Αγανα στη μυτη

Σε έναν σκύλο μου μπήκε μάλλον από το στόμα και βγήκε στο στήθος στην εξωτερική πλευρά των πλευρών.... είχε κάνει ένα απόστημα σαν μπάλα του τένις...... κάποια στιγμή το άνοιξε ο σκύλος και έτρεχε πύον δύο μέρες.... βγήκαν τρία τέσσερα κομμάτια από το γαμημμενο αυτό χόρτο.... από τότε ποτέ έξω τα σκυλιά πριν τις 10-12 Αυγούστου...
Έτσι έλεγα και εγώ Βασίλη....αλλά δε γίνεται να κρατάς μέσα το σκύλο μεγάλο διάστημα.
Είμαι λίγο πιο προσεκτικός στο μέρος που θα τον λύσω τωρα...
 
Προτιμώ να πάω σε δάσος και να περπατάει σε δρόμους.... έτσι για να ξεσκασουν.... λιγότερα αγανα. Έτσι κι αλλιώς δεν κυνηγάω πλέον πολύ ορτύκι, οπότε μέχρι τον Οκτώβριο στις πέρδικες και μετά στη μπεκάτσα επανέρχονται.... κούρεμα τα σεττερ και προσοχή στα χωράφια που θα μπούμε...
 
Καθε τοσο και η δικη μου πιανει αγανα ειτε στη μυτη ειτε στα αυτια. Ευτυχως τα παιρνουμε χαμπαρι γρηγορα, επειδη οταν την ενοχλουν αντιδρα, οποτε παμε γραμμη στο γιατρο για αφαιρεση. Εχει περασει πχ ουτε διμηνο απο το τελευταιο αγανο στο αυτι.
 
Το καλοκαίρι ξύρισμα τα αυτιά ειδικά από τη μέσα πλευρά και γύρω από το λαιμό μέχρι τους ώμους. Επίσης καθάρισμα στα πόδια και την κοιλιά.... και στα ευαίσθητα σημεία.... όπως και αραίωμα στην ουρά.... και πολύ προσοχή... Ψάξιμο μετά από κάθε βόλτα.... δάκτυλα και αυτιά....
 
Ειναι ύπουλο και θεει την προσοχη μας
Σχεδον σε ολους μας θα συμβει καποια φορα ομως οσο κ να προσεχουμε

παρατηρηση και προληψει και να παρακαλουμε να μην μας τυχει

κατι αλλο που παραμονευει τους θερινους μηνες ειναι οι ωτιτιδες
Μπορουν να γινουν απο απλα ενοχλητικες μεχρι να προκαλεσουν απιστευτη ταλαιπωρια και αδυναμια του σκυλου να κυνηγησει

με ενα φαρμακευτικο υγρο και 5 λεπτα την βδομαδα μπορουμε να τους καθαριζουμε τα αυτια πολυ ευκολα
 
Αγανα σε μυτες κ αυτια μου εχει τυχει δεκαδες φορες . Δυστηχως πολλες φορες παει η σταμνα στην βρυση αλλα μια φορα σπαει.
Η λυση οσο λιγοτερα εκπαιδευτικα μεσα στο καλοκαιρι , ιδανικα σε ποτηστικα χωραφια μακρια απο αγκαθιες κ ξεροτοπους
 
Καλησπέρα,
Σήμερα το πρωί έβγαλα τον σκύλου μου για εκπαιδευτικό λαγου και του μπήκε ένα άγανο στην μύτη, τον είδα έγκαιρα όταν μπήκε γιατί είχε έντονο φτέρνισμα και έβγαζε αίμα από το ρουθούνι, ωστόσο μετά από 30 λεπτά του πέρασε και είχε λίγο φτέρνισμα μόνο. Εγώ πάντως ανησύχησα γιατί είδα κάτι με το φακό στην μύτη του και τον πήγα στον κτηνίατρο, όπου με αναισθησία τελικά του το έβγαλε. Θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος τρόπος πρόληψης για λαγόσκυλα? Κάτι που να μπάινει στο κεφάλι? Ή απλά δεν πηγαίνουμε εκπαιδευτικά το καλοκαίρι? Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα,
Σήμερα το πρωί έβγαλα τον σκύλου μου για εκπαιδευτικό λαγου και του μπήκε ένα άγανο στην μύτη, τον είδα έγκαιρα όταν μπήκε γιατί είχε έντονο φτέρνισμα και έβγαζε αίμα από το ρουθούνι, ωστόσο μετά από 30 λεπτά του πέρασε και είχε λίγο φτέρνισμα μόνο. Εγώ πάντως ανησύχησα γιατί είδα κάτι με το φακό στην μύτη του και τον πήγα στον κτηνίατρο, όπου με αναισθησία τελικά του το έβγαλε. Θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος τρόπος πρόληψης για λαγόσκυλα? Κάτι που να μπάινει στο κεφάλι? Ή απλά δεν πηγαίνουμε εκπαιδευτικά το καλοκαίρι? Ευχαριστώ
Δεν υπαρχει εξοσον ξερω
Ακομη και με το φιμωτρο για τις φολες οσον αφορα τα αγανα ειναι χειροτερα
Επειδη ιδρωνει μεσα το σκυλι και βρεχετε το φιμωτρο οταν το βγαζεις θα δεις οτι ειναι τιγκα σε χορτα αγανα κλπ
 
η χειροτερη περιοδος ακομη και για απλη βολτα του σκυλου...εχουν στριψει τα χορτα ολα και καραδοκουν τα αγανα...ολα καλα
Η χειρότερη περίοδος όντως και φέτος εχει πάρα πάρα πολλά. Εμεις σταματήσαμε τις βόλτες που κάναμε στο βουνό και έχουμε περιοριστεί μόνο στα πάρκα και σε ανοιχτούς χώρους γιατί ειδικά τώρα που έχουν ξεραθεί είναι ότι χειρότερο. Παρόλα αυτά χθες τον έτρεχα στο γιατρό γιατί είδα κόκκινο όλο το δεξί του αυτί και εσωτερικά πολύ μαυρίλα . Και ναι , οντως υπηρχε τέτοιος διάολος αρκετα μεσα και από ότι φαίνεται είχε πολύ καιρό μέσα στο αυτί. Εγινε αναγκαστικά νάρκωση και το εβγαλε . Τώρα αντιβίωση και σταγόνες γιατί του έχει δημιουργήσει ωτίτιδα.
Έχει σημασία Να πω ότι το άγανο αυτό πρέπει να ήταν στο αυτί του γύρω στους δύο μήνες!
 
Last edited:
Η χειρότερη περίοδος όντως και φέτος εχει πάρα πάρα πολλά. Εμεις σταματήσαμε τις βόλτες που κάναμε στο βουνό και έχουμε περιοριστεί μόνο στα πάρκα και σε ανοιχτούς χώρους γιατί ειδικά τώρα που έχουν ξεραθεί είναι ότι χειρότερο. Παρόλα αυτά χθες τον έτρεχα στο γιατρό γιατί είδα κόκκινο όλο το δεξί του αυτί και εσωτερικά πολύ μαυρίλα . Και ναι , οντως υπηρχε τέτοιος διάολος αρκετα μεσα και από ότι φαίνεται είχε πολύ καιρό μέσα στο αυτί. Εγινε αναγκαστικά νάρκωση και το εβγαλε . Τώρα αντιβίωση και σταγόνες γιατί του έχει δημιουργήσει ωτίτιδα.
Έχει σημασία Να πω ότι το άγανο αυτό πρέπει να ήταν στο αυτί του γύρω στους δύο μήνες!
Ηταν
Γιαυτο και η μαυριλα
Ομως λογικα επρεπε να το τιναζε το αυτι του

Τα αυτια τους τωρα το καλοκαιρι τα λεεγχουμε και τα καθαριζουμε καθε βδομαδα
Ειναι πολυ ευκολο πραγμα
Μας γλυτωνει απο πολλα
Και αγανο να μην παρει σιγουρα μας γκυτωνει απο ωτιτιδες
 
Ηταν
Γιαυτο και η μαυριλα
Ομως λογικα επρεπε να το τιναζε το αυτι του

Τα αυτια τους τωρα το καλοκαιρι τα λεεγχουμε και τα καθαριζουμε καθε βδομαδα
Ειναι πολυ ευκολο πραγμα
Μας γλυτωνει απο πολλα
Και αγανο να μην παρει σιγουρα μας γκυτωνει απο ωτιτιδες
Το περιεργο χρύσανθε ξέρεις ποια είναι, ότι τα αυτιά του τα κοιτάζω συνέχεια ακόμη και στη βόλτα Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει τέταρτο με εικοσάλεπτο που να μην κοιτάξω τα αυτιά . Οσο για το καθάρισμα το κανω συχνά και μάλιστα μου έκανε εντύπωση χθες αυτή η μαυρίλα την οποία διέκρινα στο βάθος του αυτιού γιατί πριν λίγες μέρες δεν υπήρχε.
Εκ των υστέρων βέβαια σκέφτομαι οτι συνέχεια εξινε αυτό το αυτί με το πόδι και κατά καιρούς του τίναζε.
 
Το περιεργο χρύσανθε ξέρεις ποια είναι, ότι τα αυτιά του τα κοιτάζω συνέχεια ακόμη και στη βόλτα Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει τέταρτο με εικοσάλεπτο που να μην κοιτάξω τα αυτιά . Οσο για το καθάρισμα το κανω συχνά και μάλιστα μου έκανε εντύπωση χθες αυτή η μαυρίλα την οποία διέκρινα στο βάθος του αυτιού γιατί πριν λίγες μέρες δεν υπήρχε.
Εκ των υστέρων βέβαια σκέφτομαι οτι συνέχεια εξινε αυτό το αυτί με το πόδι και κατά καιρούς του τίναζε.
Η μαυριλα εκεινη αν την δεις στο μικροσκοπιο θα καταλαβεις μονο τι ειναι

Το αγανο -το μερος του μπροστα που κανει την ζημια ειναι πολυ μικρο
Εαν επιασε καπου και η κινηση το εβγαλε αφηνοντας μεσα την μυτουλα πως να το προσεξεις;

Με τον καιρο αναλογα που εχει πιασει η θα προχωρησει η θα κανει εστια μολυνσης
Στο αυτι συνηθως αυτο κανει
Ο ιδρωτας με την μολυνση και η ελεψη αερισμου σημιουργει αυτη τη μαυριλα που ειδες που ειναι βακτηρια

Δεν χρειαζεται το αγανο για να αναπτυχθουν
Εαν το αυτι μεινει βρωμικο καιρο με τις πιο πανω συνθηκες θα αναπτυχθουν ετσι και αλλιως

Αυτο ακριβως κανει το ζωο
Ξυνει το αυτι και αν προσεξεις οχι στην ακρη αλλα στην βαση του
Στην συνεχεια αρχιζει το τιναγμα

Οταν ελεγχουμε αυτια πρωτα την βαση μεσα ελεγχουμε

Περαστικα φιλαρακι και γρηγορη αναρρωση στο φιλαρακι σου
 
Η χειρότερη περίοδος όντως και φέτος εχει πάρα πάρα πολλά. Εμεις σταματήσαμε τις βόλτες που κάναμε στο βουνό και έχουμε περιοριστεί μόνο στα πάρκα και σε ανοιχτούς χώρους γιατί ειδικά τώρα που έχουν ξεραθεί είναι ότι χειρότερο. Παρόλα αυτά χθες τον έτρεχα στο γιατρό γιατί είδα κόκκινο όλο το δεξί του αυτί και εσωτερικά πολύ μαυρίλα . Και ναι , οντως υπηρχε τέτοιος διάολος αρκετα μεσα και από ότι φαίνεται είχε πολύ καιρό μέσα στο αυτί. Εγινε αναγκαστικά νάρκωση και το εβγαλε . Τώρα αντιβίωση και σταγόνες γιατί του έχει δημιουργήσει ωτίτιδα.
Έχει σημασία Να πω ότι το άγανο αυτό πρέπει να ήταν στο αυτί του γύρω στους δύο μήνες!
Καλά δεν σου είχε δώσει σημάδια,να το τινάζει επίμονα οπως λέει και ο Χρύσανθος; Εμένα που είχε μπει μου το έδειξε, την πήγα και είχε τρυπήσει και το τύμπανο σκέψου...
 
Last edited:
Καλά δεν σου είχε δώσει σημάδια,να το τινάζει επίμονα οπως λέει και ο Χρύσανθος; Εμένα που είχε μπει μου το έδειξε, την πήγα και είχε τρυπήσει και το τύμπανο σκέψου...
Πριν από 2 μήνες έχουμε ανέβει στο βουνό στο πρώτο τέταρτο και ενώ το σκυλί είναι μέσα σε κάτι πυκνά τον ακούω και κάνει σαν να τον τσίμπησε κάτι έρχεται τρέχοντας κοντά μου κάθεται δίπλα μου με γερμενο το κεφάλι δεξια και έκανε σαν να πονούσε. Υπέθεσα ότι κάτι τον τσίμπησε .Σφήκα, μέλισσα, κάνα φίδι ... Και αρχίζω να τον ψάχνω γύρω από το αυτί στο κεφάλι μέσα στο αυτί βάζω το φακό του κινητού και δεν βλέπω μέσα να έχει απολύτως τίποτα .
Παίρνω τηλέφωνο τον γιατρό για να τον πάω επιτόπου και δεν απαντούσε . Μαζεύω το σκύλο και γυρίζουμε στο σπίτι. Μετά από μία ώρα έδειξε να είναι όλα καλά. Πέρασε ο καιρός και το μόνο που έβλεπα κατά καιρούς ήταν να ξύνει το αυτί με το πόδι ώσπου πριν από ένα μήνα κάποια στιγμή που τον χαϊδεύει ο ένας μου γιος στο κεφάλι και στα αυτιά ,βγάζει μία κραυγή πόνου και το ίδιο πράγμα έγινε και πριν από πέντε μέρες . Αυτά ήταν τα μόνα σημάδια Και φυσικά όταν χθες βλέπω το αυτί του κόκκινο και μέσα αρκετή μαυρίλα τον πήρα και φύγαμε αμέσως.
 
Η χειρότερη περίοδος όντως και φέτος εχει πάρα πάρα πολλά. Εμεις σταματήσαμε τις βόλτες που κάναμε στο βουνό και έχουμε περιοριστεί μόνο στα πάρκα και σε ανοιχτούς χώρους γιατί ειδικά τώρα που έχουν ξεραθεί είναι ότι χειρότερο. Παρόλα αυτά χθες τον έτρεχα στο γιατρό γιατί είδα κόκκινο όλο το δεξί του αυτί και εσωτερικά πολύ μαυρίλα . Και ναι , οντως υπηρχε τέτοιος διάολος αρκετα μεσα και από ότι φαίνεται είχε πολύ καιρό μέσα στο αυτί. Εγινε αναγκαστικά νάρκωση και το εβγαλε . Τώρα αντιβίωση και σταγόνες γιατί του έχει δημιουργήσει ωτίτιδα.
Έχει σημασία Να πω ότι το άγανο αυτό πρέπει να ήταν στο αυτί του γύρω στους δύο μήνες!
Μαυρίλα και κοκκίνισμα στο εξωτερικό πτερύγιο και μέσα στον πόρο μπορεί να δημιουργηθεί και από αλλεργία που οδηγει σε πολλές εκκρίσεις το αυτό και σε προσβολές. Δεν σημαίνει πάντα άγανο, αλλά σημαίνει ανάγκη για παρέμβαση χθες... Εμένα ο σκύλος μου έχει αλλεργία σε γύρη πεύκου και αν είναι Αθήνα είναι όλη την άνοιξη με epiotic και surolan λόγω της μαυρίλας και της κοκκινίλας... Και στον σπρινγκεράκο σου λογικά λόγω του τραύματος έβγαλε εκκρίσεις το αυτί και πάνω σε αυτές και στην πληγή έγινε επιμόλυνση από κάποιο μικρόβιο...
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , από ότι βλέπω είναι πολύ συχνό φαινόμενο σκέφτομαι να μην τον ξαναβγαλω μόνο λίγο πριν την έναρξη ή σε κάνα φρακτο αν δεν έχει και εκεί άγανα. Εγώ σκέφτηκα να ράψω κάνα τούλι σε ένα λουρι , κάτι σαν κουκούλα
 
Back
Top