Αγανα στη μυτη

Σε μια βόλτα κοντά στο σπίτι....την πάθαμε τη ζημια απόψε... Ευτυχώς πρόλαβα τον κτηνίατρο λίγο πριν κλείσει και το αφαίρεσε...με αναισθησία του έβγαλε 3 κομματάκια από το δεξί ρουθούνι....
IMG_20210601_203615.jpg

IMG_20210601_203610.jpg
 
Σε μια βόλτα κοντά στο σπίτι....την πάθαμε τη ζημια απόψε... Ευτυχώς πρόλαβα τον κτηνίατρο λίγο πριν κλείσει και το αφαίρεσε...με αναισθησία του έβγαλε 3 κομματάκια από το δεξί ρουθούνι....
View attachment 27574

View attachment 27575
Περαστικά στο σκυλάκο Στράτο! Ευτυχώς αφαιρέθηκαν όσο πιο γρήγορα. Είναι άτιμα τα καταραμένα...
 
Περαστικά στο σκυλάκο Στράτο! Ευτυχώς αφαιρέθηκαν όσο πιο γρήγορα. Είναι άτιμα τα καταραμένα...
Να σαι καλά Γρηγορη. Σε 30 λεπτά το είχα πάει στον κτηνίατρο. Μόλις τον είδα που φταρνιζοταν και έβγαζε αίμα από τη μύτη χε...κα πάνω μου....
περα απο φταρνισμα μεχρι να τα βγαλουν τι μπορεί να κανουν στον σκύλο?
Λένε ότι μπορεί να φτάσει μέχρι πνευμονα...
μπορεί να τρυπήσει ακόμα και το μάτι η στο αυτί διάτρηση τυμπάνου...
 
περα απο φταρνισμα μεχρι να τα βγαλουν τι μπορεί να κανουν στον σκύλο?
Πληγή και μόλυνση όπου καρφωθεί μέσα στα ρουθούνια. Αν προχωρήσει στις κοιλότητες που συνδέονται με τα ρουθούνια η ζημιά μπορεί να γίνει πολύ μεγαλύτερη και δύσκολη να γιατρευτεί.
 
Να σαι καλά Γρηγορη. Σε 30 λεπτά το είχα πάει στον κτηνίατρο. Μόλις τον είδα που φταρνιζοταν και έβγαζε αίμα από τη μύτη χε...κα πάνω μου....

Λένε ότι μπορεί να φτάσει μέχρι πνευμονα...
μπορεί να τρυπήσει ακόμα και το μάτι η στο αυτί διάτρηση τυμπάνου...
Ευτυχώς Στράτο που το πρόλαβες, περαστικά...
 
Ετσι ακριβως
Προχωραει κανονικα μεχρι να σταματησει εκει που θα κανει την ζημια
Ατιμο το λες πολυ επιεικως
Στρατο γρηγορα περαστικα φιλε
Χαιρομαι πολυ που εδρασες αμεσα
Ευτυχώς Στράτο που το πρόλαβες, περαστικά...
Να στε καλά. Λίγο ζαλισμενος είναι ακόμα από τη νάρκωση και παραπαταει. Τώρα βγήκα και τον τάισα...πρώτη φορά έκανε πάνω από 1 λεπτό να φάει....
 
Σκεφτόμουν να το γράψω ή όχι....αλλά θα το γράψω.
Μπαίνω στο κτηνιατρείο με ρωτάει ο κτηνίατρος τι έπαθε το σκυλί; Του λέω άγανο του μπήκε στη μύτη...
Και τι μου λέει;;;
Πόσες μέρες το έχει; .hair.
Του λέω τι εννοείς μέρες; Πριν λίγη ώρα του μπήκε.. και κουνούσε το κεφάλι του...
Υπάρχει περίπτωση να βλέπει κάποιος τον σκύλο του έτσι και να τον αφήσει μέρες να υποφέρει; Φαντάζομαι τι έχουν δει τα μάτια του...
 
Να στε καλά. Λίγο ζαλισμενος είναι ακόμα από τη νάρκωση και παραπαταει. Τώρα βγήκα και τον τάισα...πρώτη φορά έκανε πάνω από 1 λεπτό να φάει....
Φαρμακα δεν σου εδωσε;
Λογικα τον εκανε αντιβιωση ενεση και πρεπει να παρει για 7 μερες μια 250αρα
Και παυσιπονη ενεση πρεπει να τον εκανε
 
Αν δεις και σε δυακολευει στο φαι βαλε ατην τροφη του λιγη κονσερβα η κιμα γιατι με τα φαρμακα πρεπει να τρωει
Το ευτυχημα ειναι οτι τον πηρες αμεσως
Οποταν δεν του εκανε μεγαλη εαωτερικη ζημια σε βαθος
Πρωτα Ο Θεος θα αναρρωσει συντομα ο μπαγασας
 
Σκεφτόμουν να το γράψω ή όχι....αλλά θα το γράψω.
Μπαίνω στο κτηνιατρείο με ρωτάει ο κτηνίατρος τι έπαθε το σκυλί; Του λέω άγανο του μπήκε στη μύτη...
Και τι μου λέει;;;
Πόσες μέρες το έχει; .hair.
Του λέω τι εννοείς μέρες; Πριν λίγη ώρα του μπήκε.. και κουνούσε το κεφάλι του...
Υπάρχει περίπτωση να βλέπει κάποιος τον σκύλο του έτσι και να τον αφήσει μέρες να υποφέρει; Φαντάζομαι τι έχουν δει τα μάτια του...
Είχαν καρφωθεί (είχε λίγο αίμα στην άκρη κάποιο) ή ήταν ελεύθερα; και πρόσεχε τον να δεις αν είναι ο.κ. και δεν ξεφυσάει, (ότι δεν έχει ξεμείνει κάποιο μέσα).
 
Φαρμακα δεν σου εδωσε;
Λογικα τον εκανε αντιβιωση ενεση και πρεπει να παρει για 7 μερες μια 250αρα
Και παυσιπονη ενεση πρεπει να τον εκανε
Δεν μου έδωσε τίποτα...μου είπε είναι εντάξει....
Είχαν καρφωθεί (είχε λίγο αίμα στην άκρη κάποιο) ή ήταν ελεύθερα; και πρόσεχε τον να δεις αν είναι ο.κ. και δεν ξεφυσάει, (ότι δεν έχει ξεμείνει κάποιο μέσα).
Δεν είχε αίμα στο αγανο που του έβγαλε .
Τον κοίταξε και στα 2 ρουθούνια.
 
Σε μια βόλτα κοντά στο σπίτι....την πάθαμε τη ζημια απόψε... Ευτυχώς πρόλαβα τον κτηνίατρο λίγο πριν κλείσει και το αφαίρεσε...με αναισθησία του έβγαλε 3 κομματάκια από το δεξί ρουθούνι....
View attachment 27574

View attachment 27575
Ευτυχώς να λες.
Μόνο κ μόνο η ταλαιπωρία του σκυλάκου ρε φίλε.
Ολα κα καλά τελικός!!!!
 
Να σαι καλά Γρηγορη. Σε 30 λεπτά το είχα πάει στον κτηνίατρο. Μόλις τον είδα που φταρνιζοταν και έβγαζε αίμα από τη μύτη χε...κα πάνω μου....

Λένε ότι μπορεί να φτάσει μέχρι πνευμονα...
μπορεί να τρυπήσει ακόμα και το μάτι η στο αυτί διάτρηση τυμπάνου...
Περαστικά σας.
 
Σε μια βόλτα κοντά στο σπίτι....την πάθαμε τη ζημια απόψε... Ευτυχώς πρόλαβα τον κτηνίατρο λίγο πριν κλείσει και το αφαίρεσε...με αναισθησία του έβγαλε 3 κομματάκια από το δεξί ρουθούνι....
View attachment 27574

View attachment 27575
Περαστικά Στράτο, ευτυχώς όλα καλά και έγκαιρα.
 
Τώρα είδα τι είναι αγανα, τόσο καιρό νόμιζα πως ήταν κάποιο εντομο..
Αυτά τα πεταγαμε ο ένας στον άλλον πιτσιρικαδες κ κολλαγαν στα ρουχα μας..
Αλλά ότι θα μπορουσαν να κανουν τοσο μεγαλη ζημιά στα ζώα δεν το περιμενα(είδα φωτο στο ίντερνετ)...

Περαστικά του Στράτο!
 
Back
Top