GPS Σκύλων

Χάρτες παίρνουν αυτά ?
Για τι αποστάσεις και ανάγλυφο μιλάμε ?
Νομίζω ότι δεν έχει χάρτες. Φαίνεται μόνο η κατεύθυνση του σκύλου με στυλ πυξίδας όπως στα Garmin αλλά για έναν κυνηγό φερμας δε νομίζω ότι χρειάζεται και πολύ ο χάρτης.....
 
Μετά από έναν χρόνο σχεδόν μπορώ να πω οτι με το συγκεκριμένο μηχάνημα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος...μπαταρία ξεχνάς να την φορτίσεις και στίγμα πάντοτε και παντού μέχρι στιγμής.... αυτά.
Ακόμα δεν έχεις δει τίποτα! Εγώ μπαίνω στην έκτη χρονιά χρήσης κ για το μόνο που μετάνιωσα είναι ότι δεν το είχα πάρει πιο νωρίς!!!!!
 
Μετά από έναν χρόνο σχεδόν μπορώ να πω οτι με το συγκεκριμένο μηχάνημα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος...μπαταρία ξεχνάς να την φορτίσεις και στίγμα πάντοτε και παντού μέχρι στιγμής.... αυτά.
Φιλε μου το δοκίμασα τωρα,με τα εκπεδευτικα εχω μεινει υπερευχαρηστημενος οπως ειπες ξεχνάς να,το φορτίσεις σημα δεν χάνει ποτέ οπως εκανε το Garmin και μου έσπαγε τα νεύρα και δεν πρόκειται να χαθείς οταν βαλεις το στίγμα αυτοκινητου σε παει καρφί και το ποση απόσταση εχεις απο το αμαξι
 
Φιλε μου το δοκίμασα τωρα,με τα εκπεδευτικα εχω μεινει υπερευχαρηστημενος οπως ειπες ξεχνάς να,το φορτίσεις σημα δεν χάνει ποτέ οπως εκανε το Garmin και μου έσπαγε τα νεύρα και δεν πρόκειται να χαθείς οταν βαλεις το στίγμα αυτοκινητου σε παει καρφί και το ποση απόσταση εχεις απο το αμαξι
Φίλε μου, θύμισε μας λίγο ....
Ποιο μοντέλο είναι ακριβώς;
Πόσο το είχες πάρει και από που;
 
Φίλε μου, θύμισε μας λίγο ....
Ποιο μοντέλο είναι ακριβώς;
Πόσο το είχες πάρει και από που;
Eιναι το gps X20 και το πηρα 500 ευρω..Αυτο πηγα,και παρειγγειλα απο κυνηγετικό καταστημα εδω στην περιοχή μου γτ αυτος,ασχολείται με αυτα και απο τι ειδα το πηρε απο CALCO γτ μου εδωσε χαρτι εγγύησης
 
Eιναι το gps X20 και το πηρα 500 ευρω..Αυτο πηγα,και παρειγγειλα απο κυνηγετικό καταστημα εδω στην περιοχή μου γτ αυτος,ασχολείται με αυτα και απο τι ειδα το πηρε απο CALCO γτ μου εδωσε χαρτι εγγύησης
φαντασου πριν 3 χρωνια το ειχα παρει 420..
kai 180 eyro το δευτερο κολαρο
 
Νίκο δεν το έχω παραλάβει ακόμα...αύριο έρχεται....φωτό στον παρακάτω σύνδεσμο...από εκεί το πήρα....τιμή 379 ευρώ.

https://www.a-store.gr/katikidia-kinigi/gps-gia-skilous-pet-gates/dog-gps-collar-dog-gps-x20
καλημερα παιδες....το χ20 κοστιζει γυρω στα 400-450 ευρω...απο οσα βιντεο εχω δει δεν εχει τη δυνατοτητα συνδεσης με το κινητο για να δειχνει εικονα σε χαρτες..αυτο το κανει το χ30τ , το οποιο κοστιζει 625 ευρω περιπου....δηλαδη για μια συνδεση μεσω bluetooth η χρεση ειναι υψηλοτερη κατα 200 ευρω;....
 
καλημερα παιδες....το χ20 κοστιζει γυρω στα 400-450 ευρω...απο οσα βιντεο εχω δει δεν εχει τη δυνατοτητα συνδεσης με το κινητο για να δειχνει εικονα σε χαρτες..αυτο το κανει το χ30τ , το οποιο κοστιζει 625 ευρω περιπου....δηλαδη για μια συνδεση μεσω bluetooth η χρεση ειναι υψηλοτερη κατα 200 ευρω;....
οχι το χ30 εχει στα κολαρα και ρευμα και μπιπερ..
 
Με την ακρίβεια που έχει αυτό που χρησιμοποιώ 9 χρόνια τώρα δεν έχω κάποιο πρόβλημα στον εντοπισμό του σκύλου στη φέρμα ή του αυτοκινήτου σε ομίχλη (έτυχε και αυτό)
Έβγαλα απόψε μερικές φωτογραφίες (έσβησα τη μάρκα να μη θεωρηθεί διαφήμηση) όταν το κολάρο είναι πολύ κοντά λέει "σκύλος κοντά" , αν είναι σε κάποια απόσταση σχετικά μικρή νομίζω πως δεν βλέπω σφάλμα (έβαλα το κολάρο στα 10 μέτρα περίπου) δύο φορές σε διαφορετικές κατευθύνσεις . Υπ΄όψιν σήμερα δεν είχε καλό καιρό.
Δείτε τις φωτογραφίες με μεγέθυνση, να δείτε ότι δείχνει σωστά την κατεύθυνση και την απόσταση ...
Όταν ο σκύλος είναι στα 200 μέτρα δεν ξέρω αν η ένδειξη έχει ακρίβεια αλλά πλησιάζοντας διορθώνει και τελικά βρίσκω το σκυλί ακόμα και όταν δεν φαίνεται ...

Μεγάλο ρόλο παίζει η ρύθμιση να γίνει σωστά σε τόπο και μέρα που πιάνει πολλούς δορυφόρους
 

Attachments

  • DSC02127 - Αντιγραφή.JPG
    DSC02127 - Αντιγραφή.JPG
    539,6 KB · Προβολές: 55
  • DSC02131 - Αντιγραφή.JPG
    DSC02131 - Αντιγραφή.JPG
    638,6 KB · Προβολές: 55
  • DSC02136 - Αντιγραφή.JPG
    DSC02136 - Αντιγραφή.JPG
    573,7 KB · Προβολές: 55
Ακόμα δυο φωτογραφίες η πρώτη δείχνει την απόσταση του κολάρου από τον δέκτη που είναι μετρημένη ακριβώς 20 μέτρα.
Η δεύτερη δείχνει τη θέση του κολάρου (κόκκινη) και του δέκτη (μαύρη) απάνω στον χάρτη επίσης ακριβέστατη !!!
 

Attachments

  • DSC02137 - Αντιγραφή.JPG
    DSC02137 - Αντιγραφή.JPG
    366,4 KB · Προβολές: 26
  • DSC02138 - Αντιγραφή.JPG
    DSC02138 - Αντιγραφή.JPG
    314,5 KB · Προβολές: 26
Ακόμα δυο φωτογραφίες η πρώτη δείχνει την απόσταση του κολάρου από τον δέκτη που είναι μετρημένη ακριβώς 20 μέτρα.
Η δεύτερη δείχνει τη θέση του κολάρου (κόκκινη) και του δέκτη (μαύρη) απάνω στον χάρτη επίσης ακριβέστατη !!!
Θα το δοκιμάσω Γιώργο.
Απίστευτο φαίνεται για τον λόγο ότι οι δορυφόροι gps εισάγουν αυτόματα σφάλμα για να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τρομοκρατικά χτυπήματα ακριβείας.
 
Back
Top