Άρβυλα ( Αγορά )

Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κανείς που έχει στη διάθεσή του τα παρακάτω μποτάκια; Σκέφτομαι να τα αγοράσω και θα ήθελα μια άποψη.

View attachment 36395
Να ξέρεις πως σαν μάρκα είναι καλή.
Ποιοτικά τα αρβυλα της.
 
Σήμερα την ημέρα των γενεθλίων μου ήρθε το δώρο που έκανα στον πατέρα μου!!!!
Ελπίζω να τα ευχαριστηθει και να τα ματώσει με έναν κάπρο!!!!
View attachment 36406
Πολύχρονος πάντα με υγεία Τέλη! Γερος και καλότυχος!
 
Παιδιά για τα Αετος force 2 αξίζουν για αγορά ή θα πάνε τσάμπα και αυτά τα λίγα 60 ευρώ που στοιχίζουν;
εγω προτιμησα αυτα τριτη χρονια φετος , πολυ ευχαριστημενος
https://www.tsianikas.gr/el/kinigi/ypodisi/mpotakia/lytos-argo-jay-2.html
αλλα να ξερεις τι παιρνεις , γιατι το παιρνεις και τι να περιμενεις ;)
τα Αετος δεν θα τα επαιρνα , δεν μου γεμιζουν το ματι. Δεν μου φαινεται και φυσικο καουτσουκ η σολα ...δεν ξερω
 
εγω προτιμησα αυτα τριτη χρονια φετος , πολυ ευχαριστημενος
https://www.tsianikas.gr/el/kinigi/ypodisi/mpotakia/lytos-argo-jay-2.html
αλλα να ξερεις τι παιρνεις , γιατι το παιρνεις και τι να περιμενεις ;)
τα Αετος δεν θα τα επαιρνα , δεν μου γεμιζουν το ματι. Δεν μου φαινεται και φυσικο καουτσουκ η σολα ...δεν ξερω
Απο μποτάκια δεν έχω ιδέα. Πέρυσι στην καραντίνα αγόρασα αυτά Columbia Peakfreak Nomad Chukka γιατί πηγαίναμε καμιά βόλτα στο βουνό για περπάτημα με κριτήριο περισσότερο την ομορφιά και τις κριτικές που διάβασα και η αλήθεια μου άρεσαν πολύ αλλά δεν νομίζω ότι τέτοιου τύπου μποτάκια είναι κατάλληλα για κυνήγι. Μου φαίνονται πολύ χαμηλά με αποτέλεσμα να μπαίνουν χώματα και κλαδιά μέσα στο μποτάκι κάτι που όντως συνέβει και κατα το περπάτημα στο βουνό. Πόσο μάλλον και στο κυνήγι που μπαίνω και μέσα στο πυκνό. Τα χρησιμοποιώ μόνο για απλή βόλτα στο βουνό ή σε κανένα πάρκο ή στην μοτοσυκλετα μιας και φοριούνται και για πιο καθημερινά.

Για κυνήγι όμως προτειμώ πιο ψηλά και γεροδεμένα. Αυτή την στιγμή πάω με τα στρατιωτικά τα οποία τους έχω σιλικονούχο πάτο για να ειναι πιο άνετα αλλά είναι λίγο μεγάλα μου και παραλίγο να γυρίσω το πόδι μου χθες. Είναι και σκληρά αλλά δεν καταλαβαίνουν τίποτα απο κλαδιά και πέτρες. Αυτά τα Αετος μου τα πρότεινε ο καταστηματάρχης εδώ σε ένα μαγαζί κοντά στο σπίτι μου που πουλάει στρατιωτικά και κυνηγετικά ήδη ένδυσης και υποδήματα γιατί του ζήτησα ψηλό άρβυλο τύπου στρατού ή υπηρεσιακό αλλά με πιο καλη σόλα και χωρίς φερμουάρ και αδιάβροχα. Και μου είπε ότι τα προτεινουν και για κυνηγετικά. Λίγο που τα δοκίμασα μου φάνηκαν σίγουρα πιο άνετα από τα στρατιωτικά αλλά σε σύγκριση με τα Columbia δεν ενθουσιάστικα και τόσο σε άνεση και εφαρμογή. Μετά μου πρότεινε κάποια πιο ακριβά τα οποία ειναι για Swatt αλλά είχαν αεροσολα και φερμουαρ στο πλάι και φάγανε ακυρο αμεσως.
 
Απο μποτάκια δεν έχω ιδέα. Πέρυσι στην καραντίνα αγόρασα αυτά Columbia Peakfreak Nomad Chukka γιατί πηγαίναμε καμιά βόλτα στο βουνό για περπάτημα με κριτήριο περισσότερο την ομορφιά και τις κριτικές που διάβασα και η αλήθεια μου άρεσαν πολύ αλλά δεν νομίζω ότι τέτοιου τύπου μποτάκια είναι κατάλληλα για κυνήγι. Μου φαίνονται πολύ χαμηλά με αποτέλεσμα να μπαίνουν χώματα και κλαδιά μέσα στο μποτάκι κάτι που όντως συνέβει και κατα το περπάτημα στο βουνό. Πόσο μάλλον και στο κυνήγι που μπαίνω και μέσα στο πυκνό. Τα χρησιμοποιώ μόνο για απλή βόλτα στο βουνό ή σε κανένα πάρκο ή στην μοτοσυκλετα μιας και φοριούνται και για πιο καθημερινά.

Για κυνήγι όμως προτειμώ πιο ψηλά και γεροδεμένα. Αυτή την στιγμή πάω με τα στρατιωτικά τα οποία τους έχω σιλικονούχο πάτο για να ειναι πιο άνετα αλλά είναι λίγο μεγάλα μου και παραλίγο να γυρίσω το πόδι μου χθες. Είναι και σκληρά αλλά δεν καταλαβαίνουν τίποτα απο κλαδιά και πέτρες. Αυτά τα Αετος μου τα πρότεινε ο καταστηματάρχης εδώ σε ένα μαγαζί κοντά στο σπίτι μου που πουλάει στρατιωτικά και κυνηγετικά ήδη ένδυσης και υποδήματα γιατί του ζήτησα ψηλό άρβυλο τύπου στρατού ή υπηρεσιακό αλλά με πιο καλη σόλα και χωρίς φερμουάρ και αδιάβροχα. Και μου είπε ότι τα προτεινουν και για κυνηγετικά. Λίγο που τα δοκίμασα μου φάνηκαν σίγουρα πιο άνετα από τα στρατιωτικά αλλά σε σύγκριση με τα Columbia δεν ενθουσιάστικα και τόσο σε άνεση και εφαρμογή. Μετά μου πρότεινε κάποια πιο ακριβά τα οποία ειναι για Swatt αλλά είχαν αεροσολα και φερμουαρ στο πλάι και φάγανε ακυρο αμεσως.
ωραια και ποιοτικα τα columbia , αλλα οχι για κυνηγι. Διαβασε ολο το thread εδω και θα καταλαβεις τι παιζει. Το θεμα ειναι αν θες αδιαβροχα ή και με vibram σολα , υπολογισε +50 ευρω για το καθενα . Το δευτερο δεν το θεωρω απαραιτητο . Απολυτα αδιαβροχα με τη χαμηλοτερη τιμη , θεωρω τα aigle , 100-130 ευρω
 
Σήμερα την ημέρα των γενεθλίων μου ήρθε το δώρο που έκανα στον πατέρα μου!!!!
Ελπίζω να τα ευχαριστηθει και να τα ματώσει με έναν κάπρο!!!!
View attachment 36406
Χρόνια πολλά και πάνω απ όλα χρόνια Καλά.
Ωραίο δώρο.
Άντε να μεγαλώσει ο γιος μου να σταματήσω να αγοράζω αρβυλα.

Χαχαχα
 
Χρόνια πολλά και πάνω απ όλα χρόνια Καλά.
Ωραίο δώρο.
Άντε να μεγαλώσει ο γιος μου να σταματήσω να αγοράζω αρβυλα.

Χαχαχα
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου
Χαχχα έτσι παν αυτά όταν είμαστε μικροί μας κάνουν οι γονείς δώρα όταν μεγαλώνουμε κάνουμε εμείς σε αυτούς!!!
 
Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κανείς που έχει στη διάθεσή του τα παρακάτω μποτάκια; Σκέφτομαι να τα αγοράσω και θα ήθελα μια άποψη.

View attachment 36395
Πάρτα φίλε μου τα μόνα αρβυλα που με κάνουν να νιώθω ασφαλής στην πέτρα εκτός meidl.
 
Καλημερα σε ολους.
Ειχα θιξει και τον Αυγουστο το θεμα αρβυλο και ηρθε η στιγμη να αντικαταστησω τα παλια,καθως μετα απο τοσα χρονια σκληρης χρησης,εχουν αρχισει και "βαζουν" πολυ νερο εσωτερικα.Ειδικα τις πρωτες πρωϊνες ωρες,που τα ποσοστα υγρασιας ειναι στο ζενιθ και περπατωντας στα χορτα,το ποδι ποτιζει απο μεσα.
Ψαχνω αρβυλο 100% στεγανο και οχι απλως αδιαβροχο.
Γνωριζω το lowa tibet,που βγαινει σε 2 εκδοσεις,μια "χαμηλη" και μια "ψηλη".
Θα ηθελα ομως,αν γνωριζει καποιος συναδελφος,ενα στεγανο αρβυλο με μεγιστη τιμη στα 150-170 ευρω.
Ευχαριστω.
 
Καλημερα σε ολους.
Ειχα θιξει και τον Αυγουστο το θεμα αρβυλο και ηρθε η στιγμη να αντικαταστησω τα παλια,καθως μετα απο τοσα χρονια σκληρης χρησης,εχουν αρχισει και "βαζουν" πολυ νερο εσωτερικΚαλημερα σε ολους.
Ειχα θιξει και τον Αυγουστο το θεμα αρβυλο και ηρθε η στιγμη να αντικαταστησω τα παλια,καθως μετα απο τοσα χρονια σκληρης χρησης,εχουν αρχισει και "βαζουν" πολυ νερο εσωτερικα.Ειδικα τις πρωτες πρωϊνες ωρες,που τα ποσοστα υγρασιας ειναι στο ζενιθ και περπατωντας στα χορτα,το ποδι ποτιζει απο μεσα.
Ψαχνω αρβυλο 100% στεγανο και οχι απλως αδιαβροχο.
Γνωριζω το lowa tibet,που βγαινει σε 2 εκδοσεις,μια "χαμηλη" και μια "ψηλη".
Θα ηθελα ομως,αν γνωριζει καποιος συναδελφος,ενα στεγανο αρβυλο με μεγιστη τιμη στα 150-170 ευρω.
Ευχαριστω.
Παρε και γκετες αν δεν εχεις ,ειναι οτι πρεπει στα βρεγμενα χορτα.
 
Last edited:
Καλημερα σε ολους.
Ειχα θιξει και τον Αυγουστο το θεμα αρβυλο και ηρθε η στιγμη να αντικαταστησω τα παλια,καθως μετα απο τοσα χρονια σκληρης χρησης,εχουν αρχισει και "βαζουν" πολυ νερο εσωτερικα.Ειδικα τις πρωτες πρωϊνες ωρες,που τα ποσοστα υγρασιας ειναι στο ζενιθ και περπατωντας στα χορτα,το ποδι ποτιζει απο μεσα.
Ψαχνω αρβυλο 100% στεγανο και οχι απλως αδιαβροχο.
Γνωριζω το lowa tibet,που βγαινει σε 2 εκδοσεις,μια "χαμηλη" και μια "ψηλη".
Θα ηθελα ομως,αν γνωριζει καποιος συναδελφος,ενα στεγανο αρβυλο με μεγιστη τιμη στα 150-170 ευρω.
Ευχαριστω.
asolo falcon,asolo drifter evo gv .[asolo power matic 200 gv ,δεν ξερω αμα το βρεις σε προσφορα]
 
Η τιμή είναι στο πάτωμα για τέτοια μποτάκια
Αρκεί να μην είναι και πολλά χρόνια μέσα στο κουτί γιατί με τέτοιο ψαλίδι είναι σαν να θέλει να τα διώξει όσο πιό γρήγορα γίνεται
 
Η τιμή είναι στο πάτωμα για τέτοια μποτάκια
Αρκεί να μην είναι και πολλά χρόνια μέσα στο κουτί γιατί με τέτοιο ψαλίδι είναι σαν να θέλει να τα διώξει όσο πιό γρήγορα γίνεται
Αν κρίνω από τα διαθέσιμα νούμερα που υπάρχουν μάλλον δεν ειναι και τα πιο καινούρια. Σαν stock μοιάζουν. Αλλά αν ήταν στο κουτί τους και δεν τα έχει δει ήλιος μια χαρά θα είναι πιστεύω.
 
εας ξεχωρησουμε πρωτα τα ορειβατικα απο τα κυνηγιτηκα, το καθενα εχη την χρησιτουυυυ ;) πχ εαν ενα καλο ορειβατικο μποτακι ειναι σε πρωσφωρα δεν πρεπη να τρεξουμε εμης να το αγωρασουμε για μια εντελως αλη χρηση δηλ κυνηγυτικηη ;) το θεμας αγωρας στα μποτακια ειναι μια σπαζοκεφαλιααααα για ολουζμαςςςς .hair. ακουμε το καθεναννν να ετσι το τα δε μποτακι να το αλοοο και τελικα στο τελος τυχανη να κανουμε λαθος αγωρα πληρωνοντας ενα μποτακι ακριβω η φθινω χωρις να μας κανη την δουλιαμας,,το μποτακι το βαζης στο ποδισου ωπος και με τι λευτα ξεκινας να κανης την αγωρα ;) εχω δηλ διαθεσιμα 300 ευρω
;) για αγωρα βγαινω δωκιμαζω,και αναλωγος τι κυνηγι κανο περδικα μπεκατσα η οτι αλο αναλωγος πρατωωωω, εγω πρωσοπικα εχω δωση αρκαιτα λεφτα στα μποτακιααααα αλα τα τελευταια χρονια αρχησα να καταλαβαινω την αξια που εχουνε τα καλα μποτακια στα ποδιαμου τι με πρωσφερουνε στο βουνοοοο, τα δινουμε μια φωρα και τα κραταμε για 2 3 4 χρονιααα ,μην θελουμε να εχουμε πληρωνοντας απετηση ενα μποτακι να μας κρατηση πανω απο μια 5ετιαααα,, ;) αυτα για σημεραααα ουφφφφφ ουφφφ .yel.
 
Back
Top