο την γεννηση τους και στις 45 μερες τους οπως και το να μπορω να εφαρμοσω καποια τεστ για την επιλογη τους που θα μου δειξουν τον χερακτηρα και την πρωτοβουλια τους
Αυτα ειναι θαρρος περιεργια πρωτοβουλια και προσανατολισμος
Επισης να μπορω να το παω στον κτηνιατρο για ελεγχο και να σιγουρευτω οτι δεν υπαρχει καποιο παθολογικο θεμα η κρυψορχια στα αρσενικα
 
Έτσι είναι! Αλλά αδερφέ μου ζούμε στην Ελλάδα κ όπως είπε ένας φίλος πιο πριν όταν πολύ ψευτοεκροφεις παράτησαν την δουλειά τους για να ζήσουν από το μ..νι της σκύλας τους μην περιμένεις κ μεγάλες αλήθειες στα πεντιγκρι τους! Ξαναλέω δεν τους βάζω όλους στο ίδιο καζάνι ούτε ισοπεδώνω την προσπάθεια άλλων!
Το ξέρω Γιάννη και από προσωπική περίπτωση που μου ζητάγανε να μου πληρωσουν τα χαρτιά ενός σκύλου που είχα για να κάνουν μπίζνες κάτι μάγκες με <<ερασιτεχνική εκτροφή >> αλλά πήραν τα αρχιδια μου
 
Το ξέρω Γιάννη και από προσωπική περίπτωση που μου ζητάγανε να μου πληρωσουν τα χαρτιά ενός σκύλου που είχα για να κάνουν μπίζνες κάτι μάγκες με <<ερασιτεχνική εκτροφή >> αλλά πήραν τα αρχιδια μου
Μπράβο Γιώργαρα μου! Μόνο εμείς μπορούμε να προστατεύσουμε αυτό που αγαπάμε! Κ είναι κρίμα να πάει τόσος κόπος κ χρήμα χαμένα όχι μόνο από εμάς αλλά κ κάποιους πριν από εμάς που είχαν το τίποτα στα χέρια τους αλλά με θυσίες μας δώσανε άξια ζώα να χαιρόμαστε το κυνήγι!
 
Για εμενα παντα ειναι αυτη η σειρα προτεραιοτητας

1.κυνηγος ιδιοκτητης με @@
2.Γονεις κυνηγοι που θα δω και η γεννα να μην εχει γινει σε μικροτερη ηλικια απο τα 4 τους χρονια
3. Χαρτια των ζωων για μενα πλεον απαραιτητα. Τουλαχιστων των γονεων. Θελω να ξερω γραμμες και ιστορικο χωρις να με νοιαζουν οι διακρισεις τους σε αγωνες σε πρωτο βαθμο αλλα κυριως οτι δεν εχουν θεματα και απο που κραταει η σκουφια τους
4. Το δικαιωμα μου να δω τα κουταβια την 2-3 μερα απο την γεννηση τους και στις 45 μερες τους οπως και το να μπορω να εφαρμοσω καποια τεστ για την επιλογη τους που θα μου δειξουν τον χερακτηρα και την πρωτοβουλια τους
Αυτα ειναι θαρρος περιεργια πρωτοβουλια και προσανατολισμος
Επισης να μπορω να το παω στον κτηνιατρο για ελεγχο και να σιγουρευτω οτι δεν υπαρχει καποιο παθολογικο θεμα η κρυψορχια στα αρσενικα
Φίλε μου νομίζω ότι είσαι Κύπρο! Μπορεί να μπορείς εκεί να έχεις αυτά που ζητάς! Δεν λέω ότι είσαι παράλογος ή λάθος! Αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί εκτροφείς εδώ να σου κάνουν τέτοια χατίρια! Ξαναλέω δεν τους τσουβαλιαζω όλους! Αλλά νομίζω ότι πρέπει να φτιάξουμε ένα άλλο χώρο γι'αυτό το θέμα μην χαλάμε το υπάρχων κ γινόμαστε κουραστικοί στους συναδέλφους!;
 
Back
Top