Αγανα στη μυτη

Πριν λιγες μερες παω σπιτι και η σκυλιτσα εγερνε στο πλαι, και χτυπαγε το κεφαλι της. Επειδη το ειχε ξαναπαθει, καταλαβα τι ειναι. Και σε μας βγηκε σχετικα ευκολα χωρις αναισθησια κλπ, την επομενη μερα ομως γιατι τη συγκεκριμενη ειχε κλεισμενα ραντεβου. Αν δεν το προσεξεις, μυτη-αυτια και αναμεσα στα δακτυλα, προχωραει και τρυπαει δερμα, οποτε κανει ζημια. Ως πολυ τυχερη η δικια μας, ειχε μαζεψει σε ολα τα μερη κατα καιρους
 
ο δικός μου πάντως, που σε καθε βολτα ερχετε σε επαφή μαζί τους, όταν μπαινουν στην μυτη του φταρνίζεται συνεχως εντονα σαν άλογο και μετα από 4-5 λεπτά ηρεμεί, ετσι καταλαβαίνω ότι έφυγε απο την μυτη του.
 
Δεν ειναι αγκαθι
Το αγκαθι μπαινει και σταματαει
Δημιουργει τοπικα φλεγμονη και συνηθως αναλογα το αποβαλει ο οργανισμος
Αυτο το σκατοπραμα προχωραει
Δεν μπορει να παει προς τα πισω καθως εχει την μορφη μιας δελφινιερας και επιπλεον πολυ δυσκολα θα το ´´διαλυσεί´´ ο οργανισμος του ζωου καθως εχει ογκο
Έπιπλεον ακομη και να βγει πολυ συχνα μενει μερος του μεσα ακριβως λογο του σχηματος του
Εχω χασει στην ουσια ολοκληρη σεζον επειδη χρειαστηκαν τρεις επεμβασεις για να καθαρισει το ζωο
Και δεν μπαινει μονο σε μυτη ποδια αυτια ματια στομα
Μπαινει ακομη και στα πλευρα του ζωου ειδικοτερα στα ποιντερ που ειναι κοντοτριχα
Χρειαζεται πρωτον προσοχη απο εμας με αποφυγη οσο μπορουμεντων τοπως αυτων και δευτερο πριποιηση το ζωου με κτενισμα ακομη και στα κοντοτριχα οπως και ενας ελεγχος τους μετα την εξοδο
 
Τώρα είδα τι είναι αγανα, τόσο καιρό νόμιζα πως ήταν κάποιο εντομο..
Αυτά τα πεταγαμε ο ένας στον άλλον πιτσιρικαδες κ κολλαγαν στα ρουχα μας..
Αλλά ότι θα μπορουσαν να κανουν τοσο μεγαλη ζημιά στα ζώα δεν το περιμενα(είδα φωτο στο ίντερνετ)...

Περαστικά του Στράτο!
Τάσο πολλά φυτά που κάνουν στάχυ (όλα τα δημητριακά π.χ. αγριοβρώμη), οι σπόροι τους έχουν άγανα ακριβώς για να κολλάνε και να μεταφέρονται.
Το πρόβλημα είναι ότι αν εισπνεύσει ο σκύλος ένα τέτοιο σπόρο με άγανα, αυτό προχωρά προς τα μέσα σε κάθε εισπνοή (τα άγανα εμποδίζουν να κινηθεί ανάποδα) . Όταν το ζώο "ξεφυσά" το πιθανότερο είναι να καρφωθεί ή να εισχωρήσει σε άλλες κοιλότητες (σκέψου ευσταχιανές σάλπιγγες, ιγμόρια, ...)
 
Δεν ειναι αγκαθι
Το αγκαθι μπαινει και σταματαει
Δημιουργει τοπικα φλεγμονη και συνηθως αναλογα το αποβαλει ο οργανισμος
Αυτο το σκατοπραμα προχωραει
Δεν μπορει να παει προς τα πισω καθως εχει την μορφη μιας δελφινιερας και επιπλεον πολυ δυσκολα θα το ´´διαλυσεί´´ ο οργανισμος του ζωου καθως εχει ογκο
Έπιπλεον ακομη και να βγει πολυ συχνα μενει μερος του μεσα ακριβως λογο του σχηματος του
Εχω χασει στην ουσια ολοκληρη σεζον επειδη χρειαστηκαν τρεις επεμβασεις για να καθαρισει το ζωο
Και δεν μπαινει μονο σε μυτη ποδια αυτια ματια στομα
Μπαινει ακομη και στα πλευρα του ζωου ειδικοτερα στα ποιντερ που ειναι κοντοτριχα
Χρειαζεται πρωτον προσοχη απο εμας με αποφυγη οσο μπορουμεντων τοπως αυτων και δευτερο πριποιηση το ζωου με κτενισμα ακομη και στα κοντοτριχα οπως και ενας ελεγχος τους μετα την εξοδο
Να προσθέσω φίλε ακόμα κ στην ουρήθρα μπορεί να εισχωρήσει! Το έχει πάθει ποιντερ φίλου μου! Κ εγώ δύο φορές σε σεττερ κ μια σε κοκκερ! Μάλιστα κ χειμώνα! Τα μακρυτριχα καλό είναι να τους καθαρίζουμε τα αυτιά από την μέσα πλευρά τις τρίχες γιατί φιλακιζεται το αγανο και δεν φεύγει με το τίναγμα! Α ξέχασα ότι κ τα τρία σκυλιά μου την παθαν στο αυτί!
 
Δεν ειναι αγκαθι
Το αγκαθι μπαινει και σταματαει
Δημιουργει τοπικα φλεγμονη και συνηθως αναλογα το αποβαλει ο οργανισμος
Αυτο το σκατοπραμα προχωραει
Δεν μπορει να παει προς τα πισω καθως εχει την μορφη μιας δελφινιερας και επιπλεον πολυ δυσκολα θα το ´´διαλυσεί´´ ο οργανισμος του ζωου καθως εχει ογκο
Έπιπλεον ακομη και να βγει πολυ συχνα μενει μερος του μεσα ακριβως λογο του σχηματος του
Εχω χασει στην ουσια ολοκληρη σεζον επειδη χρειαστηκαν τρεις επεμβασεις για να καθαρισει το ζωο
Και δεν μπαινει μονο σε μυτη ποδια αυτια ματια στομα
Μπαινει ακομη και στα πλευρα του ζωου ειδικοτερα στα ποιντερ που ειναι κοντοτριχα
Χρειαζεται πρωτον προσοχη απο εμας με αποφυγη οσο μπορουμεντων τοπως αυτων και δευτερο πριποιηση το ζωου με κτενισμα ακομη και στα κοντοτριχα οπως και ενας ελεγχος τους μετα την εξοδο
Χρύσανθε έχω πετάξει κιλά ολόκληρα από άγανα, κυρίως στον αδελφό μου .yel.
Τι αγκάθι το είπα για χάρη του λόγου.
 
Χρύσανθε έχω πετάξει κιλά ολόκληρα από άγανα, κυρίως στον αδελφό μου .yel.
Τι αγκάθι το είπα για χάρη του λόγου.
Τελικα εσυ πρεπει να εισουν ο ατακτος
.big smile.
με τον δικο μου διδυμο ειμαστε εντελως αλλοι χαρακτηρες
Οι τσακωμοι μας ηταν οριακοι και επικινδυνοι
Ελπιζω εσεις να μην εισασταν ετσι γιατι εμεις την καψαμε την μανα μας
 
Τελικα εσυ πρεπει να εισουν ο ατακτος
.big smile.
με τον δικο μου διδυμο ειμαστε εντελως αλλοι χαρακτηρες
Οι τσακωμοι μας ηταν οριακοι και επικινδυνοι
Ελπιζω εσεις να μην εισασταν ετσι γιατι εμεις την καψαμε την μανα μας
Είναι κυνηγός ο αδερφός;topic.
 
Είναι κυνηγός ο αδερφός;topic.
Οχι
Μια φορα ηρθε κυνηγι και ηταν απο τους πιο ωραιους λαγους που θυμαμαι μικρος
Ελαχιστες ψαρεμα αλλα εχει βγαλει μπαφα που σαστησε ολη παραλια που ψαρευαμε εκεινη την μερα
Οπως και ψαροντιυφεκο μια φορα μονο και τρελαθηκα με την ευστοχια του
Ο διδυμος μου εχει μερακι με τα αυτοκινητα και την ταχυτητα
ειμαστε 3 αδερφια και μια αδερφη
Κανενας μας δεν ειναι ιδιος .big smile.
 
Οχι
Μια φορα ηρθε κυνηγι και ηταν απο τους πιο ωραιους λαγους που θυμαμαι μικρος
Ελαχιστες ψαρεμα αλλα εχει βγαλει μπαφα που σαστησε ολη παραλια που ψαρευαμε εκεινη την μερα
Οπως και ψαροντιυφεκο μια φορα μονο και τρελαθηκα με την ευστοχια του
Ο διδυμος μου εχει μερακι με τα αυτοκινητα και την ταχυτητα
ειμαστε 3 αδερφια και μια αδερφη
Κανενας μας δεν ειναι ιδιος .big smile.
Εμ αφού δεν είναι κυνηγός οι τσακωμοί δεν έπιασαν τόπο...ή μήπως έπιασαν;.sarcastic.
 
Σε μια βόλτα κοντά στο σπίτι....την πάθαμε τη ζημια απόψε... Ευτυχώς πρόλαβα τον κτηνίατρο λίγο πριν κλείσει και το αφαίρεσε...με αναισθησία του έβγαλε 3 κομματάκια από το δεξί ρουθούνι....
View attachment 27574

View attachment 27575
Περαστικά του Στράτο πάλι καλά που γλύτωσε τα χειρότερα
 
περα απο φταρνισμα μεχρι να τα βγαλουν τι μπορεί να κανουν στον σκύλο?

Σε σπάνιες περιπτώσεις ακόμα και τον θάνατο του σκύλου από μολύνσεις και επιπλοκές. Επίσης...το άγανο έχει την ιδιότητα να "ταξιδεύει" μέσα στο σώμα.
 
Ταλαιπωρήθηκε ένα απόγευμα το σκυλί,αλλά όλα πήγαν καλά ευτυχώς...
Τιποτα δεν επαθε σε μια μερα θα το ξεχασει. Περαστικο ειναι. Να μην σου ξανατυχει να λες .
Πριν κανα 2 μηνο εχασα απο αγανο μια σκυλιτσα 3 χρονον που το παλευαμε κοντα 1 χρονο ειχε φαει 1 κουβα αντιβιωσεις στο τελος την προδωσαν τα νεφρα της. Φαγαμε κανα 1000 ρικο στους κτηνιατρους κ το αποτελεσμα μηδεν , εφυγε το κοριτσι μου αδικα....
 
Το συζητούσαμε με ένα φίλο που έχει πολλά χρόνια σκυλιά και έχει τύχει και σε αυτόν 4 5 φορές, σε μύτη και αυτια ευτυχως όχι με κατάληξη σαν του δικού σου. 100 φορές να το ξαναπάω εκεί που τη πάτησα μπορεί να μην ξαναγίνει...
 
Σε έναν σκύλο μου μπήκε μάλλον από το στόμα και βγήκε στο στήθος στην εξωτερική πλευρά των πλευρών.... είχε κάνει ένα απόστημα σαν μπάλα του τένις...... κάποια στιγμή το άνοιξε ο σκύλος και έτρεχε πύον δύο μέρες.... βγήκαν τρία τέσσερα κομμάτια από το γαμημμενο αυτό χόρτο.... από τότε ποτέ έξω τα σκυλιά πριν τις 10-12 Αυγούστου...
 
Back
Top