GPS Σκύλων

Βασίλη
Θα το δοκιμάσω Γιώργο.
Απίστευτο φαίνεται για τον λόγο ότι οι δορυφόροι gps εισάγουν αυτόματα σφάλμα για να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τρομοκρατικά χτυπήματα ακριβείας.
Βασίλη πολλές ταινίες και πολλά άρθρα διαβάζετε...... συγνώμη κιόλας αλλά έτσι ειναι.....
 
Θα το δοκιμάσω Γιώργο.
Απίστευτο φαίνεται για τον λόγο ότι οι δορυφόροι gps εισάγουν αυτόματα σφάλμα για να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τρομοκρατικά χτυπήματα ακριβείας.
Στο ψάρεμα με το gps δεν βρίσκεις τις ξέρες ; το ίδιο είναι.
 
Βασίλη

Βασίλη πολλές ταινίες και πολλά άρθρα διαβάζετε...... συγνώμη κιόλας αλλά έτσι ειναι.....
Να διαβάζουμε και λίγο γιατί αν δεν διαβάζουμε μπορεί να αναπαράγουμε μύθους.
https://www.gps.gov/systems/gps/performance/accuracy/
Σιγά μην ασχοληθούν με τους δορυφόρους η CIA,NSA,GBU κτλ, με τους κυνηγούς και τα σκυλιά τους....
Δεν το έκαναν στους δέκτες αλλά γενικά ... αυτό σταμάτησε πάντως το 2000 ... οπότε άκυρο αυτό που έγραψα πριν.
Αν το κολλάρο πιάνει και δορυφόρους από το Galileo θα είναι πιο ακριβές.
Αν φτάσεις στα 10μ πάντως θα το βρεις το σκυλί ... (μάλλον) ...

Doesn't the government degrade civilian GPS accuracy?​

No. During the 1990s, GPS employed a feature called Selective Availability that intentionally degraded civilian accuracy on a global basis.
In May 2000, at the direction of President Bill Clinton, the U.S. government ended its use of Selective Availability in order to make GPS more responsive to civil and commercial users worldwide.
The United States has no intent to ever use Selective Availability again
 
Σε λίγο θα χάσουμε την ικανότητα να προσανατολιζομαστε και να επικοινωνούμε με τον σκύλο.Οτι έγινε με τα κινητα που έχουν στην μνήμη τους τα τηλ και όχι εμείς.Τσοκανακι μέχρι να παγώσει η κόλαση!
 
Σε λίγο θα χάσουμε την ικανότητα να προσανατολιζομαστε και να επικοινωνούμε με τον σκύλο.Οτι έγινε με τα κινητα που έχουν στην μνήμη τους τα τηλ και όχι εμείς.Τσοκανακι μέχρι να παγώσει η κόλαση!
Εσείς οι νέοι, εμείς θυμόμαστε ακόμα καμιά δεκαριά τηλέφωνα ...
Επίσης όλοι της ηλικίας μου, έχουμε κυνηγήσει και μερικά χρόνια χωρίς μπίπερ ή gps (δεν υπήρχαν) και αν χρειαστεί μπορούμε πάλι , εσείς ;;; :)
 
Εσείς οι νέοι, εμείς θυμόμαστε ακόμα καμιά δεκαριά τηλέφωνα ...
Επίσης όλοι της ηλικίας μου, έχουμε κυνηγήσει και μερικά χρόνια χωρίς μπίπερ ή gps (δεν υπήρχαν) και αν χρειαστεί μπορούμε πάλι , εσείς ;;; :)
Πολυεργαλείο είσαι μπράβο!
 
Όχι ρε φίλε κανένα πρόβλημα! Απλά όσο πιο πιστά ακολουθήσεις τις οδηγίες κ γίνει σωστά το καλιμπραρισμα θα έχεις καλύτερες ενδείξεις! Τίποτα το ιδιαίτερο! Μην ανησυχείς πήρες δοκιμασμένο εργαλείο όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά κ στην Ιταλία κ Ισπανία έχει μεγάλο μερίδιο!
Πόσο συχνά χρειάζεται καλιμπράρισμα; Αν αλλάξεις εντελώς μέρος και πας π.χ. 50-100χλμ μακρύτερα θέλει καλιμπράρισμα ξανά;
 
Πόσο συχνά χρειάζεται καλιμπράρισμα; Αν αλλάξεις εντελώς μέρος και πας π.χ. 50-100χλμ μακρύτερα θέλει καλιμπράρισμα ξανά;
Όχι καμία σχέση! Αν κάνεις καμιά 10αρια πολύωρα κυνήγια ή το έχεις σε απραξία κάνα δύο μήνες κάνεις ένα καλυμπραρισμα που σου περνει δύο τρία λεπτά! Αυτό είναι όλο!
 
Καλησπέρα θέλω να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατί δεν γνωρίζω , υπάρχει περίπτωση στο GPS Dog Trace x20 κάποια στιγμή να κλείσουν το δωρεάν σήμα γιατί αυτό δεν δέχεται κάρτα SIM.
 
Καλησπέρα θέλω να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατί δεν γνωρίζω , υπάρχει περίπτωση στο GPS Dog Trace x20 κάποια στιγμή να κλείσουν το δωρεάν σήμα γιατί αυτό δεν δέχεται κάρτα SIM.
ειναι συνδεση με δοριφορο τι να κλησει και γιατη;;;;
μονο εαν γηνει 3ος πακγοσμιος και εχει εδρα την ελλαδα που ετσι και αλιος δεν θα εχεις ωρα να πας στο κηνηγη
 
ειναι συνδεση με δοριφορο τι να κλησει και γιατη;;;;
μονο εαν γηνει 3ος πακγοσμιος και εχει εδρα την ελλαδα που ετσι και αλιος δεν θα εχεις ωρα να πας στο κηνηγη
δεν ξερω τι να πω? μεγαλες εταιριες gps πανακριβες τα προιόντα τους είναι αποκλειστικά με κάρτες και με φοβίζει μην αλλάηει κάτι στο μέλλον και πάνε χαμένα τα λεφτά
 
δεν ξερω τι να πω? μεγαλες εταιριες gps πανακριβες τα προιόντα τους είναι αποκλειστικά με κάρτες και με φοβίζει μην αλλάηει κάτι στο μέλλον και πάνε χαμένα τα λεφτά
δεν ξερω καποια πανακριβη ετερια που να χρησιμοπηει καρτα σιμ..
μονο καρτα micro sd εχουν για να αποθηκεβουν διαφορα συμεια
 
δεν ξερω καποια πανακριβη ετερια που να χρησιμοπηει καρτα σιμ..
μονο καρτα micro sd εχουν για να αποθηκεβουν διαφορα συμεια
α οκ μπερδευτικα εγω γιατι ειχα αγορασει ενα ρολοι με gps για την κορη μου και δεχοταν καρτα σιμ και και μεσο μιας εφαρμογης εβλεπα που βρισκεται.οταν ρωτησα στο μαγαζι που πηρα το ρολοι για gps σκυλων μου ειχαν πει οτι δουλευει με τον ιδιο τροπο και δεν ξαναασχοληθηκα μεχρι που ειδα τα dog trace x20.
 
Καλησπέρα στην παρέα.
Έχει κάποιος εμπειρία από το alpha 10?

Μου αρέσει το στιλ του σαν μικρότερη συσκευή
Φίλε Νίκο, καλησπέρα!Πολύχρονος και υγεία σου εύχομαι Η άποψή μου ,με αρκετά χρόνια χρήσης των συγκεκριμένων "εργαλείων",θεωρώ ότι στα garmin,το alpha 50,είναι ο,τι καλύτερο. Τα υπόλοιπα μοντέλα,έχουν τις δυνατότητες του 10,το 10 δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί όταν θα έχεις επιπλέον απαιτήσεις.Εξαλλου ,δεν το λες φθηνό,στα 400€ χωρίς κολάρο,αν κατάλαβα καλά.Κι έτσι να μην είναι,πήγαινε λίγο παραπάνω όταν μπορείς και πάρε ένα 50άρι.Η άποψή μου...
 
Back
Top