Έκτακτες απαγορεύσεις

Νομιζω οτι το σκυλι το τσοκανι και το αρβυλο δεν σε κανει λαγοκυνηγο -περδικοκυνηγο η γουρουνα
αλλα η καθαρη ψυχη και η αξιοπρεπεια
Δεν νοητε λαγοκυνηγος να σηκωσει οπλο σε περδικα την ημερα που εχει αμολησει
τα σκυλια του για να ντοριασουν τον λαγο
υπαρχουν και καποιες αξιες
 
απλα στο θεμα καποιων θηραματων πχ λαγου-περδικας -φασιανος
το γρν δεν το βαζω στην ιδια κατηγορια
γιατι κοντευει να φτασει στον Πειραια για τσαρκες
η λογικη μου πεταχτηκε το τουφεκισα
η πηγα για τσιχλες και βαρεσα και εναν λαγο
Όποιος μπορεί να κυνηγάει νόμιμα την περδικα, φασιανό, μπεκατσα κλπ χωρίς σκυλο πολυ καλα κάνει κ μαγκιά του....
Και καλά κάνει κ ο τσιχλάς που θα βαρεσει μια στις τοοσες τον λαγο που θα σηκωθεί μπροστά του.....
Εσυ φίλε Κώστα διαθετεις λαγοσκυλα,όταν πας για περπατητο τσίχλας κ σηκώσεις μπεκάτσα θα την αφήσεις να φυγει γιατί θα σκεφτείς οτι ανήκει στα σκυλιά του φερματζη??
Πριν πενηντα χρονια μπορει τα παραπανω θηραματα να ηταν σε μεγαλους αριθμους
οποτε δεν υπηρχε προβλημα
σημερα με την πιεση που δεχονται ειτε απο αρπακτικα ειτε απο λαθροθηρια -φαρμακα
δεν θα αργησουν να γινουν ειδος προς εξαφανιση

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Λαθροθηρία-Κρεατοσυλλογή.3093/post-676107
"Λαθροθηρία -κρεατοσυλλογη" αυτό είναι το πραγματικο προβλημα, κάτσε κ μέτρα ποσοι λαγοί αραδιαζονται πάνω στα καπό των λαθροθηρων σε όλη την χωρα...
Και ποσοι ακόμα που δεν βγαίνουν στο "φως" γιατί οι λαθροθηρες τους παραμένουν ασυλλυπτοι......
Και μετά κάτσε κ υπολογισε τους τυχαιους λαγους του καθε τσίχλα....
Και βεβαίως υπάρχει κ ο λαγάς(φαινομενικά "νόμιμος") που δεν σταματαει στο ένα ζώο........
 
Last edited:
Αν κρατουσαμε τις αξιες , τους αγραφους και γραπτους νομους Κωστα, ειμαι σιγουρος οτι θα μας σεβονταν!
Οταν εσυ ο ιδιος δεν σεβεσαι τον εαυτο σου, την φυση και το θηραμα , μην περιμενεις να σε σεβαστουν οι αλλοι....
 
Δυστυχως δεν χαιρομαστε και δεν σεβομαστε ολοι το κεφι του αλλου.
Το περναμε μεσα απο προσωπικα φιλτα που κατακερματιζουν την ανοχη.
Αυτο κανουν και οι αντικυνηγοι αλλωστε...

Υ.Σ
Αλλωστε εμεις τους τρεφουμε.
Απο μας εμαθαν οτι υπαρχουν πουλια αλλα και λαθροθηρες
 
Last edited:
Όποιος μπορεί να κυνηγάει νόμιμα την περδικα, φασιανό, μπεκατσα κλπ χωρίς σκυλο πολυ καλα κάνει κ μαγκιά του....
Και καλά κάνει κ ο τσιχλάς που θα βαρεσει μια στις τοοσες τον λαγο που θα σηκωθεί μπροστά του.....
Εσυ φίλε Κώστα διαθετεις λαγοσκυλα,όταν πας για περπατητο τσίχλας κ σηκώσεις μπεκάτσα θα την αφήσεις να φυγει γιατί θα σκεφτείς οτι ανήκει στα σκυλιά του φερματζη??
Τασο προσωπικα δεν το εχω κανει ποτε γιατι εχω φιλους μπεκατσαδες και εχουμε ιδρωσει μαζι τις φανελες
για την αναζητηση εστω και μια φερμας απο τα σκυλια τους
Απο την αλλη μιλαμε για ενα αποδημητικο θηραμα που αναλογα τις καιρικες συνθηκες μεταναστευει
στην χωρα μας και παραμενει σε μικρους και μεγαλους αριθμους
"Λαθροθηρία -κρεατοσυλλογη" αυτό είναι το πραγματικο προβλημα, κάτσε κ μέτρα ποσοι λαγοί αραδιαζονται πάνω στα καπό των λαθροθηρων σε όλη την χωρα...
Και ποσοι ακόμα που δεν βγαίνουν στο "φως" γιατί οι λαθροθηρες τους παραμένουν ασυλλυπτοι......
Και μετά κάτσε κ υπολογισε τους τυχαιους λαγους του καθε τσίχλα....
Και βεβαίως υπάρχει κ ο λαγάς(φαινομενικά "νόμιμος") που δεν σταματαει στο ένα ζώο........
Αυτους μην τους υπολογιζεις εχουν να ταισουν συκωτια και του χωροφυλακες που κανουν τα στραβα ματια
 
Εγώ που κυνηγούσα κ κυνηγαω μπεκάτσα , στον καμπο...πάντα χωρίς σκύλο διότι ήξερα κ ξέρω που θα τις βρω κ πως θα τις σηκώσω είναι κακό❓❓❓❓τσακώθηκα με φίλο που τάιζε σκυλιά, διότι θεώρησε ότι τις περνώ σε καρτέρι ,αυτός είχε μία κ εγώ δύο κ την μια την πήρα κ φερμαριστη‼️όπως γουστάρει ο άλλος αρκεί να είναι νόμιμος‼️
 
Τασο προσωπικα δεν το εχω κανει ποτε γιατι εχω φιλους μπεκατσαδες και εχουμε ιδρωσει μαζι τις φανελες
για την αναζητηση εστω και μια φερμας απο τα σκυλια τους
Μπραβο σου τότε....
Πιστευω κ οι μπεκατσαδες του τοπου σου να στο αναγνωρισουν κ να σου αφήσουν ατουφεκιστους τους φερμαριστους λαγους για τα γκεκικα σου......
Νομίζω ότι κοροϊδευόμαστε κ αναμεταξυ μας......

Αυτους μην τους υπολογιζεις εχουν να ταισουν συκωτια και του χωροφυλακες που κανουν τα στραβα ματια
Τους λαγους υπολογίζω...............
 
Μπραβο σου τότε....
Πιστευω κ οι μπεκατσαδες του τοπου σου να στο αναγνωρισουν κ να σου αφήσουν ατουφεκιστους τους φερμαριστους λαγους για τα γκεκικα σου......
Νομίζω ότι κοροϊδευόμαστε κ αναμεταξυ μας......
Καταρχην δεν ειναι γκεκικα αλλα Ελ.Ιχνηλατες
και κατα δευτερον οπως νοιωθει ο καθε ενας
 
Καλύτερα να τελειώσει αυτό το θέμα και να σταματήσει,κάποιος ο οποίος αν θέλει να ξεκινήσει το κυνήγι και διαβάζει από έξω θα αλλάξει γνώμη και θα αναθεωρήσει θα βγαίνει βόλτα θα βλέπει κόσμο στα καρτερία και στα βουνά και ούτε καλημέρα θα λένε παλιό γαϊδούρι περπατησιά δεν αλλάζει λέει ο παππούς μου όπως μάθει κανεις ο καθένας κυνηγάει όπως θέλει και με ότι θέλει.Νόμιμος να είναι
 
Καταρχην δεν ειναι γκεκικα αλλα Ελ.Ιχνηλατες
Ελληνικός ιχνηλατης η Γκεκας εγώ έτσι τα ξερω..
Αν νομίζεις οτι στα έθιξα, τότε Ελληνικός Ιχνηλατης...

και κατα δευτερον οπως νοιωθει ο καθε ενας
Αυτό λέω και εγώ...... ..
Όπως νιώθει ο καθένας και ότι κυνήγι τον ευχαριστεί, με η χωρίς σκυλο... :)
 
Βγήκε απαγόρευση σήμερα και από το Δασαρχείο Πεντέλης για την περιοχή ευθύνης του μέχρι και 31/1.Η Μακακια πάει συνεφο
Δεν σας είπα ότι τα παρταλια θα βγάλουν απαγορεύσεις με το χιονι σχεδόν λιωμένο????? Τα δασαρχεία θέλουν ΌΛΑ ξηλωμα. Κηφήνες με την επιστημονική κατάρτιση ξεχασμένη στα έδρανα που κάποτε φοιτουσαν. Κάρβουνο καίνε τα παιδια, μην τα παρεξηγείτε.
 
Απόφαση Απαγορευσης του Δασαρχείου Πεντελης
Είδατε που είναι εμετικά άσχετοι και αντιεπιστημονικοι??? Να μου πει ο Δασάρχης πως σήμερα με 10 βαθμους στις 5 το απόγευμα και το έδαφος χιονοσκεπες , διαφοροποιείται η ικανότητα διαφυγής του καρτερατου κοτσυφα σε σύγκριση με μια μέρα με ίδια θερμοκρασία αλλά χωρίς χιονι. Γιδια....
 
Είδατε που είναι εμετικά άσχετοι και αντιεπιστημονικοι??? Να μου πει ο Δασάρχης πως σήμερα με 10 βαθμους στις 5 το απόγευμα και το έδαφος χιονοσκεπες , διαφοροποιείται η ικανότητα διαφυγής του καρτερατου κοτσυφα σε σύγκριση με μια μέρα με ίδια θερμοκρασία αλλά χωρίς χιονι. Γιδια....
Κάνει αντίθεση στο χιόνι και τον θηρευεις πιο εύκολα θα σου πει χαααχαχαχα
 
Back
Top