Άρβυλα ( Αγορά )

Το έχω ξαναγράψει..... επειδή μια εταιρεία βάζει το όνομα της σε ένα προϊόν δε σημαίνει ότι είναι ανώτερα από άλλα....τα άρβυλα της Beretta τα φτιάχνει η Crispi..... απλά βάζει τη φίρμα της Beretta...... επίσης η lytos είναι μια εταιρεία με παπούτσια χαμηλής ποιότητας υλικών......αν θέλετε ένα αρβυλο αδιάβροχο.....το όνομα gore tex.... είναι μονόδρομος...... από κει και πέρα ο καθένας μας ανάλογα με τα χρήματα που μπορεί και θέλει να διαθέσει πράττει ανάλογα..... εγώ προτιμώ να δώσω 70-80 ευρώ επιπλέον αλλά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και τα πόδια μου ασφαλή....
Πέρα από τις <<κυνηγετικές>>μάρκες,να κοιτάτε και τις ορειβατικές.
Salewa,Scarpa,κτλ.
 



Η μπεκάτσα η περδικα πέτρα παω... ορτυκια δεν έχω πάει παντός με τα beretta 180€ ηρθα ξυπόλητος στο 6 μηνο lythos ήταν ποιο λίγο καιρό
Νικόλα.... πέτρα με πέτρα έχει διαφορά.... πρώτον, άλλο αλπικό τοπίο και άλλο πέτρα και πουρνάρια..... δεύτερον δε μου απάντησες πόσων ετών ήταν τα παπούτσια που ανέβασες όταν τα αγόρασες μεταχειρισμένα....για να μην ρωτήσω πώς τα μεταχειριζόταν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.... και τρίτο και τελευταίο σε ότι αφορά την Beretta και πολλές άλλες εταιρείες νομίζω ότι κατέθεσα την άποψη μου ποιο πάνω.....η Beretta και άλλες αντίστοιχες πολυεθνικές εταιρείες ήθελαν να πάρουν μερίδιο από τον τομέα της αγοράς παπουτσιών..... έκαναν συμφωνίες με εταιρείες που υπήρχαν ήδη στο χώρο και απλά έβαλαν το όνομα τους πάνω..... έχω δύο ζευγάρια Beretta..... το ένα το φόρεσα ελάχιστα λόγω χαμηλού ύψους και ασφάλειας του αστραγάλου....το δεύτερο είναι καινούργιο στο κουτί του.... όμορφο ελαφρύ....cordura.. δώρο του κουμπάρου μου..... δεν το βασιζομαι για κυνήγι..... μόνο για μία βόλτα στο χωματόδρομο....
 
Νικόλα.... πέτρα με πέτρα έχει διαφορά.... πρώτον, άλλο αλπικό τοπίο και άλλο πέτρα και πουρνάρια..... δεύτερον δε μου απάντησες πόσων ετών ήταν τα παπούτσια που ανέβασες όταν τα αγόρασες μεταχειρισμένα....για να μην ρωτήσω πώς τα μεταχειριζόταν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.... και τρίτο και τελευταίο σε ότι αφορά την Beretta και πολλές άλλες εταιρείες νομίζω ότι κατέθεσα την άποψη μου ποιο πάνω.....η Beretta και άλλες αντίστοιχες πολυεθνικές εταιρείες ήθελαν να πάρουν μερίδιο από τον τομέα της αγοράς παπουτσιών..... έκαναν συμφωνίες με εταιρείες που υπήρχαν ήδη στο χώρο και απλά έβαλαν το όνομα τους πάνω..... έχω δύο ζευγάρια Beretta..... το ένα το φόρεσα ελάχιστα λόγω χαμηλού ύψους και ασφάλειας του αστραγάλου....το δεύτερο είναι καινούργιο στο κουτί του.... όμορφο ελαφρύ....cordura.. δώρο του κουμπάρου μου..... δεν το βασιζομαι για κυνήγι..... μόνο για μία βόλτα στο χωματόδρομο....
Δεν ξέρω πόσο χρονών είναι παντός ήταν σαν καινούριο ολλανδικό στρατό έλεγε...
Το καλύτερο που μου άντεξε ήταν κρισπι Νεβάδα 330€ 3 σαιζόν και έμεινα από σόλες τα έστειλα να τα φτιάξω και έβαλαν περιφερειακά προστατεύει και χάλασε δεν μου έκανε μετά και έδωσα 80€
 
Περίεργο από που να έβαζε νερά άραγε; .think.

Ετσι ειναι όταν τα περνεις με 80€ και ειναι δέκα φορές καλύτερα από παπούτσια που θα πάρεις με 200 για να φτάσεις αυτό το παπούτσι πρέπει να πάρεις η το ίδιο καινούργιο ή κρισπι Νεβάδα η λοβα Θιβέτ μιλάμε για κυνήγι περδικα μπεκάτσα λέμε για πέτρα πάνω στην πέτρα εαν το παρει κάποιος που δεν κυνηγα σε τέτοιο τόπο βγάζει 10 χρόνια.... και λέω έβαζε νερό είχε χαλάσει η μεμβράνη... και μου έχει τύχη και σε καινούργιο maidil βακουμ 285€ και έμπαζε το ενα και δεν μου το άλλαζε τότε...
 

Ετσι ειναι όταν τα περνεις με 80€ και ειναι δέκα φορές καλύτερα από παπούτσια που θα πάρεις με 200 για να φτάσεις αυτό το παπούτσι πρέπει να πάρεις η το ίδιο καινούργιο ή κρισπι Νεβάδα η λοβα Θιβέτ μιλάμε για κυνήγι περδικα μπεκάτσα λέμε για πέτρα πάνω στην πέτρα εαν το παρει κάποιος που δεν κυνηγα σε τέτοιο τόπο βγάζει 10 χρόνια.... και λέω έβαζε νερό είχε χαλάσει η μεμβράνη... και μου έχει τύχη και σε καινούργιο maidil βακουμ 285€ και έμπαζε το ενα και δεν μου το άλλαζε τότε...
Στα 5-7 χρόνια οι σόλες βγαίνουν οφ,τι ημερομηνία παραγωγής είναι τα μεταχειρισμένα; 50-70 ευρώ για αλλαγή σόλες.
 
Στα 5-7 χρόνια οι σόλες βγαίνουν οφ,τι ημερομηνία παραγωγής είναι τα μεταχειρισμένα; 50-70 ευρώ για αλλαγή σόλες.



Εγω ειπα μια γνώμη το καλύτερο είναι το καινούργιο σκας 340€ και βγάζεις από 3 εως 10 χρόνια εξαρτάται πόσο κυνηγάς που και πως περπατάς.... εγω εχω αλλάξει 2 3 εταιρείες τον 200 και κάτω και ήρθα ξυπόλυτος από το βουνό και 2 το 300 και πανω οποία κράτησαν 2-3 χρόνια όσο το μεταχειρισμένο...
 
Last edited:



Εγω ειπα μια γνώμη το καλύτερο είναι το καινούργιο σκας 340€ και βγάζεις από 3 εως 10 χρόνια εξαρτάται πόσο κυνηγάς που και πως περπατάς.... εγω εχω αλλάξει 2 3 εταιρείες τον 200 και κάτω και ήρθα ξυπόλυτος από το βουνό και 2 το 300 και πανω οποία κράτησαν 2-3 χρόνια όσο το μεταχειρισμένο...
Και πολύ καλά κάνεις , εμπειρίες και απόψεις καταθέτει ο καθένας.
 
Θέλουν και λίγη περιποίηση ρε παιδιά το αρβυλο.
Στη φώτο του Νικόλα φαίνεται πως δεν έχουν και την καλύτερη αντιμετώπιση.
Η λάσπη πρέπει να φεύγει και να μην μένει.
Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.
Η πέτρα όμως είναι το σκληρότερο τεραιν και θέλει τα καλύτερα και καταλληλότερα υποδηματα.
 
Θέλουν και λίγη περιποίηση ρε παιδιά το αρβυλο.
Στη φώτο του Νικόλα φαίνεται πως δεν έχουν και την καλύτερη αντιμετώπιση.
Η λάσπη πρέπει να φεύγει και να μην μένει.
Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.
Η πέτρα όμως είναι το σκληρότερο τεραιν και θέλει τα καλύτερα και καταλληλότερα υποδηματα.
Πάντα τους έβαζα 1 φορά την εβδομάδα λίπος φώκιας.. τα 2 αριστερά τα πείρα το 2018 και ήτανε πως είναι δεξιά που τα πείρα φέτος τον Ιανουαρίο που δούλευα στο χιονοδρομικό.. ούτε κρύο ούτε νερό μέσα περνάει..
Αυτα τα αριστερά τα έβαζα χειμώνα εναλλάξ και όταν άνοιγαν έσκισαν τα εβαζα μόνο σε εκπαιδευτικά περδικα και κατέληξαν έτσι..
Η πέτρα και το Πουρναρι τα κάνει έτσι..
Εγω πλήρωνα 150αρια 200αρια 300αρια και σε 2 3 χρόνια επερνα τα καλά στο χέρι και μου λέει φίλος τσοπανης που είναι όλοι μερα στα βουνά αντε παρε σαν αυτά μεταχειρισμένα 50ρικο θα παρεις 5 6 ζευγάρια με τόσα λεφτά και αυτος τα τρώει μέσα στο χρόνο και το φουσκι πέτρα είναι χειρότερα από την λάσπη.. τι έπρεπε μου λέει να δίνω 500ρικο κάθε χρόνο..
Εχει παρει και αλλος που ξέρω που πήγαμε μαζί το 2018 και τα εχει ακόμα παει για λαγο τα φοράει ΣΚ 2 3 ώρες και δεν έχουν πάθει τίποτα..
 
Εγώ πέρσυ το καλοκαίρι αγόρασα ένα ζευγάρι beretta setter gtx ..μόνο τα καλύτερα έχω να πω έναν χρόνο μετά...ελαφρύ πολύ άνετο....έχω κάνει τρελά χιλιόμετρα τα περισσότερα σε πουρνάρι και πέτρα...αλλά και μέσα σε λασπη και νερό ...δεν έχουν πάθει το παραμικρό..
 
Ήρθαν τα έκανα και μια πρώτη βόλτα αρκετά βολικά μπορώ να πω τα πήρα 45 το νούμερο με χοντρές κάλτσες είναι όπως πρέπει.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους
 

Attachments

  • IMG_20220713_135708.jpg
    IMG_20220713_135708.jpg
    189,3 KB · Προβολές: 59
  • IMG_20220713_135658.jpg
    IMG_20220713_135658.jpg
    134,5 KB · Προβολές: 58
  • IMG_20220713_135655.jpg
    IMG_20220713_135655.jpg
    168,2 KB · Προβολές: 55
  • IMG_20220713_135646.jpg
    IMG_20220713_135646.jpg
    152,3 KB · Προβολές: 57
  • IMG_20220713_135643.jpg
    IMG_20220713_135643.jpg
    161,9 KB · Προβολές: 60
Ήρθαν τα έκανα και μια πρώτη βόλτα αρκετά βολικά μπορώ να πω τα πήρα 45 το νούμερο με χοντρές κάλτσες είναι όπως πρέπει.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους
Σου εύχομαι να τα ευχαριστηθεις και να τα λιώσεις στο βουνό...
 
Back
Top