Αλυσοπρίονα - Τσεκούρια

Εμείς πάντως μετά τους ελαφροχερηδες που μπήκαν στο χωριό και μας πήραν ένα Stihl και ένα μικρό echo ξαναπηραμε ένα κλαδευτικο echo στα 3 κιλά με 30αρα λάμα και του πίνουμε το αίμα από κλάδεμα μέχρι κόψιμο δέντρων-κορμων για καυσόξυλα. Εντύπωση μου κάνει η οικονομία καυσίμου καθώς το κάθε γέμισμα κρατάει 30' δουλειάς και γεμίσαμε σχεδόν μια καρότσα τρακτέρ (γύρω στους 3 τόνους) με μόλις 2-2.5 λίτρα βενζίνης. Τώρα ετοιμαζόμαστε με τον πατέρα μου για αγορά ενός δεύτερου ενα κλικ μεγαλύτερο στα 3.6κιλα με 35αρα λάμα για να δουλεύουμε ταυτόχρονα ώστε να γλυτώνουμε χρόνο View attachment 70845View attachment 70846
 
Εγώ το θέλω μικρότερο, γιατί γενικά τον χειμώνα ανάβω καθημερινά φωτιά και το προσάναμμα το φτιάχνω μόνος μου. Πολλά χρόνια, αυτή τη δουλειά την κάνω με αυτό το εργαλείο που θα επισυνάψω. Το συγκεκριμένο τσεκούρι μου αρέσει γιατί φαίνεται καταλληλότερο για αυτή τη δουλειά και είναι σε χρώμα που βοηθά να μην χάνετε εύκολα. Αφού κόβει καλά λοιπόν και είναι από καλό " σπίτι", θα το δούμε από κοντά σύντομα View attachment 70464
Κουσιά ...
 
Δυνατά εργαλεία τά echo, ό Ιάπωνας δεν παλεύεται, έχω και Husqvarna, αλλά το μικρό κλαδευτικο echo είναι άλλο πράγμα, κλαδευουμε κοντά στα 1000 δέντρα τά τελευταία δύο χρόνια και δεν κολώνει με τίποτα, και πολύ οικονομικό
 
Τσαλακοπα το λέμε στην Αιτωλοακαρνανία, Κωσια λέμε αυτό με το μακρύ κοντάρι που κόβουμε τα χόρτα και με το οποίο παλιά έκοβαν τά τριφυλλια
 

Attachments

  • Screenshot_2023-04-21-21-11-37-687_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    Screenshot_2023-04-21-21-11-37-687_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    103,4 KB · Προβολές: 20
Τσαλακοπα το λέμε στην Αιτωλοακαρνανία, Κωσια λέμε αυτό με το μακρύ κοντάρι που κόβουμε τα χόρτα και με το οποίο παλιά έκοβαν τά τριφυλλια
1.jpg

Έχεις δίκιο ...
Το αριστερό το λέμε παλιουροκόπο και το δεξιό κουσιά στο Καρδιστάν.
 
Για εμενα στα κλαδευτικα ειναι ισως τα ανωτερα φιλε

Ενα ´´μειον´´ που εχουν τα κλαδευτικα τους ειναι ο τυπος φιλτρου που φορανε
Θα δεις οταν αφαιρας το φιλτρο οτι πετνανε ακαθαρσιες απο μεσα προς υο καρπυρατερ με κινδυνο να σου φραξουν το εσωτερικο φιλτρο που εχουν τα καρπυρατερ

Θα αφαιρας το φιλτρο μετα απο καθε χρηση , θα κλεινεις πεταλουδα του τσοκ για να κλεινει η εισοδος στο καρμπυρατερ Καθαριζε το με ενα βιυρτσακι και δεν θα εχεις κανενα θεμα
Ευχαριστώ Χρυσανθε. Θά το έχω υπόψη μου. Φοβερά εργονομικά και ξεκούραστα πάντως όχι σαν κάτι πενταβαρα παλιότερα που ναι μεν είχαν παραπάνω δύναμη αλλά κρεμούσαν τα χέρια και οι ώμοι από το βάρος και την κούραση
 
Fiskars X27 και ενα ZENOAH γνήσιο Japan 25ετών.
View attachment 71064
Νοικοκυρης!!!.shake hands.

Εχω φτιαξει ενα zenoa σε ενα θειο της γυναικας

Αν θυμαμαι ηταν 35+ χρονων

Πλεον δεν το αλλαζει για κανενα αλλο
Λιγο βαρυ καθως ολο μεταλλικο αλλα σιδεροκεφαλο

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Αλυσοπρίονα-Τσεκούρια.3428/post-696856
 
Τσαλακοπα το λέμε στην Αιτωλοακαρνανία, Κωσια λέμε αυτό με το μακρύ κοντάρι που κόβουμε τα χόρτα και με το οποίο παλιά έκοβαν τά τριφυλλια
Κοσια λέγεται αυτό
Και το εργαλείο που έδειξε ο φίλος παραπάνω ξυλι
 
Λοιπόν λίγα λόγια για το μικρό τσεκούρι, που οι ξένοι αναφέρουν ως χατσετ. Το βρίσκω ιδανικό για κατασκήνωση - κατασκευές. Κολλάει στο ξύλο σαν μαχαίρι περισσότερο λόγο της κόψης του που θυμίζει μαχαιριού και κάνει τη δουλειά ξεκούραστα και άψογα. Στο καθάρισμα μεγάλων κλαδιών επίσης τα πήγε πολύ καλα. Μην φανταστείτε ότι θα σκίσετε με κάτι τέτοιο κορμούς δέντρων με μεγαλύτερη διάμετρο από μια πιθαμή ( και πολύ λέω). Κατασκευή προσαναμματος και γενικά ότι αφορά το άναμμα φωτιάς στην ύπαιθρο απλά ιδανικό. Παρατηρώ ότι θέλει λάδωμα για προστασία από τη σκουριά, όχι βέβαια πως αν σκουριάσει έγινε και τίποτα. Για να καταλάβετε πόσο μικρό είναι, δεν μπορεί ένας ενήλικας να πιάσει με τα δύο χέρια τη λαβή του. IMG_20230427_193540.jpgIMG_20230427_193404.jpg
 
Λοιπόν λίγα λόγια για το μικρό τσεκούρι, που οι ξένοι αναφέρουν ως χατσετ. Το βρίσκω ιδανικό για κατασκήνωση - κατασκευές. Κολλάει στο ξύλο σαν μαχαίρι περισσότερο λόγο της κόψης του που θυμίζει μαχαιριού και κάνει τη δουλειά ξεκούραστα και άψογα. Στο καθάρισμα μεγάλων κλαδιών επίσης τα πήγε πολύ καλα. Μην φανταστείτε ότι θα σκίσετε με κάτι τέτοιο κορμούς δέντρων με μεγαλύτερη διάμετρο από μια πιθαμή ( και πολύ λέω). Κατασκευή προσαναμματος και γενικά ότι αφορά το άναμμα φωτιάς στην ύπαιθρο απλά ιδανικό. Παρατηρώ ότι θέλει λάδωμα για προστασία από τη σκουριά, όχι βέβαια πως αν σκουριάσει έγινε και τίποτα. Για να καταλάβετε πόσο μικρό είναι, δεν μπορεί ένας ενήλικας να πιάσει με τα δύο χέρια τη λαβή του. View attachment 71229View attachment 71232
Πόσο έχει αυτό?
 
Back
Top