Έκτακτες απαγορεύσεις

Εγώ δεν μπορώ καταλάβω από ποτέ επηρεάζονται τα θηράματα με ολικό παγετό ειδικά θηράματα όπως τα υδρόβια......οκ στην χιονοκαλυψη είμαι υπέρ που και πάλι παίζει να είμαστε η μοναδική χώρα πού το απαγορεύει
Και επίσης δεν θυμάμαι άλλη χρονιά ακόμα και με ολικό παγετό να βγήκε τέτοια απαγόρευση για την περιοχή ( και σύμφωνα με την συγκεκριμένη απαγόρευση το κυνήγι θα έπρεπε 2 εβδομάδες τον χρόνο εδώ στην βόρεια Ελλάδα να απαγορεύεται)
Απορεις διοτι πασιφανως εχεις γνωσεις, και καταλαβαινεις την διαφορα του να κυνηγας μπεκατσα στο χιονι, απο το να κυνηγας παπι με -6 μεσα στον παγο.
Λοιπον προκειται για μοδα των τελευταιων 10-15 χρονων να κλεινει νοτια το κυνηγι μολις πεσει λιγο χιονι στις κορφες, ακομα κι αν πεσει πολυ Αττικη ,διοτι ισως σπρωξει τα καημενουλια τα παγωμενα κι ανυπερασπιστα πουλακια,νοτια.
Απλα ταχω παρει γιατι εκλεισε χωρις καν χιονι.
Ξερεις....καθετα μετρα!
Αντι ας πουμε να βγαλεις εκχιονιστικα να καθαρισουν το χιονι, απαγορευεις την κυκλοφορια ,και λυνεις το προβλημα
 
Ταδαμε και στον covid.
Βρε κλειστα μεσα τα ζωα, ειτε Λυκαβητο μενουν ειτε ειναι τσομπανηδες στα βουνα.
Ζωα ειναι.
Θα τους ριχνουμε και καμια μπανανα να κατεβουν απ τα δεντρα καθε τετραετια, ,και μετα πανω παλι!
.big smile.
 
Last edited:
Ειναι γεγονος οτι η ιχνηλασια στην Ελλαδα απαγορευεται.
Οπως γεγονος ειναι οτι πολλοι κυνηγοι μπεκατσας θεωρουν τους κυνηγους παπιας ως υποδεεστερο ειδος κυνηγου
Δηλαδη εμενα που κυνηγαει ο σκυλος μου μπεκατσα και πηγενω καμια φορα ειμαι ο δουκας του χωριου αχαχαχαχαχαχ
 
Ειναι γεγονος οτι η ιχνηλασια στην Ελλαδα απαγορευεται.
Οπως γεγονος ειναι οτι πολλοι κυνηγοι μπεκατσας θεωρουν τους κυνηγους παπιας ως υποδεεστερο ειδος κυνηγου
Μια παρένθεση,οι παλιοί μπεκατσαδες πριν κάποιες δεκαετίες θα μπορούσαν να τον πουν αυτό για το κυνήγι των υδροβιων όχι τώρα όμως
 
Μια παρένθεση,οι παλιοί μπεκατσαδες πριν κάποιες δεκαετίες θα μπορούσαν να τον πουν αυτό για το κυνήγι των υδροβιων όχι τώρα όμως
Λαθευεις φιλε.
Εχω ακουσει αρκετες κουβεντες σε διαφορους κυκλους,που συνηγορουν σε αυτο που λεω και δεν το λεω τυχαια.
Φυσικα δεν αφορα την πληοψηφια.
Θεωρουν οτι κυνηγι χωρις σκυλο δεν νοηται κυνηγι.
Θεωρουν επισης οτι υπαρχει μια κατηγορια θηραματων ,που δεν πρεπει να κυνηγιεται χωρις σκυλο.
Ενιοτε στραβωνουν συγκρατημενα αν σκοτωθει καποιο απο αυτα <τυχαια >
 
Λαθευεις φιλε.
Εχω ακουσει αρκετες κουβεντες σε διαφορους κυκλους,που συνηγορουν σε αυτο που λεω και δεν το λεω τυχαια.
Φυσικα δεν αφορα την πληοψηφια.
Θεωρουν οτι κυνηγι χωρις σκυλο δεν νοηται κυνηγι.
Θεωρουν επισης οτι υπαρχει μια κατηγορια θηραματων ,που δεν πρεπει να κυνηγιεται χωρις σκυλο.
Ενιοτε στραβωνουν συγκρατημενα αν σκοτωθει καποιο απο αυτα <τυχαια >
Εδώ δεν έχεις αδικο. Είχε βγει ένας (υπάρχουν και αλλοι) σε παλιό φόρουμ και έλεγε να απαγορευτεί να χτυπάς την μπεκατσα , την πέρδικα , τον λαγό , το ορτυκι σε επιτρεπόμενη μέρα και ώρα , εάν δεν έχεις σκύλο. Όταν τον ρώτησα αν κυνηγάει τσιχλα , φασσα και παπι μου απάντησε με μια φυσικότητα ναι!!!! Όταν του είπα ότι αφού έχεις σκύλο πρέπει να σου απαγορεύσουν να πας στα καρτερωτα τρελάθηκε και αραδιασε ότι μαλακιες μπορεί να φανταστεί καποιος. Άβυσσος....
 
Η ανακοίνωση γράφει αυτό πάντως από τον κυνηγετικό μας σύλλογο
Με λίγα λόγια σε κάποιες περιοχές που το θερμόμετρο κατά το μεσημεράκι έχει πιάσει 2-3 βαθμούς κυνηγάς κανονικά...
View attachment 40896

Νομίζω από τις πιο ακριβοδίκαιες αποφάσεις με βάση τα παρακάτω...:)
  • Ημέρα παγετού: χαρακτηρίζεται η μέρα εκείνη που η ελάχιστη θερμοκρασία κατήλθε του μηδενός.
  • Ημέρα ολικού παγετού: χαρακτηρίζεται η μέρα εκείνη που η θερμοκρασία δεν ανήλθε του μηδενός σε όλη τη διάρκειά της.
 
Λαθευεις φιλε.
Εχω ακουσει αρκετες κουβεντες σε διαφορους κυκλους,που συνηγορουν σε αυτο που λεω και δεν το λεω τυχαια.
Φυσικα δεν αφορα την πληοψηφια.
Θεωρουν οτι κυνηγι χωρις σκυλο δεν νοηται κυνηγι.
Θεωρουν επισης οτι υπαρχει μια κατηγορια θηραματων ,που δεν πρεπει να κυνηγιεται χωρις σκυλο.
Ενιοτε στραβωνουν συγκρατημενα αν σκοτωθει καποιο απο αυτα <τυχαια >
Όλοι γίνονται υπερβολικοί όταν μιλάνε για το αγαπημένο τους θήραμα
Σε όλες τις κατηγορίες κυνηγών θα ακούσεις αυτά τα λόγια σε άλλες περισσότερο σε άλλες λιγότερο είναι η αλήθεια
 
Λαθευεις φιλε.
Εχω ακουσει αρκετες κουβεντες σε διαφορους κυκλους,που συνηγορουν σε αυτο που λεω και δεν το λεω τυχαια.
Φυσικα δεν αφορα την πληοψηφια.
Θεωρουν οτι κυνηγι χωρις σκυλο δεν νοηται κυνηγι.
Θεωρουν επισης οτι υπαρχει μια κατηγορια θηραματων ,που δεν πρεπει να κυνηγιεται χωρις σκυλο.
Ενιοτε στραβωνουν συγκρατημενα αν σκοτωθει καποιο απο αυτα <τυχαια >
Ναι δεν διαφωνώ, πολλά κυνήγια και ιδιαίτερα στην χώρα μας θέλουν σκύλο δεν είμαι κατά αυτού για όνομα του θεού έχουν περάσει αρκετά σκυλιά φερμας από τα χέρια του πατέρα μου και ξέρω τι όμορφο και εντυπωσιακό κυνήγι είναι αλλά εγώ δεν τράβηξα προς τα εκεί,έχω ένα λαμπραντορακο. Δηλαδή εγώ όταν βγαίνω έξω χωρίς σκύλο δεν θεωρείτε κυνήγι άρα δεν κυνηγάω;; Με τα λεγόμενα τους
 
Ναι δεν διαφωνώ, πολλά κυνήγια και ιδιαίτερα στην χώρα μας θέλουν σκύλο δεν είμαι κατά αυτού για όνομα του θεού έχουν περάσει αρκετά σκυλιά φερμας από τα χέρια του πατέρα μου και ξέρω τι όμορφο και εντυπωσιακό κυνήγι είναι αλλά εγώ δεν τράβηξα προς τα εκεί,έχω ένα λαμπραντορακο. Δηλαδή εγώ όταν βγαίνω έξω χωρίς σκύλο δεν θεωρείτε κυνήγι άρα δεν κυνηγάω;; Με τα λεγόμενα τους
Βεβαίως και κυνηγάς .... μην παίζουμε με τις λέξεις ... άδεια Θήρας βγάζουμε όλοι, στο τέλος, τέλος...
Να μη σου πω ότι υπάρχουν κυνήγια που χωρίς σκυλί φαίνονται πολλά...
Τι να ψάχνουμε...ποιός τη έχει μεγαλύτερη?.sarcastic. (συγγνώμη για την φρασεολογία!)... νομίζω δεν μας αρμόζει!!!;)
 
Βεβαίως και κυνηγάς .... μην παίζουμε με τις λέξεις ... άδεια Θήρας βγάζουμε όλοι, στο τέλος, τέλος...
Να μη σου πω ότι υπάρχουν κυνήγια που χωρίς σκυλί φαίνονται πολλά...
Τι να ψάχνουμε...ποιός τη έχει μεγαλύτερη?.sarcastic. (συγγνώμη για την φρασεολογία!)... νομίζω δεν μας αρμόζει!!!;)
Το καλοκαίρι οι μετρήσεις, τώρα με το κρύο έχουν γίνει στραγάλια χαχαχα
 
Απορεις διοτι πασιφανως εχεις γνωσεις, και καταλαβαινεις την διαφορα του να κυνηγας μπεκατσα στο χιονι, απο το να κυνηγας παπι με -6 μεσα στον παγο.
Λοιπον προκειται για μοδα των τελευταιων 10-15 χρονων να κλεινει νοτια το κυνηγι μολις πεσει λιγο χιονι στις κορφες, ακομα κι αν πεσει πολυ Αττικη ,διοτι ισως σπρωξει τα καημενουλια τα παγωμενα κι ανυπερασπιστα πουλακια,νοτια.
Απλα ταχω παρει γιατι εκλεισε χωρις καν χιονι.
Ξερεις....καθετα μετρα!
Αντι ας πουμε να βγαλεις εκχιονιστικα να καθαρισουν το χιονι, απαγορευεις την κυκλοφορια ,και λυνεις το προβλημα
Όπως τα λες αλλά βρίσκουν και τα κάνουν αυτό φταίει κυρίως!!!
 
Εδώ δεν έχεις αδικο. Είχε βγει ένας (υπάρχουν και αλλοι) σε παλιό φόρουμ και έλεγε να απαγορευτεί να χτυπάς την μπεκατσα , την πέρδικα , τον λαγό , το ορτυκι σε επιτρεπόμενη μέρα και ώρα , εάν δεν έχεις σκύλο. Όταν τον ρώτησα αν κυνηγάει τσιχλα , φασσα και παπι μου απάντησε με μια φυσικότητα ναι!!!! Όταν του είπα ότι αφού έχεις σκύλο πρέπει να σου απαγορεύσουν να πας στα καρτερωτα τρελάθηκε και αραδιασε ότι μαλακιες μπορεί να φανταστεί καποιος. Άβυσσος....
Άμα η μαλάκια πήγαινε στα βουνά θα λέγαμε το μαλακισμενο βουνό ,δεν το λέμε όμως λέμε ο μαλακας άρα καταλαβαίνουμε όλοι που πάει η μαλάκια .
 
Θα ηθελα να προτεινω εαν θελετε, οσοι εχετε πληροφόρηση για την χιονοκαλυψη καποια περιοχης, να το αναφέρουν στο παρόν νήμα (εφοσον ειναι αποδεκτο απο την διαχείριση, καθως το νήμα αφορά δημοσιευμένες απαγορεύσεις)...
Θα μας βοηθήσετε ιδιαιτερα εμας τους κυνηγους του ΣΚ (και της Αθηνας), ωστε να αποφύγουμε λάθος ενημέρωση, και πεταμα οδοιπορικών για εξόρμηση!...
Αν θελει και οποιος θελει παντα ..

Πχ Κουτσοποδι και περιξ Ναυπλιου δεν υπαρχει καν υποψια χιονιου...
 
Back
Top