Αγανα στη μυτη

Πριν από 2 μήνες έχουμε ανέβει στο βουνό στο πρώτο τέταρτο και ενώ το σκυλί είναι μέσα σε κάτι πυκνά τον ακούω και κάνει σαν να τον τσίμπησε κάτι έρχεται τρέχοντας κοντά μου κάθεται δίπλα μου με γερμενο το κεφάλι δεξια και έκανε σαν να πονούσε. Υπέθεσα ότι κάτι τον τσίμπησε .Σφήκα, μέλισσα, κάνα φίδι ... Και αρχίζω να τον ψάχνω γύρω από το αυτί στο κεφάλι μέσα στο αυτί βάζω το φακό του κινητού και δεν βλέπω μέσα να έχει απολύτως τίποτα .
Παίρνω τηλέφωνο τον γιατρό για να τον πάω επιτόπου και δεν απαντούσε . Μαζεύω το σκύλο και γυρίζουμε στο σπίτι. Μετά από μία ώρα έδειξε να είναι όλα καλά. Πέρασε ο καιρός και το μόνο που έβλεπα κατά καιρούς ήταν να ξύνει το αυτί με το πόδι ώσπου πριν από ένα μήνα κάποια στιγμή που τον χαϊδεύει ο ένας μου γιος στο κεφάλι και στα αυτιά ,βγάζει μία κραυγή πόνου και το ίδιο πράγμα έγινε και πριν από πέντε μέρες . Αυτά ήταν τα μόνα σημάδια Και φυσικά όταν χθες βλέπω το αυτί του κόκκινο και μέσα αρκετή μαυρίλα τον πήρα και φύγαμε αμέσως.
Οκ,τυχερός στην ατυχία γιατί ήταν πολύς ο καιρός...Και εξαιρερικά δύσκολο να βγει με τα υγρά που εκκρίνει το αυτί,μαλακώνει το αγανο και είναι φοβερά δύσκολο να το πιάσει ολόκληρο ο κτηνίατρος και να μην μείνει κανένα κομμάτι μέσα...
Περαστικά!
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , από ότι βλέπω είναι πολύ συχνό φαινόμενο σκέφτομαι να μην τον ξαναβγαλω μόνο λίγο πριν την έναρξη ή σε κάνα φρακτο αν δεν έχει και εκεί άγανα. Εγώ σκέφτηκα να ράψω κάνα τούλι σε ένα λουρι , κάτι σαν κουκούλα
Νίκο καλησπέρα. Αν έχεις κανένα μέρος που να μην φυτρώνουν αυτοί οι διαόλοι...πήγαινε τον εκεί. Πέρσι σε ένα 3μηνο 2 φορές μπήκε στον δικό μου.
Μάλιστα τη δεύτερη φορά είχε και στο άλλο ρουθούνι χωρίς να μου έχει δείξει σημάδια ότι κάτι τον ενοχλούσε.
Μετά από κανένα μισάωρο σταματάει να φταρνιζεται και πολλές φορές αν δεν είναι ολόκληρο το αγανο ή είναι μικρό βγαίνει με το φτάρνισμα...αλλά ποιος το ρισκάρει;
Μου είχε πει ο κτηνίατρος ότι αν τον ακούω να "ρουθουνιζει" κάτι έχει στη μύτη του και θέλει έλεγχο.
 
Όταν είχα το σεττερ, σε ένα καλοκαίρι είχα πληρώσει διακόσια ευρώ για τα κωλοαγανα. Σαν ηλεκτρική σκούπα τα ρουφούσε ο καημένος. Δυστυχώς αυτή η περίοδος είναι η χειρότερη. Με το που αρχίσει το σκυλί ξαφνικά να φταρνιζετε ή να τινάζει τα αφτιά του κατευθείαν κτηνίατρο.
 
Νίκο καλησπέρα. Αν έχεις κανένα μέρος που να μην φυτρώνουν αυτοί οι διαόλοι...πήγαινε τον εκεί. Πέρσι σε ένα 3μηνο 2 φορές μπήκε στον δικό μου.
Μάλιστα τη δεύτερη φορά είχε και στο άλλο ρουθούνι χωρίς να μου έχει δείξει σημάδια ότι κάτι τον ενοχλούσε.
Μετά από κανένα μισάωρο σταματάει να φταρνιζεται και πολλές φορές αν δεν είναι ολόκληρο το αγανο ή είναι μικρό βγαίνει με το φτάρνισμα...αλλά ποιος το ρισκάρει;
Μου είχε πει ο κτηνίατρος ότι αν τον ακούω να "ρουθουνιζει" κάτι έχει στη μύτη του και θέλει έλεγχο.
Ευχαριστώ, εγώ όταν το έπαθε τον είχα στο λουρί και πηγαίναμε, όταν πέρασε από μία άκρη του δρόμου και μπήκε στην μύτη του, εγώ το άγανο το είδα να προεξέχει το πίσω μέρος από το ρουθούνι του αλλά δεν πρόλαβα να το πιάσω γιατί ο σκύλος ζοριζόταν και μετά μέχρι να πάω στο αμάξι χάθηκε, παραλίγο να μην τον πάω και στον κτηνίατρο γιατί είχε ηρεμήσει και φταρνιζόταν ελάχιστα, αλλά τον κοίταξα καλά με εναν φακό και κάτι είδα στο ρουθούνι και τον πήγα. Ο κτηνίατρος κοίταξε κυρίως το ρουθούνι που του είπα ότι μπήκε, είδε και το άλλο αλλά δεν είδε κάτι, τώρα είναι ακόμα ζαλισμένος από την νάρκωση και δεν τον έχω παρατηρήσει ακόμα καλά (ελπίζω να μην έχει κάτι αλλο), το άγανο βγήκε ολόκληρο. Πρός το παρόν θα τον έχω στον εξωτερικό χω΄ρο του σπιτιού που είναι μεγάλος, σε αυτόν τον χώρο έχω κόψει ό,τι χόρτα είχε με χορτοκοπτικό, βέβαια είναι δροσερά γιατί ποτίζεται, ελπίζω να μην αρπάξει και τίποτα από την αυλή, αφού είναι κομμένα τα χόρτα, δεν έχει και άγανα απο ό,τι είδα. Αργότερα θα ρωτήσω σε κανά φραχτό για τους επόμενους 2-3 μήνες για να μην χάσει και την επαφή ο σκύλος- τον έχω απο πέρισυ τον Ιούλιο- είναι περίπου 1,5 χρονών και έχουμε κυνηγησει μαζί την προηγούμενη σεζόν. Α και κάτι τελευταίο ρουθούνισμα εννοείτε το φτάρνισμα?
 
Ευχαριστώ, εγώ όταν το έπαθε τον είχα στο λουρί και πηγαίναμε, όταν πέρασε από μία άκρη του δρόμου και μπήκε στην μύτη του, εγώ το άγανο το είδα να προεξέχει το πίσω μέρος από το ρουθούνι του αλλά δεν πρόλαβα να το πιάσω γιατί ο σκύλος ζοριζόταν και μετά μέχρι να πάω στο αμάξι χάθηκε, παραλίγο να μην τον πάω και στον κτηνίατρο γιατί είχε ηρεμήσει και φταρνιζόταν ελάχιστα, αλλά τον κοίταξα καλά με εναν φακό και κάτι είδα στο ρουθούνι και τον πήγα. Ο κτηνίατρος κοίταξε κυρίως το ρουθούνι που του είπα ότι μπήκε, είδε και το άλλο αλλά δεν είδε κάτι, τώρα είναι ακόμα ζαλισμένος από την νάρκωση και δεν τον έχω παρατηρήσει ακόμα καλά (ελπίζω να μην έχει κάτι αλλο), το άγανο βγήκε ολόκληρο. Πρός το παρόν θα τον έχω στον εξωτερικό χω΄ρο του σπιτιού που είναι μεγάλος, σε αυτόν τον χώρο έχω κόψει ό,τι χόρτα είχε με χορτοκοπτικό, βέβαια είναι δροσερά γιατί ποτίζεται, ελπίζω να μην αρπάξει και τίποτα από την αυλή, αφού είναι κομμένα τα χόρτα, δεν έχει και άγανα απο ό,τι είδα. Αργότερα θα ρωτήσω σε κανά φραχτό για τους επόμενους 2-3 μήνες για να μην χάσει και την επαφή ο σκύλος- τον έχω απο πέρισυ τον Ιούλιο- είναι περίπου 1,5 χρονών και έχουμε κυνηγησει μαζί την προηγούμενη σεζόν. Α και κάτι τελευταίο ρουθούνισμα εννοείτε το φτάρνισμα?
Να κάνει σαν να ροχαλιζει.... Και να το έπιανες το αγανο δύσκολα θα το τραβαγες με το χέρι γιατί σπάει.
Αύριο το πρωί θα είναι μια χαρά.
 
Απο χθες τον βλεπω να κάνει σαν να φταρνίζεται και να πετάει υγρά απο τη μύτη και μετα γλείφεται . Ανησυχώ μηπως πέρα απο το αυτί, ειχε μπει κανα άγανο και στη μύτη του.
 
Π
Απο χθες τον βλεπω να κάνει σαν να φταρνίζεται και να πετάει υγρά απο τη μύτη και μετα γλείφεται . Ανησυχώ μηπως πέρα απο το αυτί, ειχε μπει κανα άγανο και στη μύτη του.
Παρε τον κτηνιατρο
Το πιο πιθανον ειναι το πυον απο το αυτι να καταληγει στην μυτη
Αλλα μονο ο γιατρις θα σου πει
Ισως το αγανο να εχει προχωρησει γιαυτο ασε τι λεμε εμεις και μικα μαζι του
 
Π

Παρε τον κτηνιατρο
Το πιο πιθανον ειναι το πυον απο το αυτι να καταληγει στην μυτη
Αλλα μονο ο γιατρις θα σου πει
Ισως το αγανο να εχει προχωρησει γιαυτο ασε τι λεμε εμεις και μικα μαζι του
Του έστειλα ήδη μύνημα απο το απογευμα Χρύσανθε και περιμενω απάντηση .
 
Καλησπέρα παιδιά. Ενα μικρόσωμο - κοκόνι που έχω για φύλακα μάλλον εχει άγανο γιατί εδώ και τρείς εβδομάδες όποτε το θυμάται φτερνίζεται. Τι συστήνετε εκτός από κτηνιατρο (50 Ευρώ δλδ);
Κτηνίατρο και όσο πάρει, πρωτίστως για να μην υποφέρει το ζωντανό και δευτερευόντως να μην προχωρήσει παραπέρα...
 
Καλησπέρα παιδιά. Ενα μικρόσωμο - κοκόνι που έχω για φύλακα μάλλον εχει άγανο γιατί εδώ και τρείς εβδομάδες όποτε το θυμάται φτερνίζεται. Τι συστήνετε εκτός από κτηνιατρο (50 Ευρώ δλδ);
Καλησπέρα.Αν εχει αγανο νομίζω ότι δεν μπορείς να του κάνεις κάτι άλλο εκτός από μια επίσκεψη στον κτηνίατρο.
Αν είναι ήρεμος απλά θα κοιτάξει μέσα την μύτη του και θα δει αν υπάρχει κάτι...αν δε δει κατι θα του κάνει εξετάσεις.
Δύσκολα θα το γλυτώσεις το 50ευρώ....
 
Με παραπέμπει σε κλινική για ρινοσκόπηση .
Θα μιλήσω και τηλεφωνικά μαζι του και θα δουμε
Απο χθες το βραδυ παρακολουθώ συνεχώς το σκυλί. Αυτό που ειδα ειναι οτι εχει εκρίσεις απο την μύτη οι οποιες μετα απο ωρα που θα μεινει ξαπλωμένος , τον ενοχλούνε με τη μορφη φλέματος. Οταν ξαπλώνει ακουω το ρουθουνι του να βράζει απο αυτές τις εκρίσεις οι οποιες δεν τον αφήνουν να μεινει για πολύ ωρα με το κεφάλι στο πλάι.
Αύριο θα μιλήσω με τον γιατρό και αυτο που μου δημιουργήθηκε σαν απορία ειναι μήπως ολα αυτά εχουν προέλθει από την προχωρημένη ωτιτιδα που δημιουργήθηκε στο δεξι αυτί λογω του άγανου.
Θέλω να ελπίζω οτι ειναι κάτι τέτοιο και με τα φάρμακα που παίρνει να το ξεπεράσει. Διαφορετικά πάμε γι άλλα.
 
Ρε παιδιά τα άγανα είναι το ίδιο επικίνδυνα όλο το καλοκαίρι ή από Αύγουστο σταματάνε?
Όσο τα βλέπεις κάτω μπορεί να γίνει ζημιά...πέρσι τον Ιούνιο και τον Σεπτέμβριο πήγα τον σκύλο στον κτηνίατρο για αυτόν τον λόγο.
 
Τελικά μετα και απο δεύτερο κύκλο αντιβίωσης και με την πιθανότητα ρινοσκόπησης να παιζει ακόμη ,ευτυχώς πήγαν ολα καλά .
Τελικά όλο το πρόβλημα που είχε στο ρινικό με βλέννες ,δύσπνοια και ολα τα επακόλουθα, ήταν όπως ήθελα να πιστεύω απο την προχωρημένη ωτίτιδα που του ειχε προκαλέσει το αγανο στο αυτί και οχι απο άλλο αγανο στο ρουθούνι.
Εδώ και αρκετές ήμερες ο σκύλος είναι πάλι ζωηρός και μάλιστα πέραν του κανονικού θα έλεγα , για να καλύψει το χαμένο έδαφος . .big smile.
 
Ρε παιδιά τα άγανα είναι το ίδιο επικίνδυνα όλο το καλοκαίρι ή από Αύγουστο σταματάνε?
Τωρα μπορει να εχουν ξεραθει και τα βλέπεις πεσμένα αλλά ολοκληρα. Ομως οσο περνάει ο καιρός αρχίζουν και ξεχωρίζουν και γίνονται πολλά κομμάτια .
Κι εγω τωρα τον ξαναεβγαλα σε μερη που τα εκοψαν μεν ,αλλα μοπορει να το ρουφήξει απο κατω αφού ολη την ωρα ειναι με τη μύτη κατω και ψάχνει. Απλά καθε λίγο τον ψαχνω και οντως εχω βρει στα αυτια του Ομως δεν ειναι λίγα τα περιστατικά τοσο μετα ποδια αλλά και στην κοιλιά. Να τον εχει τρυπήσει άγανο στην κοιλιά και να προχωράει μεσα στο δέρμα μεχρι που εφτασε σχεδον στην πλάτη!
Και πόσα ακομη...
 
Τελικά μετα και απο δεύτερο κύκλο αντιβίωσης και με την πιθανότητα ρινοσκόπησης να παιζει ακόμη ,ευτυχώς πήγαν ολα καλά .
Τελικά όλο το πρόβλημα που είχε στο ρινικό με βλέννες ,δύσπνοια και ολα τα επακόλουθα, ήταν όπως ήθελα να πιστεύω απο την προχωρημένη ωτίτιδα που του ειχε προκαλέσει το αγανο στο αυτί και οχι απο άλλο αγανο στο ρουθούνι.
Εδώ και αρκετές ήμερες ο σκύλος είναι πάλι ζωηρός και μάλιστα πέραν του κανονικού θα έλεγα , για να καλύψει το χαμένο έδαφος . .big smile.
Τέλος καλό, όλα καλά!!!!
Τωρα μπορει να εχουν ξεραθει και τα βλέπεις πεσμένα αλλά ολοκληρα. Ομως οσο περνάει ο καιρός αρχίζουν και ξεχωρίζουν και γίνονται πολλά κομμάτια .
Κι εγω τωρα τον ξαναεβγαλα σε μερη που τα εκοψαν μεν ,αλλα μοπορει να το ρουφήξει απο κατω αφού ολη την ωρα ειναι με τη μύτη κατω και ψάχνει. Απλά καθε λίγο τον ψαχνω και οντως εχω βρει στα αυτια του Ομως δεν ειναι λίγα τα περιστατικά τοσο μετα ποδια αλλά και στην κοιλιά. Να τον εχει τρυπήσει άγανο στην κοιλιά και να προχωράει μεσα στο δέρμα μεχρι που εφτασε σχεδον στην πλάτη!
Και πόσα ακομη...
Να σταματήσει πουθενά,αν βρει καμιά μυρωδιά, να κυλιέται να πως μπαίνει στο αυτάκι....Φίδια....κτλ ελλοχεύουν πολλοί κίνδυνοι....
 
Back
Top