Έκτακτες απαγορεύσεις

H Βοιωτία κατά πασα πιθανότητα θα ειναι ξεγραμμένη. Αν υπάρχει πληροφόρηση από κάποιον δεκτή.
Γιατι ρε συ μην το λες ..περσι μεχρι Βαγια τα εβλεπες ολα λευκα, και στην Ξηρονομη δεν ειχε ουτε χιονονιφαδα..
 
Θα ηθελα να προτεινω εαν θελετε, οσοι εχετε πληροφόρηση για την χιονοκαλυψη καποια περιοχης, να το αναφέρουν στο παρόν νήμα (εφοσον ειναι αποδεκτο απο την διαχείριση, καθως το νήμα αφορά δημοσιευμένες απαγορεύσεις)...
Θα μας βοηθήσετε ιδιαιτερα εμας τους κυνηγους του ΣΚ (και της Αθηνας), ωστε να αποφύγουμε λάθος ενημέρωση, και πεταμα οδοιπορικών για εξόρμηση!...
Αν θελει και οποιος θελει παντα ..

Πχ Κουτσοποδι και περιξ Ναυπλιου δεν υπαρχει καν υποψια χιονιου...
Αν δεν έχει χιόνι κυνηγάμε κανονικα
 
Λαθευεις φιλε.
Εχω ακουσει αρκετες κουβεντες σε διαφορους κυκλους,που συνηγορουν σε αυτο που λεω και δεν το λεω τυχαια.
Φυσικα δεν αφορα την πληοψηφια.
Θεωρουν οτι κυνηγι χωρις σκυλο δεν νοηται κυνηγι.
Θεωρουν επισης οτι υπαρχει μια κατηγορια θηραματων ,που δεν πρεπει να κυνηγιεται χωρις σκυλο.
Ενιοτε στραβωνουν συγκρατημενα αν σκοτωθει καποιο απο αυτα <τυχαια >
Εδώ δεν έχεις αδικο. Είχε βγει ένας (υπάρχουν και αλλοι) σε παλιό φόρουμ και έλεγε να απαγορευτεί να χτυπάς την μπεκατσα , την πέρδικα , τον λαγό , το ορτυκι σε επιτρεπόμενη μέρα και ώρα , εάν δεν έχεις σκύλο. Όταν τον ρώτησα αν κυνηγάει τσιχλα , φασσα και παπι μου απάντησε με μια φυσικότητα ναι!!!! Όταν του είπα ότι αφού έχεις σκύλο πρέπει να σου απαγορεύσουν να πας στα καρτερωτα τρελάθηκε και αραδιασε ότι μαλακιες μπορεί να φανταστεί καποιος. Άβυσσος....
Eτσι είναι οπως τα λέτε κ ακόμα χειρότερα, έχει ξαναγίνει κουβέντα για αυτό το θέμα στο φορουμ.......
....Παντου υπαρχουν αυτοι.......

Όλοι γίνονται υπερβολικοί όταν μιλάνε για το αγαπημένο τους θήραμα
Σε όλες τις κατηγορίες κυνηγών θα ακούσεις αυτά τα λόγια σε άλλες περισσότερο σε άλλες λιγότερο είναι η αλήθεια
Αυτό δεν δείχνει υπερβολή Γιώργο.....
Πρώτα από όλα δείχνει μια κακία απέναντι στον συνάδελφο....
Δυστυχώς κάποιοι ζυγίζουν τα θηράματα με χρήματα, πηρα ακριβό οπλο,χάλασα λεφτά για σκυλους,για τροφές κλπ, ε τότε όλες οι μπεκατσες κ οι περδικες του τοπου μου ανηκουν.....
Και μην νομίζεις πως τους ενοχλεί μόνο ο "άσκυλος" που τους πηρε την μπεκατσα, πολυ πιθανων να σκεφτουν το ίδιο κ για όποιον αλλον κυνηγάει στον τόπο τους ακόμα κ αν έχει σκυλιά.......

Από την στιγμή την οποία είναι κάποιος νόμιμος έχει δικαίωμα να κυνηγησει τα παντα, είτε εχει ένα κοπρόσκυλο κ το βγάζει βόλτα, είτε τον καλυτερο σκυλο....
Είτε εχει ένα παλιοτούφεκο,ειτε ένα πανακριβο οπλο....

Τα θηραματα δεν είναι περιουσια μας, κ ανήκουν σε όλους........

Ο λαθροθηρας δεν έχει το δικαιωμα, και αυτός είναι που κάνει κ την μεγάλη ζημιά στο αγαπημένο τους θήραμα(....αν νιωθουν ότι το "πονάνε" πραγματικα.....)


Βγήκα οφ τοπικ, αλλά θα το λέω συνέχεια οταν μου δίνετε η ευκαιρία........
Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο να θεωρούμε κάποιον συνάδελφο η οχι,αναλόγως τι κρατάει στα χέρια του και αν έχει κάτι στα ποδια του να τον ακολουθεί...........
 
Last edited:
Ο λαθροθηρας δεν έχει το δικαιωμα, και αυτός είναι που κάνει κ την μεγάλη ζημιά στο αγαπημένο τους θήραμα
Τασο δεν απανταω σε σενα, Με αφορμη αυτο θελω να ξαναπω
Η λαθροθηρια δεν κανει καμμια επιπλεον ζημια στα θηραματα, Αν παιρνουν οι νομιμοι 80 και οι παρανομοι τα αλλα 20 στα 100, αν οι λαθρο παρουν 40 , οι νομιμοι θα παρουν 60. Ειμαι πεπεισμένος οτι το συνολικο αθροισμα παραμενει ιδιο, ακομη και στις χειροτερες μορφες λαθροθηριας. (Λαγος με φωτα τη νυχτα, περδικες στις πηγες κλπ)
Ο νομιμος κυνηγος , δυστυχως, παιρνει παντα οτι μενει.
Ο λαθροθηρας δεν ειναι περιβαλλοντικος εγκληματιας , ειναι απλα ΚΛΕΦΤΗΣ
 
Ονομαζεται ποιοτικο κυνηγι!
Βρε εδω ο αλλος μου ελεγε οτι δεν τον πειραζει καθολου να μην κρατα οπλο.
Φχαριστιεται τις φερμες!
Τι ψαχνουμε....

Υ.Σ
Οντως το σκισαμε το θεμα.
Ζητω ειλικρινα συγνωμη απο τον φιλο που το ανοιξε.
Δεν ξερω πως μπορει να διορθωθει!
 
Ονομαζεται ποιοτικο κυνηγι!
Βρε εδω ο αλλος μου ελεγε οτι δεν τον πειραζει καθολου να μην κρατα οπλο.
Φχαριστιεται τις φερμες!
Τι ψαχνουμε....

Υ.Σ
Οντως το σκισαμε το θεμα.
Ζητω ειλικρινα συγνωμη απο τον φιλο που το ανοιξε.
Δεν ξερω πως μπορει να διορθωθει!
Ααααα καλα! Είχε προσκολλθει κάποιος στην παρέα κάποτε και ήταν όλο δεν με νοιάζει να τουφεκισω , και δεν καταλαβαίνω γιατί αγχώνεστε να πιάσετε καρτερι κτλ κτλ. Όταν του είπα καλά τα λες αλλά δεν σε έχω δει καμία φορά να ερχεσαι χωρίς την μπερετα στα χέρια. Έλα και πάρε γκλιτσα η σουγια για ραδίκια και θα σε παραδεχτούμε!!! Κόκκαλο ο Νικολης!!!!
 
Λοιπόν παλικάρια έκανα μια βόλτα προς Καθενους, Λούτσα , Αμφιθεα. Δεν έχει ξεχιονισει ακομη. Ο πάγος το εκανε τσιμέντο. Άρα αύριο τουλάχιστον αν πάμε κατά εκεί θα έχουμε θεμα. Άσε που όλοι οι παραδρομοι είναι κλειστοί από το σωριασμενο χιόνι που έχουν καθαρισει τους κεντρικούς και δεν μπαίνεις με τιποτα. Αυτή η φωτογραφία είναι τραβηγμένη πριν δυο ωρες από τον στάβλο μου. Στο βάθος είναι οι Καθενοι. Δείτε το χιόνι που έχει στο δικό μου χωριό και κρίνεται εσείς για το ποσό έχει εκεί πανω! Από Ψαχνά και κάτω έχει σχεδόν εξαφανιστει.
20220128_154146.jpg
 
Eτσι είναι οπως τα λέτε κ ακόμα χειρότερα, έχει ξαναγίνει κουβέντα για αυτό το θέμα στο φορουμ.......
....Παντου υπαρχουν αυτοι.......


Αυτό δεν δείχνει υπερβολή Γιώργο.....
Πρώτα από όλα δείχνει μια κακία απέναντι στον συνάδελφο....
Δυστυχώς κάποιοι ζυγίζουν τα θηράματα με χρήματα, πηρα ακριβό οπλο,χάλασα λεφτά για σκυλους,για τροφές κλπ, ε τότε όλες οι μπεκατσες κ οι περδικες του τοπου μου ανηκουν.....
Και μην νομίζεις πως τους ενοχλεί μόνο ο "άσκυλος" που τους πηρε την μπεκατσα, πολυ πιθανων να σκεφτουν το ίδιο κ για όποιον αλλον κυνηγάει στον τόπο τους ακόμα κ αν έχει σκυλιά.......

Από την στιγμή την οποία είναι κάποιος νόμιμος έχει δικαίωμα να κυνηγησει τα παντα, είτε εχει ένα κοπρόσκυλο κ το βγάζει βόλτα, είτε τον καλυτερο σκυλο....
Είτε εχει ένα παλιοτούφεκο,ειτε ένα πανακριβο οπλο....

Τα θηραματα δεν είναι περιουσια μας, κ ανήκουν σε όλους........

Ο λαθροθηρας δεν έχει το δικαιωμα, και αυτός είναι που κάνει κ την μεγάλη ζημιά στο αγαπημένο τους θήραμα(....αν νιωθουν ότι το "πονάνε" πραγματικα.....)


Βγήκα οφ τοπικ, αλλά θα το λέω συνέχεια οταν μου δίνετε η ευκαιρία........
Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο να θεωρούμε κάποιον συνάδελφο η οχι,αναλόγως τι κρατάει στα χέρια του και αν έχει κάτι στα ποδια του να τον ακολουθεί...........
Να διευκρινίσω ότι μιλάω για κόσμο που βλέπουν το κυνήγι που κάνουν σαν το καλύτερο από τα υπόλοιπα όχι με διάθεση ανωτερότητάς και στυλ εμείς ξέρουμε και εσείς δεν ξέρετε και είστε παρακατιανοί
Όποιος αισθάνεται ανώτερος επειδή έχει σκυλιά και κυνηγάει μπεκάτσα σε σχέση με κάποιον που κυνηγάει τσίχλα είναι κομπλεξικός topic.
 
Να διευκρινίσω ότι μιλάω για κόσμο που βλέπουν το κυνήγι που κάνουν σαν το καλύτερο από τα υπόλοιπα όχι με διάθεση ανωτερότητάς και στυλ εμείς ξέρουμε και εσείς δεν ξέρετε και είστε παρακατιανοί
Όποιος αισθάνεται ανώτερος επειδή έχει σκυλιά και κυνηγάει μπεκάτσα σε σχέση με κάποιον που κυνηγάει τσίχλα είναι κομπλεξικός topic.
Δεν μιλάω συγκεκριμένα για κάποιον, αλλά εγώ δεν έχω σκύλο Φέρμας δεν το έχω τόσο μερακι.Εχω χτυπήσει μπεκάτσα πέρδικα λαγό ορτύκι μέχρι και σε γουρούνι έχω ρίξει, πάντα σε επιτρεπόμενη περίοδο για το κάθε είδος θηράματος,ας έρθει κάποιος μπροστά μου να μου πει γιατί έριξες ή χτύπησες κάποιο θήραμα το οποίο χρειάζεται σκύλο κι εσύ δεν τον έχεις
 
Λαθευεις φιλε.
Εχω ακουσει αρκετες κουβεντες σε διαφορους κυκλους,που συνηγορουν σε αυτο που λεω και δεν το λεω τυχαια.
Φυσικα δεν αφορα την πληοψηφια.
Θεωρουν οτι κυνηγι χωρις σκυλο δεν νοηται κυνηγι.
Θεωρουν επισης οτι υπαρχει μια κατηγορια θηραματων ,που δεν πρεπει να κυνηγιεται χωρις σκυλο.
Ενιοτε στραβωνουν συγκρατημενα αν σκοτωθει καποιο απο αυτα <τυχαια >
Κατά γράμμα...χωρίς σκύλο... θηρευτής ‼️
 
Θυμάμαι ,την πρώτη φορά που είχε χιονίσει κ ήμουν Αθήνα...Καρδίτσα είχε -25 ,συγχωρεμενος φίλος βγήκε για κυνήγι με τις ευλογίες του κυνηγετικού συλλόγου (αν θυμάμαι καλά)χοντρά χοντρά...κάποιοι κατάλαβαν απαγόρευση ,κάποιοι όπως κ αυτός όχι ...αποτέλεσμα ...κατάσχεση από ομοσπονδιακή θυροφυλακη‼️
 
Δεν μιλάω συγκεκριμένα για κάποιον, αλλά εγώ δεν έχω σκύλο Φέρμας δεν το έχω τόσο μερακι.Εχω χτυπήσει μπεκάτσα πέρδικα λαγό ορτύκι μέχρι και σε γουρούνι έχω ρίξει, πάντα σε επιτρεπόμενη περίοδο για το κάθε είδος θηράματος,ας έρθει κάποιος μπροστά μου να μου πει γιατί έριξες ή χτύπησες κάποιο θήραμα το οποίο χρειάζεται σκύλο κι εσύ δεν τον έχεις
Δημητρη δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που θα σου πει αυτην την κουβεντα
αλλωστε δεν εχει και το δικαιωμα να κρινει απο την στιγμη που εισαι νομιμος
απλα στο θεμα καποιων θηραματων πχ λαγου-περδικας -φασιανος
το γρν δεν το βαζω στην ιδια κατηγορια
γιατι κοντευει να φτασει στον Πειραια για τσαρκες
η λογικη μου πεταχτηκε το τουφεκισα
η πηγα για τσιχλες και βαρεσα και εναν λαγο
θα αναγκασει καποιους Συναδελφους να κρεμασουν τα οπλα και τα λουρια των κυνηγοσκυλων τους
Πριν πενηντα χρονια μπορει τα παραπανω θηραματα να ηταν σε μεγαλους αριθμους
οποτε δεν υπηρχε προβλημα
σημερα με την πιεση που δεχονται ειτε απο αρπακτικα ειτε απο λαθροθηρια -φαρμακα
δεν θα αργησουν να γινουν ειδος προς εξαφανιση

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Λαθροθηρία-Κρεατοσυλλογή.3093/post-676107
 
Δεν μιλάω συγκεκριμένα για κάποιον, αλλά εγώ δεν έχω σκύλο Φέρμας δεν το έχω τόσο μερακι.Εχω χτυπήσει μπεκάτσα πέρδικα λαγό ορτύκι μέχρι και σε γουρούνι έχω ρίξει, πάντα σε επιτρεπόμενη περίοδο για το κάθε είδος θηράματος,ας έρθει κάποιος μπροστά μου να μου πει γιατί έριξες ή χτύπησες κάποιο θήραμα το οποίο χρειάζεται σκύλο κι εσύ δεν τον έχεις
Ο καθένας έχει και το δικό του σκεπτικό
Λαγάς είχε θέμα μην τυχόν και ρίξουμε σε λαγό εκεί που πηγαίναμε για πέρδικες επειδή κυνηγούσε και αυτός εκεί και μετά από πέντε λεπτά έδειχνε φωτογραφία που είχε βαρέσει ένα λαγό και δύο πέρδικες,τι να καθίσω να συζητήσω και τι να καταλάβει
Τα θηράματα που χτυπιούνται από τύχη επειδή έπεσες επάνω εάν τα βάλεις στο σύνολο είναι ελάχιστα και δεν γίνεται εκει η ζημιά αλλού γίνεται και το ξέρουμε που
Εσύ δεν έχεις το μεράκι να έχεις σκύλο εγώ δεν μπορώ εάν δεν έχω
Καλά κάνεις και εσύ καλά κάνω και εγώ.....
Τέλος από εμένα γιατί το σκίσαμε το θέμα topic.
 
Το κάναμε το Θέμα μαντάρα αλλά έστω....sarcastic.

Με η χωρίς σκυλί... για μένα...

Περπάτησες το βουνό όπως ήθελες?
Μύρισες τη φύση?
Χτύπησες και θηράματα?
Νιώθεις και ξέρεις (γιατί το ξέρεις!) ότι δεν έκαμες ζημία, ξεκληρίζοντας 'κανα "χωριό"?

Ταμάμ μερακλή μου! Τέλος!.love.
 
Δημητρη δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που θα σου πει αυτην την κουβεντα
αλλωστε δεν εχει και το δικαιωμα να κρινει απο την στιγμη που εισαι νομιμος
απλα στο θεμα καποιων θηραματων πχ λαγου-περδικας -φασιανος
το γρν δεν το βαζω στην ιδια κατηγορια
γιατι κοντευει να φτασει στον Πειραια για τσαρκες
η λογικη μου πεταχτηκε το τουφεκισα
η πηγα για τσιχλες και βαρεσα και εναν λαγο
θα αναγκασει καποιους Συναδελφους να κρεμασουν τα οπλα και τα λουρια των κυνηγοσκυλων τους
Πριν πενηντα χρονια μπορει τα παραπανω θηραματα να ηταν σε μεγαλους αριθμους
οποτε δεν υπηρχε προβλημα
σημερα με την πιεση που δεχονται ειτε απο αρπακτικα ειτε απο λαθροθηρια -φαρμακα
δεν θα αργησουν να γινουν ειδος προς εξαφανιση

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Λαθροθηρία-Κρεατοσυλλογή.3093/post-676107
Δεν νομίζω να πειράξει κάποιον αν χτυπήσω και ένα λαγό τέλος πάντως ας κυνηγάει ο καθένας με ότι αγαπάει,συμφωνώ μαζί σου τα μέτρα πρέπει παρθούν από άλλους
 
Back
Top