Άρβυλα ( Αγορά )

Τα έχω σε εκτίμηση τα προϊόντα της αλπινα
Αλλά μάλλον πάω για το βαρύ πυροβολικό της crispi
Νίκο πρόσφατα πήγα για επισκευή ένα ζευγάρι meidl στην κουβέντα που κάναμε με τον τσαγκάρη πού είπε για τα crispi ότι έχουν αστείες ραφές κ έχουν πολλά θέματα γύρω από αυτό! Εν αντιθέσει μου είπε πολύ καλά λόγια για τα Ακυ! Υπόψιν δεν εμπορευόταν παπούτσια μόνο επισκεύαζε! Πρόσεξε τες λίγο γιατί είναι αρκετά τα λεφτά!
 
Από crispi ποιοτικό παπουτσι ήταν το granite... Παπουτσι που ένας συστηματικός στην περδικα κ ενδιάμεσα μπεκάτσα (αν κ σκληρό για το δάσος), θα φορουσε δυο γεματες σεζόν.. Μετά θα χρειαζόταν σίγουρα σολα μιας κ η μεβρανη του συγκεκριμένου δυσκολα έχει θέματα στα πρωτα δυο έτη (ανώτερης ποιοτητας). Το συγκεκριμένο πλεον δεν εισάγεται στην Ελλάδα γιατί όπως έμαθα κρατουσε σε ραφές, μεβρανη κτλ πολυ καιρό.....και δεν συμφερε.......! Όλα τα υπόλοιπα μοντέλα απλα ,για σκληρή χρήση είναι μάπα....Επαναλαμβάνω για σκληρή χρήση....... Η meindl από την άλλη είναι μια εταιρία που μπορεί σχετικά να έμεινε πισω σε design.... αλλά κράτησε στα "βαριά" μοντέλα την ποιοτητα κ την καθαροαιμία για σκληρή χρήση.... Για την aku δεν μπορώ να έχω άποψη γιατί δεν έχω φορέσει ακόμα, αν κ ψηνομαι για το γιούτα της aku.. Για τα προηγουμενα όμως έχω φορέσει όλα τα "σκληρά" Μοντέλα των εταιρειών που προανεφερα...
 
Το εχω και το εχω χρησιμοποιησει παντου,εκτος απο περδικοτοπια.
Στη χρηση που του εχω κανει,ειναι εξαιρετικο,στιβαρο και στεγανο.
Για περδικοκυνηγι παντως δεν εχω αποψη.
 
Πριν τρεια χρόνια το είχε προσφορά το servival αν θυμάμαι καλά στα 170! Και το πήρα για τον κουμπάρο μου στα Γιάννενα! Νίκο είναι παπουτσαρα! Μετάνιωσα που δεν πείρα και για μένα! Κυνηγάει καθε μέρα μπεκάτσα σε πουρνάρια συν αρκετά περδικοκυνηγια! Το έχει ευχαριστηθεί κ όταν τα φτησει τελείως αυτά θα ξαναπάρει! Φέτος του άλλαξε κ σόλες! Δυνατή επιλογή!
 
Από crispi ποιοτικό παπουτσι ήταν το granite... Παπουτσι που ένας συστηματικός στην περδικα κ ενδιάμεσα μπεκάτσα (αν κ σκληρό για το δάσος), θα φορουσε δυο γεματες σεζόν.. Μετά θα χρειαζόταν σίγουρα σολα μιας κ η μεβρανη του συγκεκριμένου δυσκολα έχει θέματα στα πρωτα δυο έτη (ανώτερης ποιοτητας). Το συγκεκριμένο πλεον δεν εισάγεται στην Ελλάδα γιατί όπως έμαθα κρατουσε σε ραφές, μεβρανη κτλ πολυ καιρό.....και δεν συμφερε.......! Όλα τα υπόλοιπα μοντέλα απλα ,για σκληρή χρήση είναι μάπα....Επαναλαμβάνω για σκληρή χρήση....... Η meindl από την άλλη είναι μια εταιρία που μπορεί σχετικά να έμεινε πισω σε design.... αλλά κράτησε στα "βαριά" μοντέλα την ποιοτητα κ την καθαροαιμία για σκληρή χρήση.... Για την aku δεν μπορώ να έχω άποψη γιατί δεν έχω φορέσει ακόμα, αν κ ψηνομαι για το γιούτα της aku.. Για τα προηγουμενα όμως έχω φορέσει όλα τα "σκληρά" Μοντέλα των εταιρειών που προανεφερα...
Τα κρανιτε είναι για γνήσιους Περδικάδες που δεν χορταίνουν βουνό;)
 
Back
Top