Άρβυλα ( Αγορά )

καλησπέρα στ παρέα
μετά από ένα σχεδόν μήνα με τα crispi laponia μπορώ να γράψω εντυπώσεις τα αρβύλα είναι πραγματικά ελαφρά σαν να φορές σπορτεξ απολύτως στεγανά δε παίρνουν νερό με τίποτα ακόμα και μετά από 5ωρες συνεχώς μουσκεμενα το μόνο π δεν ξέρω είναι τι συμπεριφορά θα χουν στην πέτρα γιατί φοβάμαι μήπως λόγω ραφων ξεφτισουν γρήγορα εγώ τα καλά μόνο σε μπράτσα και σε ενα περπατητο τσιχλας τα συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους κυνηγάνε μπεκατσα και τσίχλα.σε κάμπους κτλ
αυτό π δε μ'αρέσει είναι ότι η εταιρεία δε βγάζει μισά νούμερα για να μπορείς να επιλέξεις καλύτερα μεγεθος
 
Πολλά τα λεφτά ρε πανο
Ναι φιλε συμφωνω αλλα μπροστα στα αλλα εξοδα στα αρβυλα δε κανεις εκπτωσεις ειδικα στη περδικα δοκιμασα και αλλα των 80 100 120 λιωμα ουτε μια σεζον οποτε...
Αρκει να μπορεις ν τ παρεις φυσικα δεν ειναι ευκολα τα 200αρια 250αρια
 
καλησπέρα στ παρέα
μετά από ένα σχεδόν μήνα με τα crispi laponia μπορώ να γράψω εντυπώσεις τα αρβύλα είναι πραγματικά ελαφρά σαν να φορές σπορτεξ απολύτως στεγανά δε παίρνουν νερό με τίποτα ακόμα και μετά από 5ωρες συνεχώς μουσκεμενα το μόνο π δεν ξέρω είναι τι συμπεριφορά θα χουν στην πέτρα γιατί φοβάμαι μήπως λόγω ραφων ξεφτισουν γρήγορα εγώ τα καλά μόνο σε μπράτσα και σε ενα περπατητο τσιχλας τα συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους κυνηγάνε μπεκατσα και τσίχλα.σε κάμπους κτλ
αυτό π δε μ'αρέσει είναι ότι η εταιρεία δε βγάζει μισά νούμερα για να μπορείς να επιλέξεις καλύτερα μεγεθος
Και εγω Παναγιωτη με τα CRISPI τα VALDRESSE GTX ευχαριστημενος ειμαι και περδικα και μπεκατσα και δεν με κουραζουν καθολου
 
Εγω ετυχε προχθες λογω αποτομης αλλαγης προγραμματος να αναγκαστω να κυνηγησω χαλαρα βαλτο με τα ΑKu Slope leather... Δυο ωρες σχεδον μεσα στα νερα μεχρι τα γορδονια κ δεν εβαλαν σταγονα...
Ελαφρύ και άνετο αυτό και σε καλή τιμή.
 
Εγω ετυχε προχθες λογω αποτομης αλλαγης προγραμματος να αναγκαστω να κυνηγησω χαλαρα βαλτο με τα ΑKu Slope leather... Δυο ωρες σχεδον μεσα στα νερα μεχρι τα γορδονια κ δεν εβαλαν σταγονα...

Είναι καινούργια Άρη, ή τα έχεις καιρό;
 
Φέτος κυνηγάω με αυτά.
Fitwell spinone λέγεται το αρβυλο αυτό και είναι άνετο και ανθεκτικό.
Νερό δεν περνάει και το δέρμα είναι ανθεκτικό στις γρατζουνιές.
View attachment 7826

ωραίο μποτάκι και γερό φαίνεται γνωστή πολύ η εταιρεία για τα αλπικά της,,με χαλάει το χρώμα βέβαια αλλά γούστα είναι αυτά !

την επόμενη σεζόν θα αγοράσω κάτι παρόμοιο

981 WASATCH GTX RR
1577697408103.png
 
ωραίο μποτάκι και γερό φαίνεται γνωστή πολύ η εταιρεία για τα αλπικά της,,με χαλάει το χρώμα βέβαια αλλά γούστα είναι αυτά !

την επόμενη σεζόν θα αγοράσω κάτι παρόμοιο

981 WASATCH GTX RR
View attachment 7851
Φίλε Παύλο ωραίο αυτό το αρβυλο αλλά σε σχέση με αυτό που ανέβασα εγώ δεν γρατζουνιεται το δέρμα.

Παίζει σημασία αυτό.

Αν το σολιαζεις....το επάνω τμήμα δεν παθαίνει τίποτα και θα έχει μεγάλη αντοχή στο χρόνο.
 
Πήρα τα aku τα argo εδώ και 1 μήνα ίδια με τα superalp είναι.ωραίο μποτάκι άνετο καλό πάτημα αλλά έχω ένα θεμα,τέρμα πάνω στο μαξιλαράκι του με έχει κάνει σαν έγκαυμα λόγω ότι τρίβεται με την γάμπα μου και όχι για πολύ ώρα περπάτημα και σφίξιμο κορδόνια τα σφίγγω καλά σχεδόν τερμα.Το έχει παθει κάποιος άλλος?Τι μπορώ να κάνω?Τι μπορεί να φταίει?Έχω ξενερώσει λίγο γιατί τα 230 δεν είναι και λίγα για να έχω τέτοια θέματα.και σήμερα με -8 την άκουσα κρυωσαν τα πόδια μου.Ενω με τις lemigo τις γαλοτσες με 40 ευρωπουλακια με -20 δεν κατάλαβα τίποτα.Καλτσα στα aku είχα την απλή.Δεν περίμενα με -8 πάντως να την ακούσω.....
 
Last edited:
Κυνηγάω το τελευταίο καιρό με meindl island.. τις τελευταίες μέρες τα φοράω και σε χιόνι με κάλτσες mund.. είναι ο καλύτερος συνδυασμός που είχα ποτε... φωτιά το πόδι μέσα ιδρώτας ούτε για αστείο και παρά το βάρος δεν είναι καθόλου κουραστικά, πολύ μαλακα και άνετα.. πιο πριν είχα πάντα aigle... δεν τα συμπάθησα ποτε.. το πόδι γινόταν μούσκεμα μέσα πριν καν συννεφιάσει... δε ξέρω τη γίνεται λάθος αλλά δε προκυτε να ξαναγυρίσω εκεί.. επόμενη αγορά ένα ζευγάρι γαλότσες universe και έκλεισε το θέμα υπόδηση..
@Pavlos αυτά που έβαλες τα έχει φίλος που κάνει ορειβασία.. τα έχει πάει δυο φορέα κιλιματζαρο.. κανένα θέμα.. ποιοτική και δοκιμασμένη μάρκα!
 
Πήρα τα aku τα argo εδώ και 1 μήνα ίδια με τα superalp είναι.ωραίο μποτάκι άνετο καλό πάτημα αλλά έχω ένα θεμα,τέρμα πάνω στο μαξιλαράκι του με έχει κάνει σαν έγκαυμα λόγω ότι τρίβεται με την γάμπα μου και όχι για πολύ ώρα περπάτημα και σφίξιμο κορδόνια τα σφίγγω καλά σχεδόν τερμα.Το έχει παθει κάποιος άλλος?Τι μπορώ να κάνω?Τι μπορεί να φταίει?Έχω ξενερώσει λίγο γιατί τα 230 δεν είναι και λίγα για να έχω τέτοια θέματα.και σήμερα με -8 την άκουσα κρυωσαν τα πόδια μου.Ενω με τις lemigo τις γαλοτσες με 40 ευρωπουλακια με -20 δεν κατάλαβα τίποτα.Καλτσα στα aku είχα την απλή.Δεν περίμενα με -8 πάντως να την ακούσω.....
Το πολύ δυνατό σφίξιμο στα κορδόνια πού έκανες φίλε μου δημιούργησε αυτό που περιγράφεις. Το σφίξιμο με τα κορδόνια στα καινούργια μποτάκια γίνεται σταδιακά μέχρι να πάρουν την φόρμα του ποδιού σου. Ποτέ σφίξιμο σφιχτό από την πρώτη φορά.
 
Το πολύ δυνατό σφίξιμο στα κορδόνια πού έκανες φίλε μου δημιούργησε αυτό που περιγράφεις. Το σφίξιμο με τα κορδόνια στα καινούργια μποτάκια γίνεται σταδιακά μέχρι να πάρουν την φόρμα του ποδιού σου. Ποτέ σφίξιμο σφιχτό από την πρώτη φορά.
Μακάρι να είναι αυτό! Γιατί ψιλοαπελπιστηκα.που να κάνω και πολύωρο περπάτημα pepanthol θα θέλω μετά.Δεν θα δένω το τελευταίο κούμπωμα τέρμα πάνω και θα δω πως θα είναι.
 
Μακάρι να είναι αυτό! Γιατί ψιλοαπελπιστηκα.που να κάνω και πολύωρο περπάτημα pepanthol θα θέλω μετά.Δεν θα δένω το τελευταίο κούμπωμα τέρμα πάνω και θα δω πως θα είναι.
Χρηστο στα δικα μου Aku conero gtx στα 3 χρονια που τα εχω δεν σφιγγω ποτε πολυ τα κορδονια και δεν τα περναω ποτε απο τα τελευταια δυο πιαστρακια που εχει ψηλα, εκει ψηλα τα περναω γυρω γυρω τα κορδονια και τα σφιγγω και ειμαι τελειως ανετος
 
Τα κορδόνια στα αρβύλα τα σφίγγουμε τόσο όσο να μη κινείται το πόδι....στην κατηφόρα και τις πέτρες τα σφίγγουμε καλά για να κρατούν καλύτερα το πόδι. Για περπάτημα επιλέγετε αρβύλα 6 ιντσών σε ύψος....τα 8 ιντσών είναι περισσότερο για στατικά κυνήγια που δεν ενοχλεί το βάρος τους στο περπάτημα ..... δοκιμάστε τις γκέτες.... ουσιαστικά μετατρέπουν το αρβυλο σε γαλοτσα...δε λερώνει το παντελόνι στη λάσπη και μπορεί να φορεθεί απλό παντελόνι για να μη ζεσταινόμαστε ...
 
μετά απο 10 χρόνια με μποτάκι beretta απο τα οποία έμεινα πολύ ευχαριστημένος είπα να δοκιμάσω την γερμανική meindl...χτές τα παρέλαβα και η δοκιμή θα γίνει το συντομότερο.πιο ορειβατικό αλλα πιστεύω να μη με κουράσει στο κυνήγι.
 

Attachments

  • 71N4kx6DBrL._AC_SX679_.jpg
    71N4kx6DBrL._AC_SX679_.jpg
    90 KB · Προβολές: 23
μετά απο 10 χρόνια με μποτάκι beretta απο τα οποία έμεινα πολύ ευχαριστημένος είπα να δοκιμάσω την γερμανική meindl...χτές τα παρέλαβα και η δοκιμή θα γίνει το συντομότερο.πιο ορειβατικό αλλα πιστεύω να μη με κουράσει στο κυνήγι.
Καλοριζικο τι βαρος εχει ;
 
Τα άρβυλα της Beretta τα κατασκευάζει η Crispi και η Beretta βάζει το όνομα της.... όσο αφορά τα meindl που ανέβασε ο συνάδελφος σίγουρα είναι πολύ καλά παπούτσια.... απλά εγώ προσωπικά προτιμώ άρβυλα που είναι όλο δέρμα γιατί κυνηγάω σε δύσβατα μέρη με πέτρες και πουρνάρια που μπορεί να σκιστεί η cordura....
 
Back
Top