Άρβυλα ( Αγορά )

Τώρα κατάλαβα: αυτό το άρβυλο, όπως και αυτό που ανέφερε ο @Stelios montefeltro, είναι για την ζούγλα, με άλλα λόγια λάσπη και υγρασία και όχι κατσάβραχα με βροχή και πάγους. Εγώ πάντως προτιμώ τα άρβυλα του ελληνικού στρατού, ακόμα και για την ζούγκλα :)
Ναι ακριβώς, είναι θερινό αρβυλο ελαφρύ, στεγνώνει εύκολα,για τροπικές καταστάσεις. Αλλά βγαίνει και στο χρώμα της άμμου που μου αρέσει πολύ ( δεν μου αρέσει σε μαύρο)
 
Μου είχε μπει κ εμένα η ιδέα να πάρω αρβύλα τύπου jungle απλά κυκλοφορεί πολύ απομίμηση, τα γνήσια νομίζω είναι από την εταιρεία altama και είναι λίγο τσιμπημενα. Το λέω γιατί βρίσκεις εύκολα στο σχέδιο αυτό αρβύλα φθηνά αλλά δεν ξέρω αν είναι καλά όσο τα γνήσια.
Αυτά είναι τα altama φίλε μου τα γνήσια.
 
Πως είναι δυνατόν να μην έχω διαβάσει καλά τί έγραψες; Μια χαρά διάβασα τί έγραψες. Αφού σου αρέσει φυσικά να το πάρεις γράφω πιο πάνω.
Επειδή δεν είπες για τί χρήση το προορίζεις, μόνο ως προς την κυνηγετική του χρησιμότητα μπορώ να το κρίνω. Πραγματικά μου αρέσει να βλέπω άρβυλα εναλλακτικά των ορειβατικών και χαιρομαι να γίνεται συζήτηση και για αυτά.
Θα ήταν χρήσιμο να πεις σε τί δραστηιότητα σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις όταν με το καλό το πάρεις.
Έγραψα ότι δεν θα το πάρω για κυνήγι κτλ...Διάβασε ξανά το αρχικό σχόλιο και θα το δεις.
 
Ναι ακριβώς, είναι θερινό αρβυλο ελαφρύ, στεγνώνει εύκολα,για τροπικές καταστάσεις. Αλλά βγαίνει και στο χρώμα της άμμου που μου αρέσει πολύ ( δεν μου αρέσει σε μαύρο)
Εμένα μου αρέσει και σε μπεζ αλλά πιστεύω ότι πιο εύκολα βάφεται και γυαλιζεται το μαύρο ώστε να δείχνει σαν καινούργιο για πολλά χρόνια.
 
140€ τα έχω βρει εδώ.
Δεν ξέρω αν έχει το νούμερο μου.
Διότι αλλού τα έχουν λίγο πιο ακριβά και ξέρω ότι η τιμή πέφτει όταν σπάνε τα νούμερα.
Λογικό αυτό που λες για τα σπασμένα νούμερα, αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί συνήθως είναι ακριβότερα.
 
Ναι ακριβώς, είναι θερινό αρβυλο ελαφρύ, στεγνώνει εύκολα,για τροπικές καταστάσεις. Αλλά βγαίνει και στο χρώμα της άμμου που μου αρέσει πολύ ( δεν μου αρέσει σε μαύρο)
Φαίνεται από το πέλμα, για άμμο, λάσπη αλλά όχι βρεγμένη πέτρα. Νομίζω θα του ταίριαζε και ένα παλιομοδίτικο Range Rover Defender
Ares-Design-Land-Rover-Defender-Spec-1-2-169FullWidth-55234f1c-1757319.jpg
Εικόνα από εδώ
 
Αυτά είναι τα χαρακτήριστικα του για όσους το αδικούν.

Αρβυλο Altama Jungle PX 10.5''. Το σημείο αναφοράς στα άρβυλα τροπικού κλίματος (ζούγκλας), με ενισχυμένη Cordura@ και σύστημα αεραγωγών για να αερίζεται και να στεγνώνει γρήγορα το πόδι. Σε χρώμα μαύρο, με πλάκα προστασίας στην σόλα LENZI® (μη μεταλλική) L-Protection® anti-penetration για προστασία από διάτρηση αιχμηρών αντικειμένων.

Χαρακτηριστικά :

  • Άνω μέρος από full-grain δέρμα
  • (που μπορεί να γυαλιστεί) και ενισχυμένη Cordura@ 1000 denier διαπνέον, πολύ μεγάλης αντοχής.
  • Ενισχυμένο άνετο μαξιλαράκι στο άνω μέρος του άρβυλου.
  • Γλώσσα Gusseted που δεν επιτρέπει να εισχωρήσουν άμμος, χώμα, σκόνη κ.λπ.
  • Brass Speed άγκιστρα για γρήγορη, άνετη και ασφαλή εφαρμογή των κορδονιών.
  • Σύστημα εξαερισμού για γρήγορη αποστράγγιση του νερού, της υγρασίας και του ιδρώτα από τα πόδια.
  • Αποσπώμενος από πολυουρεθάνη εσωτερικός πάτος.
  • LENZI® μη μεταλλική L-Protection® anti-penetration στην σόλα για προστασία του ποδιού από διάτρηση αιχμηρών αντικειμένων.
  • Ειδική κατασκευή για προστασία του αχίλλειου στο πίσω μέρος του άρβυλου.
  • Direct Molded Sole εξωτερικά στην σόλα για extra προστασία και αντοχή.
  • Βουλκανισμένη σόλα από καουτσούκ στο σχέδιο Ro- Search Panama που παρέχει τέλεια πρόσφυση στην λάσπη, στο χώμα και στα δασώδη εδάφη.
  • Με πιστοποίηση αντίστασης ολίσθησης σύμφωνα με τις προδιαγραφές ASTM F2913-11
  • Ύψος 10.5΄΄ Βάρος 879 gr
 
Εμένα μου αρέσει και σε μπεζ αλλά πιστεύω ότι πιο εύκολα βάφεται και γυαλιζεται το μαύρο ώστε να δείχνει σαν καινούργιο για πολλά χρόνια.
Ναι αλλά όποιος το φοράει σε μπεζ θα τον σταματάνε στο δρόμο σαν τον Μητσοτάκη και θα του λένε " καλά τί γκόμενος είσαι εσύ! " Χαχαχα Μπεζακιιιι
 
Last edited:
Ναι αλλά όποιος το φοράει σε μπεζ θα τον σταματάνε στο δρόμο σαν τον Μητσοτάκη και του λένε " καλά τί γκόμενος είσαι εσύ! " Χαχαχα Μπεζακιιιι
Ειναι το νεο χρωμα με βαση τις στρατιωτικες στολες των πλειστων χωρων οσο κατεβαινεις νοτια στην ευρωπη
Και στην Ε.Φ μπεζ εχουμε εδω και λιγα χρονι οπως και παραλλαγες ανοικτοχρωμες σε χρωματισμους γης παρα πρασινες
Εχουμε ηλιο και ξεραιλα 8 μηνες το χρονο
 
Ειναι το νεο χρωμα με βαση τις στρατιωτικες στολες των πλειστων χωρων οσο κατεβαινεις νοτια στην ευρωπη
Και στην Ε.Φ μπεζ εχουμε εδω και λιγα χρονι οπως και παραλλαγες ανοικτοχρωμες σε χρωματισμους γης παρα πρασινες
Εχουμε ηλιο και ξεραιλα 8 μηνες το χρονο
Είσαστε ομορφόπαιδα και πολύ μπροστά Εδώ αργούμε λίγο αλλά ναι αυτή είναι η τάση στους σύγχρονους στρατούς. Όμως εδώ η παραλλαγή πρέπει να μπορεί να καλύψει από τα δάση της Μακεδονίας, τον Έβρο μέχρι τα νησιά και τις διεθνείς αποστολές. Χρειάζεται και εδώ μια αλλαγή τώρα τι και πώς ας το κρίνουν οι ειδικοί εγώ δεν μπορώ να έχω άποψη. Πες μου όμως αλήθεια, αν πάρω σε μπεζ το αρβυλο τι συντήρηση παίρνει; Εσείς με τι τα συντηρείται;
 
Είσαστε ομορφόπαιδα και πολύ μπροστά Εδώ αργούμε λίγο αλλά ναι αυτή είναι η τάση στους σύγχρονους στρατούς. Όμως εδώ η παραλλαγή πρέπει να μπορεί να καλύψει από τα δάση της Μακεδονίας, τον Έβρο μέχρι τα νησιά και τις διεθνείς αποστολές. Χρειάζεται και εδώ μια αλλαγή τώρα τι και πώς ας το κρίνουν οι ειδικοί εγώ δεν μπορώ να έχω άποψη. Πες μου όμως αλήθεια, αν πάρω σε μπεζ το αρβυλο τι συντήρηση παίρνει; Εσείς με τι τα συντηρείται;
Εξαρταται την ποιοτητα
Υπαρχουν κινεζιες που δεν περνουν τιποτα
Τα επωνυμα η τα με σοβαρες απαιτησεις ειναι συνηθως με suede- cordura και συντηρουνται καθαριζονται με τα σχετικα προιοντα για αυτην την κατηγορια
Ουσιαστηκα πλενονται στο χερι περνοντε με βουρτσακι κοντρα στις ραφες εαν υπαρχουν και ακολουθως με ειδικο σπρει που ´´λίΠαινεί´´ και αδιαβροχόποιει το δερμα

δεν ξερω εαν υπαρχει full Grain επιλογη σε μπεζ γιατι συνηθως ειναι σκουροχρωμο παντα
 
Το μπεζ δεν θα το βαφεις Στελιο
Γινεται κανονικα συντηρηση οπως τα αρβυλα κυνηγιου
Το ξέρω....Και αυτός είναι ένας ακόμη λόγος που αν τελικά το πάρω θα το πάρω σε μαύρο.

Όλοι ξέρουμε ότι μετά το πέρασμα με βερνίκι και το γυαλισμα το αρβυλο δείχνει σαν καινούργιο.
 
Παιδια εχω 4 ζευγαρια αρβυλα με διαλυμένες σολες αλλα το δερμα ειναι σε καλη κατασταση.
Σκεφτομαι να τα στειλω για φτιαξιμο.
Εχετε να προτεινετε καποιον που να κανει καλη δουλεια;
Αγάπιος, κάνει καλή δουλειά
 
Back
Top