Αγγλικό Σέττερ

Καλησπέρα στα κοπελια.
Εδω και καποιες μερες πειρα το κενουριο αιμα απο ενα καλο φιλο με καλα κυνηγετικά σκυλια ειναι 65 μερων και το εβγαλα πρώτη φορά στο χοραφη και του εβαλα ενα περιστέρι να δω τι θα κανει... ας ελπίσουμε οτι θα παει καλα και θα με συντροφεψει με την υπόλοιπη ομάδα που εχω για τα επομενα χρώνια

Καλότυχο και να το χαρείς μεγάλο κυνηγό φίλε μου...
 
Καλησπέρα στα κοπελια.
Εδω και καποιες μερες πειρα το κενουριο αιμα απο ενα καλο φιλο με καλα κυνηγετικά σκυλια ειναι 65 μερων και το εβγαλα πρώτη φορά στο χοραφη και του εβαλα ενα περιστέρι να δω τι θα κανει... ας ελπίσουμε οτι θα παει καλα και θα με συντροφεψει με την υπόλοιπη ομάδα που εχω για τα επομενα χρώνια
Να είναι καλοτυχο Ανδρέα.
 
Καλησπέρα στα κοπελια.
Εδω και καποιες μερες πειρα το κενουριο αιμα απο ενα καλο φιλο με καλα κυνηγετικά σκυλια ειναι 65 μερων και το εβγαλα πρώτη φορά στο χοραφη και του εβαλα ενα περιστέρι να δω τι θα κανει... ας ελπίσουμε οτι θα παει καλα και θα με συντροφεψει με την υπόλοιπη ομάδα που εχω για τα επομενα χρώνια
Καλότυχο να είναι Αντρέα....εύχομαι να το χαρείς.
 
καλοτυχοςςςς να ειναι και καλα κυνηγια να καμης μαζιτου,,και παρε και εναν κομωτη αποκληστικω.hair.ΥΓ μιας και το προσεξα,αλαξετου και την ταιστρατου να μην τραυματιστη στο στοματου παιζωνταστην, διωτι ειναι κουταβωςςςς ακωμη;);)
 
Τελικά εκανα την έκπληξη και πηγα σε αρσενικό.....επελεξα αυτον το μπόμπιρα..
Μέχρι να φτιάξω το νεο κλεισουρι θα μείνει με τη μαμά του....χαχαχαView attachment 17988
Καλοριζικο ..να το χαρεις με υγεια γιαννη για πολλαααααα χρονια.....εμενα μου αρεση πολυ ο καθηστος τρικολορε .τερμα δεξια ...κουκλος
 
Last edited:
Να το χαίρεσαι ! Αυτή η μαγική αντίδραση στο πρώτο οσφρητικό ερέθισμα !!! Η πρωιμότητα είναι πολύ πολύ σπουδαίο πραγμα σε ενα κουτάβι :) . Γιατί όλα τα αίματα δεν είναι κόκκινα ;)

Και ομως Γιαννο μου.....ολα τα αιματα κοκκινα ειναι....δεν εχω δει ουτε γαλαζια ...ουτε μπλε...ουτε πρασινα...
και επειδη περασαν αρκετα καθαροαιμα απο τα χερια μου....εχω αποψη φιλε...... για μενα ειναι να σου ''κατσει''
το κουταβι.... ;)
ΥΓ. Ξερω πολυ σοβαρο εκτροφεα με καλα αιματα.....απο καθε γεννα διαλεγε 3 με 4 κουταβια και κραταγε....γιατι
δεν κραταγε ολα ?? Ολα καθαροαιμα ηταν!!!!;)
 
Τελικά εκανα την έκπληξη και πηγα σε αρσενικό.....επελεξα αυτον το μπόμπιρα..
Μέχρι να φτιάξω το νεο κλεισουρι θα μείνει με τη μαμά του....χαχαχαView attachment 17988
Καλότυχο Γιάννη, να περασετε όμορφες στιγμές μαζί!!!
 
Φτου του Γιώργο μου κούκλος είναι κ τα χρώματα δεν παίζουν ρόλο.
Ευχαριστώ Γιάννη
Σίγουρα δεν παίζουν ρόλο απλά είναι αδυναμίες
Πάντως δεν μπορώ να ξεχάσω αρκετά παλιότερα τις ανοησίες που έλεγαν τουλάχιστον εδώ ότι τα σεττερ τα τρικολόρ είναι καλύτερα από τα υπόλοιπα όπως και τα ποιντερ τα άσπρο πορτοκαλί από τα ασπρόμαυρα πραγματικά απορώ πως έλεγαν τέτοιες θεωρίες και ήταν και μεγάλοι άνθρωποι
 
Καλότυχο εύχομαι φίλε, με υγεία και πολλές πολλές συναντήσεις με θηράματα.
Πάντως, μετά από τρία epaniel, τα τελευταία έξι χρόνια με συντροφεύει ένα αρσενικό english setter ασπρόμαυρο ο ΖΟΟΜ.
Δεν έχω δει πιο υπάκουο σκύλο. 'Έχει πριγκιπική συμπεριφορά, όταν τον είχα πρωτοφέρει στο σπίτι μου είχε κάνει εντύπωση η επαφή του με τα παιδιά μου, ειδικά με τον μικρό που ήταν τότε τεσσάρων. Σαν να μην υπάρχει στο σπίτι σκύλος. Η γυναίκα μου, που σημειώστε δεν ήθελε σκύλο ούτε ζωγραφιστό, βλέπε epaniel, βγάζει εμένα έξω και φέρνει τον ΖΟΟΜ στο τζάκι
Στο κυνήγι φοβερή κίνηση, μύτη και ανεβάσματα στις αναθυμιάσεις απίστευτα,αν με χάσει γυρνάει στο αμάξι όσο μακριά και αν είναι, απλά μας λείπουν οι έξοδοι. Πρέπει σιγά σιγά να ψάχνω για την διάδοχη κατάσταση, πάλι setter. Και πάλι σου εύχομαι τα καλύτερα.
 
Last edited:
Ευχαριστώ Γιάννη
Σίγουρα δεν παίζουν ρόλο απλά είναι αδυναμίες
Πάντως δεν μπορώ να ξεχάσω αρκετά παλιότερα τις ανοησίες που έλεγαν τουλάχιστον εδώ ότι τα σεττερ τα τρικολόρ είναι καλύτερα από τα υπόλοιπα όπως και τα ποιντερ τα άσπρο πορτοκαλί από τα ασπρόμαυρα πραγματικά απορώ πως έλεγαν τέτοιες θεωρίες και ήταν και μεγάλοι άνθρωποι
Όχι ρε φίλε αυτά αλλά λόγια να αγαπιόμαστε τα καλά σκυλιά δεν χρώματα ούτε και φυλές.
 
Ευχαριστώ Γιάννη
Σίγουρα δεν παίζουν ρόλο απλά είναι αδυναμίες
Πάντως δεν μπορώ να ξεχάσω αρκετά παλιότερα τις ανοησίες που έλεγαν τουλάχιστον εδώ ότι τα σεττερ τα τρικολόρ είναι καλύτερα από τα υπόλοιπα όπως και τα ποιντερ τα άσπρο πορτοκαλί από τα ασπρόμαυρα πραγματικά απορώ πως έλεγαν τέτοιες θεωρίες και ήταν και μεγάλοι άνθρωποι
Και στην Ιταλια υπηρχαν αυτες οι δοξασιες ,μου διαφευγει τωρα Γιωργο το ονομα της εκτροφης καποιου γιατρου με μονο καστανοασπρα αγγλικα σεττερ την οποια συνεχισε αργοτερα κάποιος φίλος του. Υπηρχε η δοξασια οτι το χρωμα αυτο εβγαζε καλα κυνηγετικα σκυλια, με εντονο το κυνηγετικο ένστικτο και θεωρουσαν ανωτερα τον υπολοίπων. Πολλοι βεβαια απεφευγαν αυτο το χρωμα λογο οτι συνηθως βγαζει πρασινα ματια ( βλεπε κουρτσχααρ) και χαμηλη βαθμολογια στις εκθέσεις.
 
Back
Top