Άρβυλα ( Αγορά )

Θεωρούσα το Νεvada ένα από τα πιο σκληρά μποτάκια.
Αλεξ ειναι απο τα σχετικα μαλακα μποτακια. Μην σε ξεγελαει το σχημα κ το βαρος του. Ακομα πιο μαλακο το lapponia.
Στα λεφτα του το meindl island, lowa, κ αλλα, ειναι πιο σκληρα.
 
Έχω ξετρελαθει με αυτό το αρβυλο.
Πρέπει να το παρωωω!!!
Δεν το προωριζω για κυνήγι κτλ....Όχι ότι δεν θα το χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί και αν βολεύει ακόμη κι εκεί.
Το έχει κάνεις;
Πώς σας φαίνεται;
View attachment 32137
Το πέλμα του μου φαίνεται "γλυστερό", να προσέχεις στα βρεγμενα πεζοδρόμια.
Μάλλον ταιριάζει πιο πολύ για οδήγηση μοτοσυκλέτας - το καλοκαίρι.
 
Έχω ξετρελαθει με αυτό το αρβυλο.
Πρέπει να το παρωωω!!!
Δεν το προωριζω για κυνήγι κτλ....Όχι ότι δεν θα το χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί και αν βολεύει ακόμη κι εκεί.
Το έχει κάνεις;
Πώς σας φαίνεται;
View attachment 32137

Το άρβυλο αυτό εμένα δε μου αρέσει καθόλου, αλλά αφού εσένα σου αρ΄σει να το πάρεις! Πάντως, πολύ χαίρομαι να βλέπω εναλλακτικές στο καθιερωμένο στην Ελλάδα ορειβατικό άρβυλο για κυνήγι.

Η σόλα μου φαίνεται ότι είναι για πατινάζ στον πάγο αλλά και στη βροχή. Το πλεονέκτημα σε σύγκριση με τα πατίνια πάγου είναι ότι θα μπορείς να κάνεις πατινάζ και στη βροχή εκτός από τον πάγο.

Το ύψος της αρβύλας είναι για εμένα στα θετικά. Αντίθετα, ένα από τα μειονεκτήματα των ορειβατικών αρβυλών είναι ότι είναι χαμηλά και θέλει οπωσδήποτε γκέτα. Το υψηλό άρβυλο δεν μπάζει νερό από το βρεγμένο μπαντζάκι, προστατεύει και σε ρυάκια από νερό και όχι μόνο σε λακκούβες, προστατεύει από τα φίδια στα καλοκαιρινά και φθινοπωρινά κυνήγια. Επίσης πολλοί κυνηγάνε με γαλότσα μέχρι το γόνατο, τί μας πειράζει το άρβυλο μέχρι τη μεσότητα της κνήμης;

Το ύφασμα το κάνει πιο ελαφρύ στο περπάτημα, αλλά και πιο δροσερό, πράγμα χρήσιμο σε νότια και θερμή χώρα όπως η Ελλάδα.





Και για να το τερματίσω στην κανγκουριά, εμένα μου αρέσουν πολύ οι παρακάτω Σερβικές γαλότσες. Και δεν τις δείχνω τυχαία στο νήμα των αρβυλών. Είναι 50% γαλότσα 50% αρβύλα. Αυτό σημαίνει ότι συνδυάζει τα πλεονεκτήματα της γαλότσας και της αρβύλας. Ή, συνδυάζει τα μειονεκτήματα και της γαλότσας και της αρβύλας. Καμία άποψη για την παρακάτω κανγκουριά;

https://www.outdooraction.gr/-915-9...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0
 
Το άρβυλο αυτό εμένα δε μου αρέσει καθόλου, αλλά αφού εσένα σου αρ΄σει να το πάρεις! Πάντως, πολύ χαίρομαι να βλέπω εναλλακτικές στο καθιερωμένο στην Ελλάδα ορειβατικό άρβυλο για κυνήγι.

Η σόλα μου φαίνεται ότι είναι για πατινάζ στον πάγο αλλά και στη βροχή. Το πλεονέκτημα σε σύγκριση με τα πατίνια πάγου είναι ότι θα μπορείς να κάνεις πατινάζ και στη βροχή εκτός από τον πάγο.

Το ύψος της αρβύλας είναι για εμένα στα θετικά. Αντίθετα, ένα από τα μειονεκτήματα των ορειβατικών αρβυλών είναι ότι είναι χαμηλά και θέλει οπωσδήποτε γκέτα. Το υψηλό άρβυλο δεν μπάζει νερό από το βρεγμένο μπαντζάκι, προστατεύει και σε ρυάκια από νερό και όχι μόνο σε λακκούβες, προστατεύει από τα φίδια στα καλοκαιρινά και φθινοπωρινά κυνήγια. Επίσης πολλοί κυνηγάνε με γαλότσα μέχρι το γόνατο, τί μας πειράζει το άρβυλο μέχρι τη μεσότητα της κνήμης;

Το ύφασμα το κάνει πιο ελαφρύ στο περπάτημα, αλλά και πιο δροσερό, πράγμα χρήσιμο σε νότια και θερμή χώρα όπως η Ελλάδα.





Και για να το τερματίσω στην κανγκουριά, εμένα μου αρέσουν πολύ οι παρακάτω Σερβικές γαλότσες. Και δεν τις δείχνω τυχαία στο νήμα των αρβυλών. Είναι 50% γαλότσα 50% αρβύλα. Αυτό σημαίνει ότι συνδυάζει τα πλεονεκτήματα της γαλότσας και της αρβύλας. Ή, συνδυάζει τα μειονεκτήματα και της γαλότσας και της αρβύλας. Καμία άποψη για την παρακάτω κανγκουριά;

https://www.outdooraction.gr/-915-9...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0
Μάλλον δε διάβασες καλά τι έγραψα.
 
Σε βολεύει τόσο ψηλό άρβυλο ρε Στέλιο; στρατιωτικών προδιαγραφών μου φαίνεται.
Μου αρέσουν τα ψηλά αρβυλα.
Είναι στρατιωτικών προδιαγραφών.
Δεν το θέλω για κυνήγι Ούτε για βουνό.
Το θέλω έτσι γιατί μου αρέσει.
Χωρίς όπως είπα να αποκλείεται να χρησιμοποιηθει αν διαπιστώσω ότι κάνει και για κυνήγι και βουνό κάποτε όταν παλιώσει.
 
για τους ματατζηδες καλο ειναι για να ριχνουν κλοτσεςςς.sarcastic.
Το αρβυλο αυτό μιμείται σε κατασκευή το αρβυλο που χρησιμοποιήθηκε στον πόλεμο του Βιετνάμ με ακόμη πιο σύγχρονα υλικά.
Αν το ψάξεις θα δεις ότι το αδικεις.
 
Μάλλον δε διάβασες καλά τι έγραψα.
Πως είναι δυνατόν να μην έχω διαβάσει καλά τί έγραψες; Μια χαρά διάβασα τί έγραψες. Αφού σου αρέσει φυσικά να το πάρεις γράφω πιο πάνω.
Επειδή δεν είπες για τί χρήση το προορίζεις, μόνο ως προς την κυνηγετική του χρησιμότητα μπορώ να το κρίνω. Πραγματικά μου αρέσει να βλέπω άρβυλα εναλλακτικά των ορειβατικών και χαιρομαι να γίνεται συζήτηση και για αυτά.
Θα ήταν χρήσιμο να πεις σε τί δραστηιότητα σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις όταν με το καλό το πάρεις.
 
Έχω ξετρελαθει με αυτό το αρβυλο.
Πρέπει να το παρωωω!!!
Δεν το προωριζω για κυνήγι κτλ....Όχι ότι δεν θα το χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί και αν βολεύει ακόμη κι εκεί.
Το έχει κάνεις;
Πώς σας φαίνεται;
View attachment 32137
Μου είχε μπει κ εμένα η ιδέα να πάρω αρβύλα τύπου jungle απλά κυκλοφορεί πολύ απομίμηση, τα γνήσια νομίζω είναι από την εταιρεία altama και είναι λίγο τσιμπημενα. Το λέω γιατί βρίσκεις εύκολα στο σχέδιο αυτό αρβύλα φθηνά αλλά δεν ξέρω αν είναι καλά όσο τα γνήσια.
 
... αρβύλα τύπου jungle ...
Τώρα κατάλαβα: αυτό το άρβυλο, όπως και αυτό που ανέφερε ο @Stelios montefeltro, είναι για την ζούγλα, με άλλα λόγια λάσπη και υγρασία και όχι κατσάβραχα με βροχή και πάγους. Εγώ πάντως προτιμώ τα άρβυλα του ελληνικού στρατού, ακόμα και για την ζούγκλα :)
 
Back
Top