Αγγλικό Σέττερ

Αυτό είναι χρονοβόρο για ένα σκυλί.... σκέψου για δύο......δε λέω ότι δε χρειάζεται αλλά δε γίνεται όταν κάνεις 3-4 εξόδους την εβδομάδα...
Βασίλη ούτε και εγώ τον φροντίζω ιδιαίτερα πέρα από χτένισμα και πλύσιμο με νερό όταν χρειάζεται (όταν έχει λάσπες) μετά από κάθε κυνήγι.
Κουρεματάκι πολύ ελαφρύ 2-3 φορές όλο το καλοκαίρι ...
Αλλά είναι ένα και μέσα στο σπίτι, οπότε όλα είναι ευκολότερα...
 
Χτένισμα, ελαφρύ κουρεματάκι, μπανάκι, και τέλος καλό σκούπισμα και τελικό καλό χτένισμα ...
Όχι μόνο μετά το κυνήγι, αλλά και τώρα ... σαν μια επιπλέον ασχολία μαζί με το σκύλο, μέσα στο σπίτι ...

https://drive.google.com/file/d/1ML-1PKPUPrIKf7VM_SEZGm9mftGukJFJ/view?usp=drivesdk

Καλησπέρα στην ομάδα Τζόρνταν 11 μηνών
Κούκλος είναι Νικόλα να τον χαίρεσαι και μαζί να χαίρεστε το κυνήγι που είμαι σίγουρος ότι ο μικρός το αγαπάει. Φτου του φτου του..love..love.
 
Εμένα πάλι με συναρπάζει το θρασύ ποντάρισμα και το κάρφωμα του ποιντερ..... αλλά με ξετρελαίνει η γατισια παρακολούθηση και η επιφυλακτικότητα του σεττερ. Μου αρέσει πολύ να τα κυνηγάω μαζί.... είναι απίστευτο θέαμα.... ειδικά όταν περπατάω και είναι ο ένας στη δεξιά πλαγιά και ο άλλος στην αριστερή.... αισθάνεσαι ότι τρώνε το βουνό....η συμπεριφορά του καθενός στη φερμα και ο μεταξύ τους ανταγωνισμός στο απορτ.... κάθε στιγμή μαζί τους είναι μοναδική
 
Χαχαχα.... είναι και οι δύο κυρίαρχα ζώα....θα φαγωθούν μεταξύ τους στην κλούβα ή το τρέιλερ.... αλλά στο κυνήγι τιμά ο ένας τη φερμα του άλλου και δεν κάνει κανένας τους χαλάστρα..... Ξαναβλεπα τις φωτογραφίες πριν τις ανεβάσω και πρόσεξα και εγώ αυτό το.... δολοφονικό βλέμμα... Ειδικά φέτος ο ποιντερ έχει γίνει πολύ κυριαρχικός ..... αναγκάστηκα να έχω το χώρισμα στο τρέιλερ μόνιμα κατεβασμένο αλλιώς θα είχαμε σκοτωμούς....
 
Γιάννη δεν κατάλαβες. όλοι οι ποιντεραδες εδώ μέσα έχουν ΣΕΤΤΕΡ... χαχαχαχα Χαχαχαχα
οπως τα κανανε τα ποιντερ η διαφορει που παρατησανε της δουλειες τους για να βγαλουν χρηματα απο το μο..ι τησ σκυλας αναγκαστηκαμε να ψαχτουμε και στα σεττερ οπου η αλειθεια ειναι οτι εχεις περισοτερες πιθανοτητες να βρεις ενα καλο σκυλο.
 
οπως τα κανανε τα ποιντερ η διαφορει που παρατησανε της δουλειες τους για να βγαλουν χρηματα απο το μο..ι τησ σκυλας αναγκαστηκαμε να ψαχτουμε και στα σεττερ οπου η αλειθεια ειναι οτι εχεις περισοτερες πιθανοτητες να βρεις ενα καλο σκυλο.
Καλημέρα φίλε pointer να ξέρεις πώς κ το σεττερ έχει τέτοια προβλήματα αφού κ η κουτση Μαρία ήθελε ποιντερ κ σεττερ για να το παίζει κυνηγός στα καφενεία! Παντός υπάρχουν κυνηγοί που έχουν πολύ καλές γραμμές στα χέρια τους και από τις δύο ράτσες! Έχω φίλους ποιντεραδες με ζωντανά να τα χαίρεται η ψυχή σου! Πρόσεχε μια λέξη μου όμως ΚΥΝΗΓΟΊ!!!!
 
Έτσι είναι στους 10 οι 8 έχουν σεττερ και οι 3 ποιντερ.
Η αναλογία είναι κάπου εκεί κοντά αυτή είναι η αλήθεια. Στους 10 κυνηγούς οι 4-5 θα έχουν σεττερ οι 3-4 ποιντερ και οι υπόλοιποι ηπειρωτικά.Αν και αυτό κατά τη δική μου άποψη οφείλεται σε διάφορους λόγους. Αφ' ενός λόγω του ότι είναι της μόδας, αφετέρου λόγω της έλλειψης ποιοτικών ποιντερ σε χέρια εκτροφεων και αυτών που διατηρούν γραμμές που τρέχουν για να τρέχουν χωρίς αίσθηση θηράματος , ευαισθησίες σε καιρικές συνθήκες κτλ. Προσωπικά όσα ποιντερ είχα στα χέρια προέρχονταν από κυνηγετικές γραμμές και ούτε κρύωναν ούτε έτρεχαν χωρίς αύριο.... δεν τα ήθελα τέτοια ζώα και δεν τα κρατούσα στο κουμάσι μου. Από την άλλη πλευρά βέβαια η άνοδος της θερμοκρασίας και η ερημοποίηση μπορεί να φέρει αλλαγές στην αναλογία των φυλών.... κακά τα ψέματα ένα σεττερ δεν κυνηγάει το ίδιο πέρδικα με ένα ποιντερ.... υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά ο γενικός κανόνας είναι αυτός. Αφού λοιπόν οι πέρδικες λιγόστεψαν και πολλά άλλα η πλειοψηφία των φερματζηδων ασχολείται με τη μπεκάτσα..... εκεί το σεττερ υπερτερεί λόγω τριχώματος, χαρακτήρα και άλλων λόγων. Ο καθένας από μας ανάλογα με τις δικές του ιδιαιτερότητες διαλέγει το συνεργάτη του. Εγώ προσωπικά κυνηγάω και με τις δύο φυλές..... ελπίζω να μη σας κούρασα
 
Back
Top