Αλυσοπρίονα - Τσεκούρια

Η χρηση ομως παλιου η ακαταλληλου καυσιμου -μιγματος θα σου κανει πολυ μεγαλύτερη ζημια

Ειδικα για χοντρες εργασιες που θα πιεστει το μηχανημα
Αν έχει να δουλέψει πολύ καιρό το μηχανάκι,και ήταν άδειο από καύσιμο όσο καθόταν,
για το ξεκίνημα αν το κεράσουμε λίγο καθαρό οινόπνευμα στην εισαγωγή, κάνουμε ζημιά ή δεν έχει διαφορά;
 
Αν έχει να δουλέψει πολύ καιρό το μηχανάκι,και ήταν άδειο από καύσιμο όσο καθόταν,
για το ξεκίνημα αν το κεράσουμε λίγο καθαρό οινόπνευμα στην εισαγωγή, κάνουμε ζημιά ή δεν έχει διαφορά;
Ζημιά δεν κάνεις αλλά δεν νομίζω να κάνει και την διαφορά οσον αφορά την ποιο εύκολη ανάφλεξη αν αυτος είναι ο σκοπος σου.
 
Αν έχει να δουλέψει πολύ καιρό το μηχανάκι,και ήταν άδειο από καύσιμο όσο καθόταν,
για το ξεκίνημα αν το κεράσουμε λίγο καθαρό οινόπνευμα στην εισαγωγή, κάνουμε ζημιά ή δεν έχει διαφορά;
Κατ εμενα οχι αλλα οχι οσον αφορα το καθαρο οινοπνευμα
Το συνιστω με κανονικα αναμειγμενο καυσιμο

Για καθαρο οινοπνευμα δεν ξερω να πω

Ειδικα στα πιο παλια μηχανακια χωρις φουσκα που δεν εχουν καν βαλβιδα εκτονωσης decompression ενδεικνυεται (και το αναγραφουν και τα εγχειριδια της τοτε εποχης πχ mcculloch mini 110-120-130 -μηχανακια πανω απο 35-40 ετων)

Θα σε βοηθησει να το εκκινησεις με λιγοτερα τραβηγματα

Θα βαλεις 2-3cc αναμειγμενου καυσιμου στο καρπυρατερ σου και θα τραβηξεις

Εννοειται αφου γεμισεις πρωτα το ρεζερβουαρ

Στα νεοτερα μηχανακια με φουσκα δεν υπαρχει λογος να γινει εαν δεν εχουν καποια ζημια γιατι το καυσιμο θα το ανεβασει η φουσκα

Θα το κανεις μονο εαν δεν περνει μπρος με την κανονικη διαδικασια ως μεσω ανιχνευσης του προβληματος που μπορει να υπαρχει
 
σημερα εκωψα λιγο με του φιλουμου το STEEL 181, μου αρεσαι πωληηη σχετικα ελαφρη και δυνατοοο σκευτομαι να κανω μια αγωραααα .think. καμια αλη επιλογη ρε παιδες για ερασιτεχνικη χρηση ακουω γνωμες;)
Σακηη λίγο χιούμορ κοιτα τι έχω για τις φυλαχτρες
 

Attachments

  • 3A3F3EDC-B706-4DCA-8A92-C7E111B39AB9.png
    3A3F3EDC-B706-4DCA-8A92-C7E111B39AB9.png
    505,1 KB · Προβολές: 28
σημερα εκωψα λιγο με του φιλουμου το STEEL 181, μου αρεσαι πωληηη σχετικα ελαφρη και δυνατοοο σκευτομαι να κανω μια αγωραααα .think. καμια αλη επιλογη ρε παιδες για ερασιτεχνικη χρηση ακουω γνωμες;)
Echo ή husqvarna με το echo να είναι πιο νευρικό...
 
παιδια για αλλαγη αλυσιδας τι βαζετε?μετα απο μερικα κλαδεματα τα εχει παιξει.υπαρχει καμια σοβαρη που να αντεχει.μιλαω γι την universal.της μαμας ειναι καλυτερες?εχω το stihl.
 
παιδια για αλλαγη αλυσιδας τι βαζετε?μετα απο μερικα κλαδεματα τα εχει παιξει.υπαρχει καμια σοβαρη που να αντεχει.μιλαω γι την universal.της μαμας ειναι καλυτερες?εχω το stihl.
ακονισμα ειναι η λυση σε μαγαζι με μηχανημα !!!
 
σημερα εκωψα λιγο με του φιλουμου το STEEL 181, μου αρεσαι πωληηη σχετικα ελαφρη και δυνατοοο σκευτομαι να κανω μια αγωραααα .think. καμια αλη επιλογη ρε παιδες για ερασιτεχνικη χρηση ακουω γνωμες;)
Απο το 170 που πηρες προσφατα να πας στο 181 ;
Η διαφορες ειναη μικρες και για την χρηση την δικια σου κατ εμενα αμελητεες Σακη

Το 170 ειναι σκυλι και ταιριαζει στην δικη σου χρηση

Το αμεσως επομενο να πας για ερασιτεχνικη χρηση ειναι το ms 250

Εαν θες να πας σε μεγαλυτερο και πλεον ημιεπαγγεματικο 18-20 λαμα στην ιδια εταιρεια πας σε 271 farmboss
Αλλα να ξερεις ειναη βαρυ πριονι και φια καποιον που κοβει χοντρες διατομες και πρεπει να κανει μετα κοπες για να σκισει σε μικροτερα

Παραλληλα εαν θα πας σε χουσβαρνα πας σε 450 η 455 rancher

Πιο πανω οχι, πολλα τα λεφτα ωια την χρηση που το θες και ανεβαινεις σε επαγγελματικη κατηγορια

Η αποψη μου ειναι οτι με το 170 εισαι Θεος παντως και δεν χρειαζεσαι αλλο πριονι εαν εχω καταλαβει σωστα την χρηση που κανεις
Ειναι σκυλι
Θελει μονο οπως και ολα τα πριονια σεβασμο σωστες αναλογιες, μια απλη συντηρηση και ακονισμα!
 
παιδια για αλλαγη αλυσιδας τι βαζετε?μετα απο μερικα κλαδεματα τα εχει παιξει.υπαρχει καμια σοβαρη που να αντεχει.μιλαω γι την universal.της μαμας ειναι καλυτερες?εχω το stihl.
Δεν ξερω ποια αλυσιδα εχεις φιλε
Σιγουρα οι επονυμες ειναι καλυτερες ποιοτικα
Οι ορεγκον ειναι εξαιρετικες κατ εμενα αλυσιδες
Αλλα οτι και να παρεις ολες στομωνουν και θελουν ακονισμα
Περι ακονισματος θα δεις σε προηγουμενα μυνηματα
Το σημαντικο ειναι να ειναι παντα ακονισμενη
Θα πρεπει να παρεις αλυσιδα συμφωνα με τις προδιαγραφες τις λαμας που φοραει το πριονι σου
 
σημερα εκωψα λιγο με του φιλουμου το STEEL 181, μου αρεσαι πωληηη σχετικα ελαφρη και δυνατοοο σκευτομαι να κανω μια αγωραααα .think. καμια αλη επιλογη ρε παιδες για ερασιτεχνικη χρηση ακουω γνωμες;)
https://www.skroutz.gr/s/19841605/H...-Αλυσοπρίονο-Βενζίνης-4-7kg-με-Λάμα-40cm.html

Το έχω τρία χρόνια... έχει κόψει καμία 20αρια καρότσες αγροτικού...ευχαριστημένος είμαι.
 
Back
Top