Αλυσοπρίονα - Τσεκούρια

Γνώμες για το συγκεκριμένο τσεκούρι παρακαλώ. Αξίζει από ποιότητα;View attachment 70456
Το κατέχω σε μεγαλύτερο μέγεθος(το στυλιαρι!!🥴)
Εξαιρετικό,λίαν επιεικως!
Ωραιότατο στο ζύγισμα του,κόβει διαβολεμενα,η κόψη του (αν στομωσει)φτιάχνεται άνετα!
 
Το κατέχω σε μεγαλύτερο μέγεθος(το στυλιαρι!!🥴)
Εξαιρετικό,λίαν επιεικως!
Ωραιότατο στο ζύγισμα του,κόβει διαβολεμενα,η κόψη του (αν στομωσει)φτιάχνεται άνετα!
Εγώ το θέλω μικρότερο, γιατί γενικά τον χειμώνα ανάβω καθημερινά φωτιά και το προσάναμμα το φτιάχνω μόνος μου. Πολλά χρόνια, αυτή τη δουλειά την κάνω με αυτό το εργαλείο που θα επισυνάψω. Το συγκεκριμένο τσεκούρι μου αρέσει γιατί φαίνεται καταλληλότερο για αυτή τη δουλειά και είναι σε χρώμα που βοηθά να μην χάνετε εύκολα. Αφού κόβει καλά λοιπόν και είναι από καλό " σπίτι", θα το δούμε από κοντά σύντομα IMG_20230416_185826.jpg
 

Attachments

  • IMG_20230416_185826.jpg
    IMG_20230416_185826.jpg
    57,6 KB · Προβολές: 3
Εγώ το θέλω μικρότερο, γιατί γενικά τον χειμώνα ανάβω καθημερινά φωτιά και το προσάναμμα το φτιάχνω μόνος μου. Πολλά χρόνια, αυτή τη δουλειά την κάνω με αυτό το εργαλείο που θα επισυνάψω. Το συγκεκριμένο τσεκούρι μου αρέσει γιατί φαίνεται καταλληλότερο για αυτή τη δουλειά και είναι σε χρώμα που βοηθά να μην χάνετε εύκολα. Αφού κόβει καλά λοιπόν και είναι από καλό " σπίτι", θα το δούμε από κοντά σύντομα View attachment 70464
Κοσορα ωραίο εργαλείο
 
Κοσορα ωραίο εργαλείο
Ωραίο, χρήσιμο και φθηνό. Απλά η μύτη που έχει στο τελείωμα, μερικές φορές καρφώνεται στο κούτσουρο που χρησιμοποιώ για τον τεμαχισμό ή όταν βγάζω δαδί. Η κοσορα ( έτσι τη λέμε κι εμείς) είναι το ιδανικό εργαλείο για να βγάζεις ξύλα από ελιοκλαρα
 
Ωραίο, χρήσιμο και φθηνό. Απλά η μύτη που έχει στο τελείωμα, μερικές φορές καρφώνεται στο κούτσουρο που χρησιμοποιώ για τον τεμαχισμό ή όταν βγάζω δαδί. Η κοσορα ( έτσι τη λέμε κι εμείς) είναι το ιδανικό εργαλείο για να βγάζεις ξύλα από ελιοκλαρα
Για να τεμαχίζεις κλαριά και να καθαρίζεις χοντροτερα ξύλα είναι πολύ πρακτικό.
 
Ωραίο, χρήσιμο και φθηνό. Απλά η μύτη που έχει στο τελείωμα, μερικές φορές καρφώνεται στο κούτσουρο που χρησιμοποιώ για τον τεμαχισμό ή όταν βγάζω δαδί. Η κοσορα ( έτσι τη λέμε κι εμείς) είναι το ιδανικό εργαλείο για να βγάζεις ξύλα από ελιοκλαρα
Εμείς που είμαστε σπουδαγμένοι το λέμε κασάρι!:D
 
Εγώ το θέλω μικρότερο, γιατί γενικά τον χειμώνα ανάβω καθημερινά φωτιά και το προσάναμμα το φτιάχνω μόνος μου. Πολλά χρόνια, αυτή τη δουλειά την κάνω με αυτό το εργαλείο που θα επισυνάψω. Το συγκεκριμένο τσεκούρι μου αρέσει γιατί φαίνεται καταλληλότερο για αυτή τη δουλειά και είναι σε χρώμα που βοηθά να μην χάνετε εύκολα. Αφού κόβει καλά λοιπόν και είναι από καλό " σπίτι", θα το δούμε από κοντά σύντομα View attachment 70464
Οταν λες προσαναμμα εννοεις το kindling η τις ροδελες-πριονιδι;
 
Οταν λες προσαναμμα εννοεις το kindling η τις ροδελες-πριονιδι;
Δεν ήξερα τι σημαίνει kindling και μπήκα να δω. Ναι ακριβώς αυτό κάνω. Άργησα να απαντήσω γιατί τα περισσότερα βίντεο που βρήκα έδειχναν τύπους που εκτελούσαν την εργασία με κίνδυνο να αφήσουν κάνα δάχτυλο στο κούτσουρο και δεν ήθελα να δώσω λάθος εικόνα στο πώς γίνεται με ασφάλεια. Βρήκα λοιπόν έναν τύπο που το κάνει όπως εγώ. Μετά το 2:10 η διαδικασία
 
Εμείς που είμαστε σπουδαγμένοι το λέμε κασάρι!:D
Γράψε μας γιατί το λέτε κασαρι όμως να το μάθουμε σωστά. Νομίζω κάπου το είχες ξανά πει και μου φάνηκε λογική η προσέγγιση σου, οπότε είναι μια ευκαιρία να το μάθουμε σωστά. Η επανάληψη είναι μητέρα της μαθήσεως.
 
Δεν ήξερα τι σημαίνει kindling και μπήκα να δω. Ναι ακριβώς αυτό κάνω. Άργησα να απαντήσω γιατί τα περισσότερα βίντεο που βρήκα έδειχναν τύπους που εκτελούσαν την εργασία με κίνδυνο να αφήσουν κάνα δάχτυλο στο κούτσουρο και δεν ήθελα να δώσω λάθος εικόνα στο πώς γίνεται με ασφάλεια. Βρήκα λοιπόν έναν τύπο που το κάνει όπως εγώ. Μετά το 2:10 η διαδικασία
Το τσεκουρι της φισκαρς στις μεγαλυτερες τιυ εκδοσεις εχει αφησει εποχη οσο αφορα το μοντελο για σκισιμο ξυλων
Πλεον αποτελει προιον αντιγραφης ως πατεντα για παρα πολλες εταιρειες ακομη και κινεζικες
Ωστοσο σε αυτη την εκδοση ´´σακιδιού´´ δεν ξερω κατα ποσον θα σου ειναι πιο χρησιμο απο ενα κοινο τσεκουρακι αδερφε

Ο σκοπος ειναι να ειναι χρησιμο σε ολες τις μικροδουλειες που εκτελουμε με ενα τσεκουρακι + το φτιαξιμο προσαναμματος το οποιο και εγω κανω εδω και χρονια

Το συγκεκριμενο εχει πολυ μικρο χερι+ Οτι ειναι κουφιο μεσα οπως ακριβως τα μεγαλυτερα αδερφια του
Ναι μεν δεν περνει πολυ χωρο αλλα δεν ξερω κατα ποσον σε αυτη τη μορφη θα σου δωσει ολα οσα αναμενεις

Σαν εταιρεια ομως ειναι κορυφη και τα μεγαλυτερα του αδερφια ξαναλεω εξαιρετικα

Δες το δικο μου για ολες τις μικροδουλειες + το προσαναμμα(οχι το σφινοειδες πισω)
 

Attachments

  • C3C5EC6F-0FCA-4079-928F-0D280DD89EB4.jpeg
    C3C5EC6F-0FCA-4079-928F-0D280DD89EB4.jpeg
    364,3 KB · Προβολές: 34
  • 42BE667D-C38C-4180-8374-70E735863B78.jpeg
    42BE667D-C38C-4180-8374-70E735863B78.jpeg
    323,9 KB · Προβολές: 34
Το τσεκουρι της φισκαρς στις μεγαλυτερες τιυ εκδοσεις εχει αφησει εποχη οσο αφορα το μοντελο για σκισιμο ξυλων
Πλεον αποτελει προιον αντιγραφης ως πατεντα για παρα πολλες εταιρειες ακομη και κινεζικες
Ωστοσο σε αυτη την εκδοση ´´σακιδιού´´ δεν ξερω κατα ποσον θα σου ειναι πιο χρησιμο απο ενα κοινο τσεκουρακι αδερφε

Ο σκοπος ειναι να ειναι χρησιμο σε ολες τις μικροδουλειες που εκτελουμε με ενα τσεκουρακι + το φτιαξιμο προσαναμματος το οποιο και εγω κανω εδω και χρονια

Το συγκεκριμενο εχει πολυ μικρο χερι+ Οτι ειναι κουφιο μεσα οπως ακριβως τα μεγαλυτερα αδερφια του
Ναι μεν δεν περνει πολυ χωρο αλλα δεν ξερω κατα ποσον σε αυτη τη μορφη θα σου δωσει ολα οσα αναμενεις

Σαν εταιρεια ομως ειναι κορυφη και τα μεγαλυτερα του αδερφια ξαναλεω εξαιρετικα

Δες το δικο μου για ολες τις μικροδουλειες + το προσαναμμα(οχι το σφινοειδες πισω)
Από αυτό που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα, πιστεύω θα είναι καλύτερο. Θα το δω στην πράξη και εννοείται θα ενημερώσω, είτε βγει μάπα για τη δουλειά που το θέλω, είτε αναδειχθεί σε ιδανικό εργαλείο. Fiskars δεν είχα ποτέ και δεν τα έχω δουλέψει γενικά
 
Εμείς πάντως μετά τους ελαφροχερηδες που μπήκαν στο χωριό και μας πήραν ένα Stihl και ένα μικρό echo ξαναπηραμε ένα κλαδευτικο echo στα 3 κιλά με 30αρα λάμα και του πίνουμε το αίμα από κλάδεμα μέχρι κόψιμο δέντρων-κορμων για καυσόξυλα. Εντύπωση μου κάνει η οικονομία καυσίμου καθώς το κάθε γέμισμα κρατάει 30' δουλειάς και γεμίσαμε σχεδόν μια καρότσα τρακτέρ (γύρω στους 3 τόνους) με μόλις 2-2.5 λίτρα βενζίνης. Τώρα ετοιμαζόμαστε με τον πατέρα μου για αγορά ενός δεύτερου ενα κλικ μεγαλύτερο στα 3.6κιλα με 35αρα λάμα για να δουλεύουμε ταυτόχρονα ώστε να γλυτώνουμε χρόνο DSC_2612.JPGDSC_2615.JPG
 
Εμείς πάντως μετά τους ελαφροχερηδες που μπήκαν στο χωριό και μας πήραν ένα Stihl και ένα μικρό echo ξαναπηραμε ένα κλαδευτικο echo στα 3 κιλά με 30αρα λάμα και του πίνουμε το αίμα από κλάδεμα μέχρι κόψιμο δέντρων-κορμων για καυσόξυλα. Εντύπωση μου κάνει η οικονομία καυσίμου καθώς το κάθε γέμισμα κρατάει 30' δουλειάς και γεμίσαμε σχεδόν μια καρότσα τρακτέρ (γύρω στους 3 τόνους) με μόλις 2-2.5 λίτρα βενζίνης. Τώρα ετοιμαζόμαστε με τον πατέρα μου για αγορά ενός δεύτερου ενα κλικ μεγαλύτερο στα 3.6κιλα με 35αρα λάμα για να δουλεύουμε ταυτόχρονα ώστε να γλυτώνουμε χρόνο View attachment 70845View attachment 70846
Πότε απολύεσαι αγόρι μου?
 
Εμείς πάντως μετά τους ελαφροχερηδες που μπήκαν στο χωριό και μας πήραν ένα Stihl και ένα μικρό echo ξαναπηραμε ένα κλαδευτικο echo στα 3 κιλά με 30αρα λάμα και του πίνουμε το αίμα από κλάδεμα μέχρι κόψιμο δέντρων-κορμων για καυσόξυλα. Εντύπωση μου κάνει η οικονομία καυσίμου καθώς το κάθε γέμισμα κρατάει 30' δουλειάς και γεμίσαμε σχεδόν μια καρότσα τρακτέρ (γύρω στους 3 τόνους) με μόλις 2-2.5 λίτρα βενζίνης. Τώρα ετοιμαζόμαστε με τον πατέρα μου για αγορά ενός δεύτερου ενα κλικ μεγαλύτερο στα 3.6κιλα με 35αρα λάμα για να δουλεύουμε ταυτόχρονα ώστε να γλυτώνουμε χρόνο View attachment 70845View attachment 70846
Για εμενα στα κλαδευτικα ειναι ισως τα ανωτερα φιλε

Ενα ´´μειον´´ που εχουν τα κλαδευτικα τους ειναι ο τυπος φιλτρου που φορανε
Θα δεις οταν αφαιρας το φιλτρο οτι πετνανε ακαθαρσιες απο μεσα προς υο καρπυρατερ με κινδυνο να σου φραξουν το εσωτερικο φιλτρο που εχουν τα καρπυρατερ

Θα αφαιρας το φιλτρο μετα απο καθε χρηση , θα κλεινεις πεταλουδα του τσοκ για να κλεινει η εισοδος στο καρμπυρατερ Καθαριζε το με ενα βιυρτσακι και δεν θα εχεις κανενα θεμα
 
Back
Top