Άρβυλα ( Αγορά )

Παιδες τα φωτα σας....εχω τα lytos pizol 2-15...τα περναω εξωτερικα με το κερι Granger's G-wax....αλλα παρατηρω οτι μετα απο μια εξοδο στο βουνο αυτο εξαφανιζεται απο το δερμα και επισης μου δινει την εντυπωση οτι δεν το συντηρει οπως το λιπος! Εχετε καποια αλλη αλοιφη κερι ή λιπος να μου προτεινετε? Στην φωτο ειναι το κερι που χρησιμοποιω
 

Attachments

  • Screenshot_20210824-003039_Chrome.jpg
    Screenshot_20210824-003039_Chrome.jpg
    79,5 KB · Προβολές: 16
Όταν έχεις να συγκρίνεις τα άκου ζενίθ με τα Μπερέτα σεττερ θα το καταλάβεις.

Το παπούτσι δεν είναι στιβαρό δεν είναι ανθεκτικό όσο αυτό πού είχα. Πέρδικα μπεκάτσα και μιλάω κυνήγια 4 ολοήμερα μέσα στην εβδομάδα.
Καταλαβα φιλε μου. Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια
 
Για τις τιμές κάνεις λάθος. Μπορείς να τσεκαρεις από τώρα.

Εγώ προσωπικά το άκου ζενίθ τα πρώτα από 180 το πήρα 136.

Και μιλάω για Καρασαββίδη.
Μπορεις να βαλεις σε link ποιο μοντελο ειναι ακριβως;
 
Last edited:
https://www.bestprice.gr/cat/5754/andrika-oreivatika-papoutsia/f/1_24021/aku.html?q=zenith

Αυτό είναι το 2 μοντέλο.

Όταν πάρεις απόφαση στείλε μήνυμα. Έχω φίλο να μας κάνει όσο μπορεί καλύτερη τιμή.
Θα το εχω υποψιν μου.
Θα ξαναμιλησουμε στην μαυρη Παρασκευη.
Γι αυτα εχεις κανεις αποψη;Ανεξαρτητως της τιμης τους,τα γλυκοκοιταζα.

https://www.must-dive.gr/index.php?...ct_id=86334&sort=p.price&order=DESC&limit=100
 
Θα το εχω υποψιν μου.
Θα ξαναμιλησουμε στην μαυρη Παρασκευη.
Γι αυτα εχεις κανεις αποψη;Ανεξαρτητως της τιμης τους,τα γλυκοκοιταζα.

https://www.must-dive.gr/index.php?...ct_id=86334&sort=p.price&order=DESC&limit=100
Φίλε μου ειδικά στα παπούτσια, κάτι ανάλογο όπως στα ελαστικά αυτοκινήτου, να κοιτάζεις πάντα την ημερομηνία κατασκευής. Θέλω να πω, πως, δεν αρκεί μόνο η χαμηλή τιμή. Μπορεί να πάρεις καινούριο ζευγάρι και να διαλυθούν επάνω στον χρόνο, μόνο και μόνο, επειδή είναι πολυκαιρισμένα.
 
Φίλε μου ειδικά στα παπούτσια, κάτι ανάλογο όπως στα ελαστικά αυτοκινήτου, να κοιτάζεις πάντα την ημερομηνία κατασκευής. Θέλω να πω, πως, δεν αρκεί μόνο η χαμηλή τιμή. Μπορεί να πάρεις καινούριο ζευγάρι και να διαλυθούν επάνω στον χρόνο, μόνο και μόνο, επειδή είναι πολυκαιρισμένα.
Πως την βρισκεις Βασιλη;
Υπαρχει τροπος να την δουμε;
Γραφει καπου;
 
Έχει ειπωθεί πολλές φορές μέσα στο forum.... προσοχή στις προσφορές των καταστημάτων.... ειδικά στα επώνυμα παπούτσια.... μπορεί να είναι πολύ καιρό στις βιτρίνες και τις αποθήκες τους. Πολυμεριζονται οι σόλες τους.... Ο καθένας από εμάς γνωρίζει τα κυνήγια που κάνει και τις απαιτήσεις που έχει από τα παπούτσια του. Πάντως εγώ προτιμώ να δώσω 50-70 ευρώ περισσότερα και να πάρω ένα στεγανό αρβυλο από ένα μερικώς αδιάβροχο.....θα σας γλυτώσει πολύ ταλαιπωρία και πόνο..... όταν είσαι βρεμενος και σε χτυπάνε τα άρβυλα είναι βασανιστήριο όχι απόλαυση το κυνήγι. 150-180 ευρώ υπάρχουν πολλά άρβυλα, επώνυμα και αξιόπιστα.... από εκεί και πέρα αυτός ο οποίος κάνει συγκεκριμένα κυνήγια έχει και περισσότερες απαιτήσεις....
 
Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει μια φορά πριν πολλά χρόνια στις αρχές να πάρω άρβυλα της grispot.... Τα φόρεσα δύο κυνήγια σε λαγό χωρίς να έχει βρεξει και πήραν νερά μόνο από την πρωινή υγρασία.... από τότε μόνο άρβυλα με gore tex..... 25 χρόνια τώρα δεν με έχουν προδώσει ποτέ....
 
Ένας ο οποίος θέλει ένα αρβυλο για τσίχλες και μπεκάτσα σε μέρη χωρίς απότομες κλίσεις μπορεί να δοκιμάσει το beretta setter ..... Αν όμως κυνηγάει σε μέρη με απότομη κλίση με πέτρες και πουρνάρια θα πρέπει να επιλέξει ένα παπούτσι πιο στιβαρό και με καλύτερη στήριξη.... όπως και ένας περδικοκυνηγος σε αλπικά και σαρρες θέλει ένα αρβυλο στιβαρό και σχετικά άκαμπτο που να του δίνει τη δυνατότητα να πατάει στη μύτη και να ανεβαίνει.... Δοκιμάστε τα παπούτσια σε σκαλιά εντός του καταστήματος... ανεβείτε και κατεβείτε αρκετές φορές..... μπορείτε να καταλάβετε τη στήριξη και το λάθος νούμερο..... βρείτε ένα μοντέλο που σας καλύπτει.... Επίσης εγώ που κάνω δύο-τρεις εξόδους την εβδομάδα έχω πάντα δύο ζευγάρια.... και στεγνώνουν καλύτερα και δεν φθείρονται τόσο εύκολα....
 
Ένας ο οποίος θέλει ένα αρβυλο για τσίχλες και μπεκάτσα σε μέρη χωρίς απότομες κλίσεις μπορεί να δοκιμάσει το beretta setter ..... Αν όμως κυνηγάει σε μέρη με απότομη κλίση με πέτρες και πουρνάρια θα πρέπει να επιλέξει ένα παπούτσι πιο στιβαρό και με καλύτερη στήριξη.... όπως και ένας περδικοκυνηγος σε αλπικά και σαρρες θέλει ένα αρβυλο στιβαρό και σχετικά άκαμπτο που να του δίνει τη δυνατότητα να πατάει στη μύτη και να ανεβαίνει.... Δοκιμάστε τα παπούτσια σε σκαλιά εντός του καταστήματος... ανεβείτε και κατεβείτε αρκετές φορές..... μπορείτε να καταλάβετε τη στήριξη και το λάθος νούμερο..... βρείτε ένα μοντέλο που σας καλύπτει.... Επίσης εγώ που κάνω δύο-τρεις εξόδους την εβδομάδα έχω πάντα δύο ζευγάρια.... και στεγνώνουν καλύτερα και δεν φθείρονται τόσο εύκολα....
Αυτό με τα δύο ζευγάρια είναι πολυ σοφό για όσους κάνουν εντατική χρηση. Προτείνεται σε όλες τις δραστηριότητες από προπονητές. Στο τρέξιμο ή στο γυμναστήριο για παραδειγμα σε δρομείς και συστηματικά αθλουμενους. Αλλιως το παπούτσι όσο καλό και αν είναι δεν στεγνώνει και ο αφρός του δεν επανέρχεται και στο τέλος καταστρέφεις τα πόδια σου και την τσεπη σου. Αν βγαίνεις η τρέχεις μια στο τόσο εννοείται το διπλό ζευγάρι είναι υπερβολή και τα αρβύλα έχουν και ημερομηνία λήξης...
 
Επίσης ένα ακόμη....μην οδηγείτε με τα παπούτσια βρεγμένα και το καλοριφέρ του αυτοκινήτου στα πόδια.... αφήνετε τα παπούτσια να στεγνώσουν μακριά από πηγές θερμότητας και σώματα καλοριφέρ....αν έχουν πάρει νερά ή από τον ιδρώτα είναι βρεγμένα μέσα τσαλακωστε εφημερίδες και βάλτε τες μέσα... τραβούν την υγρασία...το ίδιο μπορείτε να κάνετε και στο σκυλοκουτο.... στεγνώνουν τα σκυλιά πιο γρήγορα και μετά είτε τις πετάτε είτε μπορείτε να τις αφήσετε μέσα στο κουτί μέχρι την επόμενη φορά....αν αυτή είναι τρεις τέσσερις μέρες μετά.... συγγνώμη για το εκτός θέματος...
 
Πως την βρισκεις Βασιλη;
Υπαρχει τροπος να την δουμε;
Γραφει καπου;
Χρύσανθε σε πιάνω αδιάβαστο... :p
Έχω ανεβάσει δύο φορές τη φωτό από το κουτι των Meindl με την ημερομηνία παραγωγής
Τη Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου .yel.

Αλλά επειδή είσαι εσύ χαλάλι...

1629817133122.jpeg
 
Θα το εχω υποψιν μου.
Θα ξαναμιλησουμε στην μαυρη Παρασκευη.
Γι αυτα εχεις κανεις αποψη;Ανεξαρτητως της τιμης τους,τα γλυκοκοιταζα.

https://www.must-dive.gr/index.php?...ct_id=86334&sort=p.price&order=DESC&limit=100
Παρά πολύ καλο και δυνατο αρβυλο , παρά πολύ καλή κατασκευή, αλλά όπως λέει και ο Λάμπρος να πάρεις τα ποιο χαμηλά.
 
https://www.bestprice.gr/cat/5754/andrika-oreivatika-papoutsia/f/1_24021/aku.html?q=zenith

Αυτό είναι το 2 μοντέλο.

Όταν πάρεις απόφαση στείλε μήνυμα. Έχω φίλο να μας κάνει όσο μπορεί καλύτερη τιμή.
Στα χρόνια της κρισης και της ανέχειας απο 210 τα εδιναν 150.Τωρα που ήρθε η αναπτυξη ξανα στα 210 .
Α ρε ξεφτιλισμένοι...
Πάντως εγω το καταευχαριστήθηκα και οταν διαλύσουν παλι εκει θέλω να πάω,αλλα 210 δεν θα δώσω.
Τα πήρα με επιφύλαξη αλλα αποδείχθηκαν θησαυρός.Οσο για την εφαρμογη στο πόδι μου ,ουτε παραγγελία να ήταν. Στα πεντέμισι χρόνια άλλαξα σόλα κι ακόμη η μεμβράνη ειναι τούρμπο.
 
Back
Top