Άρβυλα ( Αγορά )

Fitwell Marte φέτος η επόεμνη αγορά πολύ σύντομα. Έχω ακούσει καλά λόγια και δείχνει πολύ ποιοτικό. Για να δούμε.
Ωραίο άρβυλο αλλά για λόγους ψυχολογικούς θα αρνιόμουν να δώσω τόσα λεφτά χωρίς goretex. Έχουν βέβαια αλλη μεμβρανη αλλά όπως και να το κάνουμε η πλύση εγκεφάλου του μάρκετιγκ επιβάλει σε αυτή τη τιμή μποτάκι με goretex. :D
 
Fitwell Marte φέτος η επόεμνη αγορά πολύ σύντομα. Έχω ακούσει καλά λόγια και δείχνει πολύ ποιοτικό. Για να δούμε.
Αν μιλας για το συγκεκριμένο φιλε μου δεν γνωρίζω αλλα για την συγκεκριμένη μάρκα επειδη αγορασα ενα ζευγάρι δεν πρόκειται να ξαναδωσω τοσα λεφτα νερο φουλ γλιστρημα φουλ
 
Ωραίο άρβυλο αλλά για λόγους ψυχολογικούς θα αρνιόμουν να δώσω τόσα λεφτά χωρίς goretex. Έχουν βέβαια αλλη μεμβρανη αλλά όπως και να το κάνουμε η πλύση εγκεφάλου του μάρκετιγκ επιβάλει σε αυτή τη τιμή μποτάκι με goretex. :D
Έχω πάρει δύο fitwell και καμία δεκαριά meindl.

Άνετα καλύτερη η αδιαβροχοποιηση του fitwell από το goretex.

Επίσης τα δύο fitwell που έχω πάρει δεν βαρενουν όταν βραχουν και επίσης το περιφερειακό λάστιχο αλλά και όλο το αρβυλο ήταν με μεγάλη διαφορά ανθεκτικοτερο.

Αυτά για το jek και το spinone.
Για το marte δεν γνωρίζω διότι δεν το είχα ποτέ.
Όμως λογικά θα είναι καλό αρβυλο.
 
Το να φτιαχτεί μεμβράνη πιο στεγανή από το goretex είναι το μόνο εύκολο. Και τα lytos με την TeporDry ποτέ δε μου πήραν νερό. Το ζητούμενο είναι ο συνδυασμός στεγανότητας αλλά και αναπνευσιμότητας. Αλλιώς θα φορούσαμε όλοι γαλότσα που είναι και ελαφρύα. ;)
 
Για τη χρήση που κάνω εγώ μόνο η στρατιωτική αρβύλα για άλλους είναι καλή και αυτή το μόνο σίγουρο ότι σκοτώνει σε βρεγμένη πέτρα
Πάντως vibram χρησιμοποιούν οι περισσότερες εταιρείες ορειβατικών μποτών . Ίσως με τον χρόνο σκληραίνει το τακούνι όπως στα λάστιχα αυτοκινήτων.
 
Πάντως vibram χρησιμοποιούν οι περισσότερες εταιρείες ορειβατικών μποτών . Ίσως με τον χρόνο σκληραίνει το τακούνι όπως στα λάστιχα αυτοκινήτων.
Ακριβώς αυτό είναι που την κάνει να γλιστρά..... επειδή είναι αρκετά σκληρή για να έχει αντοχή και κρατάει ψωμί.... όπως τα λάστιχα για off road.... είναι σκληρά για να αντιμετωπίσουν πέτρες και λάσπη αλλά στην άσφαλτο και το βράχο γλιστρανε....
 
Πάντως vibram χρησιμοποιούν οι περισσότερες εταιρείες ορειβατικών μποτών . Ίσως με τον χρόνο σκληραίνει το τακούνι όπως στα λάστιχα αυτοκινήτων.
Ίσως να σκληραίνει υπερβολικά με το χρόνο δεν το είχα σκεφτεί αυτό πάντως εγώ έχω δει άσχημες πτώσεις με αυτες και μετά τρέχουν να αλλάξουν σόλα σε παπούτσια που πλήρωσαν 300 ευρώ. Οι στρατιωτικές δεν με έχουν απογοητεύσει ποτέ
 
Ίσως να σκληραίνει υπερβολικά με το χρόνο δεν το είχα σκεφτεί αυτό πάντως εγώ έχω δει άσχημες πτώσεις με αυτες και μετά τρέχουν να αλλάξουν σόλα σε παπούτσια που πλήρωσαν 300 ευρώ. Οι στρατιωτικές δεν με έχουν απογοητεύσει ποτέ
Οι στρατιωτικές όμως σου γαμανε τα γόνατα και τα πέλματα.....
 
Το να φτιαχτεί μεμβράνη πιο στεγανή από το goretex είναι το μόνο εύκολο. Και τα lytos με την TeporDry ποτέ δε μου πήραν νερό. Το ζητούμενο είναι ο συνδυασμός στεγανότητας αλλά και αναπνευσιμότητας. Αλλιώς θα φορούσαμε όλοι γαλότσα που είναι και ελαφρύα. ;)
Για τη διαπνοή πρέπει να χρησιμοποιείς τα ειδικά σπρέι, αλλά με τον καιρό μόνο το λίπος δεν αφήνει να περασει η υγρασία ,το νερό σε κάποιο ρυάκι . Έτσι αναλόγως τη πορεία ιδρώνει λίγο το πόδι γιατί το λίπος τα σφραγίζει όλα .
 
Και οι vibram ούτε είναι ολες ίδιες , ούτε έχουν όλες την ιδια συμπεριφορά σε βρεγμένη πέτρα.
Οι σκληρές γλιστράνε όντως περισσότερο.
Σκληρη νιbram σε μποτακι Iowa και εκανα πατιναζ.
Vibram sto aku zenith πολυ καλή συμπεριφορά . Σιγουρα δεν ήταν τοσο σκληρη οσο της Iowa.
Η vibram σόλες που μου έβαλε στην πορεία ο Αγάπιος στα aku ,ειναι πιο μαλακές και με τρομερη πρόσφυση.
 
Δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο και τις φοράω καθημερινά
Αν λες της ΕΣ αρβύλες είναι χορηγία του Ερτογαν στον ελληνικό στρατό γιατί αν δεν πάνε από γλίστρημα θα πάνε από κουτσαμα οι Έλληνες στρατιώτες .sarcastic.fgr2
 
Back
Top